Policjanci uniewinnieni

Status
Zamknięty.

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
Wczoraj po raz drugi uniewinnieni zostali policjanci, którzy przez pomyłkę ścigali i ostrzelali z ostrej amonicji samochód dwóch niewinnych chłopaków. W wyniku strzelaniny jeden z nich nie żyje, a drugi do końca życia będzie jeździł na wózku.

Policjanci tłumaczą, że myśleli że to przestępcy, ponieważ nie zatrzymali się na ich wezwanie. Poszkodowany tłumaczy, że myśleli że to napad (samochód nie był oznakowany).
Pytanie, czemu policjanci strzelali bezpośrednio do osób w samochodzie, a nie starali sie zatrzymać samochód np strzałami w opony.

Moim zdaniem policjanci za podjęcie takich a nie innych działań w stosunku do samochodu, októrym nie byli pewni kto jedzi powinni conajmniej stracić uprawnienia. tymczasem dalej pracują w tym samym komisaariacie i wydziale. Dalej biegają z pisotletami po ulicy. Apelacja będzie składana i jest szansa że jeszcze coś się zmieni w wyroku, ale prawde mówiąc nie wierzę że w naszym państwie pollicyjnym możliwe jest ukaranie policjanta z jakikolwiek błąd.
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Specem nie jestem, ale raczej policyjna pistoletowa amunicja 9x19mm nie ma takiej mocy, by rozwalać opony w moment.

Ja uważam, że słusznie zrobili. Kontrola to kontrola. Niemniej nikt z nas nie wiem, co widzieli, a czego nie, uciekający patrząc na policjantów.

Oczywiście to tragedia, ale nie można straszyć policjantów przed użyciem broni, bo przecież są po to, aby działać adekwatnie do sytuacji i obowiązującego prawa... Uciekali, a były poważne podejrzenia o 'grubszą sprawę', więc zrobili co do nich należało.
 

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
Gadasz tak, bo nie znasz sytuacji... oni byli nie umundurowani i zaczeli ich ścigać.. ja też bym się nie zatrzymał..
Głupotą jest gadanie że nie przebije opony, jak przebiła karoserie siedzenie i utkwiła w kręgosłupie, a drugiego zabiła. Policja może użyać broni, ale w sytuacji zagrozenia życia w tej sytuacji czegoś takiego nie było. Mogli kontynuować pości, wyjąć koguta, albo cos zrobic innego niż strzelać do ludzi w środku. Pomyłka śmiertelna i jeszcze się o nich mówi że dobrze przeprowadzili akcję... :cenzura: prawda, gdyby była dobrze przeprowadzona, zatrzymali lub zabili by mafiozów a nie niewinnych ludzi..
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Polskie służby mundurowe mają taką mentalność, że broń przy tyłku noszą, ale boją się jej użyć bo po pierwsze zazwyczaj nie mają jaj (mówię akurat o pałecjantach z którymi spotkałem się osobiście w mojej miejscowości) a po drugie jak już jej użyją to wytacza im się procesy sądowe. Nie wiem gdzie tu jest sens uzbrajania policjantów w ciężką amunicję, skoro jeśli już jej używają to używają jej źle. Dla mnie ci kolesie powinni siedzieć, albo przynajmniej być dożywotnio zawieszonymi w obowiązkach. Jak lekarz się pomyli przy stole i pacjent umrze to lekarzowi podobnie jak policjantowi wytacza się proces. Dlaczego jednak ten pierwszy zazwyczaj zostaje skazany, a drugi uniewinniony? Proste. Swój swojego nie ruszy. Jedyny plus tego procesu jest taki, że chłopak dostał 900 kafli odszkodowania i comiesięczną rentę. Sprawiedliwości jednak powinno stać się za dość, bo coraz śmieszniejsza wydaje mi się wieczna niewinność polskich służb mundurowych.

Edit: Co do samego wydarzenia policjanci tłumaczą się dziś, że byli oni zaskoczeni i wystraszeni tym, że samochód się nie zatrzymał. Wniosek: strzelając bronili się.

