Państwo polskie praktycznie nie istnieje!

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
serwor napisał:
A ja ci odpisalem że tylko ta czesc firmy która zajmowala sie produkcją maszyn do szycia i ogolnie arytykułów AGD. A w zasadzie zrobiono fuzje i powstala nowa firma pod inna nazwą w której wspolnie zarzadzają Szwedzi i Amerykanie.
Dobra dobra...przestań mi tu ściemniać...oboje wiemy, że większość ikon przemysłu szwedzkiego została wyprzedana.
To jest fakt niepodważalny i nie ma co się więcej bawić w kotka i myszkę.



serwor napisał:
Rzeczywiście....ile miejsc pracy dzięki temu powstało w Szwecji?
Niech policze..
Menadżer zespołu...
Kilku dziękowców....
Ci co te sceny stawiają...4-5 chłopa.
Jeszcze tancerki - kilka sztuk. Pewne umowa zlecenie.
o kimś zapomniałem?
 
S

serwor

Guest
Chcesz nowsze firmy to chociaz H&M.
Firma powstala w 1946 roku ale zaczeła rozwijac sie sie wlasnie w latach 70 ubieglego wieku, teraz jest firmą ogólnoswiatową
Historia
Założyciel, Erling Persson, wyjechał w 1946 roku do USA, skąd wrócił z pomysłem utworzenia sklepu, który oferowałby wysokiej jakości ubrania w korzystnej cenie. W 1947 roku otworzył w szwedzkim Västerås pierwszy sklep "Hennes", w którym sprzedawał jedynie ubrania dla kobiet ("hennes" po szwedzku znaczy "jej", "dla niej"). Dopiero w 1968, kiedy Erling Persson kupił sklep Mauritz Widforss przy Sergelgatan w Sztokholmie, uzupełnił ofertę o kolekcję męską, a nazwę firmy zmienił na obecną – Hennes & Mauritz. W 1998 roku firmie udało się wykupić jej własne inicjały jako domenę internetową. Dziś H&M stoi na pozycji 60. VB.com Internet Hall of Fame, która obejmuje więcej niż 110 marek posiadających domeny składające się z dwóch liter.
.


Wiekszosc Szwedzkich firm dziala bardzo dlugo nie z tego powodu który ty podales tylko z powodu tego że w Szwecji długo nie było wojen i firmy mogly spokojnie dzialac, to samo bylo w Wielkiej Brytani czy USA.


Ale tutaj tez nowa Szwecka firma, chociaz ja mam o niej zlą opinie, dzialala troche w polsce.
Tele2.
Tele2 AB is a major European telecommunications operator, with about 34 million customers in 10 countries. It serves as a fixed-line telephone operator, cable and Digital television provider, mobile phone operator and Internet service provider.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tele2


Dobra wiecej nie chce mi sie szukac.
Jula – szwedzka sieć sklepów o formule multimarketu oferująca asortyment produktów kierowanych do majsterkowiczów, fachowców oraz do wszystkich osób lubiących aktywnie spędzać czas. Została założona w 1979 roku w Szwecji przez Larsa-Görana Blanka.
Jest to firma rodzinna, która w 2014 roku zatrudniała około 2200 pracowników w Szwecji, Norwegii i Polsce i posiada łącznie około 70 multimarketów. Główna siedziba Jula znajduje się w miejscowości Skara w Szwecji[1].
Oriflame, firma powstała w 1967 roku ale swiatowy sukces to lata pózniejsze.
Oriflame Cosmetics S.A. (Luxembourg) is a cosmetics group, founded in 1967 in Sweden by the brothers Jonas af Jochnick and Robert af Jochnick. The company sells personal care, assessories and nutritional products.[1] As of 2007, the company reported an independent sales force of 2,242,500 people.[2] The company uses a multi-level marketing system to compensate distributors.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ca2fa97388fd.jpg
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
H&M to akurat firma która istnieje tylko i wyłącznie dlatego że produkują praktycznie wszystko w Azji.
Ja się pytam co stało się z przemysłem szwedzkim? Niegdyś to była główna siła szwedzkiej gospodarki.

