Pompy ciepła- warto?

maciek85

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2009
Posty
89
Punkty reakcji
5
Hej!

Pytanie tak jak w temacie. Sądzicie, że warto stosować w domkach pompy ciepła? Z jednej strony jest to ekologiczne, niby tańsze w dłuższej perspektywie czasowej, ale z drugiej strony drogie (jakieś 70 tys. zł). Stąd moje pytanie, czy sądzicie, że warto stosować takie ogrzewanie? Czy lepiej na gaz czy węgiel?
 

block1

Nowicjusz
Dołączył
2 Marzec 2010
Posty
7
Punkty reakcji
0
Witam!

W sondzie odpowiedziałem "tak". A więc potwierdzam, że jestem zwolennikiem pomp ciepła. Sam mam taką w domu pod Wrocławiem i po pierwsze muszę zaznaczyć, że koszt pompy ciepła to z pewnością nie jest 70 tys. zł. Niestety jest to spora inwestycja, ale nie aż tak, jak napisałeś. Po drugie późniejsza eksploatacja jest tańsza niż tradycyjne ogrzewanie, dzięki czemu inwestycja zwraca się po ok. 8 latach. Czas ten może się wydłużyć, ale to w dużej mierze zależy od cen innych źródeł ogrzewania.

Tak więc jeśli są fundusze, to proponuję zainwestować w pompę ciepła. Tylko najpierw radziłbym się skontaktować z odpowiednią firmą i spytać się czy w Twojej okolicy można to zrobić, ponieważ czasem się zdarza, że podłoże jest na tyle nieprzyjazne, że z montażem pompy wiąże się wiele problemów, co generuje dodatkowe koszty.
 

Turak

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2010
Posty
207
Punkty reakcji
2
Pompa ciepła to duża inwestycja ale inwestycja która zwraca się na wielu płaszczyznach. Zresztą jak każde ekologiczne rozwiązanie technologiczne w budowie i remoncie naszego domu. Po pierwsze w przypadku pompy ciepła początkowy wkład finansowy zwraca się po paru latach w wysokości kosztów ogrzewania. Podobnie dzieje się w przypadku innych ekologicznych zastosowań. Pozostając przy temacie ogrzewania przykładem może być dobra izolacja budynku, np. przy pomocy ekologicznej wełny mineralnej. Lepsza izolacja to mniejsze straty ciepła czyli aby ogrzać budynek do oczekiwanego poziomu wykorzystujemy mniej energii a co za tym idzie rachunek, który przyjdzie nam zapłacić jest niższy. Po drugie zastosowanie ekologicznych metod pozwala nam choć trochę ulżyć środowisku a pamiętać należy, że również ponosimy koszty degradacji naszego środowiska, choćby w wysokości cen jakie zapłacić nam przychodzi. Kolejna sprawa to nasze zdrowie. Ekologiczne rozwiązania mają mniej szkodzący wpływ na nasze środowisko oraz na nas samych!
 

maciek85

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2009
Posty
89
Punkty reakcji
5
Dzięki za odpowiedź, block1. Może faktycznie z kosztem trochę przesadziłem, bo teraz się orientowałem, to nawet za połowę tej kwoty można kupić i zamontować pompę ciepła. Z tego co wiem, to okoliczne tereny są odpowiednie pod odwierty, więc nie powinno być z tym akurat problemów. Bardziej męczy mnie temat wykonawców, ponieważ już z jednymi byłem prawie dogadany, ale na szczęście dowiedziałem się od kolegi w odpowiednim czasie, że kiedyś miał z nimi spore przejścia (duże opóźnienia, słabe wykonanie, kiepski kontakt...). No i teraz szukam firmy, która mogłaby się zająć montażem pompy u mnie. Niby Wrocław duże miasto, ale jakoś nie mogę znaleźć żadnej odpowiedniej firmy, która wykonałaby to za rozsądną cenę...:/
 

block1

Nowicjusz
Dołączył
2 Marzec 2010
Posty
7
Punkty reakcji
0
No z tymi ekipami budowlanymi faktycznie różnie jest... Często można trafić na różnych partaczy albo krętaczy. Więc lepiej dobrze zorientuj się, zanim podejmiesz decyzję.

W Twoich okolicach słyszałem o firmie DPS. Mają siedzibę w Bielanach Wrocławskich, słyszałem, że dają radę. Ale najlepiej zadzwoń do nich, porozmawiaj, sprawdź czy Ci odpowiadają. Bo nie wiem jak tam z cenami, słyszałem tylko, że solidni.

A co do ekologii, to Turak ma rację, że warto zacząć zwracać na to uwagę. W ostatnich czasach ochrona środowiska staje się coraz bardziej popularnym tematem, na szczęście...
 

Turak

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2010
Posty
207
Punkty reakcji
2
Ochrona środowiska to temat coraz bardziej popularny ale wciąż nie tak bardzo jak powinien. Jak na razie ludzie interesują się ekologicznym życiem głównie dla oszczędności jakie to za sobą niesie. I dobrze! Ważne, że robią coś dla środowiska, lepsze to niż nic. Mam jednak nadzieję, że uświadomienie ludziom, że ekologia wpływa pozytywnie również na ich zdrowie także zacznie przemawiać do ich rozumu.
 

maciek85

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2009
Posty
89
Punkty reakcji
5
To prawda, że ekologia jest ważna, ale tak jak piszesz Turak, że większość stosuje ekologiczne rozwiązania dlatego, że są bardziej ekonomiczne. Prawdę powiedziawszy ja też z tego powodu zdecydowałem się na pompę ciepła, ale pewnie jakbym miał do wyboru dwa rozwiązania za tą samą cenę, ale jedno ekologiczne, drugie nie, to na pewno wziąłbym czynnik ochrony środowiska pod uwagę i wybrałbym to proekologiczne.

Dzięki Block za namiary, dzwoniłem tam i faktycznie wydają się być dobrzy. Cenowo bez rewelacji, ale porównywalnie do konkurencji, z tego co sprawdzałem. OK, w takim razie pozdrawiam i życzę powodzenia, Turak, w walce o ochronę środowiska!;)
 

Turak

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2010
Posty
207
Punkty reakcji
2
Hehe!:) Dzięki maciek85:) Choć ja nie uważam, się za aktywnego bojownika o wolność naszą i waszą czy raczej ekologiczną:)Po prostu uważam, że warto wskazywać ludziom na fakt istnienia takiego zagadnienia i próbować uświadomić, że życie zgodnie ze środowiskiem może wyjść nam na korzyść:) A rozważałeś kwestię izolacji budynku czy już masz to za sobą? Bo przy inwestycji w pompę ciepła warto wziąć pod uwagę również dobrą izolację.
 

Aridn

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2023
Posty
89
Punkty reakcji
0
Czy warto? Aktualnie tak. Montaż takiej pompy nie jest problematyczny, a obecnie stanowi bezemisyjne źródło ciepła:

Daję tutaj namiar na firmę, która zajmuje się montazem takich pomp.

Powinni dobrać odpowiednie urządzenie.
 
Do góry