Quiz religijny czyli przedstawmy naszą wiarę

BLyy

Bywalec
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
392
Punkty reakcji
32
LINK

A niże polskie tłumaczenie pytań oraz odpowiedzi jakie są do wyboru:

Przy każdym pytaniu wybieramy w niebieskim polu jak ważna dla nas jest poruszana w pytaniu kwestia: bardzo (High), średnio (Medium) albo mało (Low).

1. Jaka jest liczba i natura boskości (Boga, bogów, wyższych mocy)?

- Tylko jeden Bóg - cielesny duch (posiada ciało), najwyższy, osobowy Bóg Wszechmogacy, Stwórca.
- Tylko jeden Bóg - niecielesny duch (nie posiada ciała), najwyższy, osobowy Bóg Wszechmogacy, Stwórca.
- Wielu osobowych bogów (lub bogiń) uznawanych jako oblicza jednego Boga i/lub jako osobne bóstwa.
- Najwyższa siła jest bezosobową Ostateczną Rzeczywistością (albo życiową siłą, ostateczną prawdą, porządkiem kosmicznym, absolutnym szczęściem, uniwersalną duszą), która jest we wszystkim i/lub przenika wszystko.
- Najwyższy byt jest zarówno wieczną, bezosobową, bezkształtną Ostateczną -Rzeczywistością, jak i osobowym Bogiem (lub bogami).
- Nie ma Boga lub najwyższej siły. Albo nie jestem pewien. Albo nie jest to dla mnie ważne.
- Żadne z powyższych.

2. Czy jest ludzkie wcielenie (wcielenia) Boga (albo bogów/bogiń)?
- Bóg jest (lub bogowie/boginie są) najwyższe i nie mają wcieleń.
- Jest jedno wcielenie.
- Jest wiele (lub niezliczenie wiele) wcieleń.
- Nie ma żadnych szczególnych wciele, gdyż Bóg jest wszystkim i wszystko jest Bogiem (lub -Bóg jest we wszystkim).
- Nie ma wcieleń, gdyż nie ma Boga. Albo nie jestem pewien. Albo nie jest to dla mnie ważne.
- Żadne z powyższych.

3. Jakie jest źródło fizycznego wszechświata i życia na ziemi?
- Jak w Księdze Rodzaju Bóg stworzył dojrzały wszechświat i dojrzałe formy życia z niczego w mniej niż 7 dni, mniej niż 10.000 lat temu.
- Jak w Księdze Rodzaju, ale "dzień" to nie 24 godziny, być może odwołuje się do tysięcy (lun milionów) lat, lub faz stworzenia.
- Bóg stwarza i kontroluje zjawiska odkryte przez naukowców. Albo istnieją inne duchowe wytłumaczenia, nie bedące w konflikcie z naukowymi odkryciami.
- Cała materia i formy życia są manifestacjami (lub iluzjami) wiecznego Absolutu (Ostatecznej Prawny, Uniwersalnej Duszy lub Umysłu itp.).
- Jedynie naturalne siły (jak ewolucja) i żaden Stwórca ani duchowa siła. Albo nie jestem pewien. Albo nie jest to dla mnie ważne.
- Żadne z powyższych.