W dodatku te firmy powstały dzięki temu że Szwecja była w pierwszej światowej trójce jeśli chodzi o liberalizm gospodarczy. Potem jeszcze wiele lat Szwecja korzystała z tego bogactwa...i od lat 80 Szwecja stawała się coraz bardziej socjalistyczna. To doprowadziło do tego ze gospodarka Szwecji juz się tak nie rozwijała. Żadne firmy o światowym zasięgu juz nie powstały a większość tych które mieli musiałybyc sprzedane. Szwecja popełniła masę błędów np. Dając zasiłki emigrantom. Dziś jak Pojedziesz do Sztokholmu to zobaczysz jak wiele tam jest muzułmanów. Mają po 7 dzieci i każde na socjalizmu siedzi. Chodzą tylko do meczetów i walą głowami o posadzkę. Tyle Szwecja ma z tej zgubnej polityki. Reszta społeczeństwa musi pracować na tych biorących zasiłki i dotacje wiec ich pensje są okrajane za pomocą podatków. Dziś wielu Szwedów nie ma oszczędności co w latach 50 było niedopomyslenia.
 
S

serwor

Guest
danielr9 napisał:
W dodatku te firmy powstały dzięki temu że Szwecja była w pierwszej światowej trójce jeśli chodzi o liberalizm gospodarczy.
Wiesz tak naprawde niewazne kiedy powstaly, wiekszosc dzisiejszych szweckich gigantow powstalo albo w XIX wieku lub na poczatku XX wieku.
Wazne kiedy rozpoczeły szybki rozwój, kariere miedzynarodowa.
I to bylo przewaznie wlasnie lata 60-70 XX wieku.
Wielkie firmy na swiecie podobnie, powstawaly dawno i rozpoczely rozwoj w latach gdy wszystko sie rozwijalo na zachodzie a wiec te lata 60-70 XX wieku.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a może ten rozwój w latach 60-70 to efekt liberalizacji handlu światowego
 
S

serwor

Guest
danielr9 napisał:
i od lat 80 Szwecja stawała się coraz bardziej socjalistyczna
Znow brednie, czlowieku czy ty sie nigdy nie nauczysz ze u ciebie z glowy to znaczy z niczego?!

Własnie kolego ODWROTNIE! W latach 80 i pózniej nastepuje powolny odwrót od modelu panstwa opiekunczego, po prostu neoliberalizm dotarl i do skandynawi.
Państwo opiekuńcze (ang. welfare state), także: państwo dobrobytu, państwo bezpieczeństwa socjalnego – koncepcja państwa oraz społeczeństwa powstała pod wpływem tzw. ekonomii dobrobytu, ukształtowana po II wojnie światowej. Była głoszona w szczególności w latach 50.-80. XX wieku. Państwo opiekuńcze to państwo kapitalistyczne z silnym interwencjonizmem państwowym, będącym przeciwieństwem liberalizmu ekonomicznego, ma kłaść szczególny nacisk na rozwiązywanie problemów społecznych.
Popierają ją najczęściej partie socjaldemokratyczne i centrowe.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Na pewno piszesz o modelu państwa opiekuńczego w Szwecji? :)

Tak jak pisał Herbatniczek. Rozwój Szwecji to efekt liberalizacji szwedzkiej gospodarki na początku 20 wieku.
 
S

serwor

Guest
Herbatniczek napisał:
a może ten rozwój w latach 60-70 to efekt liberalizacji handlu światowego
Tylko widzisz wtedy liberalizacji nie było, liberalizacja to lata 80 XX wieku, i to raczej druga polowa lat 80.
Wczesniej neoliberalowie bali sie ZSRR i buntów w krajach uprzemyslowionych europy i USA.

danielr9 napisał:
Na pewno piszesz o modelu państwa opiekuńczego w Szwecji? :)

Tak jak pisał Herbatniczek. Rozwój Szwecji to efekt liberalizacji szwedzkiej gospodarki na początku 20 wieku.
Wiesz ja czytam i pisze to co wyczytalem, nie pisze z głowy, chociaz to co mam w glowie wystarcza ze wiem czego szukac i gdzie.

Tak jak pisał Herbatniczek. Rozwój Szwecji to efekt liberalizacji szwedzkiej gospodarki na początku 20 wieku
Taak, rozwój Szwecji po wojnie to efekt robienia interesow w czasie wojny ze wszystkimi ktorzy tego chcieli.
Nastepnie po wojnie znow Szwecja jako jeden z nielicznych krajow ktore nie ucierpialy na wojnie korzystala z tego że inne kraje europejskie potrzebowaly jej towarow z fabrych niezbomardowanych itd.
Potem juz poszło z górki bo zdolano zarobic na przyszle inwestycje.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Twoja wiedza historyczna to jest dno.
To przeczytaj sobie o Szwecji lat 1830-1932. Wtedy wróć do dyskusji ok?

