Medycyna czy informatyka

Status
Zamknięty.
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
1 108
Punkty reakcji
186
Hej :)

Przemyśl sobie dokładnie swój wybór:
- lubisz się dużo uczyć?
Na medycynie będziesz miał o wiele więcej nauki niż na informatyce, o wiele więcej wiedzy będziesz musiał sobie przyswoić.

No i oczywiście zgadzam się ze stwierdzeniem, że gdybyś chciał zdawać rozszerzoną biologię nad maf-infie, to masz szansę to nadrobić, kwestia dogadania się z nauczycielem, abyś mógł uczęszczać na lekcje jako wolny słuchacz przykładowo.

A informatyka w medycynie/inżynieria biomedyczna :> ?
 

Hanadai

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2012
Posty
801
Punkty reakcji
15
9macan5 ma rację, inżynieria biomedyczna jest dobrą inwestycją w siebie, ale raczej abroad.
 
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
1 108
Punkty reakcji
186
Zanim skończy studia w sam raz :p

To jest opcja jak najbardziej pośrodku, decyzja i tak należy do autora.

A i skończcie z tym USA, w Europie Zachodniej też można znaleźć w tym pracę, nawet w Polsce, z tym, że jest tego mało i trzeba być dobrym specjalistą.
 
M

MacaN

Guest
USA ;) Ostatnio byłem na wykładzie, który zrobiła babka co miała fakultetów tyle, że ich policzyć nie mogłem i ona twierdziła, że wg. danych z USA ten zawód będzie cieszył się największym zapotrzebowaniem już wkrótce. Do Europy dotrze to w takiej skali duzo później.
 
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
1 108
Punkty reakcji
186
Macan, czytaj ze zrozumieniem - Największym, ale nie jedynym ^_^
Szwecja, Niemcy również, inne kraje w mniejszym stopniu, w tym Poska (oczywiście u nas w porównaniu z Zachodem, jak wspomniałam wcześniej o wiele mniej).

Z kolei informatyka w medycynie (którą można sobie obrać jako specjalizację na informatyce i inżynierii biomedycznej, bądź studiować od początku jako kierunek) daje szeroki wachlarz możliwości, choć to też zależy od jakiej "podstawy" zaczynasz, czy jest to jako specjalizacja informatyki, czy inżynerii.

Jeszcze raz napiszę, że decyzja należy do autora, a sama podałam nazwy tych kierunków, bo być może autor nie wie o ich istnieniu.

Kończę, dziękuję.
 

gruda1996

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2013
Posty
5
Punkty reakcji
0
WOOOW!
Wiele świetnych i inteligentnych odpowiedzi dostałem za które baaaardzo dziękuje :) , ale jeszcze gnębi mnie pare pytań:
1. Czy naprawde lekarze siedzą tak do późna w pracy? Bo wiecie chciałbym założyć rodzinę i spędzać z nią czas.
2. Boje się tego że jeżeli pójde na tą medycyne/informatyke to okaże się że lekarzy bedzię bardzo dużo i nie będe miał okazji dostać się do jakiejś pracy. Czy naprawde teraz tak ludzie idą na medycyne/informatyke ?
3. Czy ktoś studiuje medycyne lub informatyke i mógłbym mu pare bardzie prywatnych pytań zadać?
 
Dołączył
25 Marzec 2012
Posty
1 108
Punkty reakcji
186
1. Zawsze możesz zostać pracoholikiem :crazy:
To zależy jaką obierzesz specjalizację dokładnie/gdzie będziesz pracował/czy będziesz pracował prywatnie.
2. Tak. Są to bardzo modne i oblegane kierunki.
Twoje zmartwienie dotyczy praktycznie każdego z kierunków, nie licząc, nie wiem - lotnictwa o!
3. Możesz skorzystać z koperty ^_^
 

Bluesia

Bywalec
Dołączył
30 Marzec 2012
Posty
2 124
Punkty reakcji
127
"1. Czy naprawde lekarze siedzą tak do późna w pracy? Bo wiecie chciałbym założyć rodzinę i spędzać z nią czas."

Nie tylko lekarze czy informatycy tak mają. Czasami trzeba wybrać między karierą a rodziną. Innym razem zrobić wszystko, by w jednym się nie zatracić całkowicie, a drugiego nie odsunąć.



edit : błąd przy cytowaniu
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
Informatyk to bardzo ogólne pojęcie. Podobnie zresztą lekarz. Spróbuj bardziej się zastanowić. Jeśli "lekarz" to kto ? lekarz pierwszego kontaktu ? a może dentysta ?
w IT podobnie. "informatyk" w szkole, administrator sieci, grafik komputerowy, programista, architekt systemów, manager projektu itd. itp. ?