4. Co się dzieje z ludźmi po śmierci?
- Dusze są sądzone niezwłocznie jako zapowiedź nieba lub piekła. Przy sądzie ostatecznym Bóg (lub Chrystus) ożywi i skarze wszystkich na niebo lub piekło. (Lub dusze moją być też skazane na karę i/lub oczyszczenie przed niebem).
- Śmierć powoduje nieświadomość dopóki, podczas sądu ostatecznego, Bóg (lub Chrystus) nie wzniesie dobrych do nieba; wskrzesi i zniszczy złym na ziemi; zwróci prawym raj na ziemi na wieczność.
- Dusze nie przeżywają śmierci. Bóg (lub Chrystus) ożywi prawych podczas sądu ostatecznego na wieczność w niebie lub ziemskim raju; zli pozostaną umarli.
- Duchowy rozwój duszy następuje dalej po śmierci tak, że wszyscy mogą w końcu doświadczyć nieopisanego szczęścia bliskości do Boga. Piekło nie jest miejscem, ale udręką wiecznego oddalenia od Boga.
- Następuje odrodzenie (powtarzające się nieskończenie lub dopóki jeśli wszystkie nauki życia zostaną nauczone jednoczy się z siłą życia, lub dopóki całkowite oświecenie i wieczne szczęście nie zostaną osiągnięte.
- Z pewnością jest życie po śmierci, ale nie wiadomo, jak wygląda, lub nie jest to ważne - tylko czyny za życia się liczą.
- Nie a życia po śmierci; nie ma duchowej egzystencji poza życiem; nie ma nieba ani piekła.
Albo nie jestem pewien. Albo nie jest to dla mnie ważne.
- Żadne z powyższych.

5. Dlaczego popełnia się zło na świecie?
- Ludzie odziedziczyli grzeszność lub uszkodzoną naturę lub skłonność ulegania pokusom Szatana od Adama i Ewy, którzy popełnili pierwotny grzech przeciwko Bogu.
- Złe postępowanie jest wynikiem danej przez Boga wolnej woli i słabej strony, lub skłonności to zaspakajania osobistych potrzeb, która czasem skutkuje złymi decyzjami (i/lub podległości pokusom Szatana).
- Ignorancja swojej prawdziwej egzystencji jako czysty duch i jako jedność w Uniwersalną Prawdą (albo duszą, umysłem itp.) może prowadzić do złego postępowania.
- Niesłuchanie głosu Boga, który mieszka we wszystkim, może prowadzić do złego postepowania.
- Egoizm (samolubstwo) prowadzi do żądzy, pożądania i przywiązania, co może prowadzić do szkodliwych myśli i zachowania, tj. chciwości, nienawiści i przemocy.
- Nie ma nadnaturalnych ani duchowych powodów. Naura ludzka, psychologia, socjologia, kryminologia itp. tłumaczą złe postępowanie. Albo nie jestem pewien. Albo nie jest to dla mnie ważne.
- Żadne z powyższych.

6. Obecność Szatana skutkuje w ciepieniu.
- Zgadzam się.
- Nie zgadzam się.
- Nie dotyczy.

7. Czemu jest tyle cierpienia na świecie? (zaznacz wszystkie pasujące)

- Pierwotne nieposłuszeństwo Adama i Ewy spowodowało, że ludzkość odziedziczyła śmiertelność, która zawiera cielesną niedoskonałość, chorobliwość i zepsucie.
- Cierpienie jest częścią Boskiej woli, planu lun stworzenia (aby zdyscyplinować, poddać testowi, wyzwaniu, wzmocnić wiarę, charakter, pobudzać do rozwoju moralnego lub dla celów, których nie znamy, lub nie możemy znać).
- Cierpienie jest stanem umysłu (albo iluzją); tylko nasza duchowa natura jest prawdziwa.
- Duchowa albo kosmiczna nierównowaga i dysharmonia może skutkować cierpieniem.
- Szkodliwe myśli i/lub czyny (chciwość, nienawiść i przemoc) w tym lub innym życiu powracają jako cierpienie (karma).
- Żadne z powyższych; ludzkie cierpienie nie ma nic wspólnego z nadnaturalnym lub karmą.

Odpowiedz na pytania 8-12 w jaki sposób wierzysz, że można osiągnąć zbawienie, uniesienie, wieczną nagrodę, duchową wolność/oświecenie, duchową harmonię, zjednoczenie z Bogiem itp.

8. Czcić:
- Najwyższą Moc, Boga lub Bogów.
- Boga - trzy osoby jednej istoty.
- Boga Ojca, Jego Syna, Świętego Ducha - każdego jako osobną istotę.
- Nie dotyczy.

9. Chrzest (lub inicjacja):

- Niezbędne.
- Nie niezbędne,
- Nie dotyczy.