Ponadto w różnych krajach socjalizm różnie wprowadzano. W większości krajów bogatej Europy lata 80 to była postępująca ssocjalizacja...z drobnymi próbami walki z tym zjawiskiem np. Pani Thatcher. Jednak rozwój Europie przyniosła gospodarka wolnorynkowa i tylko głupiec uważa inaczej.
 
S

serwor

Guest
A tutaj troche o systemie opiekunczym w Szwecji i o próbach zniszczenia go przez liberałów.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/na_czym_polega_szwedzki_model_panstwa_opiekunczego_76822.html


Ponadto w różnych krajach socjalizm różnie wprowadzano.
Wbij sobie do glowy że to nie socjalizm.
To po prostu skandynawski model kapitalizmu z elementami panstwa opiekunczego.
Szwedzi stworzyli ten model po strajkach ktore zostaly krwawo stlumione przez policje.
Stwierdzono że to niemoralne aby Szwedzi strzelali do Szwedów z powodu biedy.
Rzad Szwedzki powołal specjalny zespól mądrych ludzi w tym laureatów nagrody Nobla z ekonomi i ci ludzie wymyslili system Szwedzki.
Od tamtego czasu w Szwecji wprowadzono ten model, potem modelem tym zainteresowały sie inne panstwa skandynawskie, zmienily go troche po swojemu i tez wprowadzily.
Od tamtego czasu model ten nazywamy modelem skandynawskim.
Obowiazuje w Dani, Norwegi, Szwecji , Islandi i Finlandi. Kazde panstwo troche go zmieniło ale głowne podstawy zostały.


A tutaj poczytaj sobie o genezie panstwa opiekunczego w stylu skandynawskim.
. W latach 1920-1977 nastąpił proces budowy państwa opiekuńczego w Szwecji. Zdecydowanie najwięcej zasług należy przypisać rządzącej w owym czasie Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Przełomowym rokiem dla socjaldemokratów okazał się rok 1928, w którym SAP wysunęła, zainspirowany pracami ekonomistów szkoły sztokholmskiej, program zawarty w doktrynie „domu ludu” (folkhemmet). Program zwany zamiennie także „szwedzką drogą pośrednią między kapitalizmem a socjalizmem” został oparty na zasadach rozwoju spółdzielczości i samorządności, dużej redystrybucji dochodu narodowego przez progresywny system podatkowy, solidaryzmu społecznego, uniwersalizmu. Program Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej został wprowadzony w najlepszym z możliwych momentów – w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego – dzięki czemu od razu zyskał uznanie wśród obywateli. Szwecja sprzed wojny w niczym nie przypominała dzisiejszej Szwecji. Był to kraj zacofany, z wysokim wskaźnikiem bezrobocia, nękany kryzysem demograficznym (wynikającym z niskiego wskaźnika urodzeń). W dodatku od wielu lat utrzymywał się wysoki wskaźnik emigracji (w szczególności do USA). Trudna sytuacja społeczna doprowadziła w roku 1932 do zmiany rządu. Socjaldemokraci zastąpili w rządzie konserwatystów i liberałów – i trwali na tej pozycji bez przerwy przez 44 lata.

http://www.psz.pl/117-polityka/szwedzki-model-panstwa-opiekunczego-geneza-zalozenia-praktyka


Można powiedziec ze panstwo opiekuncze powstalo w czasie wielkiego kryzysu w latach 20 XX wieku.
Wtedy wlasnie polała sie krew w czasie strajkow robotniczych, nawet uwczesny król był za państwem opiekunczym.




danielr9 napisał:
To przeczytaj sobie o Szwecji lat 1830-1932. Wtedy wróć do dyskusji ok?
Juz ci pisalem abys nie czytal glupot z stron liberalnych.


Jesli juz cos czytasz na stronach liberalnych to sprawdz na podstawie czego napisany jest tekst, z czego korzystal autor.
Liberalowie przewaznie nie korzystaja z niczego oprocz glowy a jak sam wiesz po sobie z glowy to znaczy z niczego.


Aha sorry za błedy, widze ze wszedzie pisze szweckie zamiast szwedzkie.




danielr9 napisał:
. Jednak rozwój Europie przyniosła gospodarka wolnorynkowa i tylko głupiec uważa inaczej.
Sorry TYLKO GLUPIEC TAK UWAZA!!!
Przeciez europa upada wlasnie z powodu wolnego rynku!
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
serwor napisał:
Wbij sobie do glowy że to nie socjalizm. To po prostu skandynawski model kapitalizmu z elementami panstwa opiekunczego.
Nie rozróżniasz podstawowych pojęć. Kapitalizm to system gospodarczy w którym nie wolno podatkować pracy i dochodu, w którym nie ma ceł od towarów i akcyz.
Kapitalizm nie jest rozwiązaniem społęcznej biedy - jest modelem gospodarki.
Socjalizm to jest system społeczny - koncepcja antyliberalna...
Nie istnieje coś takiego jak "Kapitalizm z elementem państwa socjalnego".

