Sony Nex i obiektywy do niego.

Jacek.K.

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2007
Posty
193
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków
Od ponad roku używam aparatów Sony Nex do robienia zdjęć i filmowania.
Kilka miesięcy temu ‘odkryłem’, że można z powodzeniem stosować do niego stare manualne obiektywy.
Okazało się, że stare, stosunkowo niedrogie obiektywy bywają lepsze od dedykowanych firmowych obiektywów.
Czy macie w tym temacie jakieś doświadczenie?
Jeżeli tak to jaki obiektyw byście polecili?
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Plusem w NEXach jest mała odległość pomiędzy soczewką i matrycą, dzięki temu można z powodzeniem podłączać obiektywy na M39 czy Rokkory Minolty. Te drugie szczególnie polecam. Sam mam 50/1.7 i 135/2.8, poluję jeszcze na jakąś 28. Ostrzenie z NEXem to bajka dzięki peakingowi, także zabawa manualami przynosi na prawdę dużą frajdę ;)
 

Jacek.K.

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2007
Posty
193
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków
Plusem w NEXach jest mała odległość pomiędzy soczewką i matrycą, dzięki temu można z powodzeniem podłączać obiektywy na M39 czy Rokkory Minolty. Te drugie szczególnie polecam. Sam mam 50/1.7 i 135/2.8, poluję jeszcze na jakąś 28. Ostrzenie z NEXem to bajka dzięki peakingowi, także zabawa manualami przynosi na prawdę dużą frajdę ;)

Te obiektywy od Minolty też mam, ale już na sprzedaż lub wymianę na jakiś inny obiektyw.
Okazało się, że egzemplarz Canon FD 135/2,5 S.C. jest wyraźnie lepszy od Minolty 135/2,8 zarówno pod względem wierności kolorów jak i ostrości w całości kadru.
Z obiektywów o ogniskowej 50 mm jak na razie najlepszy jaki mam to Canon FD 50/1,4.
Mam też taki sam obiektyw Minolty, ale sytuacja podobna jak z obiektywem o ogniskowej 135.
Trochę gorzej ostrzy na krajach kadru i troszeczkę podkolorowuje.
Nie musi to jednak być wadą.
Kiedy robię zdjęcie portretowe, to tło przy jasnym obiektywie jest i tak wyraźnie rozmyte i dodatkowy brak ostrości na krawędziach kadru przy zdjęciach portretowych może być zaletą a nie wadą obiektywu.
Też zamierzam go sprzedać lub wymienić na inny jakiego nie posiadam.

Ostrzenie manualne to faktycznie rewelacja.
Okazuje się, że zdjęcia zrobione manualnymi obiektywami są wyraźnie lepsze, a ostrzenie manualne dzięki opcjom aparatu stało się bardzo proste i bardzo precyzyjne.

Z kolei zmiennoogniskowe obiektywy Minolty wydają się być lepsze od obiektywów Canona.
Aktualnie używam dwóch.
Jeden to Minolta 100-300/5,6.
Drugi Minolta 75-200/4,5.
Z obiektywów Canona jak na razie najlepszy okazał się 80-200/4.
Z innych marek bardzo dobra okazała się Osawa 35-105/3,5-4,5 MC.
Zastąpiłem nią Canona 28-55/3,5-4,5 którego do niedawna używałem jako podstawowy krótki zmiennoogniskowy obiektyw, który obecnie wymienił bym na inny.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
To widzę, że doświadczenie tutaj masz ;)
Jeszcze dodać mogę, że fajnie sprawuje się Jupiter 85/2 z NEXem. Czy to pod M42 czy M39. Szczególnie ten drugi z uwagi na małą przejściówkę, tworzy mały, kompaktowy zestaw z aparatem.
Zoomów z NEXem nie miałem przyjemności używać. I jakoś nie bardzo nawet mam ochotę biorąc pod uwagę ich rozmiar ;)
 

Jacek.K.

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2007
Posty
193
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków
To widzę, że doświadczenie tutaj masz ;)
Jeszcze dodać mogę, że fajnie sprawuje się Jupiter 85/2 z NEXem. Czy to pod M42 czy M39. Szczególnie ten drugi z uwagi na małą przejściówkę, tworzy mały, kompaktowy zestaw z aparatem.
Zoomów z NEXem nie miałem przyjemności używać. I jakoś nie bardzo nawet mam ochotę biorąc pod uwagę ich rozmiar ;)

Dziękuję za radę.
Postaram kupić przejściówkę M42 i może M39 też, ale nie mam jeszcze takich obiektywów, ale już zaczołem obserwować na allegro.

Wypróbowałem natomiast obiektyw łomo T-43 4/40 od Smieny.
W plastikowym dekielku zakrywającym matrycę w aparacie zrobiłem dziurę i przykręciłem zdemontowany obiektyw, który pozbawiłem migawki.
Ostrzy dopiero z odległości około dwóch i pół metra, przy przysłonie 4.
Przy przysłonie 16 ostrzy z mniejszej odległości.
Chciałem mieć jakiś kiepski obiektyw do zdjęć artstycznych z założenia kiepskich.
Niestety obiektyw się do tego nie nadaje.
Robi za ładne zdjęcia.
Okazuje się, że za cenę kilkunastu złotych (Smienę okazyjnie można trafic ponizej 10 zł) można samodzielnie zrobić sobie obiektyw do Nexa.
 
Do góry