Polski Metal

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
TSA, Turbo, oraz Kat. Oto, jakie zespoły wymieni w pierwszym rzędzie fan metalu, zapytany o ciężką muzykę z kraju nad Bałtykiem. Oczywiście wszystkie z nich przetrwał do dziś ( Kat niestety przez pewien okres bez Romana Kostrzewskiego ), ale działają od początku lat 80 (TSA i Turbo ), w przypadku Kata od połowy lat 80, oczywiście do dziś.
Ale jest, a także było dużo więcej Polskich, mniej znanych zespołów, które odniosły lokalne sukcesy, ale był mało znane, a dzisiaj niektóre z nich odeszły w zapomnienie. Między innymi dwa doskonałe thrash metalowe zespoły - Hammer i Destroyer ( o którym pisałem w innym temacie ), ich utwory znalazły się na płycie winylowej "Metalmania 87", nagranej na żywo, oczywiście teksty po Polsku. A później jedni i drudzy nagrali własne albumy, a potem na początku lat 90 rozpadły się. Mnóstwo innych ciekawych Polskich kapel rozpadło się - Lord Vader (nie mylić z Vaderem), WolfSpider, Alastor (oni akurat przetrwali do dziś).
I oczywiście Vader, który mimo, że pierwszy pełny album wydał dopiero w roku 1993, to zaczął już nagrywać dema dużo wcześniej. Zagrali na pierwszej edycji Metalmanii ( 1986 ), i potem przez pewien czas jechali na demach. Nie grali od razu tak samo, jak teraz.

A potem w latach 90 wszystko zaczęło się zmieniać. Porozpadały się różne fajne kapele, ale powstały nowe. Np. Black Metalowy Behemoth (podobają mi się tylko ich wczesne nagrania, które były czysto black metalowe, czuć było trochę klimaty pagan, a potem zaczęli odwalać komerchę.
Dzisiaj niestety mamy dużo mniej Polskiego Heavy Metalu, pomimo, że kiedyś było ciężko zdobyć sprzęt i się wybić, powstawało mnóstwo kapel, niczym grzyby po deszczu. A teraz sprzętu pod dostatkiem, zero cenzury, wolność słowa...... ale co z tego, skoro Heavy Metal wyszedł z mody ? Teraz wolą robić techniawy, albo rapować......
Jak byłem bardzo mały, widziałem mnóstwo ludzi w długich włosach, w skórze i dżinsie, całe ekipy na podwórkach, melinach, czy chodzących po mieście. To wszystko o wiele bardziej tętniło życiem.
Teraz oprócz siebie znam zaledwie kilkunastu w całym mieście i jeszcze trochę osób z widzenia. A wystarczy spojrzeć na kolegów z klasy...... sami techniacze, hip-hoperzy, a w przypadku dziewczyn jakiś pop (takie badziewia, co w Vivie lecą).
Nie ma nawet punków (tych to już dawno nie widziałem), albo skinów, depeszowców, poppersów, gitów..... wszystko przemija z wiatrem )-:
W MTV zawsze leciało pełno programów dla miłośników heavy metalu. Np. Headbangers Ball. Leciało pełno teledysków a w radiu mnóstwo muzyki.
Było pełno festiwali i koncertów, które teraz można zaliczyć do działu "było i nie ma".

Ile bym dal, żeby przenieść się do np. 1987 roku i być na Metalmanii, na której debiutuje Destroyer......

A tutaj link do super strony o starym Polskim Heavy Metalu - http://www.dorosledzieci.prv.pl/
 

Anarchista

ni ma
Dołączył
28 Sierpień 2007
Posty
649
Punkty reakcji
1
Cenie sobie polski Metal , na 1 miejscu bezkonkurencyjnie stawiam Hunter'a , dalej Behemoth( mi w odroznieniu od ciebie bardzo podoba sie najnowszy album) , Vader(bardzo cenie sobie inteligencje Petera) i tak jak wspomniales TSA, Turbo, oraz Kat , pozatym jeszcze dodam Frontside.
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
TSA i Turbo nie slucham, Turbo wrecz nie lubie. wśród 3 moich ulubionych zespołów znajdzie Vader., Czasem posłucham sobie Behemotha, gdy mam ochote na jego growl, ale to bardzo rzadko i to tylko niektore piosenki. Kata znam, moze nie kocham, ale lubie, podobnie podchodze do huntera. Lubie posłuchac Acid Drinkers, mimo że takze lżejszy jest od tego co normalnie preferuje.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
heh stos - to pamietam
wilczy pajak cos mi chodzi po glowie reszta z tej "starej muzyki" dla mnie zbyt nowa
 

Abnormal

Nowicjusz
Dołączył
17 Grudzień 2007
Posty
134
Punkty reakcji
0
Mgła, Szron, Furia, Massemord, Mordhell, Iperyt...INFERNAL WAR!!! Witchmaster...Mamy piękną muzykę w Polsce. : )
 

BusSsi_;*

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2007
Posty
2 253
Punkty reakcji
0
Vader - owszem.. nałogowo.. , Behemoth - też lubię posłuchać ^_^
Ale Hunter, Kat czy Turbo jakoś mnie tak nie przyciągają..
Czasem puszczę, ale juz rzadziej ;)
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Lubię te nowe klimaty, standardowo-Behemoth, Vader. Coś tam też słyszałem Rootwater, Faust. Niestety Wojownik ma rację, nie chodzi tylko o sam poziom tej masy, ale także fakt, że wszyscy są tacy sami.
 

