Pomoc w zadaniach z chemii!

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
no tak najlepiej rzucić setke zadań i zróbcie mi je a ja pojde na impreze... podałam przyklady rozwiazań wieksozsci zadań a reszte Amigo sam musi dokoczyć :p

1.) Podaj liczbę: elektronów,nukleonów,protonów,i neutronów zawartych w następujących atomach Al,Fe,Zn,hg.

po pierwsze nukleony to protony i neutrony razem. liczba atomowa to ilosc protnów=ilosc elektronów(jesli nie jest to jon), liczba masowa to suma protonow i neutronow, a wiec dla przykladu: Al liczba atmowa (A) 13 , masowa(Z) 27, czyli Z-A=liczba neutronów 27-13=14 neutronów, protnów bedzie Z-14=13 i tyle samo elektronów , bo liczba atmowa wynosi 13. i tak analogicznie reszta.



2.) Przedstaw konfiguracje elektronowe atomów Fosforu i Aronu. Zaznacz powłokę walencyjną wraz z elektronami walencyjnymi.


Fosfor P liczba atomowa 15, a wiec konfiguracja elektronów: 1s[sup]2[/sup], 2s[sup]2[/sup]2p[sup]6[/sup]3s[sup]2[/sup]3p[sup]3[/sup]

powłoki : K[sup]2[/sup] L[sup]8[/sup]M[sup]5[/sup] pogrubiono powlokę zawierajcą elektrony walencyjne.


3.) Jądro atomu U-239 uległo przemianie β[sup]-[/sup], a następnie przemianie α. określ skład jądra atomowego powstającego w wyniku tych przemian.


w wyniku emisji beta - powstaje nowy pierwiastek przesuniety w ukladzie okresowym o jedno miejsce w prawo czyli liczba atomowa wzrasta o 1, a liczba masowa pozostaje bez zmian.


U - uran o liczbie atomowej 92 i liczbie masowej 239 , zmienia sie w w Np [sup]93[/sup]


5.) korzystając z mas podanych w układzie okresowym pierwiastków chemicznych oblicz masy cząsteczkowe H[sub]3[/sub]PO[sub]4[/sub], C[sub]6[/sub]H[sub]12[/sub]O[sub]6[/sub]

masy atomowe : H - 1 , P -15, 0-16 , C-14 no to np. H3PO4 = 3*1 + 15 + 4*16=82 dla glukozy bedzie analogicznie

8.) Podano kilka Równań reakcji. Uzgodnij je i określ ich typ:

a.) 4Na[sub]3[/sub]PO[sub]4[/sub]-> 12NaOH+P[sub]4[/sub]O[sub]10[/sub] reakcja rozkladu

b.) Na[sub]2[/sub]O + CO[sub]2[/sub]-> Na[sub]2[/sub]CO[sub]4[/sub] --> reakcja jest zle napisana bo powinno powstać Na2CO3
Na[sub]2[/sub]O + CO[sub]2[/sub]-> Na[sub]2[/sub]CO[sub]3[/sub] jest ozgodnione, reakcja syntezy


c.) 2KOH+H[sub]2[/sub]SO[sub]4[/sub]-> K[sub]2[/sub]SO[sub]4[/sub]+2H[sub]2[/sub]O reakcja wymiany

d.) Ca+2HCl -> CaCl[sub]2[/sub]+H[sub]2[/sub] reakcja wyrównana i jest to typ reakcji wymiany pojedynczej


pozdro BB)
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
Pomocy!! Mam pewne zadanie: Oblicz entalpię reakcji CH4(g) + 2O2(g) -> CO2 (g) + 2H2O(c)
na pdst entalpi reakcji :
2CH4(g) + 3O2(g) -> 2CO(g) +4H2O(c) H1=-607,59 KJ/MOL CH4
2CO(g) +O2(g) -> 2CO2(g) H2= -282,98 KJ/MOL CO

I właśnie mam tu maleńki problem, bo w obu reakcjach entalpia jest podana dla JEDNEGO mola, więc jak to zrobić? obie wartości podzielić przez dwa?? tylko później do wyniku brać wartości początkowe czy te po podzieleniu?? Czy mógłby mi ktoś to wyjaśnić, i podać na wszelki wypadek wynik?? Bo nie chcę się źle nauczyć a musze to wiedzieć ;( I w regule przekory, czy użycie katalizatora, oraz wzrost objętości przestrzeni reakcyjnej wpływa na przesunięcie stanu równowagi?? Proszę, pomóżcie :(
 

dyda64

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2009
Posty
3
Punkty reakcji
0
A czy mi moze ktos pomoc z tymi zadaniami? PROSZE

