Siostra Maryi?

BLyy

Bywalec
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
392
Punkty reakcji
32
"Były tam również niewiasty, które przypatrywały się z daleka, między nimi Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba Mniejszego i Józefa, i Salome." (Mk 15,40)
- hsan de kai gunaikeV apo makroqen qewrousai en aiV kai maria h magdalhnh kai maria h iakwbou tou mikrou kai iwshtos mhthr kai salwmh


"Między nimi były: Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Józefa, oraz matka synów Zebedeusza." (Mt 27,56)
- en aiV hn maria h magdalhnh kai maria h tou iakwbou kai iwshf mhthr kai h mhthr twn uiwn zebedaiou


"A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena."(J 19,25)
- eisthkeisan de para tw staurw tou ihsou h mhthr autou kai h adelfh thV mhtroV autou maria h tou klwpa kai maria h magdalhnh

Kim była więc siostra Maryi? Jeśli przy krzyżu były cztery kobiety co da się wywnioskować z cytatów: Maryja, Maria Kleofasowa, Maria Magdalena i Salome. W cytacie Mt 27,56 uznałem, że tam są wymieniane wszystkie cztery postacie; zważając, że mają podobną budowę dwie ostatnie postacie gdzie są opisane jako matka kogoś; więc Marię przed tym uznałem za osobną postać; a więc wychodzi cztery.
Gorzej z Janem. Uznałem tak bo:
- przy przed słowem matka jest H
- przed siostrą również jest H
- a Marię oddzieliłem od siostry patrząc na budowę cytatu przy następnej Marii; gdzie po obu Mariach jest H. Chyba dwa razy nie użyto by tego do jednej osoby? Przed słowem siostra i po samym imieniu - Marii?


Czy dobrze rozumuje? Bo trochę też głupie wydaje mi się, by akurat rodzice daliby córkom tak samo na imię. Może ktoś się wypowiedzieć kto grekę zna lepiej? Kto siostrą tak naprawdę? Przecież termin kai nie musi tu być wyznacznikiem?

W innych wersjach biblii jest tak:
King James Version
19:25 Now there stood by the cross of Jesus his mother, and his mother's sister, Mary the [wife] of Cleophas, and Mary Magdalene.


American Standard Version
19:25 These things therefore the soldiers did. But there were standing by the cross of Jesus his mother, and his mother's sister, Mary the wife of Clopas, and Mary Magdalene.


Bible in Basic English
19:25 Now by the side of the cross of Jesus were his mother, and his mother's sister Mary, the wife of Cleopas, and Mary Magdalene.


Darby's English Translation
19:25 And by the cross of Jesus stood his mother, and the sister of his mother, Mary the wife of Clopas, and Mary of Magdala.


Douay Rheims
19:25 Now there stood by the cross of Jesus, his mother, and his mother's sister, Mary of Cleophas, and Mary Magdalen.


Noah Webster Bible
19:25 Now there stood by the cross of Jesus, his mother, and his mother's sister, Mary the wife of Cleophas, and Mary Magdalene.


Weymouth New Testament
19:25 Now standing close to the cross of Jesus were His mother and His mother's sister, Mary the wife of Clopas, and Mary of Magdala.


World English Bible
19:25 But there were standing by the cross of Jesus his mother, and his mother's sister, Mary the wife of Clopas, and Mary Magdalene.


Young's Literal Translation
19:25 And there stood by the cross of Jesus his mother, and his mother's sister, Mary of Cleopas, and Mary the Magdalene
http://www.greeknewtestament.com/B43C019.htm#V25
 

