Pomoc w zadaniach z chemii!

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
zgadza się :)

a propos "A jeśli mam zadania i zapiszę wynik jako np 0,32 * 10 do pot 23 to jest to błąd?" ten zapis jest jednakowy więc możesz stosować wynik przemiennie .
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
A jeśli przy zadaniu mam po prostu obliczyć masę molową, to mnożę ją przez liczbę moli? Tzn jak jest np 2 NaOH bo zawsze się to sprawdzało, ale w niektórych zadaniach z zakresu: zadania oparte na równaniu reakcji z udziałem substratów użytych w stosunku niestechiometrycznym mam poprawne odpowiedzi kiedy nie mnożę, a czasem w ogóle mi się nie zgadzają :( Jak to jest??
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
A jeśli przy zadaniu mam po prostu obliczyć masę molową, to mnożę ją przez liczbę moli? Tzn jak jest np 2 NaOH bo zawsze się to sprawdzało, ale w niektórych zadaniach z zakresu: zadania oparte na równaniu reakcji z udziałem substratów użytych w stosunku niestechiometrycznym mam poprawne odpowiedzi kiedy nie mnożę, a czasem w ogóle mi się nie zgadzają :( Jak to jest??


podaj przyklady zadań to zobaczymy bo nie bardzo kumam o co chodzi.
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
NP: Oblicz masę siarczanu (VI) sodu który powstał jeśli do reakcji użyto 65g NaOH i 90g H2SO4. Jeśli x podstawię wodorotlenek (w reakcji oczywiście są dwa mole) to wyjdzie mi że jest go 36,7g czyli nadmiar. Jeśli jednak masę molową pomnożę przez te dwa mole to wyjdzie mi x=73,4g czyli też nadmiar (ale to jeden z nielicznych takich przypadków). I później robią mi się różne wyniki. I właśnie żeby mi wyszło zgodnie z odpowiedziami to kombinuję i właśnie żeby wyszło to raz mnożę a raz nie. Tylko w końcu mnoży się tę masę molową przez ilość moli w reakcji, czy nie?? (jak potrzebuję do proporcji żeby wiedzieć którego substratu użyto w nadmiarze i który biorę do obliczeń jeśli np chcę znać masę związku powstającego w reakcji) Troszkę zawiłe, mogę wyjaśniać nawet miesiąc byleby uzyskać odpowiedź;]
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
Albo: Posługując się wartością liczby Avogadra oblicz masę atomów zawartą w 180g K3PO4 i wynik ma mi wyjść: 40,90 * 10 do 23 tylko jakim sposobem nie policzę to nie wychodzi mi tak ;/ nawet w mocnym przybliżeniu ;(
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
ja policzyłabym tak:

NaOH- całkowite przeragowanie, 90g-65g= 25 g kwasu (nadmiar)

z reakcji 1mol H2SO4 ---1mol Na2SO4
96g ---- 142g
25 -------- x


x=36,97

tutaj jest nadmiar kwasu ktorego jest jeden mol wiec mnożysz razy 1, jeśli mialabyś nadmiar NaOH, to musualabys pomnożyć razy 2

zadanie z Avogadra ( totalnie bezsensowne )


180g K3PO4[/quote]

1 mol- 212 g
x - 180
x=0,85 mola

0,85mola - y
1 - 6,02 * 10 do 23 [cząteczek]
y=5,117 *10 do 23 czasteczek

cząsteczka ma 3 atomy K, jeden atom P, 4 atomy O. razem 8

6,02 * 10 do 23 [cząteczek] × 8 [atom/czasteczka]= 48,16 x 10 do 23 atomów

odp. 40,9 * 10 do 23

do nauki zadań polecam zbiór zadań z chemii autor - krzysztof Pazdro (przed maturą to liczyliśmy praktycznie całego)
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
Aha....Dziękuję bardo ;D te zadania są ze zbioru zadań z Operonu i takie tępe niektóre ;/ trzeba kupić Pazdro ;) Dzięki! ;)
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
a ten zbiór zadań Pazdro, to jest jeden czy na każdy rok nauki oddzielny??
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
No właśnie, Twoim zdaniem powinnam robić te zadania ze zbioru zadań, czy od razu 'przejść' na Pazdro? Bo te moje są albo banalnie proste, albo beznadziejne i nie wiem o co chodzi. Która lepsza do matury??
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
No właśnie, Twoim zdaniem powinnam robić te zadania ze zbioru zadań, czy od razu 'przejść' na Pazdro? Bo te moje są albo banalnie proste, albo beznadziejne i nie wiem o co chodzi. Która lepsza do matury??

