Na czym polega hydroliza?

anita606

Nowicjusz
Dołączył
19 Luty 2010
Posty
3
Punkty reakcji
0
1.Czy to że jest coś mocnym elektrolitem oznacza że sie między innymi łatwo rozpuszcza w wodzie ?

2.Elektrolit dąży do rozpadu na jony, a czy te jony później dążą do tego żeby się pojączyć i utworzyć związek czy nie? Bo jeżeli nie to dlaczego skoro mówi się że jony dodatnie i ujemne się przyciągają?

3. Dlaczego podczas hydrolizy stopniowej nie zachodzi reakcja w której powstają mocne związki ?

4. Kiedy w równaniu dajemy pojedyncze strzłki a kiedy podwójne?

5. Jak piszemy równanie rozpadu wody na jony to jakie dajemy strzałki? Dlaczego?
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Na wstępie pozdrowienia od moda działu nauka, który prosił o przeczytanie ostrzeżenia przed założeniem tematu.

1. Siłą rzeczy. Jeśli coś się rozpada na jony, to tej substancji ubywa.w roztworze Więc rozpuszcza się zazwyczaj łatwo. Jednak hydrolizuje całkowicie, ale do momentu kiedy nasyci się roztwór. Potem roztwór nie przyjmuje na przykład chlorowodoru, który się ulatnia.
2. Tak. Istnieją dwa równoległe procesy. Rozpadu na jony i łączenia się jonów w cząsteczkę. Chodzi o prędkości obydwu procesów. Jeden jest szybszy drugi mniej i równowaga się ustala na jakimś poziomie, zważywszy że na szybkość reakcji wpływa stężenie reagentów. (nie na stałą szybkości - nie mylić!)
3?.. Możesz sprecyzować? Co to mocne związki?
4. Kiedy równanie jest odwracalne. Reakcje przeważnie działąją w dwie strony i istnieje stan równowagi między dwoma stronami reakcji. Wyjątkiem są reakcje, gdzie na przykład ulatnia się jeden z produktów jako gaz Wtedy reakcja idzie tylko w jedną stronę i można dac jedną strzałkę. Czasmi daje się jedną strzałkę uproszczając, bo chodzi nam o opisanie akurat jednej reakcji, a reakcja przeciwna albo nie ma znaczenia, albo nas nie obchodzi, ale trzeba pamiętać, że jest to uproszczenie, i raczej młody chemik, nie powinien tego robić, żeby się nikt go nie czepił.
5. Podwójne jest to reakcja przebiegająca ciągle w wodzie w dwie strony. Cały czas w wodzie powstają jony hydroniowe i hydroksylowe z dwóch cząsteczek wody i cały czas łączą się one w tworząc dwie cząsteczki wody. Jeśli woda nie zawiera żadnych substancji o charakterze kwasowym lub zasadowym i mamy normalne warunki czyli temp. 25 stop.C to procesy te zachodzą ze stałą prędkością ustalając liczbę tych jonów na stałym poziomie 10 -7 mol/l.


EDIT. Doprecyzuje. Nawet reakcja całkowitej dysocjacji przebiega w dwie strony. Po prostu cząsteczka, np. silnego kwasu czy zasady, albo ich soli, nie ma szansy ostać się w roztworze, tak szybko przebiega reakcja jej rozbicia na jony,
 

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
To jeszcze ode mnie:

1. Co muszę powtórzyć, żeby ogarnąć hydrolizę?

2. sól mocnego kwasu słabego wodorotlenku - NiCl[sub]2[/sub] - skąd mam wiedzieć, że chodzi o kwas HCl? Jaki jest wodorotlenek?

3. NiCl[sub]2[/sub] + 2H2O = Ni(OH)[sub]2[/sub] + 2HCl Dlaczego potem jest tak, że mamy Ni[sup]2+[/sup] Skąd bierze się ta dwójka?

Liczę na Was!
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Nikiel najczęściej jest dwuwartościowy, ale nie musisz się tym martwic, że bywa i na trzecim i czwartym stopniu utlenienia, bo reakcje hydrolizy nie są redox, więc jak po jednej stronie reakcji był na drugim, to i po drugiej będzie na drugim. Jeśli jest połączony z dwoma OH[sup]- [/sup]to musi mieć [sup]2+[/sup]. To proste.

2. Kiedy nie ma kationu Ni[sup]2+[/sup], a jest H[sup]+[/sup] to masz masz HCl to się rozumie samo przez się. Do Ni[sup]2+[/sup] musisz dołączyć OH[sup]-[/sup] 2 + może przyłączyć 2 -. Minusy muszą się bowiem zgadzać z plisami. i mamy Ni(OH)[sub]2[/sub]. To naprawdę jest tak kretyńsko proste, ale wiele osób nie może chemii zrozumieć tylko dlatego, że ktoś wmówił im, że to trudne.

Co do pierwszego pytania, cała hydroliza o ile nie wchodzimy w obliczenia chemiczne, to naprawdę bardzo prosta sprawa. Do ogarnięcia jej wystarczy sobie to tylko wyobrazić.
 
Do góry