maciek s

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2010
Posty
82
Punkty reakcji
12
W okresie o którym mówisz we wspólnotach Chrześcijańskich każdy dla każdego był siostrą i bratem. Joachim i Anna mieli tylko jedną rodzoną córkę, którą była Maryja. Podobnie tylko Chrystus jest jednorodzonym Synem Boga, a odmawiamy modlitwę Ojcze nasz. Ostatnio zauważyłem, że wielu ludzi źle interpretuje słowa Pisma Świętego, np. Mt 3: 31-35 po przeczytaniu tego fragmentu ludzie myślą, że Maryja oprócz Jezusa urodziła więcej dzieci. Z resztą w Księdze Rodzaju Bóg po upadku pierwszych ludzi już zapowiada, że przyjdzie Niewiasta, której potomstwo będzie w nieprzyjaźni z potomstwem szatana, a więc już wówczas Maryja była wybrana jako Matka wszystkich sprawiedliwych, czyli tych którzy są z Prawdy i słuchają głosu Jezusa J 18: 37. Oczywiście Jezus jest Bogiem, więc Jego głosu, czyli np. sumienia słuchają wszyscy ludzie na ziemi, my mamy Ewangelię: ościeniem zaś śmierci jest grzech, a siłą grzechu Prawo 1 Kor 15: 56 gdyż grzechu się nie poczytuje, gdy nie ma Prawa Rz 5: 13 wobec czego Prawo jest siłą grzechu, bo przez Prawo zdobyłem znajomość grzechu. Nie wiedziałbym bowiem, co to jest pożądanie gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj Rz 7: 7. A więc skoro ludzie znają Ewangelię i Prawo łaski abyśmy i my postępowali w nowym życiu - jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca Rz 6: 4, mimo wszystko grzeszą czerpiąc podnietę z przykazania Rz 7: 11 zapłaci za grzech śmiercią, a łaska przez Boga dana - to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym Rz 6: 23 będzie dana sprawiedliwym, aby się wypełniły słowa: Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Mt 25: 29-30. Nie otrzymaliśmy jednak Ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliśmy ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: Abba Ojcze! Rz 8: 14, bo Chrystus nie przyszedł po to aby świat potępić, ale po to aby świat zbawić. J 3: 17 jednakże kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu. J 3: 21.
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
28 czerwca 2011 roku użytkownik Blyy napisał temat pod tytułem "Siostra Maryi- Maria czy Salome?"


Temat rodziny Mesjasza z Nazaretu już wcześniej poruszyłem w moim temacie biblijnym pod tytułem "Jezus i Jego Rodzina". Temat ten znajduje się jako załącznik w moim temacie biblijnym pod tytułem "Stwórca i Jego Duch oraz dusza żyjąca - człowiek i jego duch"

W tym moim temacie pod tytułem "Jezus i Jego Rodzina" udowodniłem, że Józef: prawy i bogobojny Żyd z Nazaretu miał dwie żony. W Ewangelii tak zwana druga Maria - matka Jakuba i Józefa i Salome była drugą żoną Józefa z Nazaretu.
Jak do tego doszło? Aby to zrozumieć, to niestety należy zajrzeć do Nowego Testamentu.
Zwracam też uwagę na fakt, że wszyscy czterej Ewangeliści zauważyli drugą Marię stojącą obok krzyża na którym wisiał Jezus oraz widzieli Ją przy grobie Jezusa.
Tylko Ewangelista Jan przekazał potomnym informację, że obok krzyża Jezusa stała Jego matka.

Odpowiedź może być taka - Matka Jezusa nigdy nie była chrześcijanką?
(napisał MD)
 
M

merkaba12

Guest
odpowiedz znajdziesz w apokryfach
żona Kleofasa była radzoną siostra maryji
 

