Poganie, neopoganie

Arthas Menethil

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2009
Posty
783
Punkty reakcji
0
Po pierwsze, to nie jest religia, tylko zespół religii, ruchów religijnych i osób, które deklarują praktykowanie religijności osobistej.
Po drugie, praktyki są tak zróżnicowane i zależne od tradycji, ścieżki, przekonań itd., że próba omówienia ich pod wspólnym hasłem "neopogaństwo" jest karkołomna i - przynajmniej w moim wypadku - skazana na niepowodzenie. Mogę tylko odesłać do źródeł - lub mówić o moich osobistych przekonaniach religijnych, które jednak nie będą charakterystyczne dla wszystkich, ba, dla większości neopogan.
Ale napisz coś o religii WICCA,jeśli możesz.
 

Juillien

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2008
Posty
40
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Ellanor
Nie sądzę, aby brakowało mi kultury. Żeby na forum zamiast pocić się nad budową zdania, ważne jest aby zawrzeć to, co się chce w nim przekazać. Nie będziesz mnie pouczać i docinać mi, ponieważ obraziłam Twój neopoganizm.
Primo - moją sprawą jest to, co będę robić, a czego nie będę.
Secundo - neopoganizm nie jest mój. Neopogaństwo również nie. Jeżeli nie wiesz, o czym mówisz, a mimo tego robisz to, świadczy to tylko o Tobie.
Tertio - jeżeli nie brakuje Ci kultury, proszę Cię, okaż to.
Jeżeli chodzi o kult Szatana w neopoganiźmie ( bo termin 'neopogaństwo' ma już chyba inne znaczenie):
moim zdaniem 'religia', w której oddaje się cześć Księżycowi, siłom natury, posiada się Księgę Cieni i stosuję jakikolwiek rodzaj magii - ma związek z szatanem - bo na pewno nie z Bogiem.
Powiem to tylko raz.
Neopoganizm jest zjawiskiem społecznym i jako taki potencjalnie mógłby zawierać w sobie kult Szatana. Gdyby któraś religia etniczna wypracowała koncepcję Szatana. Ale żadna mi znana nie wypracowała, więc w tych ramach o kulcie Szatana w neopoganizmie i neopogaństwie nie może być mowy. Zwracając uwagę na to, że idea Szatana jest w zasadzie właściwa judeochrześcijaństwu i kłóci się z pogańskim założeniem równowagi kosmobiologicznej, podejrzewam, że żadna w ogóle nie wypracowała takiej idei.
Od siebie dodam: jeżeli piszesz "Bóg" i oczekujesz, że każdy odpowiednio odczyta taki polisem, to życzę powodzenia.

Coś o wicca. Hm. Nie jestem wiccanką i z tego powodu nie mam pełnego oglądu na tę religię, ponieważ część wiedzy jest ścisłą tajemnicą kowenu. Jak duża to część wiedzy, nie wiadomo. Wicca jest religią, w której czci się parę bóstw, uosabiających w sobie komplementarność sił i istnienia. Brak w niej spójnego systemu doktrynalnego, spójnego schematu kultu, schematy organizacyjne poszczególnych kowenów także różnią się od siebie. Jest to inicjacyjna religia misteryjna, zatem ważną rolę przykłada się do ciągłości tradycji. Wiccanina można poznać po tym, że: został inicjowany przez wiccanina, który również został inicjowany przez wiccanina - i tak aż do legendarnego New Forest; czci Boga i Boginię, którzy (między innymi) cechują się tym, co napisałam zdanie wcześniej; uprawia czarostwo; z innymi wiccanami łączy go wspólnota praktyki; stosuje się do tzw. "rede trójpowrotu" oraz Wiccańskiej Porady. Sami wiccanie mówią, że to w pewnej mierze uproszczona magia ceremonialna.
Naprawdę, o wicca można mówić bardzo długo, ale chyba nie chcę powiększać zbędnego wątku.

Apel do moderatora: proszę przenieść posty do odpowiedniego, istniejącego już tematu.
 

Juillien

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2008
Posty
40
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Ellanor
Umarłam ze śmiechu. Przez bożka Toporzyca. Nie wiem, jak autor artykułu pomylił herb z bożkiem, ale widocznie wszystko jest możliwe.

