Religie wiedzy?

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
przecież powiedziałem, że temat był przerabiany i podałem link do artykułu na tym forum :
Zmiażdzyłem przecież tam Waszą argumentację....myślałem, że masz coś nowego?
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Waszą to znaczy jaką ? Tam się wypowiadał człowiek niezależny i z tego co widzę to twoje argumenty zostały odparte i zmiażdżone
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Waszą to znaczy jaką ? Tam się wypowiadał człowiek niezależny i z tego co widzę to twoje argumenty zostały odparte i zmiażdżone
prosze Cię....nie kompromituj się.
Zapytałem o to jak powstało słowo Jehowa...proszę o argumenty
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

prosze Cię....nie kompromituj się.
Zapytałem o to jak powstało słowo Jehowa...proszę o argumenty
Kto się tu kompromituje to widać. Sorry, ale nie jesteśmy w przedszkolu. Przeczytaj sobie artykuł i będziesz wiedział.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Kto się tu kompromituje to widać. Sorry, ale nie jesteśmy w przedszkolu. Przeczytaj sobie artykuł i będziesz wiedział.
Widzisz...nawet Cię nie stać na obronę tego co piszesz.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Widzisz...nawet Cię nie stać na obronę tego co piszesz.
Powołując się na źródła co nie znaczy, że jestem ich autorem. Ponadto artykuł jest obszerny pełno w nim różnych wątków i nie wiem o jakie zagadnienie chodzi.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Powołując się na źródła co nie znaczy, że jestem ich autorem. Ponadto artykuł jest obszerny pełno w nim różnych wątków i nie wiem o jakie zagadnienie chodzi.
Przecież nie pytam o nic skomplikowanego.
Zapytałem Ciebie o analizę jak powstała forma Jehowa, którą uznajesz za imię Boga?
Nie pytam o wątki i o zagadnienia.
Pytam o prostą kwestię, którą powinieneś znać na pamięć i mi od ręki z głowy szybko tutaj wypisać.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Przecież nie pytam o nic skomplikowanego.
Zapytałem Ciebie o analizę jak powstała forma Jehowa, którą uznajesz za imię Boga?
Nie pytam o wątki i o zagadnienia.
Pytam o prostą kwestię, którą powinieneś znać na pamięć i mi od ręki z głowy szybko tutaj wypisać.
Już odpowiadam. Forma JEHOWAH ( a nie zaś Jehowa - brak ostatniego " he " w takim zapisie ) powstała w taki sposób, że po prostu Bóg sam ją objawił ludziom. Gdyby powstawała to znaczyłoby, że nie była wynikiem objawienia Bożego, więc taki pogląd należy zdecydowanie odrzucić.

Ale tobie nie o to chodzi - więc odpowiadam po linii twojego myślenia :

Niektórzy błędnie sądzą, że uczeni żydowscy wymyślili sobie system znaków i dodali je do tekstu biblijnego. Taki pogląd sugeruje, że różne nazwy hebrajskie w tym Imię Boże wymawiano przed tą zmianą inaczej. Jest to jednak pogląd całkowicie fałszywy. Wymyślony system znaków nie świadczy, że uczeni ci zmienili wymowę hebrajską, bo byłoby rzeczą nieprawdopodobną, aby całemu pokoleniu Żydów, a nawet pokoleniom wmówić inną wymowę niż tą, która znali przekazaną przez swoich rodziców i ich rodziców.

Inny fałszywy pogląd wywodzi się z chęci wmówienia nieuzasadnionej tezy jakoby samogłoski z wyrazu Adonaj były kluczem do Tetragramu. W związku z tym sugeruje się, że samogłoska krótka t.zw. szwa złożone czyli w tym wypadku - ֲ hatef patah z wyrazu Adonaj była pisana tylko pod spółgłoskami gardłowymi א - Alef, ה - He, ח - Het, צ - Ajin, a ponieważ Imię Boże zaczyna się od yod, przy czym szwa złożone nie wolno było pisać pod spółgłoską niegardłową czyli w tym wypadku - yod, więc niby dlatego postanowiono użyć w zapisie szwa proste " : " które z kolei odczytywano niewłaściwie jako " e " choć w gruncie rzeczy pod yod powinna być wymawiana samogłoska krótka " a " jak w wyrazie Adonaj. W taki to sposób sposób miała rzekomo powstać forma imienia Jehowa.
Ale gdyby tak było, to Tetragram konsekwentnie powinien być odczytany jako JaHoWaH jeśli uwzględni się punktację masorecką wyrazu Adonaj. Tymczasem np. w wersetach 1Moj. 9 : 26; 2 Moj. 3 : 2; Ps.47 : 6; Jer.4 : 3, 8; Nah. 1 : 3 mamy zapis JEHOWAH w każdym tekście masoreckim. Forma Jahowah nie była znana Żydom. Ponadto daleko prościej byłoby napisać pod yod - samogłoskę hatef - patah czyli " a " niż zapisywać rzekomo błędną formę - Jehowa, co utrwalałoby niewłaściwą wymowę w pamięci ludu. Nie ma żadnego powodu, aby uczeni żydowscy w zapisie samogłosek stosowali błędny zapis Świętego Imienia Bożego i nigdzie nie ma uzasadnienia poglądu, że samogłoski z wyrazu Adonaj były szyfrem do wymowy Tetragramu.