Apel do forumowych kierowców:
Jeśli kiedykolwiek ktoś będzie próbował zatrzymać Twój samochód musisz stanąć, bo inaczej ten ktoś może poczuć się zagrożony i w obronie własnej władować Ci kulkę w łeb.
Koniec apelu.
 

Lestat

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2007
Posty
2 195
Punkty reakcji
22
Miasto
Szeol
Tam Rasmatis dramatyzujesz, sprawa bardzo ciezka i w zasadzie dwie strony maja wine.

Primo, od kiedy siegam pamiecia to tajniacy z kryminalnej zawsze pracuja w nieoznakowanych radiowozach. To blogoslawienstwo i przeklenstwo bo czasami faktycznie mozna miec obawy co do tego, kto nas usiluje zatrzymac.

Secundo, jestes slabo poinformowany, poniewaz policjanci Ci pracuja juz tylko za biurkiem, wczesniej byli zawieszeni w oowiazkach, ale w toku dochodzenia doszly nowe fakty.

Sami poszkodowani nie sa wiarygodni, poniewaz osoba ktora jest na wozku w wyniku feralnego zatrzymania, byl pod wplywem alkoholu. Nie ma innych swiadkow zdarzenia, poniewaz albo akcja tak szybko sie potoczyla to raz, dwa, nikt z zasadzie nie byl w tamtym miejscu na tyle blisko, zeby wszystko widziec. Sam kierowca olal policjantow ,,machajacych oznakami" jak sami mowia, zlekcewazyl krzyki typu stoj policja oraz fakt, ze mieli wyciagnieta blache i ruszyl na nich. Oni w obronie wlasnej zaczeli strzelac.

Warto dodac, ze byli w identycznym modelu auta, w ktorym mieli sie poruszac grozni przestepcy, wiec zawinili tu informatorzy oraz gr. rozpoznawcza. Policjanci zachowali sie prawidlowo, poniewaz byli pewni, ze to Ci przestepcy ktorych scigaja. Dodaj stres i ryzyko i odp. sobie sam, jak Ty bys sie zachowal?

Fakt, troche przesadzili jesli chodzi o forme zatrzymania, albo dosc duzo strzalow co tylko potwierdza zdenerwowanie a wrecz panike policjantow. Ale, mozna spekulowac, pijany kolega, ktory siedzi obok kierowcy nie wiedomo w jakim stanie zaczyna go stresowac motywem typu, psy, spier... lub ogolnie nie zwracajac uwage na to, kto wola wywieral wplyw na kierowce zeby uciekal, tym bardziej, ze sami poszkodowani nie byli swieci, tam wynikla jakas sprawa wlasnie z alkoholem we krwi oraz brakiem dokometow.

Twoj post dowodzi tylko braku wiedzy o clej tej sprawie, poniewaz akcja miala miejsce w sytuacji, w ktorej auto poszkodowanych juz bylo zatrzymane, tzn. stalo, policjanci zastawili zasadzke, wyszli z radiowozow i wtedy poszkodowani zaczeli uciekac czym sie zakonczylo strzelanina. ;)
 

Sunray

Bywalec
Dołączył
30 Lipiec 2008
Posty
3 574
Punkty reakcji
60
Wiek
34
Miasto
pomorskie
Gadasz tak, bo nie znasz sytuacji... oni byli nie umundurowani i zaczeli ich ścigać.. ja też bym się nie zatrzymał..
Wymachiwali 'lizakiem'? Była blokada samochodowa? Mieli syreny włączone?
Znasz konkrety, to podaj.

Głupotą jest gadanie że nie przebije opony
Przebić, a skutecznie unieruchomić to jest różnica.

Policja może użyać broni, ale w sytuacji zagrozenia życia w tej sytuacji czegoś takiego nie było.
Przejrzałeś wszystkie warunki omawiające procedury? Bo jest ich więcej.

gdyby była dobrze przeprowadzona, zatrzymali lub zabili by mafiozów a nie niewinnych ludzi..
Skąd mieli wiedzieć?

