Ślub cywilny czy kościelny ?

Status
Zamknięty.

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Który ślub byście brali ? Cywilny czy Kościelny ?
Ja osobiście jestem za kościelnym. Uważam, że trwalszy, ale nie powinno się brać go na siłę. Jeśli słyszę hasła, a nie wiadomo co będzie potem to już wiem wszystko (aczkolwiek jakbym tak komuś powiedział, to bym się zastanawiał czy w ogóle mam brać ślub). Dla mnie ślub to nie tylko zakładanie rodziny, prawny czyn i spowinowacenie. To także sakrament, który zoobowiązuje. Niemniej jednak nie potępiam osób, które biorą tylko ślub cywilny. Lepiej taki niż życie na kocią łapę.
Jest jeszcze niby modny ślub humanistyczny, co moim skromnym zdaniem jest hecą i pośmiewiskiem. Zamiast ludzie się cieszyć, że Napoleon dał im cywilny jako alternatywę kościelnego to jeszcze muszą jakieś bzdury wymyślać. Dobrze, że polski stan prawny nie przewiduje tego.
 

nigerka

Nowicjusz
Dołączył
16 Luty 2008
Posty
480
Punkty reakcji
0
Oczywiście, że kościelny, bo jakbym miała brać tylko cywilny to myślę, ze obeszłoby się i bez! Tak, ślub to sakrament, zobowiązanie do końca zycia a nie jak w przypadku cywilnego ograniczenie sie do materialnego papierka dzięki któremu mniejsze podatki itp czyli jakby łatwiej w życiu.
Przypuszczam, że będe brać ślub konkordatowy, bo teraz to już chyba wszedzie norma tzn jeśli chodzi mi o śluby kościelne. I troszkę ułatwia to sprawę, ponieważ nie trzeba, tak jak to było kiedyś, jeździć w dwa miejsca...
 

Aczkolwiek

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 510
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Cywilny na pewno.
Aczkolwiek czy kościelny jeszcze nie wiem.
 

Aczkolwiek

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 510
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Ja się nie boje.
Aczkolwiek patrząc na świat gdzie rozwód jest już na porządku dziennym zastanawiam się czy jest sens w ogóle brać ślub kościelny.
 

Aczkolwiek

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 510
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Nie wiem czy mam racje.
Aczkolwiek czym dłużej się nad tym zastanawiam tym bardziej utwierdzam się w tym przekonaniu.
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Ja się nie boje.
Aczkolwiek patrząc na świat gdzie rozwód jest już na porządku dziennym zastanawiam się czy jest sens w ogóle brać ślub kościelny.
Ja bym się zastanawiał, czy to napewno dobrze i czy chcemy tą patologię powielać ? Ja mam nawet w :cenzura:e oboje małżonków, ale najgorsze jest w tym wszystkim to, że to się odbija na dzieciach i jak obserwuję to to jest większe prawdopodobieństwo, że dzieci powiellają te błędy. Nawet boją się ślub brać. Bo moi rodzice ... . I można w nieskończoność. Błędne koło.
 

Aczkolwiek

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 510
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Ja bym się zastanawiał, czy to napewno dobrze i czy chcemy tą patologię powielać ? Ja mam nawet w :cenzura:e oboje małżonków, ale najgorsze jest w tym wszystkim to, że to się odbija na dzieciach i jak obserwuję to to jest większe prawdopodobieństwo, że dzieci powiellają te błędy. Nawet boją się ślub brać. Bo moi rodzice ... . I można w nieskończoność. Błędne koło.
No właśnie ja nie chce.
Dlatego zastanawiam się nad ślubem kościelnym.
 

busik

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
482
Punkty reakcji
0
Jak brać ślub to już iść na całość i do kościoła pędzić w białej sukni i za krawat ciągnąć wybranka do ołtarza :p
 

Gabi):)

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
4 684
Punkty reakcji
0
Wiek
16
Ponieważ sakrament małżeństwa polega na związaniu swego życia z ukochaną osobą w kościele przed Panem Bogiem.
Przynajmniej ja mam takie zdanie i jak ślub to tylko kościelny.
 
A

arkovianin

Guest
Każdy bierze jaki chce,czasami nawet są dwa śluby i kościelny i cywilny i jest ok
 

Gabi):)

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
4 684
Punkty reakcji
0
Wiek
16
no ja wiem, że jak coś to będę miała kościelny a nad cywilnym to się jeszcze zastanawiam..
ale ślub wezmę dopiero wtedy kiedy będę wiedziała w 100%, że to jest na pewna ta osoba z
którą chcę spędzić resztę życia a nie z innych powodów..
 
Status
Zamknięty.
Do góry