W okresie przed-masoreckim wprawdzie pismo hebrajskie było pismem spółgłoskowym nie mniej Hebrajczycy posiadali system zwany אֵם קְרִיאָה - ( em qeria' - dosł. macierz odczytu ) łac. mater lectionis, [ l.mn matres lectionis ], który pozwalał na odczytanie tekstu spółgłoskowego zanim został wynaleziony system punktacji masoreckiej. W systemie tym litery א ( alef ), ה ( he ), ו ( waw ) oraz י ( yod ) pełniły również rolę zapisu samogłoskowego. Manuskrypty z Qumran potwierdzają, że yod było odczytywane jako samogłoska i ( lub e ), waw - jako samogłoska o ( lub u ), he - jako samogłoska a - na końcu słowa oraz alef - przeważnie jako samogłoska a. Dzięki temu można było odczytać Tetragram jako J-eH-U-A ( Jehouah ) [ostatnie he - było zanikające ] co stanowiło odpowiednik późniejszego masoreckiego zapisu JeHoWaH
 

Cichy 3

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2010
Posty
47
Punkty reakcji
0
Wierzę że panowie rozumieją podstawowe idee każdej poważniejszej religii i przekazywali sobie swoją wiedzę będąc przepełnieni uczuciami braterstwa...


irish napisał:
cichy3:

wiedza jest początkiem wiary a budowanie wiary powoduje że chce się więcej i więcej wiedzieć. wiara nie jest czymś, z czym człowiek się rodzi. nie można stanowczo powiedzieć że życiowo kieruję się tym lub tym. staram się kierowac i jednym i drugim, ponieważ wiedza i prawdziwa wiara harmonijnie współgrają

dochowość to wg naszego w tym i mojego zrozumienia to rozijanie swoich wewnętrznych cech stawiając sobie za wzór do naśladowania Jezusa, rozwijanie sposobu myślenia takiego jaki miał Jezus, przejawianie takiego samego nastawienia umysłu, jakie miał Chrystus Jezus. z tym, że żeby posiąść umysł Chrystusowy, trzeba go najpierw poznać. czyli - tak jak napisałem powyżej - pierwszy krok na drodze do prawdziwej duchowości polega na poznaniu sposobu myślenia Jezusa.

ponieważ Bóg jest duchem więc siłą rzeczy nie przebywa w fizycznym niebie. Jehowa - Prawdziwy Bóg nie mieszka w stworzonym przez siebie materialnym wszechświecie, wypowiedź króla Salomona: „Ale czy Bóg naprawdę zamieszka na ziemi? Oto niebiosa, wręcz niebo niebios, nie mogą cię pomieścić; cóż dopiero ten dom, który zbudowałem!” (1 Król. 8:27) mówi o wzniosłości i majestacie Boga

Duch to wyższa forma życia niż człowiek. Nie jest zbudowany z materii, nie ma więc ciała z krwi i kości, które byłoby postrzegalne za pomocą ludzkich zmysłów. Stąd niebo, o kóre pytasz to miejsce przebywania Boga, którego fizyczny człowiek anie nie może odwiedzić ani nie może zobaczyć


Sam Bóg wielokrotnie na łamach Biblii wskauje jak bardzo ważna jest znajomość Jego imienia:
Ps. 83:18 (..)aby wiedziano, że ty, który masz na imię Jehowa, ty sam jesteś Najwyższym nad całą ziemią
Joela 2:32 I stanie się, że każdy, kto wzywa imienia Jehowy, ujdzie cało; bo ci, którzy przeżyją, znajdą się na górze Syjon i w Jerozolimie — jak powiedział Jehowa — i wśród ocalałych, których Jehowa wzywa”
Dzieje 2:21: A każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony”
Rz. 10:13 Gdyż „każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony”
Mt 6:9 Macie więc modlić się w ten sposób: „‚Nasz Ojcze w niebiosach, niech będzie uświęcone twoje imię.

