Regionalizmy

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Witam. Zamieszkuje miasteczko położone na Grzędzie Sokalskiej (Południowo-wschodnia Lubelszczyzna), mimo iż mieszkam na Lubelszczyźnie to bliżej mi do Lwowa niż do Lublina ;) no ale nie o tym temat. Chciałbym poznać regionalizmy z waszych terenów czyli słowa, które używane są tylko w waszym regionie, które przez "obcych" mogą być zupełnie niezrozumiałe. Na początek podam kilka z moich stron i ciekaw jestem czy reszta Polski domyśli się co oznaczają ;)

Ciapy
Brejdak
Garłacz (osoba garłata)
Hałaj
Bodaki (lub budaki)
Palarus (już praktycznie nie używany wyraz)
czerchadło
czerchnąć
 

Snoop72

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2010
Posty
144
Punkty reakcji
2
Wiek
35
regionalne <co mnie akurat bardzo interesuje ? są zwroty "idę na dwór " lub "idę na połę"

a no i coś co mnie ostatnio interesuje regionalne różnice miedzy słowem "placek" a "ciasto"
Nawet prace licencjacka pisać o tym chciałem :p
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
regionalne <co mnie akurat bardzo interesuje ? są zwroty "idę na dwór " lub "idę na połę"

a no i coś co mnie ostatnio interesuje regionalne różnice miedzy słowem "placek" a "ciasto"
Nawet prace licencjacka pisać o tym chciałem :p
Z tym "idę na pole/na dwór" to akurat dosyć prosta sprawa bo chyba tylko w Galicji używa się zwrotu "wychodzę na pole" reszta Polski mówi "idę na dwór" mimo iż do Galicji mam niedaleko używa się u mnie tego drugiego zwrotu ;)
 

Snoop72

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2010
Posty
144
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Z tym "idę na pole/na dwór" to akurat dosyć prosta sprawa bo chyba tylko w Galicji używa się zwrotu "wychodzę na pole" reszta Polski mówi "idę na dwór" mimo iż do Galicji mam niedaleko używa się u mnie tego drugiego zwrotu ;)

tak tak ja znam historie ale rozmawiając ze znajomy z polski nadal pojawiają się rozbieżności a to mnie ciekawi po prostu :)
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
na kwadracie?! :)


Wole zwrot na 'dzielni" :p
Stwierdzenia te nie należą raczej do regionalizmów a do slangu młodzieżowego być może kiedyś należały do "gwary" jednego miasta jednak zostały one przeniesione na całą Polskę. wracając więc do tematu
Czy znaczenie słów które wymieniłem, potrafilibyście je rozszyfrować? ;) i czy znacie podobne zwroty z waszego terenu? jeżeli tak to przytoczcie je
 

Snoop72

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2010
Posty
144
Punkty reakcji
2
Wiek
35
Kajan90
jeśli ci to pomoże już nieużywanym ale regionalnym określeniem pompona w Krakowie było słowo znane nam współcześnie brzmiące "kutas" to można sobie sprawdzić <zawsze z tego się śmieję >
 

malita22

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2010
Posty
119
Punkty reakcji
4
Wiek
36
Miasto
Manhattan: P yeaaaY
Witam. Zamieszkuje miasteczko położone na Grzędzie Sokalskiej (Południowo-wschodnia Lubelszczyzna), mimo iż mieszkam na Lubelszczyźnie to bliżej mi do Lwowa niż do Lublina ;) no ale nie o tym temat. Chciałbym poznać regionalizmy z waszych terenów czyli słowa, które używane są tylko w waszym regionie, które przez "obcych" mogą być zupełnie niezrozumiałe. Na początek podam kilka z moich stron i ciekaw jestem czy reszta Polski domyśli się co oznaczają ;)

Ciapy - klapki, paputy jakies pewnie?;d
Brejdak - brat; D
Garłacz (osoba garłata) gołab ;d, sedziwy czlowiek moze?
Hałaj - przyniesc
Bodaki (lub budaki) chodaki? albo budka . strzelam
Palarus (już praktycznie nie używany wyraz)
czerchadło -
czerchnąć golnąc sobie / aszturchnąc?

teraz ja Krip??
kipka
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Kajan90
jeśli ci to pomoże już nieużywanym ale regionalnym określeniem pompona w Krakowie było słowo znane nam współcześnie brzmiące "kutas" to można sobie sprawdzić <zawsze z tego się śmieję >
Kutas — w XVII–XVIII-wiecznej Polsce chwost na końcu sznura, przypinanego do pasa jako element dekoracyjny (także do szlafmycy). Jest to także określenie odnoszące się do współczesnych pomponów. ;)

teraz ja Krip??
kipka
Kilka trafiłaś, zaraz rozszyfruje ;D a jeżeli chodzi o kipke to może łóżko? :D a Krip to nie mam zielonego pojęcia

Ciapy -
klapki, paputy jakies pewnie?;d
dokładnie są to buty do chodzenia po domu, kapcie, laczki, itd.
Brejdak -
dokładnie
Garłacz (osoba garłata)
gołab ;d, sedziwy czlowiek moze?
innymi słowy krzykacz, osoba która głośno mówi ;)
Hałaj -
, oznacza raptusa, robić coś na hałaj czyli bez zastanowienia
Bodaki (lub budaki)
chodaki? albo budka . strzelam
są to nasze polskie kaktusy czyli oset
Palarus (już praktycznie nie używany wyraz) - oznacza portfel
czerchadło - czyli draska na pudełku od zapałek
czerchnąć
golnąc sobie / aszturchnąc?
otrzeć się o coś, a w sensie czerchać samochód oznacza odpalać go
 

Jerzy Ciesielski

Nowicjusz
Dołączył
3 Listopad 2010
Posty
45
Punkty reakcji
2
keiter
wyćpić
tytka
bana/bimba
szneka z glancem
ćmiki


To są regionalizmy z Poznania - oznacząją w kolejności: psa, wyrzucić, torebkę, tramwaj, drożdżówkę z lukrem, papierosy.
 
Do góry