Rola wyznań chrześcijańskich na tle Kościoła Rzymsko Katolickiego

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
też jestem tego samego zdania, dlatego nie do końca zgadzam się za zasadą kościołów protestanckich i zasadą że losy ludzkie są przesądzone w sensie zbawienia
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Temat dwu wątkowy moim zdaniem i wyglada to z punktu przynajmniej Słowa Bożego tak:

1. Losy ludzkie w sensie ludzkości przesądzone - TAK
2. Los człowieka w sensie jednostki przesądzone - NIE


Tu czesto dochodzi do nieporozumień pomiędzy rozmówcami a nawet wierzącymi. Dlatego dochodzi do takich karykatur merytorycznych jak raz zbawiony- zabawiony na zawsze, pomimo upadku w grzech etc i im podobne.
Ale naogół zdowy protestantyzm nie ma z tym porblemu. Problemem są dziwne odłamy protestantyzmu od II połowy 19 wieku powstajace jak grzyby po deszczu.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a to jest też fakt, przy braku centralizacji wspólnoty mogą powstawać jak chcą, tak też było w Anglii XVII w gdzie przeróżne radykalne odłamy przenosiły się do Am. Płn
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
No ale centralizacja nie zabezpieczy tego a wręcz jest często obiektem krytyki jak np. w KRK
Natomiast "różni liderzy" kradnący i wyprowadzajacy owce z czyjejś owczarni zawsze byli i pewnie długo jeszcze będą.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
po prostu trzeba odpowiedzialności i pokory
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Wiesz cieżko o pokorę gdy ktoś ma lepszą wizję i do tego dostateczną wiedzę i inteligencję aby zrobić z niej użytek, nawet w początkowo szczytnym celu. Do tego ma poparcie faktów że w danej spoleczności czy kościele inni lidezzy mają owce w przecznaczeniu i celów włąsnje chwały a nie bożej, utrzymania się na topie oraz jako sposób na przeżycie tego życia.

Ryba zawsze psuje się od głowy.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
z jednej strony to pycha pcha ludzi do nieprawości, komuś się wydaje że jest taki wybitny że wszystkim pokieruje lepiej

czy ryba psuje się zawsze od głowy to tak nie do końca, zauważ że jak jest jakiś przywódca i głosi pokorę to może się pojawić jakiś "trybun" z ludu i głosić że wszystko może być inaczej, nosi w sobie jakiś kompleks z dzieciństwa, ze np nikt go nie kochał albo nie szanował i dyszy zemstą na całym uporządkowanym świecie. Pojawia się jako prorok i swoją skrywaną nienawiść dekoruje hasełkami o rewolucji moralnej
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
życie jest po prostu bardziej skomplikowane
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Tak. Dlatego szukanie rozwiazań jest bardzo trudne i nie jednorodne. Moim zdaniem po latach pzremysleń najleopszym rozwiązaniem jest je poprstu upraszaczać zanim się skomplikuje.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
tak jak mawiał Chrystus "wasza mowa ma być tak tak nie nie"
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
Kaznodzieya napisał:
1. Losy ludzkie w sensie ludzkości przesądzone - TAK 2. Los człowieka w sensie jednostki przesądzone - NIE
Możesz to trochę rozwinąć? Dlaczego np. taki kalwinista czy inny "predestynowany" postawiłby tutaj 2xTak?
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
greggxx napisał:
1. Losy ludzkie w sensie ludzkości przesądzone - TAK 2. Los człowieka w sensie jednostki przesądzone - NIE
Możesz to trochę rozwinąć? Dlaczego np. taki kalwinista czy inny "predestynowany" postawiłby tutaj 2xTak?
Patrz post #53
Osobiście nie znajduję takiej nauki w PŚ. Jednak patrząc na nauki np. Twojego imiennika, św. Grzegorz z Nyssy, nawet apokastaza (zbawienie szatana) filozoficznie ma pewien sens.
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
Z tym zbawieniem szatana to znam. Czyli powiadasz, że np. podwójna predestynacja (z góry ustalone, którzy do nieba, a którzy do piekła) spotykana w kręgach kalwinistycznych jest niebiblijna? Możesz jednak napisać, w skrócie oczywiście by nie wywoływać zbędnego offtopu, co według Ciebie ją obala? Mam swoje zdanie na ten temat, ale chętnie w takich sytuacjach wysłucham osoby wierzącej, by sprawdzić zgodność. Pytam, bo dwa lata temu miałem przyjemność rozmowy z sympatykiem doktryn kalwinistycznych i skoro dowiedział się, że jestem ateistą zmienił swoje podejście do mnie o 180 st. Nie w sensie, że był wrogi ale stracił zainteresowanie tematami biblijnymi.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Sądzę że nie biblijna. Wiesz mnie o tym przekonuje generalnie cała nauka NT. Łatwiej my mi było odpowiadać na pytania lub twierdzenie poparte argumentami biblijnymi niż odwrotnie. Inaczej mówiąc jak Ty uzasadniasz taką naukę. Jak trza to odpal jaki temat lub poszukaj w starych to się przyłączę chętnie do rozważania. Może być ciekawie.
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
No właśnie sęk w tym, że nie uzasadniam takiej nauki. Więc trudno by mi było przyjąć postawę kalwinisty i pisać z jego pozycji. Szkoda, że na forum nie ma takich, bo zapewne byłoby ciekawie jak piszesz. Z praktycznego punktu widzenia, jest to dość niebezpieczna doktryna i tu z kolei byłoby nieciekawie gdyby obowiązywała we większości wyznań chrześcijańskich. Ale ok. okazje jeszcze kiedyś będą.
 
N

Naxxramas

Guest
Herbatniczek
ale za bluźnierstwo mogli ukamienować

Pytanie nie tylko do Herbatniczka - szczerze mówiąc nie rozumiem - za jakie buźnierstwo ? Przecież Jezus "nie bluźnił".
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
bo to było ważne czy bluźnił, ale kto oceniał
 
Do góry