BLyy

Bywalec
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
392
Punkty reakcji
32
maciek s
W okresie o którym mówisz we wspólnotach Chrześcijańskich każdy dla każdego był siostrą i bratem. Joachim i Anna mieli tylko jedną rodzoną córkę, którą była Maryja. Podobnie tylko Chrystus jest jednorodzonym Synem Boga, a odmawiamy modlitwę Ojcze nasz. Ostatnio zauważyłem, że wielu ludzi źle interpretuje słowa Pisma Świętego, np. Mt 3: 31-35 po przeczytaniu tego fragmentu ludzie myślą, że Maryja oprócz Jezusa urodziła więcej dzieci. Z resztą w Księdze Rodzaju Bóg po upadku pierwszych ludzi już zapowiada, że przyjdzie Niewiasta, której potomstwo będzie w nieprzyjaźni z potomstwem szatana, a więc już wówczas Maryja była wybrana jako Matka wszystkich sprawiedliwych, czyli tych którzy są z Prawdy i słuchają głosu Jezusa J 18: 37. Oczywiście Jezus jest Bogiem, więc Jego głosu, czyli np. sumienia słuchają wszyscy ludzie na ziemi, my mamy Ewangelię: ościeniem zaś śmierci jest grzech, a siłą grzechu Prawo 1 Kor 15: 56 gdyż grzechu się nie poczytuje, gdy nie ma Prawa Rz 5: 13 wobec czego Prawo jest siłą grzechu, bo przez Prawo zdobyłem znajomość grzechu. Nie wiedziałbym bowiem, co to jest pożądanie gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj Rz 7: 7. A więc skoro ludzie znają Ewangelię i Prawo łaski abyśmy i my postępowali w nowym życiu - jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca Rz 6: 4, mimo wszystko grzeszą czerpiąc podnietę z przykazania Rz 7: 11 zapłaci za grzech śmiercią, a łaska przez Boga dana - to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym Rz 6: 23 będzie dana sprawiedliwym, aby się wypełniły słowa: Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Mt 25: 29-30. Nie otrzymaliśmy jednak Ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliśmy ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: Abba Ojcze! Rz 8: 14, bo Chrystus nie przyszedł po to aby świat potępić, ale po to aby świat zbawić. J 3: 17 jednakże kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu. J 3: 21.
Tyle tylko, że ewangelie, które opisują ów moment; nie było w zwyczaju nazywania każdego siostrą lub bratem; w tej sytuacji powinna również matka Jezusa oraz Maria Magdalena być nazwane siostrami(więc były heretyczkami jeśli tutaj mowa jest o duchowym rodzeństwie a nie z ciała).
Co do Joachima i Anny i jej wielkiego wybrania przez Boga to nie jest biblijna nauka; tylko z apokryfów, które nie mają żadnej wartości interpretacyjnej w tym fragmencie; zresztą pisali je ludzie którzy nie mieli żadnej wiedzy na temat zwyczajów żydów. I kto interpretuje Biblię prawidłowo to kwestia względna; ja uważam, że ja interpretuje ją prawidłowo a uważam, że Maryja nie była wiecznie dziewicą i miała minimum sześcioro dzieci z Józefem; i koło się zamyka; dlatego nie interesują mnie sprawy doktrynalne; tylko kto jest siostrą Maryi na podstawie cytatów przeze mnie zamieszczonych. Poza tym nie ważne czy uważasz, że chodzi tu o siostrę duchową czy z ciała; interesuje mnie do kogo się odnosi; potrafisz mi pomóc?

28 czerwca 2011 roku użytkownik Blyy napisał temat pod tytułem "Siostra Maryi- Maria czy Salome?"


Temat rodziny Mesjasza z Nazaretu już wcześniej poruszyłem w moim temacie biblijnym pod tytułem "Jezus i Jego Rodzina". Temat ten znajduje się jako załącznik w moim temacie biblijnym pod tytułem "Stwórca i Jego Duch oraz dusza żyjąca - człowiek i jego duch"

W tym moim temacie pod tytułem "Jezus i Jego Rodzina" udowodniłem, że Józef: prawy i bogobojny Żyd z Nazaretu miał dwie żony. W Ewangelii tak zwana druga Maria - matka Jakuba i Józefa i Salome była drugą żoną Józefa z Nazaretu.
Jak do tego doszło? Aby to zrozumieć, to niestety należy zajrzeć do Nowego Testamentu.
Zwracam też uwagę na fakt, że wszyscy czterej Ewangeliści zauważyli drugą Marię stojącą obok krzyża na którym wisiał Jezus oraz widzieli Ją przy grobie Jezusa.
Tylko Ewangelista Jan przekazał potomnym informację, że obok krzyża Jezusa stała Jego matka.

