Sony alpha

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
fotografując jezioro lampa do niczego ci się nie przyda bo ma za słaby zasięg, a poza tym ma być zdjęcie jeziora w mroku
aparat ma na pewno tryb M, w którym ustawia się samemu zarówno przysłonę jak i czas migawki: zwykle jedno pokrętło służy do czasu a drugie do przesłony, a jak jest tylko jedno pokrętło, to pewnie jest jakiś przycisk, który pozwala za pomocą jednego pokrętła zmieniać obie wartości
na upartego można olać przysłonę i ustawić tylko czas migawki i iso, gdyż przysłonę aparat raczej ustawi poprawnie

zapomniałem wspomnieć o jednej sprawie związanej z gwiazdami: jeśli na niebie są widoczne gwiazdy, to możesz dla zabawy przysłonę ustawić na około F20 zwiększając odpowiednio czas na dużo większy i zobacz wtedy co się stanie z gwiazdami :)
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
problem w tym, że przy takich ustawieniach : ISO 200-400 , czas migawki 1s, wyłączonej lampie, stabilnym podłożu i odpalaniu z pilota, w ogolole zdjecia nie chce zrobić... :(
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
:( więc musi być tryb manualny, czyli zarówno ustawiony czas jak i przysłona ręcznie
problem może też czasami być z ostrością: ostrość spróbuj ustawić ręcznie (z wyłączonym autofocusie), niestety aparaty tak mają, że w kiepskich warunkach oświetleniowych nie chą robić zdjęć
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
hmm wyłączyłam AF i zrobiłam zdjęcie widoku z okna w nocy i udało się zrobić ale z lampą, choć jakość nie powala...

zwykle jedno pokrętło służy do czasu a drugie do przesłony, a jak jest tylko jedno pokrętło, to pewnie jest jakiś przycisk, który pozwala za pomocą jednego pokrętła zmieniać obie wartości
na upartego można olać przysłonę i ustawić tylko czas migawki i iso, gdyż przysłonę aparat raczej ustawi poprawnie

muszę dojść który z przycisków przełącza ustawienia zmiany zakresu z migawki na przesłonę :] a troche mi to zajmie pewnie znając moje rozgarnięcie techniczne <_<
dzięki za rady Majek :)

aa i czas ustawiłam na 15'' bo na 1' ciemne było .
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Instrukcja obsługi;)
Co do takiego zdjęcia prościej będzie zrobić RAWa a potem sobie go wywołać w IDC. Do tego zdjęcie lepiej lekko prześwietlić. Lampy nawet nie używaj.
W A230 nie ma jeszcze ustawiania ostrości na wyświetlaczu przy powiększeniu danego fragmentu 7x albo 14x? Tak zwane MFCheckLV? Z tym jest o niebo prościej ustawiać ostrość manualnie.
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
no dobrze spróbuje zrobić w RAWie , wyłączyc lampe, zobaczymy.

W A230 nie ma jeszcze ustawiania ostrości na wyświetlaczu przy powiększeniu danego fragmentu 7x albo 14x? Tak zwane MFCheckLV? Z tym jest o niebo prościej ustawiać ostrość manualnie.

yyy.. a możesz mówić po polsku :] jeśli można to w mniej zaawansowany stopniu trudności, dopiero się uczę. ;)
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
W modelach A500/550 (nie wiem jak niżej) jest opcja MFCheckLV. Pozwala ona na wyświetlenie obrazu na wyświetlaczu a następnie powiększenie danego fragmentu 7x albo 14x. W takim powiększeniu bardzo prosto manualnie ustawia się ostrość i z pewnością byłoby to pomocne w poprawnym ustawieniu ostrości na jeziorze.
 

Martunia005

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2007
Posty
26
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Co prawda jestem jeszcze mało wtajemniczona w temat lustrzanek ale słyszałam że trudny kupić obiektyw do sony alpha i ponoć ich pierwsze wydania mają jakieś problemy produkcyjne. Czy ktoś ma na ten temat jakie kolwiek informacje? Bo jestem zainteresowana tematem.
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
Co prawda jestem jeszcze mało wtajemniczona w temat lustrzanek ale słyszałam że trudny kupić obiektyw do sony alpha i ponoć ich pierwsze wydania mają jakieś problemy produkcyjne. Czy ktoś ma na ten temat jakie kolwiek informacje? Bo jestem zainteresowana tematem.

