Opętanie

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
No tak, najlepiej jest się zasłonić offtopem, byle nie odpowiedzieć na niewygodne pytanie.

Co do opętań, zadałem pytania i dalej nie mogę uzyskać satysfakcjonujących odpowiedzi.

J.B
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
Co do opętań, zadałem pytania i dalej nie mogę uzyskać satysfakcjonujących odpowiedzi.

Co do opętań to też ich nie uzyskałem od katolików. Ale faktem jest że wśród nich jest ich najwięcej. Potem wykorzystują je w celach propagandowych jak w przypadku Annaliese Micheal i Ojca Pio.
Szatan to piękny anioł :aniol: i dlatego tak łatwo opętuje wierzących. Zwłaszcza jak się uśmiechnie ładnie i mówi z Biblii 99 % prawdy a tylko 1 % kłamstwa.

http://pl.youtube.com/watch?v=lncQlh1RHmg
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
Oglądałem ten film.

Ale mi nie o kinie mówimy. Dalej czekam na jakieś rzeczowe argumenty.

J.B
 

Juillien

Nowicjusz
Dołączył
5 Listopad 2008
Posty
40
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Ellanor
Biblia jest na tyle zgodna z historią, na ile jest z nią zgodna literatura jako taka. Przypominam, że nie powstawała jako zapis historii ludzkości/cywilizacji/czego tam chcecie, ale Boga i Jego związków z Izraelem, jakkolwiek brzmi to idiotycznie. Przez większość historyków zajmujących się historią starożytnego Izraela części Biblii są jednak uważane za źródła ważne - ale nie podstawowe. Poza tym, nie może stanowić pewnego źródła do badania tylko pewnego wycinka historii i mówienie, że nie jest z nią zgodna to bezsensowne uogólnienie. Pomijam już to, że wśród współczesnych filozofów myśli historycznej obserwuje się niepewność stanowiska wobec istoty myśli historycznej i idei historii. Tak samo, jak nauki. Oczywiście, że Biblia jest zgodna z nauką, ba, naukami - literaturoznawstwem, historią książki, historią języka hebrajskiego, historią kultury starożytnego Izraela, biblistyką, teologią chrześcijańską i judaistyczną... Wymieniać dalej? Co do wyższej wiedzy, to nie znam żadnej wyższej wiedzy obiektywnej, więc się nie wypowiadam, ale gdyby zadać pytanie inaczej, to stwierdziłabym, że żadna wiedza nie może sobie rościć praw do miana "wyższej".
A proroctwa Biblia zawiera, oczywiście. Wszystkie cechy gatunkowe są rozpoznawalne. :p

Co do samego opętania - czytając ostatnie dwie czy trzy strony tematu nie znalazłam zbyt wielu wypowiedzi, które dotyczyłyby tematu. Ponieważ padam na pyszczek, powiem tylko, że opętania są starsze niż chrześcijaństwo i zdarzają się (jeżeli przyjąć, że się zdarzają) także w innych religiach. Daleka jestem od stwierdzania, że są, bo się o nich mówi, ale odrobinkę daje to do myślenia.
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
Po częsci się zgadzam, po części nie. Biblia mimo wszystko nie może być traktowana jako książka do historii, pewne elementy są prawdziwe i zgodne z badaniami historyków inne nie. Nie jest zgodna z nauką (być może powinienem napisać naukami :) ), bo nie chodziło mi o jedną dziedzinę, ale o wiele, przy czym: teologia dla mnie nie jest nauką, tylko bajdurzeniem. Teo - bóg, logos - nauka. Boga nikt nie widział, nie rozmawiał, nie ma go jak zbadać, dotknąc czy poczuć (czysta abstrakcja). Wszystko opiera się na zapiskach ludzi sprzed wielu wieków. Zawierającymi mity i legendy także innych kultur. No i wszędzie podajesz historię (w aspekcie zgodności z nauką), jak już pisałem nie wszędzie się zgadza. W kwestiach językowych owszem (trudno żeby było inaczej), podobnie jak z kulturą (to wydaje się dosyć oczywiste), a'propo, z badań naukowcy wnioskują, że Jezus był czarny (tudziez ciemnej karnacji), mimo to na malowidłach (począwszy od średniowiecza jak pamiętam) jest przedstawiany jako rasy białej :) Mi chodziło o ujęcie całościowe, o te 100%. Humor? Tak. Ale dla mnie albo coś jest zgodne w całości albo nie. Jeśli nie to znaczy, że nie jest i tylko częściowo się pokrywa z wiedzą, a to już robi różnicę i to dużą. Dlaczego? Bo ludzie, którzy mieli je pisać podobno byli natchnieni. Czyżby Bóg się mylił? W biblijnych zapiskach są spore niezgodności, w tamtych czasach wszelkie informacje były przekazywane przede wszystkim z ust do ust co bardzo łatwo mogło wykrzywić przekaz/informację. Do tego dochodzą problemy z tłumaczeniami, hebrajski, aramesjki (dziś już wymarły język) i grecki. No i do tego wszystkiego różnica pomiędzy zapiskami (na ten sam temat) dwóch różnych autorów (sięgająca 60 lat) jest spora, co oznacza że nie byli oni natchnieni (BTW: zerknę do źródeł i podam konkretny przykład).