nie można "uświęcać imienia Boga" nie mając bladego nawet pojęcia jak ono brzmi. stąd wniosek dla uważnego czytelnika że to dość istotne by zwracać sie do Prawdziwego Boga i wiedzieć jakie on nosi imię. ludziom często mówią że Bóg wie że się do niego ktoś modli i zupełnie nie potrzebne jest używanie imienia Boga. nic bardziej błędnego, szczególnie w obliczu przytoczonych fragmentów, a tak naprawde to jest ich w Biblii o wiele więcej - wszystkie wskazują na to jak ważne jest znanie imienia Prawdziwego Boga.
Jeżeli Bóg jest duchem i nie przebywa w fizycznym wymiarze to nadal bardzo trudno jest mi zrozumieć w jaki sposób mogę mieć z Nim kontakt jeżeli korzystam jedynie ze zmysłów i intelektu.Zmysły i intelekt chyba nie postrzegają duchowego wymiaru...
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
W okresie przed-masoreckim wprawdzie pismo hebrajskie było pismem spółgłoskowym nie mniej Hebrajczycy posiadali system zwany אֵם קְרִיאָה - ( em qeria' - dosł. macierz odczytu ) łac. mater lectionis, [ l.mn matres lectionis ], który pozwalał na odczytanie tekstu spółgłoskowego zanim został wynaleziony system punktacji masoreckiej. W systemie tym litery א ( alef ), ה ( he ), ו ( waw ) oraz י ( yod ) pełniły również rolę zapisu samogłoskowego. Manuskrypty z Qumran potwierdzają, że yod było odczytywane jako samogłoska i ( lub e ), waw - jako samogłoska o ( lub u ), he - jako samogłoska a - na końcu słowa oraz alef - przeważnie jako samogłoska a.
Spodziewałem się, że będzie to dla Ciebie na tyle proste, że wytłumaczysz swoimi zdaniami.
W zamian tego wkleiłeś tekst...ze "Strażnicy". Znaczy to mniej więcej tyle, że sam nie rozumiesz tego co tam jest napisane...i wiesz co?
NIE DZIWIE CI SIĘ.
Bo to co tutaj wkleiłeś to jest totalna bzdura. Sam widzisz jakie "grzechy" tutaj są popełnione:
"najcześciej odczytywane"...."przeważnie" itd....
Sam widzisz, że nie jest to jednoznacznie stwierdzone, ponadto Masoreci odczytywali tetragram w 7 różnych wersjach (właśnie z tego powodu, że sami nie wiedzieli jak to czytać). Wstawiono samogłoski z Adonaj i Sema. Pierwsza wersja to było "Jehwah"...potem podstawiono z Adonaj w kodeksie Leningradzkim i powstałóo "Jehowah".
Zatem jak sam widzisz jest to forma sztucznie stworzona przez pewne poszlaki a nie rzeczywistę imię Boga.
W Nowym Testamencie ono nie występuje właśnie z tego powodu, że Bóg nie posiada imienia literalnego. Jezus i Apostołowie nigdy nie użyli tetragramu ani żadnej z jego form zwracając się i mówiąc o Bogu.



tropiciel napisał:
Już odpowiadam. Forma JEHOWAH ( a nie zaś Jehowa - brak ostatniego " he " w takim zapisie ) powstała w taki sposób, że po prostu Bóg sam ją objawił ludziom. Gdyby powstawała to znaczyłoby, że nie była wynikiem objawienia Bożego, więc taki pogląd należy zdecydowanie odrzucić.
Czyli jak coś zrobili jacyś ludzie nie związani z pisaniem Biblii to znaczy, że "była wynikiem objawienia Boga"?
Czyli jak kościół przerobił Jana 1:5-7 to też było objawienie Boga?
Jak Świadkowie Jehowy przerobili NT Biblii to też było objawienie Boga?
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Spodziewałem się, że będzie to dla Ciebie na tyle proste, że wytłumaczysz swoimi zdaniami.
W zamian tego wkleiłeś tekst...ze "Strażnicy"
tekstów ze Strażnicy z reguły nie wklejam, bo Strażnica nie jest dla mnie autorytetem, tak jak dla ciebie katechizm
Znaczy to mniej więcej tyle, że sam nie rozumiesz tego co tam jest napisane...i wiesz co?
NIE DZIWIE CI SIĘ.
A co ty tam wiesz co ja rozumiem ? JA SIĘ NIE DZIWIĘ, ŻE TY NIC NIE ROZUMIESZ !

Bo to co tutaj wkleiłeś to jest totalna bzdura.
ty ze swoją znajomością hebrajskiego to możesz się wypowiadać u starych dewotek w kółku parafialnym. Bzdurą jest wszystko co niewygodne dla tych co chodzą w habitach i im służą.

Sam widzisz jakie "grzechy" tutaj są popełnione:
"najcześciej odczytywane"...."przeważnie" itd....
Sam widzisz, że nie jest to jednoznacznie stwierdzone, ponadto Masoreci odczytywali tetragram w 7 różnych wersjach (właśnie z tego powodu, że sami nie wiedzieli jak to czytać).
nie masz zielonego pojęcia w temacie, w którym głos zabierasz !
Wstawiono samogłoski z Adonaj i Sema. Pierwsza wersja to było "Jehwah"...potem podstawiono z Adonaj w kodeksie Leningradzkim i powstałóo "Jehowah".
Twoja wypowiedź najlepiej świadczy go głębokim analfabetyzmie ! Naucz się człowieku alfabetu hebrajskiego i przypatrz się jak jest zapisywane słowo Adonaj i jak jest zapisywane Imię Boże !

Zatem jak sam widzisz jest to forma sztucznie stworzona przez pewne poszlaki a nie rzeczywistę imię Boga.
Za mało wiesz na temat języka i kultury hebrajskiej, żeby się wypowiadać w tym temacie. Sztucznie to jest stworzony katechizm z jego idiotyczną argumentacją.

W Nowym Testamencie ono nie występuje właśnie z tego powodu, że Bóg nie posiada imienia literalnego.
Tu wychodzą twoje braki w wykształceniu. Słyszałeś coś o nomina sacra ? Przeczytaj sobie więcej na ten temat, ale nie w wydaniu swoich przełożonych z kółka maryjnego, to wtedy porozmawiamy !

