Praca domowa Polski Pomoc !

Status
Zamknięty.

michalek6000

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2010
Posty
10
Punkty reakcji
0
Muszę zrobić zadania z polskiego, oto one:

zad 1.
W poniższym tekście z 1807 r. wskaż cechy języka specjalistycznego.

629. Nazywamy olejem każdą istotę tłustą, która się z wodą nie miesza, na ogniu płomieniem
zapala, a z alkali formuje mydła.
Te, które wydobywamy z roślin, dzielimy na dwa wielkie wydziały, to jest na oleje stałe {olea fixa, olea unctuosa), i lotne (olea volatilia, p. essentialia). Pierwsze w jednym tylko organie roślinnym mieścić się zwykły, to jest w nasionach; drugie niemal we wszystkich; tamte otrzymujemy przez wy-ciśnienie, te przez destylacją.
630. Pierwsze nazywamy stalemi dlatego, że się destylować, bez odmiany i początkowego rozkła-
du, czyli zepsucia, nie dają. Są one wszystkie bez zapachu; nie wprzód się palą, aż do pewnego ogrza-
ne stopnia, otrzymują się z mięsa niektórych owoców lub nasion dwulistnych przez utłuczenie i wy-
ciśnienie. Częstokroć nasiona nie wprzód na olej wytłaczane być mogą, aż po mocnem ogrzaniu, takim
jest np. Kakao; przyczyną tego jest większa cokolwiek gęstość oleju, któremu ciepło płynność przy-
zwoitą nadaje.
(Początki chemii dla użycia słuchaczów akademickich ułożone przez Jędrzeja Śniadeckiego, 1807)

zad 2.
Poniższy tekst to fragment współczesnej korespondencji między specjalistami. Wskaż w nim cechy, które świadczą o tym, że jest to profesjolekt. Jaką dziedzinę reprezentuje? Wypisz terminy, które są dla ciebie zrozumiałe, i te, których nie rozumiesz. Jaka jest między nimi proporcja?

W związku z pomysłem wykonywania dalszej korekty online, już w działającej „naszej" wersji EPrints, mam kilka ważnych pytań, które są istotne także w kontekście ogólnym:
1) Czy EPrints da sobie radę z wyświetlaniem pełnego Unikodu? To kwestia czcionek, ale pewnie także ich konfiguracji. W naszych tekstach mamy np. różne dziwne znaczki składające (ang. com-bining characters).
2) Czy da się jakoś wpisywać takie dziwne znaczki podczas korekty? Pewnie wyłącznie kodami uni-kodowymi...

W związku z tym może się okazać, że łatwiej będzie nam robić korektę w Wordzie i potem załadować tylko brakujące pola. Sam podział na pola też można pewnie łatwiej zrobić, cyzelując automaty, niż przeklejając jego elementy z pola do pola w interfejsie EPrints - jeśli się mylę, proszę mi to powiedzieć, bo musimy podjąć jakąś decyzję co do sposobu dalszej pracy. Ale myślę, że warto załadować jak naj¬szybciej to, co mamy, i popodpinać skany, żeby nie wstrzymywać pozostałych osób.


Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuje.
 
Status
Zamknięty.
Do góry