Siakaś Pomoc Z Waszej Strony?

Status
Zamknięty.

swayze3

Nowicjusz
Dołączył
1 Lipiec 2005
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wiek
36
hmmm
jakiś czas temu postanowiłam sobie podciągnąć ocenę z języka polskiego i napisałam pracę na Olimpiadę Filozoficzną. Praca była o ideałach "Solidarności", raczej nic o filozofii w niej nie pisałam, a na pewno nic o historii filozofii czy jakichś prądach filozoficznych. Nie wiem jakim cudem, ale moja praca przeszła do dalszego etapu. Jakoś wcale się z tego powodu nie ciesze;/... NIE MAM POJĘCIA O FILOZOFII!! nie mam żadnych materiałów, zadnych ksiązek na ten temat - NIC!! Pojade na olimpiadę i totalnie się zbłaźnie :( Może ktoś z Was ma jakieś materiały, jakieś przydatne mi pomoce? Mam do wyboru jeden z trzech bloków tematycznych, o żadnym nie mam pojęcia, ale może ktoś z Was ma :)

I BLOK TEMATYCZNY
1 Filozofia w epoce przedsokrateńskiej i jej problemy
2 Filozofia Sokratesa i działalnośc sofistów
3 Teoria idei u Platona
4 Filozofia pierwsza i etyka Arystotelesa
5 Epikureizm, stoicyzm, sceptycyzm
6 Etyka buddyjska
7 Bóg, człowiek, dzieje filozofii św. Augustyna
8 Koncepcja bytu, człowieka i społeczeństwa u św. Tomasza
9 Stosunek wiary do rozumu jako problem filozofii średniowiecznej (spór o uniwersalia, dowody na isnienie Boga)
10 Refleksja nad państwem (N. Machiavelli, A. Frycz-Modrzewski, P. Skarga)

II BLOK TEMATYCZNY
1 Nowożytny racjonalizm i jego krytycy (R. Descartes, B. Spinoza, G.W. Leibniz, B. Pascal)
2 Empiryzm angielki wikeku XVII i XVIII (J. Locke, G. Berkley, F. Bacon, D. Hume)
3 Myśl francuskiego oświecenia (Wolter, La Mettrie, Helvetius, Holbach, Montesquieu)
4 Formy i koncepcje umowy społecznej (T. Hobbes, J. Locke, J. J. Rousseau)
5 Wizja społeczeństwa w filozofii polskiego Oświecenia (S. Leszczyński, H. Kołłątaj, S Staszic)
6 Kilozofia krytyczna i etyka I. Kanta
7 Filozoficzna wersja dziejów (G.W.F. Hengel, A. Comte)
8 Główne idee polskiego mesjanizmu (J.M. Hoene-Wroński, A. Cieszkowski, A. Towiński)
9 Filozoficzne koncepcje społeczeństwa (K. Marks, J.S. Mill, E. Burke)
10 Filozofia życia i przełom antypozytywistyczny (F. Nietzsche, W. Dilthey, H. Bergson)

III BLOK TEMATYCZNY
1 "Zwrot do języka" (B. Russell, L. Wittgenstein, Koło Wiedeńskie)
2 Filozofia w Polsce w XX wielku (T. Kotarbiński, K. Ajdukiewicz, A. Tarski, R. Ingarden)
3 Filozofia a psychologia (F. Brentano, Z. Freud, E. Fromm)
4 Współczesna myślo chrześcijańska (E. Mounier, G. Marcel, J. Maritain)
5 KOncepcja człowieka w egzystencjalizmie (S. Kierkegaard, J.P. Sartre, A. Camus, M. Heidegger, K. Jaspers)
6 Hermeneutyka jako filozofia i metoda interpretacji (H.G. Gadamer, P. Ricoeur)
7 Doświadczenie i metoda poznania wg fenomenologii (E. Husserl, M. Merleau-Ponty)
8 Współczesna myśl społeczna i polityczna (O. Gasset, K.R. Popper, J. Rawls)
9 Filozofia nauki (K.R. Popper, T.S. Kuhn, I. Lakatos)
10 Współczesne koncepcje etyczne (M. Scheler, Ch. Tylor, A. Maclntyre)

Najłatwiejszy chyba jest 1. blok.
POdane mam od groma literatury źródłowej- ale i tak tego nie przeczytam. Potyrzebuję informacji o tym wszystkim w pigułce, to co najważniejsze, byleby an kompletnego ignoranta nie wyjść:0
Z góry dziękuję za pomoc.
 

jelonek

how can I ever change things that I feel?
Dołączył
12 Październik 2005
Posty
1 501
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Miasto
Kraków
OK, skoro nikt sie nie kwapi, to moze troche pomoge, ale wiem tak tylko dosyc ogolnikowo :p

2. Sokrates twierdzil, ze aby osiagnac szczescie, nalezy dazyc do cnoty (gr. "arete"), ktora byla szlachetnosc, milosc blizniego, uczynnosc...No mniej wiecej to, co dzis :p Sofisci byli uczniami szkoly filozoficznej.

