Poczatki Polskiego Hip hopu

po`ziomka

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2007
Posty
54
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
KoSzaLiN
Mezo podśpiewuje jakieś ballady miłosne,ale zaczynał od h-h!!! Dopóki ludzie będą go słuchać z kregu h-h to zawsze będzie częścią powstawania w polsce hip-hopu!!!!Verba też zaczynał od h-h!!!bardzo fajnie im to wychodziło!!!Do tej pory podśpiewuje ich kawałek "smutno mi". Oni zostaną dopóty,dopóki ktoś będzie ich szanował i uwielbiał ich h-h kawałki!!!PoZdeRko piszcie na moje g-g 1876003
 

scibas

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2007
Posty
23
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Warszawa/ Podkowa Leśna
Liroy jest nazywany ojcem rapu nie dlatego, że pierwszy tworzył, było przed nim wielu tylko żaden nie osiągnął sławy ani rozgłosu, a Liroy'owi udało się wypromować, dlatego był nie lubiany. Jeżeli chodzi o Peje to w jednym wywiadzie napisał, że "antyliroy" był szczeniackim wybrykiem i z WYP3 chyba się pogodzili,wnioskuje z płytki Wojtasa gdzie Peja jest gościnnie. Dla mnie hip-hop w Polsce zaczął się rozwijać jak RRX wziął się za wydawanie i jego można nazwać Ojcem Chrzestnym Polskiego Hip-hopu
 

Rut

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2007
Posty
2
Punkty reakcji
0
mnie OSOBIŚCIE nie interesuje początek H-H ale czytałem że to właśnie Liory zapoczątkował H-H w polsce i on jest jego ojcem ...
kiedyś słuchałem jego kawałków np. Apokalipsa było fajne nawet ostatnio na jakieś straej płycie znalazłem ten kawałek i se go z chęcią posłuchałe
ale było też kilka innych fajnych kawałków... ale TE inne głupie kawałki są ... powiedziałbym ... kiczowe coś w stylu takiego disco-polo i
 

Bezimienny_John

Nowicjusz
Dołączył
6 Czerwiec 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Kto pierwszy skleja bity i rymował ????? Ja gdzies czytąłem ze chyba Liroy ale jego to jakoś nie moge zakceptowac hehe dlamnie królem jest Peja i nikt go nie pobije najlepszy polski rap i z tego co wiem tez był jednym z pierwszy raperów, ale kto to zapoczątkował ????

No to tak Liroy jest ojcem rapu. Pierwsza demowke wypuscil majac 11 lat w roku 1982czyli 10 lat przed Peja. Fakt ze pierwszy normalny album wyszedl dopiero w 1991 bodajze.
Najlepszy rap i tak robi Pih;D
 

errro

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2009
Posty
61
Punkty reakcji
0
jak dla mnie nie ma ojca polskiego rapu. a pierwsza w pełni po polsku rapowana produkcja to płyta Wzgórza Ya-Pa 3 z 1995. Wcześniej Liroy wydał kasetę ze swoim składem (?) PM Cool Lee w 1992 albo 1993, tyle że była rapowana w języku angielskim.
 

adidasthebest

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
188
Punkty reakcji
0
Miasto
LBN
o typie majac 11 lat Liroy zajmowal sie HH, KOZAK... :p Ja w wieku 11 lat niewiedzialem ze cos takiego jest :p
 
M

malina.

Guest
Liroy był jednym z tych, którzy zapoczątkowali rap w Polsce. Co nie zmienia faktu, że jakoś nigdy do niego serca nie miałam. Może dlatego, że to co tworzy teraz, jest kompletnie inne od tego co robił w latach 90.

A sam rap czy jego początki Kazik.
też właśnie gdzieś czytałam, że Kazik coś niecoś się tutaj popisał, ale na ile to prawda, to nie wiem.
 
T

Tazzmann

Guest
Pamiętam mój początek z polskim rapem jakby to było dzisiaj.

