KURS PHP - dla początkujących

CryWolf

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2007
Posty
135
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Gdańsk
Witam!
Kurs jest napisany przeze mnie i pochodzi z mojego forum "Centrum budowy gier Via WWW".
Link: www.viacenter.blo.pl

Postaram się napisać tutorial głównie dedykowany dla początkujących, chociaż inni też mogą spojrzeć. W miarę nowych pomysłów będę starał się rozwijać ten temat.
Potrzebujemy serwera. Tworzymy go na www.yoyo.pl A więc do rzeczy :)


Download TC http://i.download.idg.pl/fannef/dcdcbe0dda...54/tcmd654a.exe
lub
ftp://ftp.metacom.ru/pub/Soft/System/Comm...mm/tcmd654a.exe

1. Na początku tworzymy konto na http://www.yoyo.pl
2. Następnie czekamy aż się utworzy nam nasza domena/strona
3. Włączamy TC i klikamy na znaczek "FTP" i wybieramy "Nowe Połączenie".
4. Wchodzimy na yoyo.pl. W wiadomościach są nowe wiadomości... Klikamy na wiadomość "Strona została utworzona" i na link " tutaj".
5. Uzupełniamy w TC tylko 4 pierwsze "ramki" i wciskamy "OK" (według parametrów FTP)
6. Automatycznie nam się zaznaczyła nasza strona. Klikamy "Połącz" i wyświetli nam się z prawej (lub lewej) strony puste pole.
7. Aby wrzucić coś na serwer zaznaczamy to (z drugiej strony) i przeciągamy na 2 strone (tam gdzie puste pole).
8. Czekamy bo będzie nam się wrzucało. Jak się wrzuci możemy wejść na naszą strone.

I to wszystko mamy stronę wrzuconą :D


<?php
echo "Tekst z pliku config.php";
?>


Kod powyżej zapisujemy do pliku config.php! Wszystkie funkcje i to co robimy w PHP umieszczamy pomiędzy znacznikami <?php oraz ?>
Niekiedy pisząc jakąś strone w php często kilka razy wykorzystujemy ten sam kod. Czytelniej jest napisać go raz i tylko pobierać go w miejscach, w których go potrzebujemy (np. inne pliki). Rozwiązanie - Tworzymy nowy pliczek - nazywamy go index.php, a
w nim umieszczamy:

<?php
echo "Tekst ze strony index.php";
include "config.php";
?>

Włączamy plik index.php, sprawdzamy i po sprawie! Jeżeli chcemy coś edytować to sięgamy tylko do config.php i nic wiecej nie musimy grzebać w kodzie w różnych podstronach.
Równie dobrze w tym pliku możemy sobie umieszczać wszystkie inne potrzebne nam dane. To już według swojego uznania. Możemy tak robić z każdym innym kodem, który kilkakrotnie potrzebujemy wykorzystać na naszej stronie.

To koniec, większe wyjaśnienie poleceń np. ECHO znajdziecie w części 2! :D

Wszelkie prawa zastrzeżone!
 

CryWolf

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2007
Posty
135
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Gdańsk
Witam!

Kurs jest napisany przeze mnie i pochodzi z mojego forum "Centrum budowy gier Via WWW".
Link: www.viacenter.blo.pl

Z góry mówię, że wszystko umieszczamy pomiędzy znacznikami <?php oraz ?> !

1. Funkcja echo - służy do wyśwetlania tekstu, przykład:
Kod:
echo "Nasz tekst";
Pomiędzy cudzysłowiami (") możemy wyświetlać tylko tekst oraz wprowadzać tylko polecenia PHP. jeżeli chcielibyśmy umieścić obok tekstu np. znacznik pogrubienia zrobilibyśmy to pomiędzy apostrofami ('):
Kod:
echo '<b>Nasz pogrubiony tekst</b>';
W tym wypadku w środku polecenia PHP nie zadziałają.

2. Przypisywanie zmiennej - oto przykład:
$naszazmienna = Tekst należący do zmiennej;

Znak = jest to znak przypisania, a nie znak równości! Znak równości to == ale o tym później. Nie napisałem tego wcześniej ale każde polecenie kończymi średnikami!

Wyświetlenie zmiennej $naszazmienna:
Kod:
echo " Tekst w zmiennej to: $naszazmienna ";
Jest to w cudzysłowiach, gdyż jest to polecenie PHP, pomiędzy apostrofami wyświetliło by się w wyniku:

Tekst w zmiennej to: $naszazmienna
a nie jak powinno:
Tekst w zmiennej to: Tekst należący do zmiennej

Mam nadzieję, że narazie rozumiecie.