1) Oblicz mase atomowa krzemu wiedzac ze w przyrodzie wystepuja trzy naturalne izotopy tego pierwiastka :
28Si -92,3% 29Si -4,7% 30Si -3%

2) oblicz ile atomow pierwiastka promieniotworczego X pozostanie w preparacie po 20 dniach wiedzac ze okres jego polowicznego zaniku wynosi: t1/2 -4dni

3) Opisz budowe oraz konfiguracje elektronowa atomow nastepujacych pierwiastkow:
18Av 33As 37Rb 38Sr

4) W reakcji siarki z zelazem otrzymano 200g siarczku zelaza /III/.
Oblicz :
a. ile uzyto siarki a ile zelaza
b. w jakim stosunku wagowym laczy sie zelazo z siarka w siarczku zelaza /III/.

5) opisz jak zmieniaja sie wlasciwosci pierwiastkow w grupie.
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
a co z moją reguła przekory i entalpią? Czy mógłby ktoś chociaż nakierować, czy dobrze myślę??
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
A czy mi moze ktos pomoc z tymi zadaniami? PROSZE

1) Oblicz mase atomowa krzemu wiedzac ze w przyrodzie wystepuja trzy naturalne izotopy tego pierwiastka :
28Si -92,3% 29Si -4,7% 30Si -3%


ja zrobiłabym to tak:

(28*98% +19*4,7% +30*3%)/100% =zawaratosć krzemu


2) oblicz ile atomow pierwiastka promieniotworczego X pozostanie w preparacie po 20 dniach wiedzac ze okres jego polowicznego zaniku wynosi: t1/2 -4dni

zadanie jest dziwne bo nie podano konkretnego pierwiastka ale :

T1/2=4dni
m0=X
20dni=5*T[sub]1/2[/sub] I jest taki wzorek że m1=(m0)/(T[sub]1/2[/sub] )[sup]n[/sup]

w naszym przypdaku n =5 bo 20 dni to 5 cykli polowiczneogo rozpadu (4dni)

więc m1= X/4[sup]5[/sup]

4) W reakcji siarki z zelazem otrzymano 200g siarczku zelaza /III/.
Oblicz :
a. ile uzyto siarki a ile zelaza
b. w jakim stosunku wagowym laczy sie zelazo z siarka w siarczku zelaza /III/.


Fe+S-->FeS

a) 1mol Fe-1mol S
56g - 32
200 -x x=114

b) Fe/S=200/114 = 100/57 -> stosunek wagowy

3 już było gdzies na forum, a 5 znajdziesz w necie
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
a czy może ktoś pokazać, jak rozwiązać takie zadania??

Zbilansuj reakcje redoks:

1) Pb(NO3)2 ---> PbO + NO2 + O2
2) Cu + HNO3(aq) ---> Cu(NO3)2 + NO + H2O
3) SO2 + Br2 + H2O --> Br-(ładunek jonu) + SO4 (2-) + H (+)
4) NaNO3 + H2SO4 --> NO + O2 + Na2SO4 + H2O

Proszę o pomoc !! Przynajmniej z tym czwartym, bo to mi w ogóle nie chce wyjść, a pierwsze trzy liczyłam, tylko nie wiem czy dobrze. HELP!!
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
4) 2NaNO3 + 2H2SO4 --> 2NO + O2 + 2Na2SO4 + 2H2O



nom co do 4) to mamy azot który przechodzi z +V stopnia utl. na +II , mamy tlen który z -II przechodzi na 0.

tlen zeby przejsc z -II na 0 musi oddać 2e (redukcja) x3
azot żeby przejsc z +V na +II musi miec dostarczone 3e(utlenienie) metoda na krzyż x2(przed azotem stawiamy 2 czylu przed NaNO3 wtedy musimy wpisać też 2 przed Na2SO4 żeby Na , przed NO wpisujemy 2 dla zgodnosci azotów, sie zgadzało wówaczas mamy 2 siarki po prawej wiec żeby wyrówanać równanie po lewej prze H2SO4 stawiamy 2 , przeliczamt tleny i wodory i jesli sie nie zgadzają to dodajemy odpowiednia wartość przed wodą.) inaczej tego nie umiem wytluamczyc :]
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
Ojj dziękuję Ci bardzo, właśnie o to mi chodziło ;] a możesz mi odp jeszcze na tego posta? :pomocy!! Mam pewne zadanie:
Oblicz entalpię reakcji CH4(g) + 2O2(g) -> CO2 (g) + 2H2O(c)
na pdst entalpi reakcji :
2CH4(g) + 3O2(g) -> 2CO(g) +4H2O© H1=-607,59 KJ/MOL CH4
2CO(g) +O2(g) -> 2CO2(g) H2= -282,98 KJ/MOL CO