Ja małolacik, 15 lat, niedzielny wieczór, rok 1998. Oglądam ze starymi program na TVP1 pod tytułem "MdM - Man do Materny, Materna do Mana". Program jak program, niby nic nie zapowiadało tego, że dnia rap mnie opęta. Pod koniec programu gruby i chudy - czyli Mann i Materna zapowiadają, że za chwilę wystąpi nieznany nikomu zespół - Thinkadelic z kawałkiem pt. "Lek", który później nazwany został klasykiem polskiego rapu. Boże co oni się wtedy namęczyli, żeby wydusić z siebie tą nazwę.

Mnie tak zajarał ten kawałek i ich występ, że następnego dnia po wizycie w pobliskim Empiku, miałem ich kasetę. Kilka dni później kupiłem też kasety Kaliber 44 - "W 63 minuty dookoła świata" i 3X Klan - "Dom pełen drzwi". Dobre to było... Jakoś przyszły wakacje, pojechałem ze starymi do Łeby i tam u jakiegoś kolesia na ryneczku zobaczyłem kasetę Molesta - "Skandal". Wtedy nie wiedziałem co to za :cenzura:... ale sama okładka już mi się podobała. Pamiętam koleżkę jak mi powiedział: kupisz, nie pożałujesz... Jak wróciłem do namiotu.... jak przesłuchałem całą kasetę byłem w szoku. Poczułem, że znalazłem to czego szukałem... i ta przygoda trwa dziś... Elo dla prawdziwych, Szczunek dla kumatych.
 

czkmk91

Nowicjusz
Dołączył
11 Styczeń 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Pierwszą piosenką hip hopową byłą "nie ma cicszy w bloku" grupy deuter w 1987r jeżeli można to nazwać hip hopem ale takie wlasnie były początki. Hpi hop w polsce wywiódł sie od punków.
 

zieliusz

Nowicjusz
Dołączył
12 Wrzesień 2006
Posty
723
Punkty reakcji
3
Wiek
38
Miasto
sląsk up!
Pierwszą piosenką hip hopową byłą "nie ma cicszy w bloku" grupy deuter w 1987r jeżeli można to nazwać hip hopem ale takie wlasnie były początki. Hpi hop w polsce wywiódł sie od punków.


Święta racja!!

Poza tym trzeba by ustalić umownie co jest początkiem... Czy to kto pierwszy napisał tekst, ...nagrał kawałek... nagrał płytę... Ciężko powiedzieć.Przypuszczam że to nigdy nie zostanie określone.
Powstaje następne pytanie...czy te pierwsze kawałki wyp-3, liroy, kazik, NAS, były już rrapem?? a może rap zaczoł się od pierwszej płyty molesty ?? albo od składanki SMAK BEATS REC... A może FRANEK KIMONO Piotr Fronczewski i jego kawałek np ,,Break Dance"..
 

cake

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2009
Posty
8
Punkty reakcji
2
Miasto
Zachód
Osobiście uważam Liroya za tego który jako pierwszy wypromował rap. Co z tego, że WYP3 wydali szybciej płytę, ale to oni się od niego uczyli robic pierwsze nagrywki - tak przeczytałem w jakimś wywiadzie.
Kazik zajął się chyba tym dopiero na początku lat 90, a Liroy już wtedy miał za sobą wydanie kilku dem.
Ale zastanawiają mnie z kolei 2 rzeczy: czy ktoś z was słyszał, albo inaczej, czy jest jakiś polski kawałek z okresu lat 80, który chociażby brzmieniowo podchodzi pod rap(pomijam to co ktoś napisał o tym zespole punkowym "deuter")? Chodzi mi o okolice wydania demowek Liroya, czyli wczesne lata 80. Chętnie bym posłuchał, bo bardzo lubię oldschool ;)
I proszę nie komentować tego w taki sposób, że "nie ma znaczenia, kto był pierwszy, rap jest jeden i już". Mnie po prostu interesuje ta kultura :)
 
Do góry