Zamiast wczytywać się w internetowe bzdury polecam Ci artykuł Stefana Karlssona pt. "Szwedzki mit".
To jest analiza, którą można znaleźć na stronie instytutu Misesa.
http://mises.pl/blog/2014/01/14/karlsson-szwedzki-mit/

http://www.pafere.org/artykuly,n2072,szwecja_od_wolnego_rynku_do_panstwa_opiekunczego.html

Jak sobie poczytasz rzeczową literaturę popartą faktami i analizą gospodarczo-historyczną to wtedy będziemy mogli pisać poważnie.
Na razie jesteś dalej klaunem z wiedzą "Wikipedii", który szuka informacji tendencyjnych w internecie wpisując w google frazy z góry założone i ukierunkowane.

Jak się zapoznasz z tymi dwoma linkami to wróć do dyskusji.....
 
S

serwor

Guest
Daniel, mniej z glowy wiecej z ksiazek.... normalnych.
Bo inaczej wyjdzie ze na swiecie nie ma panstw kapitalistycznych o sokole intelektu.

A teksty ktore dales oczywiscie pisane z glowy bo nie widze nigdzie z czego korzystali autorzy tych wielkopomnych dziel podczas ich pisania .
A jak wiesz z glowy u liberalów to znaczy z niczego bo liberal to przewaznie czlowiek o IQ ponizej normy.
A tutaj masz jeszcze kto wymyslil podstawy dla modelu skandynawskiego.
Szkoła szwedzka w ekonomii a państwo dobrobytuNie ma wątpliwości, że teorie społeczno-gospodarcze głoszone przez ekonomistów ze szkoły sztokholmskiej, zwłaszcza przez Gunnara Myrdala, przyczyniły się do rozwoju państwa dobrobytu w Szwecji. Uczeni związani z tą szkołą postulowali aktywną rolę państwa w dziedzinie gospodarki oraz podkreślali znaczenie sektora publicznego. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszyscy przedstawiciele szkoły utożsamiali się z socjaldemokracją. Sam założyciel szkoły Knut Wicksell był radykalnym liberałem. Helena Przybyła scharakteryzowała szwedzką szkołę w ekonomii w następujących słowach: "Szkołę współtworzyli intelektualiści o niezależnych umysłach, którzy w teorii różnili się, natomiast w praktyce łączyła ich praca na rzecz pomyślności ekonomicznej, społecznej i politycznej Szwecji"[1]
Innymi slowami model skandynawski to model kapitalizmu bialego czlowieka.
Cudo cywilizacji białego czlowieka.
Patrioci Szwedzcy wymyslili go dla swojego kraju, dla wspoółobywateli.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szwedzka_szko%C5%82a_w_ekonomii
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Zadałem sobie trud i przeczytałeś to co Ci wysłałem? Tam masz konkretną analizę tego jak się kształtowała gospodarka Szwecji na tle polityczno historycznym. Masz chronologicznie podanych premierów i konkretne ustawy i decyzje które w Szwecji podejmowano.

Naprawdę trzeba być wyjątkowym ignorantem żeby dalej brąz w swoje ślepe teorie.
Ślepymi teoriami nie zmienisz faktów które świadczą przeciw Tobie. Zrozum to wreszcie. I przestać wyczytywać wyrwany z kontekstu niepoważnych źródeł w internecie bo przestajesz się rozwijać jako człowiek. Pomyśl o tym....
 
S

serwor

Guest
Sorry koncze dyskusje z tobą bo ty korzystasz tylko z glowy i z żródel których autorzy tez korzystają tylko z glowy , to ponizej poziomu morza martwego.
Tak że kolego albo dajesz powazne żródła albo pisz na forum milosnikow JKM.
To twój poziom. Tam nikt nie bedzie od ciebie wymagał abys podawal żródel swoich objawień.


Aha jeszcze dodam ze wyniosles jednak jakies plusy z tej dyskusji, dowiedziales sie chociaz ze panstwo opiekuncze trwa w Szwecji od lat 20 XX wieku a nie od lat 80 XX wieku jak pisales wczesniej.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Ja Ci podałem źródło. Artykuł Stefana Karlssona a Ty podajesz Wikipedie którą piszą amatorzy tacy jak Ty.