Jak lekarz się pomyli przy stole i pacjent umrze to lekarzowi podobnie jak policjantowi wytacza się proces.
Jak np. na policjanta na służbie zaszarżuje z krzykiem jakiś człowiek i się na niego rzuci, to co?

Istnieją konkretne przepisy mówiące o warunkach użycia najsilniejszych środków. Są ułamki sekundy na reakcje. Skąd ma wiedzieć policjant, czy ktoś chce go nożem sprzątnąć, czy to jakiś chory w panice szuka pomocy? Na co ma czekać?
Tu były podstawy do stwierdzenia, że samochodem mogą jechać groźni gangsterzy, stwarzający olbrzymie społeczne zagrożenie. Kto wie, co by się stało, gdyby uciekli? Później okazałoby się, że np. zrobili napad na jakiś sklep lub uciekając spowodowali wypadek z osobami postronnymi i co?
 

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
Policjanci zachowali sie prawidlowo, poniewaz byli pewni, ze to Ci przestepcy ktorych scigaja. Dodaj stres i ryzyko i odp. sobie sam, jak Ty bys sie zachowal?

Policjanci powinni byc tak wyszkoleni, że stres nie powinien brać górę nad emocjami.. od tego oni są, a przynajmniej powinnie być, od zachowania zimnej krwi. A w dużej mierze są to ludzie którzy bali sie że w wojsku beda czyścić kible wiec zwiali do policji.

Sunray nie wiem czy masz prawko ale gwarantuje Ci że jak będziesz miał przestrzeloną opone to daleko nie uciekniesz...

Skąd mieli wiedzieć? od informatorów swoich, a jak nie są pewni to znaczy ze mogą strzelać odrazu? po to siezatrzymuje, aresztuje i sprawdza czy słusznie, a nie zabije i dopiero mysli o tym żeby sprawdzic.

Pasażer był pod wpływem alkoholu, wkońcu wracali chyba z klubu jakiegoś o ile pamiętam, qmepl go z tamtąd zabierał i zginął

Lestat.. nie wiesz jak było w środku w samohodzie, czy kierowcę tak stresował pasażer czy nie... ale nawet załóżmy że się bał że chcą ich napaść, sambyś się nie darł żeby :cenzura:ł?

A co do tego ze dramatyzuje, zbyt dużo pomyłek policji miałem w swoim życiu i ogólnie... a co z ludźmi zabitymi na juwenaliach? uniewinnieni bo policjanci NIE WIEDZIELI że mają ostrą amonicje? a kto to ma do cholery wiedziec?
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
policjanci podjeli odpowiednie dzialania biorac pod uwage informacje jakie mieli. dostali przeciez info, ze podobnym wozem uciekaja przestepcy, wiec dzialali w celu zlapania ich. a to, ze tym samochodem jechali ci mezczyzni bylo nieszczesliwym zbiegiem okolicznosci, przypadkiem nie do przewidzenia za co nie mozna winic policjantow.
 

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
To powiedzmy że mieli złe informacje od informatorów. Ok.. to czy ich zadaniem było wykonanie egzekucji na tych bandytach czy złapać ich i postawić przed wymiarem sprawiedliwości? Chodzi o to, ze bezmyślnie posługiwali się bronią. Powinni ich zatrzymać za wszelką ceną, po za ceną ich śmierci.
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
a myslisz, ze specjalni strzelali tak, zeby zabic? po prostu chcieli zatrzymac domniemanych przestepcow wszelkimi dostepnymi srodkami. poza tym nie miel zlych informacji od informatorow tylko nie przypuszczali, ze podobnym pojazdem jak przestepcy moga poruszac sie inni ludzie. nie wiem jak dokladne mieli informacje, ale chyba nie podano im nr tablic, wiec znali tylko ogolny "rysopis" samochodu.
 