10. Regularnie spowiadać się lub okazywać skruchę:
- Wszystkie grzechy/występki klerykowi.
- Wszystkie grzechy/występki, ale niekoniecznie klerykowi.
- Nie dotyczy.

11. Popełnianie dobrych czyny i współczucie jest:
- Potrzebne.
- Niepotrzebne.
- Nie dotyczy.

12. Wybierz wszystkie twierdzenia, które wyrażają twoje poglądy.
- Trzymaj się sztywno rytuałów, ćwiczeń, nakazów, przykazań, zakazów, praw, sakramentów lub zarządzeń wiary aby zostać nagrodzonym po życiu.
- Wszyscy, nawet źli, są nagradzani po życiu (np. ida do nieba, łączą się z Bogiem), jako że Bóg (Bogowie) jest nieskończenie dobry i wybaczający.
- Wyzbądź się pragnień, przywiązań i ignorancji albo wyzbądź się wszelkich nieczystości, aby w pełni uzyskać oświecenie.
- Naucz się wszystkich życiowych nauk poprzez ponowne urodzenia.
- Realizuj swoją prawdziwą naturę jako czysty duch (lub dusza) a nie ciało, jako jedność z Absolutem, Uniwersalną Duszą.
- Żyj bardzo skromnie; odrzuć ziemskie cele i własności.
- Wykorzystuj moc Ostateczności (Boga lub boskości) poprzez takie metody jak psychika, tarot, kryształy, magia.
- Ludzkość jest "ratowana" raczej poprzez ludzkie działania, niż poprzez religijne albo duchowe środki.

Odpowiedz na pytania 13-20 tak, jakbyś chciał(a), żeby twoja religia lub wiara do nich odnosiła.


13. Aborcja z wyboru powinna być akceptowana (nie uznawana za coś niemoralnego).
- Zgadzam się.
- Nie zgadzam się.
- Nie dotyczy.

14. Zachowania homoseksualne powinny być uznawane za niemoralne lub niezgodne z harmonią.
- Zgadzam się.
- Nie zgadzam się.
- Nie dotyczy.

15. Role kobiet i mężczyzn powinny myć z góry określone.
- Zgadzam się.
- Nie zgadzam się.
- Nie dotyczy.

16. Rozwody i/lub ponowne małżeństwa powinny być zakazane lub karane lub potępiane.

- Zgadzam się.
- Nie zgadzam się.
- Nie dotyczy.

17. Programy socjalne (np. równość, przeciwdziałanie biedzie, edukacja) powinny być fundamentalne.
- Zgadzam się.
- Nie zgadzam się.
- Nie dotyczy.

18. Brak przemocy (np. pacyfizm) powinien być fundamentalny.
- Zgadzam się.
- Nie zgadzam się.
- Nie dotyczy.

19. Modlitwa, medytacja lub duchowe praktyki leczące powinny być preferowane od konwencjonalnych metod leczniczych (we wszystkich poważnych stanach albo niektórych).
- Zgadzam się.
- Nie zgadzam się.
- Nie dotyczy.

20. Ochrona przyrody lub środowiska powinna być fundamentalna.
- Zgadzam się.
- Nie zgadzam się.
- Nie dotyczy.
 

BLyy

Bywalec
Dołączył
18 Styczeń 2010
Posty
392
Punkty reakcji
32
Może zacznę od siebie.

Jestem niewierzącym ale biblie staram się odczytywać z perspektywy wyznawców. Tak mi wyszło:
1. Reform Judaism (100%)
2. Orthodox Judaism (90%)
3. Baha'i Faith (88%)
4. Islam (87%)
5. Sikhism (85%)
6. Liberal Quakers (74%)
7. Mainline to Liberal Christian Protestants (66%)
8. Unitarian Universalism (65%)
9. Orthodox Quaker (63%)
10. Jainism (60%)
11. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (52%)
12. Seventh Day Adventist (52%)
13. Mainline to Conservative Christian/Protestant (50%)
14. Neo-Pagan (49%)
15. Eastern Orthodox (49%)
16. Roman Catholic (49%)
17. Jehovah's Witness (44%)
18. Hinduism (42%)
19. Mahayana Buddhism (41%)
20. New Age (39%)
21. Scientology (37%)
22. Secular Humanism (35%)
23. New Thought (33%)
24. Theravada Buddhism (29%)
25. Christian Science (Church of Christ, Scientist) (26%)
26. Taoism (24%)
27. Nontheist (21%)