Odpowiedź może być taka - Matka Jezusa nigdy nie była chrześcijanką?
Druga żona znowu z apokryfów?

odpowiedz znajdziesz w apokryfach
żona Kleofasa była radzoną siostra maryji
Tak jak wyżej. Nie interesują mnie apokryfy napisane przez kogoś kto nie miał żadnej wiedzy o zwyczajach żydowskich jak np. Protoewangelia Jakuba; bo nic nie wnosi do tego tematu. Interesuje mnie ten cytat; a tutaj mi apokryfy nie pomogą; bo mnie interesuje jeden jedyny cytat; a właściwie cytaty gdzie kobiety stoją pod krzyżem. I tutaj pomoże tylko interpretacja i znajomość greki. Nie będę danego cytatu tłumaczył apokryfem nad greką jaką jest napisany ten cytat. Interesuje mnie tylko ten cytat; najlepiej wyjaśnionego na podstawie języka oryginalnego; kim jest ów ta siostra. Po co mam korzystać z apokryfu skoro jest to napisane w samej ewangelii dziś uznanej za kanonicznej? problem tylko, że z greki nie rozumiem; pytam więc kogoś kto jest obeznany i pomoże rozwiązać problem. Chyba, że greka w tym wypadku nie daje odpowiedzi jednoznacznej.
 

maciek s

Nowicjusz
Dołączył
14 Wrzesień 2010
Posty
82
Punkty reakcji
12
"Tyle tylko, że ewangelie, które opisują ów moment; nie było w zwyczaju nazywania każdego siostrą lub bratem; w tej sytuacji powinna również matka Jezusa oraz Maria Magdalena być nazwane siostrami(więc były heretyczkami jeśli tutaj mowa jest o duchowym rodzeństwie a nie z ciała)."

kompletnie tego nie rozumiem, możesz napisać to jaśniej ?

"Co do Joachima i Anny i jej wielkiego wybrania przez Boga to nie jest biblijna nauka; tylko z apokryfów, które nie mają żadnej wartości interpretacyjnej w tym fragmencie; zresztą pisali je ludzie którzy nie mieli żadnej wiedzy na temat zwyczajów żydów. I kto interpretuje Biblię prawidłowo to kwestia względna; ja uważam, że ja interpretuje ją prawidłowo a uważam, że Maryja nie była wiecznie dziewicą i miała minimum sześcioro dzieci z Józefem; i koło się zamyka; dlatego nie interesują mnie sprawy doktrynalne; tylko kto jest siostrą Maryi na podstawie cytatów przeze mnie zamieszczonych. Poza tym nie ważne czy uważasz, że chodzi tu o siostrę duchową czy z ciała; interesuje mnie do kogo się odnosi; potrafisz mi pomóc?"