Ostatnio przejrzałam setki stron o obiektywach do soniaków i szczerze nie natrafiłam na inf dotyczące wad produkcyjnych, ale jak wiadomo wszystko co pierwsze i prototypowe idealne nie jest...
Z tego co wyczytałam, to jednak dużo osób radzi kupować dobre ale używane Tamrony albo Sigmy z odpowiednimi bagnetami do Sony/Minolta bo jakość ponoć nieporównywalna z nowymi szkłami Sony...ile w tym prawdy nie wiem, ale przekonam się jak kupię tele Sigmy.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Z tego co wyczytałam, to jednak dużo osób radzi kupować dobre ale używane Tamrony albo Sigmy z odpowiednimi bagnetami do Sony/Minolta bo jakość ponoć nieporównywalna z nowymi szkłami Sony...ile w tym prawdy nie wiem, ale przekonam się jak kupię tele Sigmy.
Skąd masz info nt. Tamronów i Sigm? Prawdą to to na pewno nie jest. No chyba, że zamienić "Tamrony albo Sigmy" na Minolty.
Odnośnie Tamronów plusem kupowania używanego jest to, że wiemy, że obiektyw będzie ostry i że nie będzie miał BF any FF. Ale przy kupowaniu nowego i stwierdzeniu, że nie jest ostry wymieniamy na nowy bez problemów. Tak samo z FF/BF.
Nowe szkła Sony są bardzo dobre. I NA PEWNO lepsze od większości Tamronów/Sigm. Problem w tym, że nie ma ich dużo. Ale SAL 16-105 czy 70-200/2.8 to obiektywy świetne optycznie i mechanicznie. Czego np. o Sigmie 70-200/2.8 powiedzieć nie można. Tutaj optyka lekko kuleje. Za to w Tamronie z takim samym zakresem mechanika jest lekko niedopracowana.
A odnośnie starych Minolt. Nie ma już nowych, zostały same używane, ale za to świetne. Sam mam 50mm i 70-210mm od Minolty. Pracują idealnie mimo już odpowiedniego wieku. I kupowanie ich zamiast Tamronów/Sigm jest ok. Tyle, że np. używana Minolta 80-200/2.8 kosztuje więcej niż nowy Tamron/Sigma (wymieniane wyżej). Ale 50mm jest tańsza od Sonowskiej a plastykę ma o niebo lepszą.
Wad produkcyjnych w obiektywach Sony nie ma. Jeżeli już, to są w Sigmach i Tamronach - BF i FF.
 

Szkarłatna

Nowicjusz
Dołączył
26 Listopad 2009
Posty
198
Punkty reakcji
3
Wiek
29
Miasto
Toruń - okolice
Pytanie techniczne dotyczące 230stki:

Przy włączaniu alphy wszystko jest ok, ale gdy ją wyłączam wydaje z siebie charakterystyczne dźwięk ( jakby to nazwać? - turkot? ) i lekko się trzęsie. Jutro będę w Toruniu, więc zastanawiam się, czy to coś poważnego ( a może tak ma być? nie znam innej osoby z alphą, ale koleżanka, która ma Nikona nie ma czegoś takiego ) i nie zabrać jej do miejsca sprzedaży. Czy powinnam się tym martwić?
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
A ten turkot to dochodzi z obiektywu czy z body? bo jeśli z body to być może stabilizacja obrazu szwankuje
według mnie w sprzęcie powyżej 1000zł (nawet amatorskim) żadne turkoty nie powinny mieć miejsca, nie po to wydałaś tyle kasy aby coś gruchotało, w lustrzance jedynym wyraźnie słyszalnym dźwiękiem powinien być cudowny dźwięk podnoszonego i opuszczanego lustra, jak jest na gwarancji to nie masz co się zastanawiać

:) a ludzie się dziwią dlaczego sony uważane jest za gorsze od innych systemów, przepraszam za ironię :)
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
he na to nie wpadłem

a tak przy okazji zapytam, to miał ktoś może problem z brudną matrycą? bo kilka lat już używam body i jeszcze nigdy nie miałem syfu na matrycy (czy tam filtrze dolnoprzepustowym), jedynie lustro od czasu do czasu muszę wyczyścić?
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Ten mechanizm w Sony działa tak, że lekko 'trzęsie' matrycą, żeby spadły z niej pyłki itp. Jak ktoś niedbale zmienia obiektywy zawsze coś do środka może wpaść, więc taki sposób czyszczenia może być przydatny.
 

okrezna1

Nowicjusz
Dołączył
24 Listopad 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam zakupiłem aparat Sony Alpha 450 ale nie mam pojęcia jak zmiejszyc zdjęcia żeby były mniej więcej wielkości w formacie widokówki.
Czy trzeba specjalny program do komputera zgrac czy jest tam w aparacie jakaś funkcja robienia zdjęc w mniejszym formacie ? Pozdrawiam.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Możesz w komputerze w programie graficznym, np. XnView zmniejszać do danej rozdzielczości, ale po takiej operacji powinno się dodatkowo zdjęcie lekko wyostrzyć, gdyż poprzez skalowanie jest lekko 'rozmywane'.
Prostszym rozwiązaniem jest ustawienie mniejszego rozmiaru zdjęcia w aparacie. Wszystko napisane jest w instrukcji obsługi ;) W A450 dajesz Menu i pierwsze od góry jest Rozmiar Obrazu. Tutaj masz 3 możliwości o ile dobrze pamiętam. Wybierasz taki jaki chcesz.
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
jeśli masz podobnie jak w 230stce to tam w menu masz image size i quality w ktorymś z tej opcji znajdziesz to czego szukasz czyli zmniejszenie rozdzielczości.
 

kłusy

Nowicjusz
Dołączył
19 Luty 2010
Posty
202
Punkty reakcji
0
o ile pamietam to sie jakoś inaczej nazywa chyba jakośc zdjec czy coś, ale jak przelecisz manu to znajdziesz kilka rozmiarów z oznaczeniami S,M i L
 
Do góry