A niżej moje osobiste poglądy:

1. Secular Humanism (100%)
2. Unitarian Universalism (93%)
3. Nontheist (76%)
4. Liberal Quakers (72%)
5. Theravada Buddhism (66%)
6. Neo-Pagan (62%)
7. Mainline to Liberal Christian Protestants (59%)
8. New Age (45%)
9. Reform Judaism (44%)
10. Taoism (43%)
11. Orthodox Quaker (37%)
12. Sikhism (34%)
13. Mahayana Buddhism (32%)
14. Scientology (30%)
15. Baha'i Faith (30%)
16. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (27%)
17. New Thought (27%)
18. Christian Science (Church of Christ, Scientist) (23%)
19. Mainline to Conservative Christian/Protestant (20%)
20. Jainism (20%)
21. Eastern Orthodox (18%)
22. Islam (18%)
23. Orthodox Judaism (18%)
24. Roman Catholic (18%)
25. Seventh Day Adventist (17%)
26. Hinduism (13%)
27. Jehovah's Witness (6%)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
wyniki wyszły mi trochę zabawne, zapewne związane, jest to z tym, iż w kilku przypadkach brak było "mojej" odpowiedzi, tudzież, to, że w wielu przypadkach, dałem "low" - jako wagę..., btw już kiedyś podobny test był tutaj...
1. Orthodox Judaism (100%)
2. Islam (95%)
3. Sikhism (90%)
4. Reform Judaism (82%)
5. Baha'i Faith (77%)
6. Jainism (61%)
7. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (61%)
8. Hinduism (57%)
9. Eastern Orthodox (56%)
10. Roman Catholic (56%)
11. Mainline to Conservative Christian/Protestant (55%)
12. Jehovah's Witness (54%)
13. Liberal Quakers (49%)
14. Seventh Day Adventist (46%)
15. Mainline to Liberal Christian Protestants (43%)
16. Orthodox Quaker (41%)
17. Unitarian Universalism (41%)
18. Mahayana Buddhism (41%)
19. Neo-Pagan (38%)
20. New Thought (34%)
21. Scientology (32%)
22. Theravada Buddhism (30%)
23. Christian Science (Church of Christ, Scientist) (24%)
24. New Age (23%)
25. Nontheist (18%)
26. Taoism (11%)
27. Secular Humanism (10%)
 
A

Aulelia

Guest
Belief-O-Matic then lists another 26 faiths in order of how much they have in common with your professed beliefs. The higher a faith appears on this list, the more closely it aligns with your thinking.

How did the Belief-O-Matic do? Discuss your results on our message boards.
1.     Liberal Quakers (100%)
2.     Reform Judaism (98%)
3.     Unitarian Universalism (97%)
4.     Baha'i Faith (92%)
5.     Mainline to Liberal Christian Protestants (89%)
6.     Orthodox Judaism (83%)
7.     Sikhism (80%)
8.     Islam (77%)
9.     Neo-Pagan (75%)
10.     Orthodox Quaker (75%)
11.     Mahayana Buddhism (73%)
12.     New Age (63%)
13.     Secular Humanism (63%)
14.     Jainism (62%)
15.     Theravada Buddhism (60%)
16.     Mainline to Conservative Christian/Protestant (54%)
17.     New Thought (54%)
18.     Hinduism (53%)
19.     Scientology (50%)
20.     Seventh Day Adventist (50%)
21.     Nontheist (44%)
22.     Taoism (43%)
23.     Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (43%)
24.     Eastern Orthodox (38%)
25.     Roman Catholic (38%)
26.     Christian Science (Church of Christ, Scientist) (37%)
27.     Jehovah's Witness (36%)
 
Do góry