Właśnie z powodu takich artykułów i kreowania takiego, a nie innego wizerunku neopogaństwa w Polsce - narzucenia pryzmatu nacjonalistycznych rodzimowierców - środowiska akademickie połączyły siły i na dwóch uczelniach, Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Warszawskim studenci Instytutu Filologii Polskiej, Kolegium MISH, Instytutu Informacji Naukowej oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, przy współpracy z religioznawcami, teologami, medio-, kulturo- i językoznawcami przygotowują obszerny projekt, którego głównym celem jest pokazanie rozłamu między kreacją medialną środowisk neopogańskich a tym, jak sprawa wygląda "poza tekstem". Sama jestem zaangażowana w prace nad tym projektem w jego części leksykologicznej. Jesteśmy prawie gotowi - zachęcam do późniejszego zapoznania się z wynikami.
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Rosalie
..stosuje jakikolwiek rodzaj magii - ma związek z szatanem - bo na pewno nie z Bogiem.
Najwięcej magia jest stosowana w KK,co potwierdza to co piszesz,że ma on "związek z szatanem - bo na pewno nie z Bogiem".Ciekawe i słuszne spostrzeżenie.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Arhas, każdy rodzaj magii to moc niestety sztańska.. Vivere, daj przykład na to co napisałeś
 

TED69

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2009
Posty
204
Punkty reakcji
0
Arhas, każdy rodzaj magii to moc niestety sztańska.. Vivere, daj przykład na to co napisałeś

Tylko że właśnie wierząc w szatana tym bardziej wierzysz w magię :)
Z tego co słyszałem to szatan lubi jak ktoś wierzy w Boga (wierzy, że Bóg istnieje), nie wiem dokładnie z czym to się wiąże ale podobno osoba niewierząca jest dla szatana mniej interesującym kąskiem.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Bo Szatan ma satysfakcję z tego, jeżeli kogoś pociągnie za sobą na 'złą drogę' - Powiedzmy,ze robi Bogu na złość, odbiera mu jedną owieczkę, która wierzyła w Niego, a teraz się odwróciła do Niego plecami i poszła za przeciwnikiem.
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Arhas, każdy rodzaj magii to moc niestety sztańska.. Vivere, daj przykład na to co napisałeś
W KK taką magią są sakramenty.Tak jak napisał Arthas Menethil w innym temacie(o zbawieniu?)"Oto wielka tajemnica wiary".Skuteczna modlitwa "Ojcze nasz"też odbywa się w sposób magiczny i jest opisana w Hunie.Gdyby każda energia była szatańska,to by oznaczało,że jest on większy od Boga.

Wczoraj był w TV II o 22,30 program o uzdrowicielce i jasnowidzącej Lenie Loliszwili z Gruzji,obecnie mieszkającej na Litwie.Tamtejszy Kościół uznał,że to jest moc szatańska,a z jej pomocy korzysta i obecny prezydent Litwy i ogromne ilości innych ludzi.Kościół sam się pozbawił Ducha Świętego jako Bożej energii i dlatego wszystkich ,którzy korzystają z tej Bożej pomocy oskarża o korzystanie z pomocy szatana.Co nie przeszkadza,aby Kościół sam korzystał z magii i okultyzmu oszukując wiernych.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
W KK taką magią są sakramenty.Tak jak napisał Arthas Menethil w innym temacie(o zbawieniu?)"Oto wielka tajemnica wiary".Skuteczna modlitwa "Ojcze nasz"też odbywa się w sposób magiczny i jest opisana w Hunie.Gdyby każda energia była szatańska,to by oznaczało,że jest on większy od Boga.

Wczoraj był w TV II o 22,30 program o uzdrowicielce i jasnowidzącej Lenie Loliszwili z Gruzji,obecnie mieszkającej na Litwie.Tamtejszy Kościół uznał,że to jest moc szatańska,a z jej pomocy korzysta i obecny prezydent Litwy i ogromne ilości innych ludzi.Kościół sam się pozbawił Ducha Świętego jako Bożej energii i dlatego wszystkich ,którzy korzystają z tej Bożej pomocy oskarża o korzystanie z pomocy szatana.Co nie przeszkadza,aby Kościół sam korzystał z magii i okultyzmu oszukując wiernych.

Huna - a nauka Chrystusa.
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Czy to nie daje powodów do niepokoju?
Etyka W wicca nie ma jednolitego systemu etycznego. Uznaje się, że każdy człowiek jest obdarzony wolną wolą i sam decyduje o swoim postępowaniu. Wiccanie nie uznają podziału na dobro lub zło. Są one dwiema stronami tej samej mocy. Stanowią więc całość. Z tego też powodu w wicca nie występuje pojęcie grzechu ani kary za niego. Człowiek jako istota obdarzona rozumem i wolną wolą może wpływać na otaczający go świat i bieg zdarzeń poprzez aktywne działanie w tym poprzez stosowanie magii. Jednak konsekwencje swoich czynów (również aktów magicznych) ponosi sam na skutek działania Prawa Trójpowrotu, które głosi, iż "cokolwiek uczynisz, wróci do Ciebie po trzykroć".
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Jeden z komentarzy do tej strony:

Pan M.Zając pisze nieprawdę:

" Modlitwę Long rozumiał jako rozmowę z własnym Wyższym Ja, czyli była ona dla niego kontaktowaniem się z podświadomością, która może spełniać nasze prośby. A zatem według Huny modlimy się do samego siebie."

