Potop

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Myśle, że z historią nie ma to wiele wspólnego. Gdzie źródla historyczne czy archeologiczne, które potwierdzają takie wydarzenie sprzed mniej niż 5 tysięcy lat temu. Jedyne co mi się kojarzy z wielkim potopem podczas trwania holocenu to zalewanie basenu Morza Śródziemnego i następnie Morza Czarnego. Natomiast jeżeli góry wypiętrzyły się nawet tylko milion lat temu (oczywiście mówimy o wypięrzeniu alpejskim), to ten potop miał miajsce i tak na dużo wcześniej niż chce Biblia.

Temat do zamknięcia, ale zostawie go jeszcze trochę, może ktoś coś ciekawego napisze o historyczności potopu np. podniesieniu poziomu Morza Czarnego.
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Co do potopu to spotkałem się jeszcze z wersją, że może on mieć swoje korzenie z wylewów Eufratu i Tygrysu. Otóż krainę pomiędzy tymi rzekami zamieszkiwały głównie ludy semickie. Tereny były żyzne ale wylewy obu rzek były nieprzewidywalne czasami gwałtowne stąd też mogła się zrodzić opowieść o wielkim potopie który nawiedził mieszkańców Mezopotamii.
 

Pok

Nowicjusz
Dołączył
13 Maj 2009
Posty
101
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Archeolodzy znaleźli w Mezopotamii warstwę mułu o grubości kilkanaście metrów, co zdaje się potwierdzać, że w tamtym rejonie był potop.
Poza tym, z tego co wiem wiele ludów świata ma swoje mity i legendy o potopie. Ja wiem o biblijnej wersji potopu, "Eposie o Gilgameszu" i micie z mitologii greckiej. Jeśli ktoś wie jeszcze o innych, niech dopisze.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Co do potopu to spotkałem się jeszcze z wersją, że może on mieć swoje korzenie z wylewów Eufratu i Tygrysu. Otóż krainę pomiędzy tymi rzekami zamieszkiwały głównie ludy semickie. Tereny były żyzne ale wylewy obu rzek były nieprzewidywalne czasami gwałtowne stąd też mogła się zrodzić opowieść o wielkim potopie który nawiedził mieszkańców Mezopotamii.
Archeolodzy znaleźli w Mezopotamii warstwę mułu o grubości kilkanaście metrów, co zdaje się potwierdzać, że w tamtym rejonie był potop.
Poza tym, z tego co wiem wiele ludów świata ma swoje mity i legendy o potopie. Ja wiem o biblijnej wersji potopu, "Eposie o Gilgameszu" i micie z mitologii greckiej. Jeśli ktoś wie jeszcze o innych, niech dopisze.
- sumrowie nie byli semitami
- legenda o potopie pochodzi w mezopotamii od nich
- legenda o potopie jest znana w roznych czesciach swiata
- opowiesc o noe ma scisle zwiazki z sumeryjska legenda (prawdopodobny pierwozror), inne sie zbyt roznia
- epos o gilgameszu jest pochodzenia niesemickiego - sumeryjskiego, lecz semici - akadowie (ktorzy podbili sumer) przejeli go jak swoj
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Dokładnie. Legenda o potopie jest obecna wśród ludów w tak odległych miejscach świata, że jakiekolwiek wpływy sumeru nie są możliwe. Możne tu mówic raczej o uniwersalnym motywie mitycznym. Niestety nie udało mi się odszukac dokładnych nazw ludów w książkach.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
daeniken jest neoceniony w takich newsach
jednak zwroce uwage ze zapis potopu z ratowaniem sie, osiadaniem na gorze itd jest tylko w sumerze starozytnym
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
daeniken jest neoceniony w takich newsach
jednak zwroce uwage ze zapis potopu z ratowaniem sie, osiadaniem na gorze itd jest tylko w sumerze starozytnym
Oczywiście, że opowieść o Noe to kontynuacja mitu sumeryjskiego, natomiast w innych przypadkach można mówić tylko o pewnym mitycznym motywie tak jak motyw smoka etc. A powszechność tego motywu, tłumaczyć może archetypowym charakterem lub w inny sposób, ale nie zapożyczeniami od Sumerów. Ta powszechność motywu potopu nie jest wymysłem Daenikena.

Dyskusja jednak schodzi na religioznawstwo, a nie na historię. Zastanawiam się czy jej gdzieś nie przerzucić.
 

Gacekbwp

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2009
Posty
11
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
Poznań
Zwolennicy Potopu stosują pewne naciągnięcie. Jak już wyżej wspomniano biblijny potop zaczęrpnięto do Sumerów. Jeśli chodzi o inne częsci świata to owo naciągnięcie polega na zbyt dosłownym odbiorze tekstu. Gdyby powódź z 1997 roku miała miejsce w starożytności to zostałaby opisana pewnie jako wielki potop zalewający ziemię.
 

dalian

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2009
Posty
224
Punkty reakcji
0
Potop biblijny jest faktem, bo Arka Noego jest na górze Ararat w południowo-wszchodniej Turcji.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
hm fakt jest taki ze w gorach ararat wsrod sniegow jest jakas dziwna (nie pasujaca) konstrukcja drewniana - przypominajaca opis arki
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
potopy były są i będą, fakt zaistnienia potopu w różnych kulturach nie oznacza, istnienia potopu w tym samym czasie, biblijny potop wzięty z Mezopotamii, czy przeżyty przez dane plemię na danym terenie nie oznacza potopu ogólno światowego. btw stronka trochę naciągana.
 

dalian

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2009
Posty
224
Punkty reakcji
0
albo_albo
Potop biblijny jest faktem, dowodem jest między innymi precyzyjny opis potopu według miesiąca synodycznego i syderycznego ( Rdz.7 i 8)
 

INT3L

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
524
Punkty reakcji
13
Miasto
Wielkopolska
hm fakt jest taki ze w gorach ararat wsrod sniegow jest jakas dziwna (nie pasujaca) konstrukcja drewniana - przypominajaca opis arki

Hipoteza jednego naukowca. :p Chodź kusząca, ale zbita przez świat nauki.
 
Do góry