Tak naprawdę sam "programista" to już szerokie pojęcie bo możesz być np. programistą frontend (czyli takim, który odpowiada za wygląd, za UI - czyli grafik dostarcza wygląd, a ty robisz jakieś tam animacje, duperele ;) ). możesz być programistą backend - i tu w zależności od technologii możesz mieć do czynienia z mniejszymi projektami, które trwają np. kilka miesięcy, i są to najczęściej jakieś tam stronki internetowe. No ale możesz też trafić do technologii bardziej korporacyjnych, gdzie np. będziesz robić systemy transakcyjne dla banków, czy inne tam molochy, no i tutaj np. jeden projekt może trwać 2-3 lata. Możesz też być ludkiem, który nadzoruje gromadkę programistów i pełni np. rolę tzw. team leadera, albo managera projektu. (fajne jeśli ktoś np. lubi zabawy z pogranicza zarządzania itd.).

Różnica między tymi kierunkami jest wg mnie zasadnicza. Nie możesz zostać "lekarzem" bez studiów medycznych, ale "informatykiem" bez studiów informatycznych jak najbardziej możesz być. Tak naprawdę w IT niedobór jest taki, że się nie patrzy na papier ze studiów. Potem najważniejszą twoją wizytówką są projekty jakie robiłeś i zlepek pierdyliarda technologii, który twierdzisz, że znasz.

Jeśli nie wiesz gdzie iść to ja bym na twoim miejscu poszedł na ... medycynę. Jeśli na 3-4 roku stwierdzisz, że "to nie to", to w dalszym ciągu będziesz w stanie zrobić z siebie "informatyka". oczywiście o ile masz do tego predyspozycje, o ile lubisz się uczyć - nie chodzi tutaj o czytanie kolejnych encyklopedii jak na medycynie, raczej o ... permanentne uczenie.

technologie informatyczne starzeją się szybko więc musisz lubić przyswajać wiedzę, uczyć się nowych rzeczy. To jest trochę tak jak z językami obcymi. Uczysz się języka - nauczysz się go. Świetnie, ale za 2-3 lata wychodzi kolejny język, albo jego "rozwinięcie" i jeśli jesteś w IT to musisz się chcieć tego nauczyć. IT to permenentna nauka. Nie na studiach, ale ... w życiu.

Nie w domu, nie po godzinach, ale w pracy, w ramach każdego projektu. Jesli lubisz się uczyć to spoko, ale jesli np. myślisz, że w IT można przez 5 lat powkuwać książki, a potem przez następne 10-20 lat na tym bazować to możesz się srodze rozczarować. Dlatego m.in. studia w IT nie są czynnikiem wymaganym. Ta wiedza po prostu szybko się starzeje. Bez podparcia tej wiedzy, stałą edukacją, niewielki jest z niej pożytek.


A może po prostu podejdź do tego metodycznie ? :) Ustal sobie kim chcesz być jako lekarz. Dowiedz się jakie zarobki można mieć. Potem to samo sprawdź dla IT i wybieraj.

Co do "ciężkość" pracy to wydaje mi się, że lekarze generalnie więcej siedzą w pracy. Ja w IT mam luźne godziny pracy, mogę też w ogóle np. pracować zdalnie, no i raczej nie mam 50-60 godzinnych tygodni jak lekarze niektórych specjalizacji. Ja raczej przychodzę o 8, wychodzę o 16. Jasne, to też zależy od projektu, ale generalnie ze względu na mobilność branży IT, pracowników, nawet tych zwykłych się generalnie szanuje bo bardzo łatwo mogą oni zabrać swoje zabawki. Choć oczywiście wszystko to jest indywidualne. Na pewno są też firmy takie , gdzie sa napięte terminy i wtedy jakieś tam nadgodziny robią. No ale nie powiedziałbym, że np. praca programisty / architekta systemów jest ciężka. Mam poza pracą, czas na życie...
 

czornydanio90

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2012
Posty
28
Punkty reakcji
0
Jak coś to ja studiuję medycynę także pytaj śmiało (priv jak coś będzie szybciej zauważony)
 

gruda1996

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2013
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wieeeelkie dzieki za informacje !
musze to wszystko przemyslec
@czornydanio90 jak mozesz to napisz do mnie na gg 15898530
 

Gakusen

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2013
Posty
14
Punkty reakcji
1
Wydaje mi się, że tak naprawdę mimo tego, że zastanawiasz się nad infą i medycyną, to informatyka mało Ciebie interesuje. Odniosłam wrażenie, że chodzi bardziej o nacisk ze strony rodziców. Jeżeli pasjonuje Ciebie medycyna i chcesz spróbować, to spróbuj. W innym wypadku będziesz całe życie zastanawiać się, co by było gdyby... Pamiętaj, że zawsze można zmienić studia i jeden rok przy całym życiu to naprawdę niewiele.

Obecnie informatykę uważa się za jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków, jednakze wydaje mi się, że za pare lat może być przesyt na rynku... A medycyna będzie zawsze opłacalna tylko trzeba brać pod uwagę, że jest bardzo ciężko i długa nauka przed Tobą.
 
Status
Zamknięty.
Do góry