Spektrofotometryczne oznaczenie rutyny

truetime

Nowicjusz
Dołączył
10 Listopad 2011
Posty
1
Punkty reakcji
0
Mam problem z obliczeniem zawartości rutyny w drażetce.
Do kolb o pojemności 10cm3 dodaliśmy odpowiednie ilości przygotowanego wcześniej podstawowego roztworu rutyny o stężenie 0,2mg/cm3 i buforu, a następnie dopełniliśmy roztworem acetonu do kreski. Wykreśliliśmy widmo roztworu rutyny w zakresie od 300 do 500 nm wobec ślepej próby i wybraliśmy analityczną długość fali promieniowania. Następnie zmierzyliśmy absorbancję poszczególnych roztworów wzorcowych przy analitycznej długości fali promieniowania 358 nm. Zważyliśmy jedną tabletkę i z roztartych wcześniej w moździerzu drażetek odważyliśmy dwie próbki, każda o masie 0,1g. Odważone próbki przenieśliśmy do kolb stożkowych i dodaliśmy 10cm3 roztworu acetonu , następnie mieszaliśmy około 10 minut. Próbki przesączyliśmy do kolb miarowych o pojemności 25cm3 i uzupełniliśmy roztworem acetonu do kreski. Pobraliśmy 1cm3 przezroczystego przesączu, przenieśliśmy do kolb o pojemności 10 cm3 i dodaliśmy 3cm3 buforu, a następnie uzupełniliśmy do kreski roztworem acetonu. Zmierzyliśmy absorbancję roztworów przy analitycznej długości fali wobec ślepej próby zawierającej tylko bufor i roztwór acetonu.

Narysowałam wykres, wyznaczyłam współczynnik korelacji: 0,998975439 i równanie regresji y=2,81x. Obliczyłam stężenia rutyny w próbkach
pierwszej: 0,521 mg/cm3 i drugiej 0,477 mg/cm3. Mój problem pojawia się przy przeliczeniu tego na rutynę w jednej drażetce. Wychodzą jakieś kosmiczne liczby, zupełnie inne. Byłabym bardzo wdzięczna na wytłumaczenie mi jak dojść do wyniku ok 25 mg rutyny na 124 mg - tyle waży jedna tabletka według naszego ważenia.
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
jeśli steżenia ktore podałaś to te z wyliczen z prawa laberta bera i z doswidaczalne otrzymanych wyników absorbancji, to generalnie nie powinno być odchyłów, steżenia nie róznią się specjalnie. w jaki sposob dokonywalas obliczen ze zawartosc w mg rutyny wychodziła ci kosmiczna?
 
Do góry