Pranie munduru / Buty wojskowe

cpt_obvious

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2009
Posty
26
Punkty reakcji
0
Witam,

Otóż mam kilka pytań..

W chwili obecnej posiadam mundur wz 93 (Kupiony do szkoły mundurowej), ale bluza jest troszkę za duża. Słyszałem że jak się pierze w automacie to się skurcza? Wie ktoś coś na ten temat? Tzn. w ilu stopniach, jaka woda, i o ile się skurczy? Oczywiście chodzi mi o jednorazowe wyprawie w automacie aby bluza się trochę skurczyła i była dla mnie dobra, a potem normalnie będę w rekach prał.

Oraz mam pytanie dotyczących butów. Jakie polecacie? Mają być wygodne i wytrzymałe. Mogę wydać max 250 złotych, no może 300. Desanty? Gromy? Magnumy classici? Zwykłe opinacze? Magnumy stealthy? :$

Z góry dziękuje za odpowiedź.
 

teleimpact

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
Znajomy ochroniarz mówi że nie ma Lepszych butów od Oryginalnych Wojskowych Desantów.
Jak to jest w praktyce, osobiście nie sprawdzałem :)
 

D_K

Strzelać każdy może...
Dołączył
24 Styczeń 2009
Posty
979
Punkty reakcji
58
Jak je rozchodzisz to desanty są całkiem wygodne, z tym, ze nowe się trochę marszczą w trakcie eksplatacji.
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
prędzej wszystkie kolory stracisz niż Ci się materiał skurczy.
Desanty najlepszymi butami???! haha
Większej bzdury nie słyszałem. Na początku strasznie niewygodne, obcierają i w ogóle. Potem jest lepiej, póki się kapciowate nie zrobią.
Największą wadą są jednak szwy. Zapewniają Ci spory zapas wody w butach np. podczas chodzenia po łące po deszczu. O bagnach itp. nie wspomnę nawet.

Osobiście polecam Ci buty BW 2000 (tylko nie ten mil-tec'owy syf) W cenie się zmieścisz, a posłużą lepiej od desantów
 

wroobel

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2007
Posty
234
Punkty reakcji
2
Wiek
34
Yoggi tak to jest jak ktoś całe życie tylko desantów używa. :D

Ja ze swojej strony polecam belki 790, badź też jakie bates`y z gore. Cena może i wyższa niż 250, ale warto.
 

jonsi

Nowicjusz
Dołączył
23 Lipiec 2009
Posty
48
Punkty reakcji
0
Może takie buciki: http://www.bates.pl/buty-taktyczne-wojskowe/kolekcja-meska/buty-taktyczne-bates-2260.html. Myślę, że bardzo dobra jakość jak za cenę, poza tym wygodne, dobrze wykonane. Osobiście nie używałem, ale bardzo dobrą opinie też słyszałem.
 

MarasDH

Stary wyga
Dołączył
25 Lipiec 2006
Posty
551
Punkty reakcji
4
Wiek
39
Miasto
Szczecin
Co do prania munduru wz.93 to kolega z woja mówił że jeżeli nie chcemy żeby wypłowiał to trzeba go prać w...płynie Ludwik. Poważnie
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Yoggi tak to jest jak ktoś całe życie tylko desantów używa. :D

Ja ze swojej strony polecam belki 790, badź też jakie bates`y z gore. Cena może i wyższa niż 250, ale warto.
Akurat teraz kupiłem Belleville 790 G, ale belki trafiły do szafy na następny rok. Wcześniej miałem ten sam model kontraktów tyle, że Rocky i rzeczywiście super. Ale są jeszcze kontrakty U.S.M.C. co prawda droższe, ale bardziej uniwersalne.

Co do prania munduru wz.93 to kolega z woja mówił że jeżeli nie chcemy żeby wypłowiał to trzeba go prać w...płynie Ludwik. Poważnie
W woju oszczędzają temu Ludwik. Trzeba kupić Perwoll płyn do prania rzeczy kolorowych.
 

wroobel

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2007
Posty
234
Punkty reakcji
2
Wiek
34
U.S.M.C. co prawda droższe, ale bardziej uniwersalne.