Jak można stwierdzić, że autor ProtoEwJak która jest midraszem nie miał żadnej wiedzy n.t. zwyczaju Żydów ? Piszesz o herezji, która odnosi się tylko do Chrześcijan, pojęciu które zostało wprowadzone jako synonim osób negujących dogmaty w Kościele. Dla twojej wiadomości mogę napisać, że dziewictwo Maryi to dogmat wiary, więc jeśli jesteś Chrześcijaninem właśnie popadłeś w herezję. Poza-tym z-skąd wziąłeś sześcioro dzieci, gdzie to jest napisane ? Na podstawie cytatów które zamieściłeś mogę napisać to co już wcześniej napisałem. 2 P 3: 16 [Pisał do was najmilszy brat nasz Paweł] jak to zresztą czyni we wszystkich listach, w których są pewne myśli trudne do zrozumienia, a które ludzie nieuczeni i niestateczni paczą, podobnie jaki i inne Pisma, na swoją własną zgubę. Dopiero w roku 397 Sobór Powszechny Kościoła katolickiego, z nieomylnością przyrzeczoną mu przez Chrystusa ostatecznie zadecydował, które księgi należą do Nowego Testamentu, a które nie. Wobec czego od tego roku możemy mówić o powstaniu Nowego Testamentu. ProtoEwJak została napisana w wiekach II-IV, J 21, 25: Wiele też innych rzeczy uczynił Jezus, ale gdyby każdą z nich opisywać, to myślę, że nie pomieściłby świat cały ksiąg, które by się miało napisać ( adekwatnie gdyby Nowy Testament miał zawierać całą tradycję, Ewangelie które: zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego J 20: 31 znalazłyby się w gąszczu wielu wątków, co w konsekwencji doprowadziło by do zmniejszenia uwagi na Słowie Bożym, czyli Ewangeliach ). W jaki sposób chrześcijanie z II w. mogliby praktykować religię Jezusa Chrystusa, jeśli nieodzowna byłaby prywatna interpretacja nieosiągalnej Biblii, zawierającej tylko część nauk Zbawiciela ? We wczesnych wiekach, ba aż do Gutenberga egzemplarze Pisma Świętego były rzadkością, więc do czasu i w czasie napisania i pisania ProtoEwJak tradycja Kościoła była przekazywana ustnie, sam Chrystus nie napisał ani jednego listu, tylko nauczał słownie Mk 16, 20: Oni zaś wyruszywszy przepowiadali wszędzie – a Pan dopomagał i utwierdzał mowę przez cuda w ślad za nimi idące. I tak można w nieskończoność, dla twojego ostrzeżenia mogę napisać, że Niepokalana objawiając się w Fatima powiedziała, że jednym z 5 głównych bluźnierstw, które ludzie wyrządzają Jej Niepokalanemu Sercu, to właśnie bluźnierstwa przeciw Jej boskiemu dziewictwu i że ponoć wiele osób idzie do piekła, bo bluźnią przeciw Matce samego Boga. Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny Łk 3: 47-49. Wejrzał na Twoje uniżenie, pokorę, cnoty i przyszedł na świat, gdyż tylko Ty mogłaś znaleźć i po-to zostałaś stworzona, łaskę odkupienia dla całej ludzkości u Najwyższego. Łk 3: 30-31.
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
29 czerwca 2011 roku merkaba12 napisał:
"Odpowiedź znajdziesz w apokryfach -
żona Kleofasa była rodzoną siostrą Maryi."


Otwieram słownik Języka Polskiego, wydany przez gazetę wyborczą i czytam:
Apokryf - to tekst o wątpliwej autentyczności, zwłaszcza dawny tekst naśladujący księgi biblijne.

Dodam od siebie, że apokryfy w pierwszych wiekach naszej Ery pisali przeważnie przedstawiciele Judaizmu, a robili to po to aby ośmieszyć ówczesne chrześcijaństwo.
W związku z powyższym nie ma żadnej potrzeby abym czytał apokryfy.

W moim biblijnym temacie opartym na Ewangelii pod tytułem "Jezus i Jego Rodzina", jest to załącznik do mojego tematu "Stwórca i Jego Duch oraz dusza żyjąca - człowiek i jego duch" napisałem, że siostra matki Jezusa - Maria, która też miała na imię Maria była drugą żoną Józefa z Nazaretu.
Jednak teraz podkreślam, że nie mogła Ona być siostrą rodzoną. A to dlatego, ponieważ Prawo Mojżeszowe (Zakon) zabraniało poślubiać wyznawcom judaizmu dwóch sióstr rodzonych. Jest to jasno opisane w Starym Testamencie.
Wygląda na to, że druga żona Józefa z Nazaretu była siostrą cioteczną lub też stryjeczną matki Jezusa. Bo nawet jej imię Maria świadczy o tym, że pochodziła co najwyżej z rodziny spokrewnionej. W tej samej rodzinie takie same imiona dwojga dzieci wprowadzałyby wielki zamęt. Natomiast wśród rodzin spokrewnionych imiona mogły się powtarzać i się powtarzały.
(napisał MD)
 