Co do nauki, biblia nie jest zgodna z... fizyką (moja ulubiona dziedzina). Do dziś nikt nie umie chodzić po wodzie. Nikt też nie potrafi spowodować aby morzę (lub chociaz strumyk) się rozstąpiło, nikt nie potrafi zmienić wody w wino... wymieniać dalej?

No i opetania na koniec :) Co ja mam Ci powiedzieć? Choroby psychiczne istniały długo przed pojawineiem się wszelakich religii monoteistycznych.

J.B
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
Większość ludzi jest głupia i łatwowierna, łatwo nimi manipulować. A kościół socjotechnikę ma opanowaną do perfekcji. No i faktycznie - kasa przede wszystkim. Ale tak było od zawsze, kiedyś nawet można było wykupić swoje grzechy, teraz jest promocj i wystarczy się zwierzyć, aby dostać rozgrzeszenie.
Nie daję księdzu na tace :] w czasie spowiedzi nie mowie regułek tylko własnymi słowami,wierzę w Boga i Jego wielbię,Kościół mnie do Boga przybliża,i jeśli Kościol bylby tylko manipulacją to chyba już by nie istniał ?

A znasz jakieś modlitwy do Szatana?

Można własnymi słowami ;P

Źródło wiedzy książki? Jakie? Te Twoje książki (ST i NT w domyśle) zostały napisane przez ludzi bardzo dawno temu. Ja tez mogę napisać i twierdzić, że pochodza od boga, bo kiedy je pisałem byłem natchniony przez ducha świętego. Głupi ten kto uwierz we wszystko bezkrytycznie.
To czemu Biblia nie jest już dawno uznana za brednie ? ;]
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
Biblia nigdy nie była uznana za brednie, tego nie napisałem i nikt tak nie twierdzi. Dla mnie jest ona mieszanką mitów, legend, różnych historii (mniej lub bardziej prawdziwych) oraz zbiorem nakazów i zakazów. Nic nadzwyczajnego, nic co by mogło być źródłem jakichś nadzwyczajnych prawd czy systemów moralnych. Jej zapiski nie wskazują na boskie pochodzenie.

J.B
 

Jagiel

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2008
Posty
1 690
Punkty reakcji
7
Szczyt ignoranctwa! :D
Jezus wypelnil okolo 300 proroct Biblijnych ST, a szacuje sie ze wypelnienie 8 (slownie O-S-M-I-U!) z nich to prawdopodobienstwo 1 do 10 do 28 potegi!
Nie wierzysz? :D
Przepowiedziano miejsce narodzenia JCh, Zachariasz przepowiedzial wjazd Jezusa do Jerozolimy - Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny - jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy. Zach. 9,9
I dalej Zachariasz mowi Beda patrzyli na Tego ktorego przebodli , Biblia proroczo przepowiada ukrzyzowanie 1000 przed wynalezieniem tego sposobu karania przez Rzymian! Psalm 22 zapowiada rozdarcie szat Jezusa i rzucenie losu o suknie moje szaty dzielą między siebie
i los rzucają o moją suknię.
i mozna by tak dlugo dlugo.. owszem mozesz powiedziec, ze pewne rzeczy zostaly dodane przez ewangelistow.. ale np jakie jest prawdopodobienstwo, ze ktos urodzi sie akurat w Betlejem, ze umrze na krzyzu..? Z faktami historycznymi chyba nie bedziesz walczyc? :)
A Jego uczniowie z cichych myszek nagle stali sie mezczyznami z ktorych tylko jeden nie poniosl meczenskiej smierci... wariaci?
Tyle z mojej strony marnowania czasu :eek:czko:
:papa:
 

Superiorr

failure is not an option
Dołączył
20 Październik 2008
Posty
2 159
Punkty reakcji
30
Wiek
39
Miasto
Poznań
Co za problem wymyślić przepowiednie? Później na jej bazie (historia przekazywana w kolejnych pokoleniach) ktoś spisze parę lat (lub kilka dziesiąt lat) później historię jednego z wielu proroków (Jezus nie był jedyny) i wyjdzie, że przepowiednia się sprawdziła :) Mało tego jej zapiski jawnie wskazują, iż nie ma ona pochodzenia Bożego (nadprzyrodzonego), a jesli ma takowe to ten Bóg jest zwyczajnie omylny, sadystyczny i mściwy. I nie wszystkowiedzący.