Jezus i Apostołowie nigdy nie użyli tetragramu ani żadnej z jego form zwracając się i mówiąc o Bogu.
No to widać , że masz potężne braki jeśli chodzi o znajomość Nowego Testamentu. Tych zaległości nikt za ciebie nie nadrobi. Ale mogę ci podpowiedzieć co masz zrobić : weź cytaty które Jezus i apostołowie zaczerpnęli ze Starego Testamentu i poproś, aby ktoś kto zna hebrajski przeczytał ci, a potem zastanów się jakiej narodowości był Jezus i apostołowie oraz co jest napisane w Ewangelii Mateusza 5 : 18 oraz Apokalipsa 22 : 19. Jeśli tego nie zrobisz to nie mamy o czym rozmawiać !

Czyli jak coś zrobili jacyś ludzie nie związani z pisaniem Biblii to znaczy, że "była wynikiem objawienia Boga"?
Czyli jak kościół przerobił Jana 1:5-7 to też było objawienie Boga?
A co ty jakąś znowu ściemę wciskasz ?! Chcesz porównywać ewidentne oszustwo z odczytaniem Tetragramu oraz Nomina sacra ?

Jak Świadkowie Jehowy przerobili NT Biblii to też było objawienie Boga?
Już ci powiedziałem, że mylisz nazwę Biblijną z proroctwa Izajasza 43 : 10, 21 z nazwą organizacji i w ten sposób obrażasz sług Bożych. Żaden sługa Boży nigdy nie przerobił nigdy NT, bo ma szacunek dla Słowa Bożego.
To Bóg decyduje kto jest jego świadkiem i sługą a nie odwrotnie. A jeśli chcesz dyskutować o tym co robi Towarzystwo Strażnica - to wyrażaj się precyzyjnie.

Czy Towarzystwo Strażnica zrobiło słusznie czy też nie wstawiając w tłumaczenie tekstu Nowego Testamentu Imię Boże w miejsce tytułu zastępczego jest sprawą dyskusyjną. Nie oni zresztą pierwsi to zrobili. Jest wiele wydań Nowego Testamentu gdzie Imię Boże JEHOWAH zostało przywrócone i nie są to wydania Towarzystwa Strażnica.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Drogi kolego...
Nie udowodniłeś prawdziwości imienia Jehowa dlatego jesteś skończony.
Tyle w temacie.
W Nowym Testamencie nie ma ani tetragramu...a tym bardziej tej fałśzywej formy jaką propagujesz za imię Boga.,
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
danielu.
"twoja mądrość przywodzi cię do szaleństwa"
bo gdybyś był odrobinę bardziej spostrzegawczy to pewnie zwróciłbyś uwagę że w tzw. "Nowym Testamencie" - co jak mniemam ma okeślać GRECKĄ częśc Słowa Bożego - siłą rzeczy nie może być tetragramu albowiem te znaki pochodzą z języka hebrajskiego. rozumiesz już? w Chrześcijańskich Pismach Greckich stanowczo występuje Boże imię ale nie zapisywane w formie hebrajskiego tetragramu.


(„On powoduje, że się staje”; kauzatywna, niedokonana forma hebr. czasownika hawáh: „stawać się”).


Imię własne Boga (Iz 42:8; 54:5). Co prawda w Piśmie Świętym bywa On określany takimi tytułami, jak „Bóg”, „Pan Wszechwładny”, „Stwórca”, „Ojciec”, „Wszechmocny” czy „Najwyższy”, ale Jego tożsamość, osobowość i przymioty w pełni wyraża tylko Jego osobiste imię (Ps 83:18). W języku polskim od dawna znana jest forma „Jehowa”, choć większość hebraistów opowiada się za brzmieniem „Jahwe”. W najstarszych hebrajskich manuskryptach imię to zapisywano w postaci czterech spółgłosek, powszechnie nazywanych tetragramem (z gr. tetra- [„cztero-” lub „cztery”] i grámma [„litera”]). Te cztery znaki, יהוה (odczytywane od prawej do lewej), można oddać polskimi literami JHWH. A zatem znane są hebrajskie spółgłoski tworzące imię Boże. Pozostaje jednak pytanie, jakie samogłoski im towarzyszyły. Znaki samogłoskowe wprowadzono do pisanego języka hebrajskiego dopiero w drugiej połowie I tysiąclecia n.e. Niestety z powodu pewnego przesądu, który pojawił się setki lat wcześniej, znaki samogłoskowe dołączone do tetragramu znajdującego się w dostępnych hebrajskich manuskryptach nie pozwalają dokładnie ustalić, jakie samogłoski naprawdę występowały w imieniu Bożym.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
irish napisał:
danielu.

"twoja mądrość przywodzi cię do szaleństwa"

bo gdybyś był odrobinę bardziej spostrzegawczy to pewnie zwróciłbyś uwagę że w tzw. "Nowym Testamencie" - co jak mniemam ma okeślać GRECKĄ częśc Słowa Bożego - siłą rzeczy nie może być tetragramu albowiem te znaki pochodzą z języka hebrajskiego. rozumiesz już? w Chrześcijańskich Pismach Greckich stanowczo występuje Boże imię ale nie zapisywane w formie hebrajskiego tetragramu.
Jestem spostrzegawczy i język jakim pisany był NT nie ma tutaj znaczenia gdyż każde imię da się przetłumaczyć.
Po prostu pisarze NT nie przywiązywali do tego znaczenia gdyż w dialogach Jezusa i Apostołów to imię nie pada.
W każdej Biblii występuje tetragram z wyjaśnieniem, że jest to imię Boga i to wystarczy.
Dla mnie ważne są Słowa Jezusa i Apostołów - tam jest wszystko zawarte jak powinniśmy się zwracać do Boga.
Proponuję Ci szersze studium w tym zakresie i trochę otwartości w próbie zrozumienia co jest ważne.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Jestem spostrzegawczy i język jakim pisany był NT nie ma tutaj znaczenia gdyż każde imię da się przetłumaczyć.
każde imię da się przetłumaczyć to fakt, co nie oznacza.że gdy się do kogoś zwracasz używasz przekładu jego imienia