M

merkaba12

Guest
wątpliwa to jest gazeta wyborcza
kk opiera sie na apokryfach
 

BLyy

Bywalec
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
392
Punkty reakcji
32
Jak można stwierdzić, że autor ProtoEwJak która jest midraszem nie miał żadnej wiedzy n.t. zwyczaju Żydów ? Piszesz o herezji, która odnosi się tylko do Chrześcijan, pojęciu które zostało wprowadzone jako synonim osób negujących dogmaty w Kościele. Dla twojej wiadomości mogę napisać, że dziewictwo Maryi to dogmat wiary, więc jeśli jesteś Chrześcijaninem właśnie popadłeś w herezję. Poza-tym z-skąd wziąłeś sześcioro dzieci, gdzie to jest napisane ? Na podstawie cytatów które zamieściłeś mogę napisać to co już wcześniej napisałem. 2 P 3: 16 [Pisał do was najmilszy brat nasz Paweł] jak to zresztą czyni we wszystkich listach, w których są pewne myśli trudne do zrozumienia, a które ludzie nieuczeni i niestateczni paczą, podobnie jaki i inne Pisma, na swoją własną zgubę. Dopiero w roku 397 Sobór Powszechny Kościoła katolickiego, z nieomylnością przyrzeczoną mu przez Chrystusa ostatecznie zadecydował, które księgi należą do Nowego Testamentu, a które nie. Wobec czego od tego roku możemy mówić o powstaniu Nowego Testamentu. ProtoEwJak została napisana w wiekach II-IV, J 21, 25: Wiele też innych rzeczy uczynił Jezus, ale gdyby każdą z nich opisywać, to myślę, że nie pomieściłby świat cały ksiąg, które by się miało napisać ( adekwatnie gdyby Nowy Testament miał zawierać całą tradycję, Ewangelie które: zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego J 20: 31 znalazłyby się w gąszczu wielu wątków, co w konsekwencji doprowadziło by do zmniejszenia uwagi na Słowie Bożym, czyli Ewangeliach ). W jaki sposób chrześcijanie z II w. mogliby praktykować religię Jezusa Chrystusa, jeśli nieodzowna byłaby prywatna interpretacja nieosiągalnej Biblii, zawierającej tylko część nauk Zbawiciela ? We wczesnych wiekach, ba aż do Gutenberga egzemplarze Pisma Świętego były rzadkością, więc do czasu i w czasie napisania i pisania ProtoEwJak tradycja Kościoła była przekazywana ustnie, sam Chrystus nie napisał ani jednego listu, tylko nauczał słownie Mk 16, 20: Oni zaś wyruszywszy przepowiadali wszędzie – a Pan dopomagał i utwierdzał mowę przez cuda w ślad za nimi idące. I tak można w nieskończoność, dla twojego ostrzeżenia mogę napisać, że Niepokalana objawiając się w Fatima powiedziała, że jednym z 5 głównych bluźnierstw, które ludzie wyrządzają Jej Niepokalanemu Sercu, to właśnie bluźnierstwa przeciw Jej boskiemu dziewictwu i że ponoć wiele osób idzie do piekła, bo bluźnią przeciw Matce samego Boga. Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny Łk 3: 47-49. Wejrzał na Twoje uniżenie, pokorę, cnoty i przyszedł na świat, gdyż tylko Ty mogłaś znaleźć i po-to zostałaś stworzona, łaskę odkupienia dla całej ludzkości u Najwyższego. Łk 3: 30-31.
Protoewangelia Jakuba nie ma nic wspólnego z prawdą. Jej pisarz nie znał nawet zwyczajów panujących w Izraelu
Przytoczę jednego z najwybitniejszych specjalistów w swej dziedzinie:
Opowieść o narodzinach z dziewicy u Łukasza i Mateusza stała się podstawą chrześcijańskich spekulacji religijnych na temat Marii. Ewangelie apokryficzne powstałe we wczesnym Kościele rozwinęły te rozważania, podkreślając świętość i wieczne dziewictwo matki Jezusa. Najwcześniejszym i najbardziej wpływowym źródłem jest legendarna Protoewangelia błędnie przypisywana Jakubowi, bratu Jezusa. Jej grecki oryginał pochodzi najwcześniej z ostatnich dziesięcioleci II wieku. Jest to źródło najbardziej tradycyjnych poglądów na narodziny i dzieciństwo Marii i jej związek z Józefem.
Protoewangelia, dzieło nieżydowskiego pisarza, opisuje, że 3-letnia Maria została przekazana przez swoich starych rodziców, Joachima i Annę, kapłanom w Jerozolimie, aby wyrastała w świętej atmosferze jerozolimskiego sanktuarium. Opowieść jest bezpodstawna, gdyż obecność młodych dziewcząt w Świątyni była wytworem wyobraźni nieżydowskiego autora. Później, kiedy Maria doszła do wieku 12 lat i dorzała, kapłani usunęli ją ze świętego miejsca, aby uniknąć rytualnego skażenia Świątyni. Arcykapłan postanowił więc poszukać wdowca - wybranego przez rzucenie losów - by się nią zaopiekował. Tym wdowcem był Józef, ojciec czterech synów i dwóch córek z pierwszego małżeństwa, później znanych jako bracia i siostry Jezusa. Protoewangelia przedstawia Józefa jako starszego człowieka, który to pomysł doskonale pasował do pozbawionego seksu małżeństwa i stałego dziewictwa Marii. Autor apokryfu rozwiązał też problem mesjańskiego pochodzenia Jezusa od króla Dawida, mimo że Józef nie był jego prawdziwym ojcem. W Protoewangelii nie tylko Józef, ale też i Maria pochodzą z rodu Dawida. Pisarz nie wiedział, że dla odziedziczenia tytułu Mesjasza prawo żydowskie wymagało potwierdzonego pochodzenia po mieczu.
Geza Vermes, Kto kim był w czasach Jezusa, przek. K. Bażyńska-Chojnacka, P. Chojnacki, Warszawa 2006, str. 177