Uniwersalne. Wersje belek normalnych i dedykowanych dla korpusu różnią się tylko "ostemplowaniem". Płacisz za EGA na bucie.
 

Kamilx

Nowicjusz
Dołączył
16 Październik 2009
Posty
3
Punkty reakcji
0
Miasto
Przemyśl
Ja osobiści w tym zakresie cenowym polecałbym polskie wojaski mon 928 http://allegro.pl/item767024030_buty_wojskowe_mon_wojas_28_przesylka_gratis.html Są bardzo wygodne, ciepłe i nieprzmakalne.
W desantach też chodziłem ale nie byłem nimi zachwycony, są wytrzymałe ale niezbyt wygodne.
 

budol

Nowicjusz
Dołączył
22 Listopad 2009
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Grudziądz
Mundury wz 93 używam już od kilku lat i nigdy bluza się nie skurczyła po praniu może minimalnie i bardziej sztywna jest ale to szybko mija

Natomiast budy tkz opinacze wojskowe nie sa aż takie złe ja swoich używam na co dzien w pracy obecna para ma już ponad rok i świetnie się spisują, nie przeciekają, nie są zbytnio pomarszczone ani wytarte. Zaznaczam iż używam ich do pracy w polu czyli trawa, piasek, woda itp. choć jeśli miał bym wybierać to rodził bym Ci zainwestować i kupić kupczaki buty dobre i nie do zaje****
 

szapobar

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2009
Posty
107
Punkty reakcji
1
Z tym praniem to różnie bywa. Staram się prać rzeczy tak jak zalecają na metce :) Wtedy materiał ani sie nie kurczy, ani nie sztywnieje. Wiadomo, że z czasem materiał się zużywa, ale ja zauważam raczej rozciąganie się bluzy i kurtki niż kurczenie :)
 

niezlafruzia

Nowicjusz
Dołączył
7 Czerwiec 2010
Posty
76
Punkty reakcji
0
Co do prania, to ja bym nastawiła na minimalną temperaturę i użyła dobrych środków piorących - na pewno wszystko ładnie by puściło. Faktycznie w wysokiej temperaturze ubranie może się skurczyć i będzie lipa. Co do butów, to chyba zainwestowałabym w batesy, bo są podobno jednymi z lepszych butów taktycznych i jak na moje oko dużo wytrzymują, zresztą wiele osób o nich pisze, więc chyba są popularne.
 

backspace

Nowicjusz
Dołączył
8 Kwiecień 2010
Posty
683
Punkty reakcji
1
Autorowi chodziło właśnie o to żeby się mundur skurczył, bo jest za duży :) trzeba po prostu nastawić na temperaturę wyższą niż jest zalecane, chociaż jeśli to jest dobrej jakości materiał, to raczej niewiele to da :/ Ewentualnie użyć jakiejś słabej jakości środków do prania - ale na tym to się nie bardzo znam :D :D
 
B

bone1906

Guest
Też słyszałem, że mundur nie płowieje prany w ludwiku. Ogólnie ludwik to płyn uniwersalny hehe, nie tylko do naczyń, ja zmywam nim podłogę i odtłuszczam plastikowe figurki żołnierzy do sklejania. Co do butów, to jest na forum wątek o butach Bates, mam takie i mogę ci je z czystym sercem polecić. Wytrzymałe, dobrze amortyzują i dotleniają gicze:)
 
B

benjamima

Guest
Na mundurach się nie znam, ale odnośnie butów mogę polecić Bates'y, ( tak jak pisał bone 1906 ). To obuwie wojskowe... W Twojej górnej granicy cenowej leży np ten model: http://www.bates.pl/buty-taktyczne-wojskowe/kolekcja-meska/buty-taktyczne-bates-2246.html . Jeśli ten Ci nie pasuje, poszukaj czegoś innego na stronie, mają sporo tańszych modeli, równie porządnych.
 
C

compton_style

Guest
Mi też się bardzo buty bates podobają. Zwłaszcza takie pustynne są super, fajnie wyglądają, leciutkie i wygodne. Miałem okazję parę razy w takich butach pobiegać i sprawdzały się idealnie.
 
Do góry