Po prostu pisarze NT nie przywiązywali do tego znaczenia gdyż w dialogach Jezusa i Apostołów to imię nie pada.
Wręcz przeciwnie. Pisarze NT byli rodowitymi Żydami więc dla nich to miało znaczenie. Imię nie pada w kopiach kopi kopii, które dotrwały do dziś.

W każdej Biblii występuje tetragram z wyjaśnieniem, że jest to imię Boga i to wystarczy.
Tetragram to nie jest pełne brzmienie Imienia Bożego, lecz cztero-spółgłoskowy zapis Imienia Bożego
Dla mnie ważne są Słowa Jezusa i Apostołów - tam jest wszystko zawarte jak powinniśmy się zwracać do Boga.
Słowa Jezusa są najważniejsze, ale żeby je właściwie odczytać to trzeba je czytać w kontekście, a nie sposób oderwany od kontekstu

Proponuję Ci szersze studium w tym zakresie i trochę otwartości w próbie zrozumienia co jest ważne.
ty mi proponujesz ??? a to dobre ! co ty mi możesz zaproponować ze swoim jadem nienawiści i oszukańczymi doktrynami kleru ???
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
każde imię da się przetłumaczyć to fakt, co nie oznacza.że gdy się do kogoś zwracasz używasz przekładu jego imienia
Czym innym jest przekład...a czym innym nowy twór.



tropiciel napisał:
Wręcz przeciwnie. Pisarze NT byli rodowitymi Żydami więc dla nich to miało znaczenie. Imię nie pada w kopiach kopi kopii, które dotrwały do dziś.
Proszę o dowód, że w NT był zawarty tetragram i że Jezus oraz apostołowie się nim posługiwali.



tropiciel napisał:
Tetragram to nie jest pełne brzmienie Imienia Bożego, lecz cztero-spółgłoskowy zapis Imienia Bożego
Co do którego występuje wiele zagadek i niepewności.
dlatego pisarze NT używali "Pan" na określenie Boga.



tropiciel napisał:
Słowa Jezusa są najważniejsze, ale żeby je właściwie odczytać to trzeba je czytać w kontekście, a nie sposób oderwany od kontekstu
Dlatego Jezus nie używał tetragramu.
Dla niego fakt istnienia jedynego Boga - Ojca był oczywisty. Podobnie do Boga zwracali się Apostołowie.


tropiciel napisał:
ty mi proponujesz ??? a to dobre ! co ty mi możesz zaproponować ze swoim jadem nienawiści i oszukańczymi doktrynami kleru ???
Nigdzie nie pisałem jadem nienawiści. To Twój język.
Ja trzymam się faktów w Biblii.

Dajesz non stop pokaz swojej nienawiści i jadu. Plujesz na oślep...nawet nie przeszkadza Ci cytowanie ateistów i wrogów Biblii, żeby tylko czymś zaatakować. Nie rozumiesz, że ja nie mam nic przeciwko Twojej formie imienia Boga - Jehowa. Używaj jej sobie dowoli.
Dla mnie - chrześcijanina wystarczy, że myślisz o Bogu....nawet jeśli go nazywasz w taki sposób jak nakazała Tobie "Strażnica" to nie jest grzech...człowiek ma prawo się mylić bo nie jest doskonały i Bóg to wie.
Tylko wiesz czego Ci Bóg nie wybaczy?
Tego, że siejesz nienawiść względem tych ludzi, którzy tej formy imienia nie uważają za "jedyną i słuszną" jak Ty uważasz.
Atakujesz tych ludzi i oskarżasz o bałwochwalstwo, bycie "religią szatana" itd itd...
Następnie posuwasz się do szczucia tych ludzi Bogiem...traktujesz Boga jak psa, którym można poszczuć i powiedzieć "bierz go".
Tego Ci Bóg nie wybaczy - to jest pewne.

Zajmij się więc głoszeniem tego co jest dobre.
100% Twoich postów jest sianiem zła i atakowaniem.Nie napisałeś tutaj nic dobrego....żadnej dobrej nowiny.
Robisz to czego nie powinieneś robić tym bardziej, że nie masz racji.
Jesteś w dodatku na tyle zadufany w sobie, że wydaje Ci się że pozjadałeś wszystkie zmysły i że Bóg to Twój kumpel, który zaraz na Twój rozkaz ze wszystkimi się rozprawi. Wszystkimi, którzy nie podzielają Twoich interpretacji Biblii. Specyficznych interpretacji, które są dalekie od prawdy.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Drogi kolego...
Nie udowodniłeś prawdziwości imienia Jehowa dlatego jesteś skończony.
Tyle w temacie.
Imię Boże JEHOWAH zostało wystarczająco udowodnione w artykule, który podałem a w nich są podane źródła :

http://www.forumowisko.pl/topic/212638-jak-przetrwało-Imię-Boga-Wszechmocnego/

ponadto polecam :

http://www.lifespurpose.net/divinename/NameofGod1.htm

http://www.karaite-korner.org/yhwh_2.pdf

Żydzi dobrze wiedzą jak to Imię wymawiać. Lepiej uzupełnij wiedzę na ten temat np. w oparciu o dzieło prof.dr.H. Graetza : Historia Żydów, Wydawnictwo Judaica. H.Graetz był żydowskim historykiem i profesorem uniwersytetu wrocławskiego. Wielokrotnie wymienia imię Jehowa - np. vol.1 str.111, 208.