Dlatego interesuje mnie rozwikłanie tego na podstawie greki, na podstawie tego cytatu z Jana. Materiały biblijne mnie nie interesują skoro można to wywnioskować z Biblii; tylko potrzeba pomoc kogoś obeznanego.
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
02 lipca 2011 roku Blyy napisał:
"Tym wdowcem był Józef, ojciec czterech synów i dwóch córek z pierwszego małżeństwa, później znanych jako bracia i siostry Jezusa.


Blyy, ja czytam Twoje posty, ale w tym miejscu trochę się zagalopowałeś.

W Ewangelii Łukasza który był Grekiem z pochodzenia w rozdziale drugim, a w wierszu 22-23 czytamy: "Gdy nadeszły dni ich oczyszczenia, przewidziane przez Prawo Mojżeszowe, zanieśli Jezusa do Jerozolimy, aby ofiarować Go Panu, ponieważ tak jest napisane w Prawie Pana: "Każde Pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu."
Ewangelista Łukasz nie będąc Żydem słusznie zauważył ten obrządek, ponieważ pozostali Ewangeliści będąc Żydami pominęli to wydarzenie uznając, że dla wszystkich jest tak dobrze znane, że nie warto o nim pisać.
I tak, skoro Jezus był Pierworodnym synem Józefa to pozostali bracia Jezusa - Ew. Marka 6,1-6, wymienieni jako: Jakub, Józef, Szymon i Juda, będąc niepierworodnymi, to nie musieli Oni być poświęceni Panu i być obrzezani w Jerozolimie. Mogli być obrzezani w każdej Synagodze.
W tych samych wierszach jest napisane: "A Jego siostry, też są w śród nas." Ostatnie zdanie sugeruje nam, że sióstr Jezusa mogło być więcej niż dwie. A ile ich było naprawdę? To się raczej chyba już nie dowiemy?

Wniosek z powyższego wywodu jest taki: Józef z Nazaretu miał jednocześnie dwie żony. Jak do tego doszło, że Józef z Nazaretu dostał dwie żony? Dlaczego druga Maria - matka Jakuba i Józefa Ew. Mateusza 27,61 została drugą żoną Józefa z Nazaretu.
Wydarzenie to dość dobrze opisałem w moim temacie biblijnym pod tytułem - "Jezus i Jego Rodzina". Tak dostał dwie żony, ponieważ w czasach Jezusa o małżeństwie decydowała Rodzina (ojciec i matka oraz krewni).
Widzę tutaj w tym wydarzeniu które rozegrało się dwa tysiące jedenaście lat temu działalność Ducha Świętego który zapobiegł temu, że jeszcze nienarodzony przyszły Mesjasz, nie został razem ze swoją matką ukamienowany u wrót miasta.
Zachęcam też Forumowiczów, abyśmy najpierw dobrze poznali Biblię, a dopiero później zajęli się Apokryfami.
(napisał MD)
 
Do góry