Lestat

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2007
Posty
2 195
Punkty reakcji
22
Miasto
Szeol
Ogolnie poszkodowanie poruszali sie takim samym autem jak domiemani przectepcy, czyli chodzi tu marke i rodzaj auta.

Juwenalia a ta sytuacja to dwie rozne sprawy, faktem jednak jest, ze w obu sytuacjach zawinili osoby postronne, czyli informatorzy i co wydawali sprzet. Wykonawcy zas postepowali zgodnie z regulaminem.

Poza tym jakbys mial do wyboru byc potracony przez auto, czyli Twoje zdroie albo smierc bandyty, ciekawe co bys Rasmatis wybral? Poza tym faktem jest, ze to jest Polska, w ktorej nie ma kasy na nic, policja nawet jesli chcialaby sie podszkolic i utrwalic swoje umiejetnosci np. na strzelnicy to i tak nie moze, bo brak funduszy.
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Do policjanta podchodzi chłopak i pyta sie
- To pana czapka?
Policjant łapie się za głowę i odpowiada:
- Nie, ja swoją zgubiłem
 
Dołączył
14 Lipiec 2009
Posty
193
Punkty reakcji
21
Wiek
31
Miasto
DDZ
Jest to ciężka sprawa.
Policja zrobiła co musiała ścigała dany samochód, jak już ktos to pisał robiła co do niej należało nie strzelili dla tego, że postanowili się rozluznić, a co do chłopaków też mogli się zatrzymać po polskich drogach jeżdzi dużo nieoznakowanych radiowozów.
Sprawa ta będzie się ciągła prez długie lata.
 

gurzyn

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2009
Posty
27
Punkty reakcji
0
Wiek
40
Miasto
do nas strzelają?!?
Nie zatrzymali sie na wezwanie, a przecież na pewno nie zatrzymywali ich machając rękami, jeżeli na okrzyk "stój policja" i widok broni koleś dodaje gazu to jest to jasny sygnał dla policjanta, zresztą musieli oddać strzały ostrzegawcze zanim zaczęli do nich walić ( czy oddali? - nie wiem ) więc jeżeli to nie poskutkowało to wg mnie zachowali sie prawidłowo.
 

Ugarte

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2008
Posty
368
Punkty reakcji
10
Ludzie za drobne przewinienia trafiają do zk, a policjant może bez wyraźnego powodu urządzać sobie strzelnice na ulicach. Ale cóż, jaka władza, taka policja, mentalność nie zmieniła się od czasów PRL-u.
 

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
Tak, nie przypuszczali że ktoś inny bedzie miał taki sam samochód.. bo powiedzmy np. passat tylko jeden w kraju jeździ..

Nie strzelali tak by zabić? a kto strzela w szyby jeżeli chce zatrzymać samochód?

Lestat.. oni nie strzali do nich jak chcieli przejechać policjanta tylko podczas pościgu samochodem..

Nie zatrzymali się na wezwanie, tak? to czemu nie zabijają wszystkich kierowców którzy nie zatrzymują się na żądanie, chociażby za przekroczenie prędkości?

W Polsce masz takie prawo, że jak jedziesz samochodem i macha na Ciebie człek ubrany jak policjant, ale masz podejrzenia lub poprostu boisz się że to moze być przebieraniec to mozesz się nie zatrzymać do kontroli i pojechać do najbliższej komendy i powiedzieć o sytuacji. to powiedzą czy to prawdziwi policjanci tam byli czy nie... Ci kolesie nawet jakby chceli tak zrobic to nei zdążyli by dojechac.
 