Można też zajrzeć do tekstów Biblii wydanej przez Izaaka Cylkowa i Tory Pardes Lauder w wydaniu Sacha Pecarica, aby się przekonać jaki jest zapis Imienia Bożego w tekście Hebrajskim. We wszystkich miejscach gdzie jest Imię Boże jest zapis JEHOWAH.

W najstarszym masoreckim Kodeksie z Aleppo z 930 r. imię Boże w pełnym brzmieniu JEHOWAH występuje wiele razy. A ponadto jeśli ktoś zna metodę zwaną em-qeria odczytywania pisma spółgłoskowego przed-masorecką ten doskonale wie, że odczytanie Imienia Bożego przez masoretów w pełnym brzmieniu JEHOWAH jest całkowicie poprawne.

W Nowym Testamencie nie ma ani tetragramu...a tym bardziej tej fałśzywej formy jaką propagujesz za imię Boga.,
W Nowym testamencie w kopiach, kopii, kopii ( do n-tej potęgi ) są t.zw. Nomina Sacra, które świadczą o tym , że w oryginale był Tetragram. Fałszywą formę to propaguje katolicki kler i ci, którzy mu służą.

Czym innym jest przekład...a czym innym nowy twór.
no to nie mieszaj tego !

Proszę o dowód, że w NT był zawarty tetragram i że Jezus oraz apostołowie się nim posługiwali.
Wystarczy porównać cytowane przez Jezusa i apostołów wersety ze Starego Testamentu z wersją hebrajską. Sorry, ale ja za ciebie braków w wykształceniu nie zamierzam odrabiać !

Co do którego występuje wiele zagadek i niepewności.
dlatego pisarze NT używali "Pan" na określenie Boga.
niepewności to są u ludzi bez należytego wykształcenia. Tytułu " Pan " używali nie pisarze NT, lecz kopiści, którzy nie znali hebrajskiego i nie wiedzieli co to Tetragram. Z początku zapisywali go

literami greckimi ΠΙΠΙ które nieco przypominały Tetragram, ale kolejni kopiście do szli do wniosku, że ten zapis jest niezrozumiały dla reszty ludzi i zaczęli pisać Kύριός ( t.zn. Pan ) zapisując to skrótem KΣ ( KS ) z kreską poziomą nad tymi spółgłoskami co sygnalizowało, że należy to do tzw. Nomina Sacra.

Dlatego Jezus nie używał tetragramu.
Tetragram był mu bardzo dobrze znany, ponieważ gdy odczytywał Torę lub Pisma Proroków jak np. w synagodze ( Łuk 4 : 16 - 19 ) to nie mógł tego nie widzieć. A skoro odczytywał tekst Pisma Świętego to z pewnością nie miał powodu nie wymawiać Świętego Imienia Bożego.

Dla niego fakt istnienia jedynego Boga - Ojca był oczywisty. Podobnie do Boga zwracali się Apostołowie.
Z całą pewnością tak. I dlatego ani Jezus ani apostołowie, którzy byli rodowitymi Żydami nie mieli powodu odstępować od zwyczaju przyjętego przez Mojżesza i proroków. A zarówno Mojżesz jak i prorocy Izraela wymawiali Święte Imię Boże o czym świadczą ich pisma czyli cały Stary Testament.

Nigdzie nie pisałem jadem nienawiści.
Nienawiść do wszystkich, którzy nie podzielają twego klerykalnego punktu widzenia jest ewidentna. Wystarczy poczytać twoje wpisy. Ubliżasz im ( by nie wspomnieć o sobie ), wyzywasz i pokazujesz totalny brak poszanowania drugiej osoby. Nie wspomnę już o kulturze.

To Twój język.
Mój język jest próbą postawienia tamy twoim bluźnierstwom i oszczerstwom, które wypisujesz na tym forum. Gdybyś miał odrobinę kultury i poszanowania drugiego człowieka to dyskusja miałaby inny charakter.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Mój język jest próbą postawienia tamy twoim bluźnierstwom i oszczerstwom, które wypisujesz na tym forum. Gdybyś miał odrobinę kultury i poszanowania drugiego człowieka to dyskusja miałaby inny charakter.
Ty naprawdę nie widzisz tego, że to Ty tutaj bluźnisz a ja tylko proszę Cię albo o argumentacje Twoich oszczerstw albo wyjaśniam Ci w Biblii, że nie masz racji?