Biernat

Nowicjusz
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
952
Punkty reakcji
29
Wiek
32
Miasto
USA and Jamajka
uwazam ze jedyna rzecz jaka polsce sie udala to muzyka metalowa Lubie takie zespoly jak BehemotH Vader Frontside
 

Nocturnus

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2008
Posty
535
Punkty reakcji
0
Miasto
Z Bagien i Lasów spowitych legend mgłą.
Abnormal zapodałeś sam BM prócz tego ostatniego;]
Nieźle,też słucham tych kapel,ale w ogóle wiesz od jakiej kapel zaczął się BM w Polsce?;]

Busssi: Vader to jest tak śmieszny jak moja nauczycielka od polskiego... ,,proszem" i wszystko jasne.
Ostatnio jak był walentynki to wbiłem na ich stronkę poczytać co tam nowego stworzyli(nie słucham,ale lubię być na bieżąco z polskim metalem)
I po prostu.....zabili mnie!!
Było takie foto pudełka z czekoladkami i taki dopisek ,,Nie badź kutwą,kup czekoladki Vader'a"
No sorry....jak tak się bawią to ja chcę sandały z ich logiem.
 

Tymah

Nowicjusz
Dołączył
1 Marzec 2008
Posty
82
Punkty reakcji
0
Miasto
Toruń
W każdym razie warto tu wspomnieć o Gravelandzie - znany na całym świecie przez odpowiednie środowiska. :)
 

BusSsi_;*

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2007
Posty
2 253
Punkty reakcji
0
Było takie foto pudełka z czekoladkami i taki dopisek ,,Nie badź kutwą,kup czekoladki Vader'a"
:huh: to mnie zbiłeś z tropu..
Ale ich piosenek lubię posłuchać..
Ot co ;)
 

Nocturnus

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2008
Posty
535
Punkty reakcji
0
Miasto
Z Bagien i Lasów spowitych legend mgłą.
E tam.
Jak grał Docent to można było nazwać dobrą kapelą,teraz to :cenzura: za przeproszeniem.
Tak samo jak widzę te dzieciaki ze zdjęciami zrobionymi z muzykami np. Behemoth'a z tym Infenro dokładniej.
I pod fotką ,,Zdjęcie z Inferno,najszybszym perkusistą na świecie".... no sorry,ale jeśli ktoś grał by tyle co on to by tak samo grał.
Dla mnie jest zwykłym szaraczkiem.
Najlepszy perkusista to Frost grający w takich kapel jak np. 1349,Satyricon, Hellhammer:Mayhem,Dimmu Borgir,bleee,stłumili jego umiejętności.
Ale,ale!
Panowie i Panie:)
Polacy też mają się kim chwalić!!
<werble>

Darkside!!
Kompan D. z Mgły.
Gra jeszcze w Darzamat i paru innych kapelach.
Człowiek-blask,tak go nazwę:D
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Polski metal jest na poziomie... Jest kilka znanych na całym świecie metalowych kapel.
Chyba z innymi gatunkami muzyki granej przez polskie zespoły nie jest tak aż dobrze...
 

Nocturnus

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2008
Posty
535
Punkty reakcji
0
Miasto
Z Bagien i Lasów spowitych legend mgłą.
Polacy grają na dzień dzisiejszy najlepszy Black Metal,no ale w Pure Black Metalu Norwegia króluje:)
Ale to jest po prostu przeznaczenie,bo tam się rodzą takie łby na wzór Euro czy Dead'a.
W innych gatunkach to dostajemy sromotny łomot od innych krajów.
 

maharet1092

Nowicjusz
Dołączył
10 Grudzień 2007
Posty
1 814
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
Głogów
Ja uwielbiam polski metal, głównie death :Vader. Behemoth, Decapitadet, Hate, Sceptic.Z innych to Kat, Closterkeller,Hunter, Frontside, Vin Patior.Polska scena metalowa ma się wg mnie bardzo dobrze i jest dużo godnej uwagi muzyki.
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
Lubię te nowe klimaty, standardowo-Behemoth, Vader. Coś tam też słyszałem Rootwater, Faust. Niestety Wojownik ma rację, nie chodzi tylko o sam poziom tej masy, ale także fakt, że wszyscy są tacy sami.

Ja właśnie wolę stare, najlepiej z lat 80. Behemoth kiedyś grał fajnie, ale teraz jest zespołem komercyjnym, przestali grać black metal, jak już Behemoth to np. Grom, Sventevith, From The Pagan Vastlands itp.
I przede wszystkim z Polskich zespołów podobają mi się najbardziej ci, którzy mają teksty po Polsku.
Co nie znaczy, że ni lubię Vadera, bo lubię ( standardowo stare klimaty, np. demo Morbid Reich ), a ostatnio słucham nałogowo koncertówki "Metalmania 87" Z krótkimi koncertami Hammera i Destroyera. Mam oryginał na winylu, zresztą te zespoły się później rozpadły, więc i tak nie da rady dostać ich muzyki na kasetach, a na Cd to już w ogóle.
Najfajniejsze kawałki to "Zabij go jak zwierzę" i "Wśród mrocznej Ciszy" Hammera, oraz "Czarne Okręty" i "Krzyż i Miecz" Destroyera.
 
Do góry