Ridley Scott

Parabola

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2007
Posty
1 142
Punkty reakcji
8
Miasto
Wyzima
 Ridley Scott to bodajże mój ulubiony reżyser. Potrafi on robić doskonałe i wszechstronne kino dla różnorakich odbiorców - jest to reżyser "dla mas" robiący filmy dobre, bardzo dobre albo wręcz wybitne.  Zaskakuje różnorodnością poruszanych tematów i czuje się dobrze w każdym gatunku - fantasy, historycznym, sensacyjnym, wojennym... Z każdym filmem widać, że jego warsztat jest lepiej dopracowany, duży nacisk kładzie on na efekt wizualny, dzięki czemu wiele jego dzieł to uczta dla oczu.  Aż dziw, że jeszcze nie dostał Oscara (jedynie 3 nominacje), ale rzekomo nie zależy mu na nagrodzie Akademii Filmowej.

Poniżej lista jego dokonań, wiele z nich zalicza się do pierwszej dwudziestki moich ulubionych filmów wszech czasów, tj. Blade Runner, Alien, Gladiator, Helikopter w Ogniu, American Gangster. Dodatkowym atutem jest częsty udział Russella Crowe w filmach Scotta, aktora jak nie patrzeć, pierwszego gatunku. Jestem bardzo ciekawa Robina Hooda - temat jest bliski sercu memu ;), ale jestem niemal pewna, że się nie zawiodę. 

Wszelka polemika mile widziana:)

1965 – Chłopiec na rowerze (Boy and Bicycle) (film krótkometrażowy)
1977 – Pojedynek (The Duellists)
1979 – Obcy – ósmy pasażer Nostromo (Alien)
1982 – Łowca androidów (Blade Runner)
1985 – Legenda (Legend)
1987 – Osaczona (Someone to Watch Over Me)
1989 – Czarny deszcz (Black Rain)
1991 – Thelma i Louise (Thelma & Louise)
1992 – 1492. Wyprawa do raju (1492: Conquest of Paradise)
1996 – Sztorm (White Squall)
1997 – G.I. Jane
2000 – Gladiator
2001 – Hannibal
2001 – Helikopter w ogniu (Black Hawk Down)
2003 – Naciągacze (Matchstick Men)
2005 – Królestwo niebieskie (Kingdom of Heaven)
2005 – Wszystkie niewidzialne dzieci (All the Invisible Children) (segment Jonathan)
2006 – Dobry rok (A Good Year)
2007 – American Gangster
2008 – W sieci kłamstw (Body of Lies)
2010 – Robin Hood
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Pierwszy Alien był świetny. Jedyny u mnie futurystyczny horror, który nie wzbudzał uśmiechu politowania. Blade Runner mi się za to już nie podobał. Książka fajna, film jakiś bezpłciowy (wiem, wiem że jest kultowy, ale mnie nie poruszył). Gladiator dobry. Hannibal tyż.
 

CristianoRonaldo9

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2010
Posty
37
Punkty reakcji
1
Królestwo niebieskie niestety mu niezbyt wyszło, ale Gladiator, Blade Runner, i wiele innych to perły. Dobre kino.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Mi się jedynie podobał Alien. Co do "Blade Runnera" - to uważam, że film daje się oglądać bez większych problemów jedynie dla tego, że Scottowi nie udało się całkowicie zepsuć książkowego pierwowzoru :) A więc jak widać gosć mi nie leży.
 
Do góry