3. Platon z kolei kontynuowal nauke Sokratesa, byl jego uczniem i jego teoria mowi, ze zarowno przed narodzinami, jak i po smierci jestesmy mieszkancami idealnej krainy, mamy cztery oczy, dwie pary rak, dwie pary nog...Na Ziemii rozlaczamy sie tylko po to, by szukac tej zaginionej polowki, bez ktorej nie mozemy zyc :)

5. Epikureizm- kierunek filozoficzny opierajacy sie na czterech zasadach tzw. czwormian Epikura: smierc nie jest straszna, bogowie nie sa straszni, cierpienia latwo uniknac, szczescie latwo zdobyc. Motto tej filozofii to Carpe diem- chwyctaj dzien. Epikureizm zaklada, ze dusza ludzka jest smiertelna, wiec radosci i perzyjemnosci trzeba zaznawac na Ziemii, trzeba czerpac z zycia pelnymi garsciami.

Stoicyzm- kierunek w filozofii zapoczatkowany przez Zenona z Kition, a rozwijany przez tzw. stoikow mlodszych, tj. Seneke i Marka Aureliusza. Glosil on, ze warunkiem szczescia jest jest osiagniecie cnoty (lac. "virtus"), tutaj rozumianej jako rownowage duchowa, spokoj, opanowanie, swego rodzaju bezemocjonalnosc, chlod i obojetnosc, tlumienie uczuc, godzenie sie ze wszystkim, co niesie los. Stoicy kierowali sie zasada "zlotego srodka"- nie pragnac zbyt wiele ani zbyt malo, zachowac umiar.
Nawiasem mowiac, o takim prawdziwym stoicyzmie greckim slyszalam od naszej nauczycielki polskiego...podobno pojechala z mezem do Grecji...Ktoregos dnia wybierala sie na wycieczke pociagiem. Podeszla do kasy biletowej i pyta sie, kiedy bedzie pociag. Kobieta patrzy na nia jak na wariatke i mowi: "No jak to kiedy? Jak przyjedzie, to bedzie" :D. Usiadla wiec z mezem przy stoliku. Po pewnym czasie zauwazyli jakis wielki snop ognia idacy w ich strone- nikogo to specjalnie nie przezalalo, wiec i oni sie uspokoili. Czekali, czekali az tu dosiadl sie do nich jakis Grek, ktory zaczal z nimi pogawedke, mowil o tym, jak to kiedys byl w Polsce, w Katowicach, no i rozmawiali sobie kilka godzin :p. W koncu przyjechal pociag, wiec Grek pozegnal przybyszy, po czym stwierdzil, ze...na niego juz tez czas, bo ten wielki snop ognia, ktory widza od kilku godzin, to sie pali jego dzialka :lol:

7. Augustynizm pojawil sie na poczatku sredniowiecza i zakladal, ze Bog jest surowym, sprawiedliwym sedzia i trzeba dlugo i wytrwale pracowac na zbawienie. Czlowiek mial byc rozdzierany wewnetrznymi sprzecznosciami, z jednej strony do Boga ciagnela go dusza, z drugiej, do szatana, pierwiastek materialny, grzeszne cialo. Swiat byl postrzegany jako miejsce wygnania, jako krotki przystanek w drodze do raju, nic niewarty...Z Augustynizmem zwiazana byla postawa ascetow- ludzi dreczacych wlasne cialo. Umeczali sie, biczujac, glodzac czy wystawiajac na mroz w celu poskromienia szatanskiego ciala, a umocnienia duchowego i zasluzenia na zbawienie.

8. Filozofia sw. Tomasza (tomizm) pojawila sie pod koniec sredniowiecza. Sw. Tomasz uwazal, ze czlowiek wcale nie jest rozdzierany przez dwa przeciwstawne pierwiastki, ktore tocza w nim walke, a Bog nie byl postrzegany jako srogi sedzia, ale jako madry budowniczy swiata. Filozofia ta zakladala, ze na swiecie panuje hierarchia bytow, nizsze istoty sluza wyzszym, a kazdy zajmuje najdogoniejsze dla niego miejsce. Najnizej staly mineraly, wyzej rosliny, nastepnie zwierzeta, potem ludzie, a na samym szczycie aniolowie.

Duzo tego tu nie ma i mysle, ze to, co napisalam, to wszyscy juz wiedza, ale co tam :p
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Spelnione, drugi raz Ci uwage zwracam, po cholere odpisujesz jej na temat, powstały w styczniu, i jak koleżanka która go napisała stwierdziła "na olimpiade polonistyczną" więc ten konkurs już był, zresztą jak stwierdził Black - nie pomogłaś.
 

Kasia_na

tajemnica
Dołączył
25 Wrzesień 2005
Posty
1 609
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Z Dalekiego Wschodu
Jak masz dostęp do internetu to poszukaj tyc tematów w internecie.Możesz iść i poprosić w bibliotece o pomoc.Pozdrawiam ciepło i tzrymam kciuki.
 

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
Kasia_na chyba nie widzisz co napisał Berials

ten temat jest nieaktualny i mozecie sobie darowac rady

czy mam dawac od razu 20%? bo jak widze to co pisze do niektorych łbów nie trafia :/
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
20%? Tylko tyle? Głupota jest rzeczą niezmierzoną, bana dla niej!

ps: nie lepiej zamknać ten temat? Skoro już i tak nikt koleżance nie pomoże, no chyba że olimpiada w przyszłym roku będzie miała te same pytania.
 
Status
Zamknięty.
Do góry