Wyższe Ja wg M.Longa w rzeczywistości jest Ojcem,do którego się modlimy wg BibliI:"Ojcze nasz,któryś jest w niebie".. itd.To nie podświadomość spełnia nasze prośby,ale je jedynie zanosi do Ojca,naszego Wyższego Ja.W NT pisze,że:"modlitwy trzeba zanosić w Duchu".Na czym to polega pisze M.F.Long,ale P.Zając już o tym nie wspomina.Nieprawdziwe jest Jego stwierdzenie,że "według Huny modlimy się do samego siebie",bo modlimy się do Ojca w niebie.Wg wiedzy ezoterycznej Ojciec jest Duchem Świętym Bożym,obecnym w każdym człowieku,w "niebie duchowym" tj. w 7 czakrze wg religii wschodnich.Pan M.Zając nie widzi obecności w każdym człowieku Ojca,chociaż NT o tym jasno pisze.

Modlitwa wg metody Huny jest bardzo skuteczna,podobnie jak modlitwa wg metody E.Monaham.
---
Ja otworzyłem wcześniej temat o Hunie,ale moderatorem był kaznodzieya i go zamknął.Nauka KK też ma niewiele wspólnego z nauką Chrystusa,a jest nauczana jako jedynie prawdziwa.
---------
Jamsen

Człowiek jako istota obdarzona rozumem i wolną wolą może wpływać na otaczający go świat i bieg zdarzeń poprzez aktywne działanie w tym poprzez stosowanie magii. Jednak konsekwencje swoich czynów (również aktów magicznych) ponosi sam na skutek działania Prawa Trójpowrotu, które głosi, iż "cokolwiek uczynisz, wróci do Ciebie po trzykroć".
To by odpowiadało prawu przyczyny i skutku(karmy),którego KK jakoś nie uznaje,a jak inne kościoły i ŚJ?.

Gal.6,7...albowiem co człowiek sieje,to i żąć bedzie.
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
nie wiem dokładnie z czym to się wiąże ale podobno osoba niewierząca jest dla szatana mniej interesującym kąskiem.

Dla Lucyfera :daibel2: osoba niewierząca w Boga jest tak samo interesującym kąskiem jak i wierząca. Tutaj szatan ma inne pole do popisu. Nazizm, neopoganizm, New Age, OBEE/ kontakty astralne/ lub wiarę w UFO i spotkania 3 stopnia oraz w wyższe cywilizacje. Słyszy się o jakiś porwaniach i eksperymentach itd. Ateiści na sposub materialistyczny tłumaczą zjawiska okultyzmu, telekinezy i hipnozy a nawet lewitacji.

Kolejna mistyfikacja szatańska. <_<
Niestety praktykowanie Huny, nie uchroniło go przed popełnieniem samobójstwa, co było szokiem dla wielu ludzi wierzących, że jedynie za pomocą Huny można rozwiązać wszelkie problemy i zdobyć prawdziwe szczęście.
http://www.kosciol.pl/article.php/20050603022606437
 

Arthas Menethil

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2009
Posty
783
Punkty reakcji
0
Gdyby każda energia była szatańska,to by oznaczało,że jest on większy od Boga.
Albo równy Bogu,zgadzam się Vivere,moim zdaniem posiadasz dar logicznego rozumowania.Oczywiście są,a właściwie istniały w starożytności religie które tak twierdzą..
 

Talar92

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2009
Posty
83
Punkty reakcji
0
Wiek
31
dla mnie ta religia jest bliska satanizmem
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
trudno ten ruch nazwac religia
to raczej ludzie poszukujacy czegos "wiecej" skolowani przez jakiegos guru
nikt nie zna tak naprawde ani religii celtyckich ani slowianskich - owszem pewne rzeczy sie zachowaly - wiele jest przeklamanych (opisy z czasow rzymskich probojace stworzyc panteon boski na znany sobie wzor, a zarazem wyrazajace obrzydzenie tymi kultami)
 
Do góry