tropiciel napisał:
Nienawiść do wszystkich, którzy nie podzielają twego klerykalnego punktu widzenia jest ewidentna. Wystarczy poczytać twoje wpisy. Ubliżasz im ( by nie wspomnieć o sobie ), wyzywasz i pokazujesz totalny brak poszanowania drugiej osoby. Nie wspomnę już o kulturze.
Poczytaj sobie nasze posty to zobaczysz kto tutaj sieje nienawiścią.
Ja nie mam powodów się tak podpalać jak Ty to robisz....po prostu podchodzę do tego racjonalnie i nie jestem tutaj stroną konfliktu.
Próbuję tylko zrozumieć co Ciebie pcha w takie błędne rozumowanie naszpikowane tyloma oszczerstwami bez podstaw.



tropiciel napisał:
Z całą pewnością tak. I dlatego ani Jezus ani apostołowie, którzy byli rodowitymi Żydami nie mieli powodu odstępować od zwyczaju przyjętego przez Mojżesza i proroków. A zarówno Mojżesz jak i prorocy Izraela wymawiali Święte Imię Boże o czym świadczą ich pisma czyli cały Stary Testament.
Dlatego nie oskarżaj ludzi, którzy nie zgadzają się z formą "Jehowa" o te obrzydliwości jakie tutaj wypisujesz.
Bo dla każdego człowieka wierzącego, czytającego Biblię i dobrego w swoim sercu i postępowaniu jest to ogromna obraza jaką tej osobie czynisz. Zrozum to. Masz prawo używać "Jehowy" i żaden ksiądz, żaden katolik nie będzie Ciebie z tego powodu dyskryminował w wierze i dostępie do Zbawienia. Nie to jest bowiem najważniejsze czy człowiek po kilku tysiącach lat doszedł do poprawnej formy tetragramu czy też nie....najważniejsze jest to co ma się w sercu i z czym się przychodzi do drugiego człowieka.


tropiciel napisał:
Tetragram był mu bardzo dobrze znany, ponieważ gdy odczytywał Torę lub Pisma Proroków jak np. w synagodze ( Łuk 4 : 16 - 19 ) to nie mógł tego nie widzieć. A skoro odczytywał tekst Pisma Świętego to z pewnością nie miał powodu nie wymawiać Świętego Imienia Bożego.
Być może gdy odczytywał Torę. Czy wymawiał czy nie wymawiał to tylko domysły.
Na pewno nie czytał wersji masoreckich bo wtedy ich jeszcze nie było i nie spotykał się z interpretacją Masoretów w kwestii JHWH.
Jednak jak zapewne wiesz zwrotów Jezusa do Boga - tych bezpośrednich jest w Biblii cała masa i tam Jezus nie nazywa Boga z imienia.
Nie nazywają go też w taki sposób Apostołowie - pierwsi Chrześcijanie. Zauważ, że NT kładzie nacisk na inne kwestie, jest pisany w innym stylu niż ST. Bóg w NT jest zupełnie inaczej opisywany, jako dobry, wybaczający i ciepły Ojciec. Nawet Jezus zbawił Łotra pomimo, że czynił źle i tuż po śmierci obiecał mu Raj. W ST takiego obrazka nie znajdziesz...znajdziesz Boga zazdrosnego i toczącego wojny z "niewiernymi".
Bierze się to niewątpliwie z faktu, że wiele ksiąg ST jest niewiadomego pochodzenia...nie dysponujemy oryginałami ST a tylko kopiami kopii....jest tam wiele o Narodzie Żydowskim i o wojnach, rozterkach które prowadzili. Ja sam mam wątpliwości czy rzeczywiście cały ST pochodzi od Boga gdyż przecież wiemy, że opowieści o NOE są wzięte ze starszych ksiąg religii Egiptu a opowieść biblijna wydaje się być tylko próbą kopii egipskiego mitu.
Osobiście polecam więcej uwagi skupić na NT - to jest to co powinno człowiekiem kierować. Przesłanie i nauki Jezusa.


tropiciel napisał:
niepewności to są u ludzi bez należytego wykształcenia. Tytułu " Pan " używali nie pisarze NT, lecz kopiści, którzy nie znali hebrajskiego i nie wiedzieli co to Tetragram.
Nie do końca.
W żadnych z dostępnych zwojów NT nie ma tetragramu i to z różnych przyczyn. Jedną z nich jest nieznajmośc hebrajskiego np. nomina sacra pisana notabene przed poganów, ale to tylko wycinek.
Prawdziwe powody są takie, że tetragram uważano sa święty:
"Nie będziesz wzywał imienia Boga twego, JHWH do czczych rzeczy, gdyż JHWH nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy" (Wj 20,7; BT)

Ponadto jak dobrze wiesz....Bóg nigdzie nie nakazał ludziom nazywać go po imieniu.
Mało tego - nie wszystkim przecież objawił swoje imię.
"I odezwał się Bóg do Mojżesza. Jam jest Pan. Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi, Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale mojego imienia im nie objawiłem". (2 Moj 6:3)

Pisarze NT mieli więc problem z tetragramem i postanowili pójść za słowami Jezusa, który nazywał go "Pan", "Ojciec".


tropiciel napisał:
W najstarszym masoreckim Kodeksie z Aleppo z 930 r. imię Boże w pełnym brzmieniu JEHOWAH występuje wiele razy. A ponadto jeśli ktoś zna metodę zwaną em-qeria odczytywania pisma spółgłoskowego przed-masorecką ten doskonale wie, że odczytanie Imienia Bożego przez masoretów w pełnym brzmieniu JEHOWAH jest całkowicie poprawne.
Kochany....w pismach masoreckich "Jehowa" występuje najrzadziej. Ogólnie jest 7 form imienia Boga a najczestszą jest Jahwah.
Najcześciej występuje Jehwah od samogłosek z amarejskiego słowa "Szema".
Jehowah występuje po dodatkowym zmiksowaniu ze samogłoskami ze słowa Adonaj.
W zwojach z Qumaran znajdujemy zaś najcześciej formię hw'h ("jego").
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
c.d.