W dodatku masz na tyle przysłonięta potylice że nie jesteś wstanie w swej złości i zawziętosci zaakceptować podstawowych faktów historycznych.

Ja swoje poglądy wypracowalem przez kilka lat. Tez kiedyś uważałem ze socjal to dobra rzecz dopóki nie poczytałem kilku książek i dopóki nie zrozumiałem na własnych doświadczeń związanych z bisnesem ze socjalizm to ściema dla propagandzistow.
 

AaronH

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2015
Posty
395
Punkty reakcji
4
serwor napisał:
Od tamtego czasu model ten nazywamy modelem skandynawskim. Obowiazuje w Dani, Norwegi, Szwecji , Islandi i Finlandi. Kazde panstwo troche go zmieniło ale głowne podstawy zostały.
No tak, ale nie zmienia to faktu, że model skandynawski jest modelem socjalistycznym. Państwo opiekuńcze i interwencjonizm. Taki model świetnie wychodzi w przypadku bardzo kulturalnego i zdyscyplinowanego społeczeństwa. Tam wyszedł
 
M

MacaN

Guest
A co my tu mamy nowego ?

Sienkiewicza ciąg dalszy, kto podpalił budkę przed ambasadą Rosji ?

"Paweł Wojtunik: - Znaczy Bartek ma ze mną taki problem, że Bartek się nauczył zarządzać wszystkim przez telefon. Nawet jak siedzieliśmy na tej trybunie, to szef BOR-u do niego telefonem, czy śmigłowiec nie może dalej latać. No ja pierniczę. No to minister. Jak on do mnie zadzwonił, czy może śmigłowiec dalej latać czy nie. Jakbym go pierdyknął telefonem.

Elżbieta Bieńkowska: ha, ha, naprawdę?

PW: Stołeczny dostaje telefon, żebyśmy...

E.B.: Ale jaja, ale jaja, ale jaja.

PW.: Widzisz, ale facet nauczył ich, że on dzwoni i on im rozkazuje. I tak samo poszli, spalili budkę pod ambasadą, bo minister osobiście wymyślił taką...wiesz z takiego...

E.B.: Taką koncepcję, tak, tak."

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Sienkiewicz-kazal-podpalic-budke-przed-ambasada-Rosji-Cezary-Gmyz-jade-do-prokuratury,wid,17545675,wiadomosc.html?ticaid=114e36&_ticrsn=5
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
AaronH napisał:
No tak, ale nie zmienia to faktu, że model skandynawski jest modelem socjalistycznym. Państwo opiekuńcze i interwencjonizm. Taki model świetnie wychodzi w przypadku bardzo kulturalnego i zdyscyplinowanego społeczeństwa. Tam wyszedł
Model skandynawski się nigdy nie sprawdził. Opisuje to artykuł Stefana Karlssona z konkretnymi faktami jakie zachodziły w szweckiej gospodarce.
Brak wojen, duże tereny i otwarcie się na wolny rynek spowodowało, że te kraje liczace po 5-6 milionów obywateli opływały w bogactwie.
W takiej Norwegii przychody z ropy i gazu to jest 55% całości przychodów kraju z exportu, które wynoszą ok 160 mld USD.
Te prawi 90 mld USD z ropy i gazu w przeliczeniu na mieszkańca daje im ok 17 000 USD rocznie na jednego mieszkańca!!!!

Oznacza to, że przeciętny Norweg mógłby od państwa otrzymywać "rentę" w wysokości ok 1400 USD miesięcznie.
Przy rodzinie 4 osobowej - ta "renta" mogłaby wynosić ponad 5000 dolarów amerykańskich na miesiąc.
Dlatego skończcie z tą socjalistyczną wizją dla krajów skandynawskich....to są kraje, które:
A - albo zarobiły w latach 1932-1970 ogromne majątki. Przeciętny Szwed/Duńczyk/Norweg zarabiał ok 40 razy tyle co przeciętny Polak.
B - albo mają ogromne złoża surowców naturalnych (ropa naftowa, gaz, miedź, drzewo itd itd...) w Takiej Finlandii (7 kraj w europie pod względem powierzchni...aż 69% tego stanowią lasy - nazywa się to "zielonym złotem").
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Wojtunik sam mówi że słyszał, to trochę za mało, potrzebny jakiś dowód
 
M

MacaN

Guest
Nie ma dowodu. Nie ma i nie będzie, ale jeśli sama pani wicepremier zrozumiała " koncepcję ", to chyba sprawa jest oczywista. Naturalnie dla opinii publicznej, bo w sądzie nikt ministra nie ruszy.
 
Do góry