J.B
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Co jest Kaz? Prawda boli, nie?

J.B.

Jak kocham konstruktywną krytykę która ukazuje "właściwość rzeczy" i obnarza jej fałszywy wizerunek. Dlatego od ponad 7000 postów nadal klikam i czytam na religinym forum. Jednak znasz moje zdanie na temat tych Twoich postów, które nic nie wnoszą poza płytką prowokacją, dezinformacją i zamieszaniem. Moim zdaniem w "Twojej prawdzie" sprawdza się pewne przysłowie, że jest jak d..a , masz poprostu swoją :D


Szczyt ignoranctwa! :D
Jezus wypelnil okolo 300 proroct Biblijnych ST, a szacuje sie ze wypelnienie 8 (slownie O-S-M-I-U!) z nich to prawdopodobienstwo 1 do 10 do 28 potegi!

A co ja pisałem.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Twoja krytyka nie jest ani obiektywna ani konstruktywna. Jest ewidentnie tendencyjna jak prawie u każdego "Świadka Jehowy". Nastwiona na krytyke Kościoła KRK za wszelka cenę i to nawet kosztem prawdy.


Ja - Nie Katolik Rzymski :)
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
W związku z tym, że impreza w tym temacie zdechła, wtrącę małe co nieco.

Kiedyś poznając tematykę opętań i egzorcyzmów trafiłem na następującą wypowiedź istoty, która opętała człowieka do egzorcysty wykonującego egzorcyzmy na tejże opętanej osobie:

Kim jesteś?
Przyszedłeś mi przeszkadzać?
Nie należysz do Królestwa.
A jednak jesteś chroniony.
Kim jesteś?


Bardzo mnie to zastanowiło i dalej zastanawia. :niepewny:

Co o tym sądzicie?
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Coś sugerujesz egzorcyście :) ?



W sumie dziwne to jest to, że wiedział, iż nie należy do królestwa, wiedział, że jest chroniony a nie wiedział kim jest.
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
W sumie dziwne to jest to, że wiedział, iż nie należy do królestwa, wiedział, że jest chroniony a nie wiedział kim jest.

Szatan ma doskonale opanowaną sztukę aktorską. To inteligentne stworzenie jest pięknym ale wyrafinowanym aniołem. :aniol: Jego celem jest udawanie kogoś innego oraz maskowanie swoich zamiarów i tożsamości. Diabeł stara się aby egzorcysta uwierzył w każde jego słowo. Tak powoli poddaje się jego manipulacji. Ze szatanem nie należy w ogóle wchodzić w żadną polemikę.
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Istnieją całe hordy demonów a wy jak zwykle wszystkim tym duchom przylepiacie jedną łatkę sprytnego i wszechwiedzącego szatana. Nie wszystkie "złe" duchy znają przyszłość, nie wszystkie są tak mocne i mądre jak szatan.


Zastanawia mnie to Królestwo i to w jaki sposób osoby należące do niego są chronione i przed czym/kim i dlaczego.
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
Szatan ma doskonale opanowaną sztukę aktorską. To inteligentne stworzenie jest pięknym ale wyrafinowanym aniołem. :aniol: Jego celem jest udawanie kogoś innego oraz maskowanie swoich zamiarów i tożsamości. Diabeł stara się aby egzorcysta uwierzył w każde jego słowo. Tak powoli poddaje się jego manipulacji. Ze szatanem nie należy w ogóle wchodzić w żadną polemikę.
A wiesz że człowiek podobno samym używaniem wulgarnych słów wzywa Szatana?...
Poza tym sam Chrystus wypędzał z ludzi demony :]
 

Jamsen

stojący na straży
Dołączył
30 Wrzesień 2005
Posty
4 662
Punkty reakcji
5
Ale On chodził po wodzie,czynił cuda,uzdrawiał ludzi,tego chyba kapłanki voodoo nie robiły ? ..
A księża, którzy dokonują egzorcyzmów (czy inni ludzie z szeregu wyznań chrześcijańskich) - chodzą po wodzie, dokonują cudów i uzdrawiają?

Poza tym, jak mam rozpoznać, czyją mocą "wypędzają" demony kapłanki voodoo, a czyją księża chrześcijańscy?
 
Do góry