Portos201

Bywalec
Dołączył
27 Kwiecień 2009
Posty
2 117
Punkty reakcji
54
Nie zatrzymali sie na wezwanie, a przecież na pewno nie zatrzymywali ich machając rękami, jeżeli na okrzyk "stój policja" i widok broni koleś dodaje gazu to jest to jasny sygnał dla policjanta, zresztą musieli oddać strzały ostrzegawcze zanim zaczęli do nich walić ( czy oddali? - nie wiem ) więc jeżeli to nie poskutkowało to wg mnie zachowali sie prawidłowo.
"jeżeli na okrzyk "stój policja""...... rozkładam ręce.... :bag: Policja ich goniła samochodem NIEOZNAKOWANYM, nikt tam nie krzyczał "stój policja" przecież oni jechali cały czas.... chłopie zastanów się co piszesz.
Pomyśl jedziesz sobie normalnie autem, nagle wypada CI inne auto i zaczyna CIę gonić do tego nie oznakowane a w "kokpicie" siedzą chłopy jak bandziory bo tak Policjanci wyglądają, to co zatrzymał byś się?? a w dodatku wystawia gnata przez okno i zaczyna strzelać. Każdy normalny człowiek by dodał gazu i chciał uciec. I ostatnią myślą, jesli by wogóle taka była, było by to ze to jest POLICJA.
A te brednie że "mogli się zatrzymać" są niebywale idiotyczne, gdyby mój kuzyn się zatrzymam jak go zaczął taranować samochód w lesie to dziś by pewnie już leżał w piachu. Bo akurat to byli złodzieje samochodów. I co tez miał sie zatrzymać??
A jak już usłyszałem ze "policjanci byli atakowani i się bronili" to osłabłem.... a najlepszy był tekst w TV jak powiedziała sedzia że jeden z chłopaków miał siedzenie w pozycji leżącej i to było podejrzane..... fakt powód niesamowity.

Ale to norma że Policjanci i inni "nasi stróże prawa" są bezkarni. NP: proces ochroniarzy na lotnisku w kanadzie, tych co zabili Polaka. Uniewinnieni jak narazie, nie ważne że są świadkowie, nagrane kamerą w bardzo dobrej jakości, wszystkie dowody świadczą przeciw ochroniarzom, oni w sądzie kłamią w żywe oczy zaprzeczają temu co jest NA KASECIE, i jest wszystko git.
Człowiek niedługo nie będzie mógł swobodnie bąka puścić bo mu paralizatorem po ciele przejadą lub zastrzelą bo nie przeprosił... :bag:
 

TenebrosuS

Narodowy Liberał
Dołączył
16 Kwiecień 2008
Posty
1 020
Punkty reakcji
12
Miasto
Polesie / Magna Corona Regni Poloniæ
Moim zdaniem sprawa jest jasna. Policjanci są niewinni przekroczenia uprawnień. Nie może dojść do sytuacji, że policja boi się użyć broni. To była pomyłka fakt, tylko że policja mogła przypuszczać, że to poszukiwani bandyci tym bardziej, że nie chcieli się zatrzymać do kontroli.
 

Rasmatis

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2009
Posty
453
Punkty reakcji
1
Wiek
36
Miasto
Vava to reggae town
To jak ja podrzuce małe dziecko do góry i przezpomyłkę go nie złapie i zginie to też mi nic nie zrobią? Jak w szpitalu zamienili bliźniaczki przez pomyłkę to też nic złego? Wtakim razie czemu człowiek z wieloletnim doświadczeniem w lataniu awionetkami i szybowcami w aeorklubie jak miał wypadek i zginął jego kursant, to siedzi w więzieniu a aeroklub przestał istnieć?

Rozumiem, mają prawo strzelać, rozumiem, że mieli informacje o takim samochodze.. ale KU**WA nie rozumiem, czemu strzelali by zabić a nie zatrzymać. I czemu nie mają nawet nagany, nic... policja wypłaca rentę temu który przezył i jeździ na wózku, dobrze że chociaż to, ale trochę sprawiedliwości. Policjantów przerosła sytuacja, puściły im nerwy - a nie powinni jezeli są dobzi. Nie potrafili zatrzymac ich inaczej niż zabijając wiec nie uwazam ze są to policjanci, którzy nadal powinni służyć.
Powtarzam, jak się nie zatrzymam, jak bedzie mnie łapał na suszarke policjant, to zamną pogoni i mnie zabije????
 
Status
Zamknięty.
Do góry