chciałam znaleźć tą ksiązke,ale widzę że ją komuś pożyczyłam i już jej nie odzyskałam. Miałam chyba podrecznik operona i teoria spoko łacznie z dodatkowym podrecznikiem do rozszerzonej, ale zadania to radze z jakiegoś zbioru liczyć, mi odpowiadał Pazdro. Rózne działy chemii, dobrze poukłądane, jakaś teoria przed każdym działem. No i musisz nistety rozwiazywać ter durne arkusze maturalne bo maja to do siebie że maja ulubione typy zadań ktore sie powielaja.
 

elbazyl

Nowicjusz
Dołączył
11 Listopad 2008
Posty
105
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Z nicości
Co do zbioru zadań z chemii polecam Pazdro, oraz jakis zbiorek Andrzeja Persony...szczególnie Persona wymysla ciekawe zadanka
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
Co do zbioru zadań z chemii polecam Pazdro, oraz jakis zbiorek Andrzeja Persony...szczególnie Persona wymysla ciekawe zadanka

z tego co pamiętam to Person miał typowe testy pod egzaminy na medyczną, także specjalistyczne problemy i pytania, ale spoko taka wiedza nie zaszkodzi ;)
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
Czyli co: Pazdro, arkusze maturalne plus wiedza z lekcji i rozszerzenie jest do osiągnięcia tak?? Bo co można jeszcze zrobić?? Bo jak już maturę zdawać, to chciałabym jak najlepiej...
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
Czyli co: Pazdro, arkusze maturalne plus wiedza z lekcji i rozszerzenie jest do osiągnięcia tak?? Bo co można jeszcze zrobić?? Bo jak już maturę zdawać, to chciałabym jak najlepiej...

nom, ja rozwiazywałam Pazdro , arkusze, dokształcałam się z rozszerzonego materiału bo sama chodziłam na wersje podstawową :/ generalnie cel jak najbardziej do osiągnięcia - jeśli są chęci i ambicja to połowa sukcesu :)
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
Hej ;) jak rozpisuję konfigurację atomu, i mam podać skróconą, z gazem szlachetnym, to skąd mam wiedzieć który? to znaczy, jak szybko znaleźć ten gaz?
 

adziola

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2009
Posty
49
Punkty reakcji
0
aha, i jeśli przy konfiguracji występuje promocja, to czy zawsze dotyczy ona orbitalu s? )tzn czy przy promocji zawsze zabieramy elektron z tego orbitalu) i jakich konkretnie pierwiastków ona dotyczy? jest jakaś grupa czy są one przypadkowymi wyjątkami?
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
z tą promocją która występuje tylko przy kilku metalach z gr. 6 i 11 gr. pobocznej (W chyba ma normalną konfiguracje) i dotyczy to orbitalu s hmm no tak można powiedzieć bo on zawsze jest inaczej w ciągu konfiguracyjnym przy promocjach, jak źle myślę to niech ktoś mnie poprawi ( o ile ktoś to czyta :D ).

jeśli chodzi o rozpisanie konfiguracji elektrownoej w oparciu o gaz szlachetny to zależy od masy atomowej , nie możesz przeciez wziąć przypuśćmy Co o maSie at.27 w oparciu o Kr ktory ma 36, możemy posłużyć się tylko gazem szlachetnym o masie at. mniejszej niż 27 -->np. Ar 18.

czaisz bazę :D czy coś jeszcze rozjaśnić ?
 
Do góry