Oryginał, czy odpis świadectwa ukończenia szkoły średniej...

takinick

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2011
Posty
29
Punkty reakcji
0
Nie wiem, co robić. Otóż, czy lepiej będzie jak przy zapisywaniu się do szkoły policealnej dam oryginał świadectwa, czy odpis świadectwa? I jeśli tak, to gdzie ja mogę dostać taki odpis świadectwa i ile to ewentualnie kosztuje?
 
S

Spamerski

Guest
Na studia (w większości znanych mi przypadkach) nie wymagają świadectwa ukończenia szkoły średniej, więc nie widzę przeszkód, abyś oddał oryginał do szkoły policealnej, jeśli w przyszłości chcesz iść na studia. Jeśli z jakiś powodów bardzo Ci zależy, aby oryginał pozostał u Ciebie, to udaj się do szkoły, gdzie skserują Twoje świadectwo i dadzą na nim pieczątkę. Możesz też iść do notariusza.
 

takinick

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2011
Posty
29
Punkty reakcji
0
A jakbym chciał iść do pracy ucząc się zaocznie w szkole policealnej, to pracodawca nie będzie chciał ode mnie świadectwa ukończenia szkoły? Bo wtedy, jeśli zabiorę oryginał świadectwa ze szkoły policealnej, żeby dać pracodawcy, to mnie chyba wtedy skreślą z listy uczniów?

No właśnie, jak to wygląda prawnie? Czy można po prostu pójść do pierwszego, lepszego ksero i skserować świadectwo, a potem zanieść do szkoły, do której chodziłem i żeby tam mi podbili pieczątkę i napisali, że odpis świadectwa jest zgodny z oryginałem, czy to można tylko poprzez zapłacenie wysokiej kwoty w szkole, czy u notariusza? Dzisiaj jak dzwoniłem do szkoły (której jestem absolwentem), to sekretarka mi powiedziała, że u nich to kosztuje 26 zł! :O Pogięło ich wszystkich, żeby płacić za odpis/duplikat świadectwa tyle kasy? Kolega parę lat temu, jak robił odpisy, gdy skończył gimnazjum, to poszedł skserować za 10 groszy, a potem tylko poszedł do szkoły, żeby mu podbili pieczątkę szkolną. Czy w ciągu kilku lat coś się zmieniło w prawie, że nie można (chyba) w ten sposób robić w obecnym czasie, co kolega jeszcze parę lat temu?
 
S

Spamerski

Guest
A jakbym chciał iść do pracy ucząc się zaocznie w szkole policealnej, to pracodawca nie będzie chciał ode mnie świadectwa ukończenia szkoły? Bo wtedy, jeśli zabiorę oryginał świadectwa ze szkoły policealnej, żeby dać pracodawcy, to mnie chyba wtedy skreślą z listy uczniów?

To zaniesiesz pracodawcy zaświadczenie, że uczysz się w szkole policealnej, a przecież żeby Cię tam przyjęli, to musiałeś skończyć szkołę średnią. Logiczne.

Czy można po prostu pójść do pierwszego, lepszego ksero i skserować świadectwo, a potem zanieść do szkoły, do której chodziłem i żeby tam mi podbili pieczątkę i napisali, że odpis świadectwa jest zgodny z oryginałem

Można. Ale może się okazać, że szkoła policealna będzie wymagać oryginału, więc albo pozostawisz sobie kopię z pieczątką szkoły dla ewentualnego pracodawcy, albo będziesz musiał iść np. do notariusza, jeśli chcesz dać pracodawcy oryginał (nie wiem po co? ale skoro chcesz). Ponadto duplikat świadectwa wydawany jest, jeśli zgubiłeś oryginał, a więc prawdopodobnie te 26 zł. to opłata za wydanie duplikatu, a nie za podbicie pieczątką.
 

takinick

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2011
Posty
29
Punkty reakcji
0
Tam, gdzie chcę złożyć papiery, to można złożyć zarówno oryginał lub odpis świadectwa. Myślałem, że pracodawca zawsze wymaga świadectwa ukończenia szkoły średniej. Czyli w moim przypadku nie byłby potrzebny odpis/duplikat świadectwa?

Ale podobno niektórzy pracodawcy patrzą na to, kto jaką szkołę skończył.
 
S

Spamerski

Guest
Trudno powiedzieć, bo to zależy od konkretnego pracodawcy: jedni wymagają, a inni nie. Ja bym na Twoim miejscu skserował sobie świadectwo ukończenia szkoły średniej i poszedł do szkoły, aby tam potwierdzono autentyczność kserokopii. Jeśli w szkole policealnej wystarczy kserokopia, to zostawiłbym im kserokopię, a dla świętego spokoju miał oryginał przy sobie.
 

takinick

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2011
Posty
29
Punkty reakcji
0
O i o to mi chodzi. :) Tylko ciekawe jak to jest z tym kserowaniem świadectwa, a potem ze sprawdzaniem zgodności z oryginałem, z podbijaniem i z podpisem dyrektora? Jedni twierdzą, że można w ten sposób załatwić odpis, inni, że to nie wystarcza, bo jeszcze musi być dodatkowo akt notarialny, a jeszcze inni twierdzą, że to można załatwić tylko u notariusza za wysoką opłatą. Mam nadzieję, że pierwsza opcja. :)
 
S

Spamerski

Guest
Sądzę, że pracodawcy powinna wystarczyć kserokopia świadectwa ukończenia szkoły średniej, tym bardziej że dostarczysz zaświadczenie ze szkoły policealnej (a żeby do niej Cię przyjęli, to musiałeś skończyć szkołę średnią). Nie ma się co martwić na zapas. To, czy do szkoły policealnej wystarczy kserokopia z poświadczeniem jej autentyczności, zależy głównie od szkoły. Co do zasady wymaga się oryginału, ewentualnie odpisu sporządzonego przez notariusza, ale jeśli w szkole zobaczą oryginał i potwierdzoną kserokopię, to mogą uznać, że tyle im wystarczy. Ponadto bądźmy szczerzy: każdy uczeń dla nich się liczy, więc na ogół są oni przychylni w tego typu kwestiach.
 
Do góry