I właśnie mam tu maleńki problem, bo w obu reakcjach entalpia jest podana dla JEDNEGO mola, więc jak to zrobić? obie wartości podzielić przez dwa?? tylko później do wyniku brać wartości początkowe czy te po podzieleniu?? Czy mógłby mi ktoś to wyjaśnić, i podać na wszelki wypadek wynik?? Bo nie chcę się źle nauczyć a musze to wiedzieć ;( I w regule przekory, czy użycie katalizatora, oraz wzrost objętości przestrzeni reakcyjnej wpływa na przesunięcie stanu równowagi?? Proszę, pomóżcie :(
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
4) 2NaNO3 + 2H2SO4 --> 2NO + O2 + 2Na2SO4 + 2H2O[/b]

i właśnie mi tu coś nie pasuje, bo po lewej str są dwa

sody, a po prawej cztery :( a ja na chemii miałam, że wszystko ma się zgadzać;/ ale nie wychodzi ;/
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
4) 2NaNO3 + 2H2SO4 --> 2NO + O2 + 2Na2SO4 + 2H2O[/b]

i właśnie mi tu coś nie pasuje, bo po lewej str są dwa

sody, a po prawej cztery :( a ja na chemii miałam, że wszystko ma się zgadzać;/ ale nie wychodzi ;/
ah no racja zagapiłam się

tutaj jest dobrze
IMG_2966.jpg
 

Asiulaa

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2008
Posty
322
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Kraków/NH
Witam! Czy mógłby mi ktoś pomóc zrozumieć, na czym właściwie polega reakcja substytucji alkanów? Byłabym bardzo wdzięczna;)
To może na tym przykładzie. Mam go rozwiązanego w zeszycie, ale niewiem, jak go rozwiązać.

Ch3-Ch2-Ch3+Br2(nad strzałką hv)
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
Witam! Czy mógłby mi ktoś pomóc zrozumieć, na czym właściwie polega reakcja substytucji alkanów? Byłabym bardzo wdzięczna;)
To może na tym przykładzie. Mam go rozwiązanego w zeszycie, ale niewiem, jak go rozwiązać.

Ch3-Ch2-Ch3+Br2(nad strzałką hv)
substytucja alkanów polega na tym że wreakcji alkanu z czasteczką bromu w obecności kwantu światła (hv) nastepuje przylaczenie atomu bromu do węgla przy jedoczsnym oderwaniu atomu wegla z czasteczki alkanu, wiec jesli przylaczy sie jeden brom to pozostaje nadal jeden brom ktory razem z oderwanym wodorem daje HBr

a wiec Ch3-Ch2-Ch3+Br2->(nad strzałką hv)->CH3CH2CH2Br +HBr
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
a czy trzeba to jakoś zapisywać masa, mamy mol wszystkich atomów a jest ich 2, czyli wypada po pół mola każdego, i mamy pół mola HCl=18,25
a masa ta druga to 1 mol atomów wodoru, a w tym związku chloru i wodoru jest tyle samo czyli +1 mol chloru
to masa całości, masa jednego mola HCl=36,5

0,32 * 10 do pot 23 jak tak piszesz nie ma błędu, to tak jak nazwać błędem pisać w centymetrach zamiast ustalonych w SI metrach, albo inaczej troche elektryk zamiast mówić 1000 watów mówi 1 kilowat i też jest dobrze prawda
ale o co Tobie chodzi w tym poście :mruga:
 

Pitagoras

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2009
Posty
28
Punkty reakcji
0
o sorki zakręciłem się troche, przeczytałem zadanie z innego forum a potem napisałem odpowieć nie w tym oknie co trzeba
sorki bardzo
 

GriX

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2009
Posty
34
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Polska
CaO + H(2)O

Wytłumaczy mi ktoś krok po kroku jak obliczać takie równania jak to, co brać pod uwage
 

rzakic

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2009
Posty
4
Punkty reakcji
0
Drogie chemiczki i drodzy chemicy mam dla was ciekawe zadane do rozwiązania.Proszę o pomoc:D Zbiornik o pojemności 1,6 m3 napełniono w warunkach normalnych gazem zawierającym 2.98 %obj. N2, 1.18 %obj. O2. Resztę gazu stanowił argon. Następnie wprowadzono do zbiornika otwarty pojemnik zawierający wodę. Po upływie doby okazało się, że z pojemnika ubyło 27.2 cm3 wody. Obliczyć jaka jest w temp. 650 C, wyrażona w g/m3, gęstość gazu wypełniającego zbiornik.
MN = 14,01 g/mol MAr = 39,95 g/mol MO = 16,00 g/mol MH = 1,01 g/mol dwody = 995,0 g/dm3
 
Do góry