Ja trzymam się faktów w Biblii.
Ty się żadnych faktów niestety nie trzymasz tylko parafialnych bredni, którymi cię nakarmiono.



Dajesz non stop pokaz swojej nienawiści i jadu.
Jest wręcz odwrotnie. Od samego początku odkąd są na tym forum dyskusje na temat Imienia Bożego to ziejesz jadem nienawiści do Imienia Bożego, które bez przerwy znieważasz i do wszelkich ludzi, którzy to Święte Imię bronią. HAŃBA CI ZA TO ! Bóg to wszystko widzi !



Plujesz na oślep...nawet nie przeszkadza Ci cytowanie ateistów i wrogów Biblii, żeby tylko czymś zaatakować.
Kto pluje i szarga świętość to widać ! A ja mam ochotę cytować nawet ateistów jeśli w tym co mówią jest choćby ziarenko prawdy. Czyż nie jest to maksymą twoje obecnego papieża ?



Nie rozumiesz, że ja nie mam nic przeciwko Twojej formie imienia Boga - Jehowa. Używaj jej sobie dowoli.
A to już kiepski blef. Wszyscy wiedzą co wypisywałeś. Tego nie wymażesz !



Dla mnie - chrześcijanina wystarczy, że myślisz o Bogu....nawet jeśli go nazywasz w taki sposób jak nakazała Tobie "Strażnica" to nie jest grzech...człowiek ma prawo się mylić bo nie jest doskonały i Bóg to wie.
Chyba zapomniałeś co sam wypisywałeś o tej " Strażnicy " . Choć dla mnie autorytetem nie jest, w kwestii Imienia zgadzam się, że Imię Boże to JEHOWAH i tu nie ma żadnego błędu.






Tylko wiesz czego Ci Bóg nie wybaczy?
Tego, że siejesz nienawiść względem tych ludzi, którzy tej formy imienia nie uważają za "jedyną i słuszną" jak Ty uważasz.

Kto tu sieje nienawiść to widać z twoich wpisów. A ja nigdy nie atakuję ludzi, tylko dlatego , że mają inne poglądy. Twój więc zarzut jest całkowicie fałszywy.


Atakujesz tych ludzi i oskarżasz o bałwochwalstwo, bycie "religią szatana" itd itd...
Atakuję kłamstwa, a nie ludzi. Jak ktoś tego nie odróżnia - to jego strata. Bałwochwalstwo jest jednoznacznie potępione w Biblii.



Następnie posuwasz się do szczucia tych ludzi Bogiem...traktujesz Boga jak psa, którym można poszczuć i powiedzieć "bierz go".
Tego Ci Bóg nie wybaczy - to jest pewne.

Ty bezczelnie ubliżasz Bogu i Jego Świętemu Imieniu i ty masz jeszcze czelność oskarżać ludzi, którzy Imienia Bożego bronią ???!!! Ty lepiej patrz na siebie, aby twoje grzechy ci Bóg wybaczył !



Zajmij się więc głoszeniem tego co jest dobre.
Ja wiem co mam robić. A twoich rad nie potrzebuję. A te rady najpierw sam zacznij stosować zanim zaczniesz innych pouczać !



100% Twoich postów jest sianiem zła i atakowaniem.Nie napisałeś tutaj nic dobrego....żadnej dobrej nowiny.
Robisz to czego nie powinieneś robić tym bardziej, że nie masz racji.
To niestety 100% twoich postów, to oszczerstwa, bluźnierstwa, sianie zła i nienawiści. A co ty dobrego napisałeś na tych forach poza atakiem na Imię Boże i Towarzystwo Strażnica ????
Twoje racje parafialne są nic nie warte !



Jesteś w dodatku na tyle zadufany w sobie, że wydaje Ci się że pozjadałeś wszystkie zmysły i że Bóg to Twój kumpel, który zaraz na Twój rozkaz ze wszystkimi się rozprawi. Wszystkimi, którzy nie podzielają Twoich interpretacji Biblii. Specyficznych interpretacji, które są dalekie od prawdy.
Osoby, które czytają twoje wpisy, odnoszą właśnie zupełnie odwrotne wrażenie. Twój skandaliczny stosunek do Boga i Jego Świętego Imienia sam Bóg widzi i to ci płazem nie ujdzie !
Na mój temat i mojego rozumienia Biblii to lepiej głosu nie zabieraj, bo guzik na ten temat wiesz. Lepiej pilnuj, żeby twoje interpretacje były zgodne z z prawdą Słowa Bożego, a nie z teologicznymi wypocinami.
 
Do góry