3. Funkcja phpinfo(); - tu dowiemy się wszystkich informacji o naszym serwerze np. jaką wersję MySQL obsługuje itp, przykład:


<?php
phpinfo();
?>



4. PHP obsługuje znaki matematyczne takie jak:

+ - dodawanie
- - odejmowanie
* - mnożenie
/ - dzielenie, nigdy w życiu :
. - symbol dziesiętny
( ) - grupowanie liczb
++ - zwiększenie wartości o jeden
-- - zmniejszenie wartości o jeden


PODSUMOWANIE - PROSTY KALKULATOR

1. Piszemy znacznik początkowy <?php
2. Przypisujemy zmiennym cyfry (Kod do tego czasu powinien wyglądać tak jak poniżej):


<?php
$liczba1 = 5;
$liczba2 =7;



3. Teraz pozostaje nam tylko funkcja ECHO oraz zamknięcie znacznikiem:



<?php
$liczba1 = 5;
$liczba2 = 7;
$wynik = $liczba1 + $liczba2;
echo "$liczba1 + $liczba2 = $wynik";
?>



Mamy już gotowy kod. Przeanalizujcie go aż zrozumiecie :D
Liczby w zmiennych można dowolnie zmieniać tak samo jak znak matematyczny.
Na dzisiaj to już koniec. Pozdrawiam i życzę sukcesów :p W części 3 znajdziecie nowe funkcje np. kodowanie w md5 oraz prostą instrukcję warunkową.

Wszelkie prawa zastrzeżone!
 

CryWolf

Nowicjusz
Dołączył
14 Maj 2007
Posty
135
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Gdańsk
Witam!
Kurs pochodzi z mojego forum "Centrum budowy gier Via WWW".
Link: www.viacenter.blo.pl

Pisząc portal / grę potrzebujemy rejestracji poszczególnych użytkowników. No mówimy - OK, czas pisać skrypcik. Musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach.
Jedną z ważniejszych jest kodowanie hasła. Jak najprościej? MD5! Kodowanie stratne, czyli po polsku "nie da sie odzyskać hasła" :)
Jak to zrobić?
Kod:
<?php
$zmienna = "lol";
$zmienna2 = md5($zmienna);
?>

i takim oto sposobem zaszyfrowalismy zmienną o nazwie... "zmienna" <--- wiem, inteligentnie :p i mamy ją zapisaną w zmiennej o nazwie "zmienna2". Użyliśmy do tego funkcji md5(); zawsze z niej korzystam przy jakimkolwiek kodowaniu haseł.
Jak odkodować?
Jak wspomniałem wczesniej - nie da sie :) Więc jak sprawdzić czy podane hasło przez użytkownika przy rejestrowaniu jest poprawne? Prosto - zakodować hasło jakie podał i porównać z tym, które powinno być.

NIEDŁUGO CZĘŚĆ 4 ;)

Wszelkie prawa zastrzeżone!
 

Ormi

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2008
Posty
131
Punkty reakcji
0
Wiek
29
A ja tylko powiem, że do nauki php polecam "php5,apache i MySQL od podstaw". Świetna książka wydana przez Helion :)
 

jose

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2008
Posty
22
Punkty reakcji
1
Dla na prawdę początkujących.. Takie podstawy, że nie można tego tutorialem nazwać.. Poza tym YoYo.pl to nie najlepszy wybór. Polecam unl.pl z darmowych shitów (darmówek nie da się nazwać serwerami), lub tani proserwer.pl
 

Kartezjusz

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2009
Posty
19
Punkty reakcji
2
Ja jestem takim poczatkującym :) Ale mam wielkie ambicje.
Ktos wspomnial o php.pl, moim zdaniem nie jest najlepsza. Od samego poczatku piszą o rzeczach czarnomagicznych.
Aczkolwiek przy nauce php każda strona o tej tematyce nadaje się do nauki.
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
PHP to przeżytek,

PHP do Django czy Ruby on Rails czy inne fajne frameworki nie ma nawet startu, choć może nie mają wsparcia serwerowego odpowiedniego w necie, jak ktoś ma pojęcie o programowaniu ma perłę w dłoniach. I nie wyskakiwać mi tu z Zendem i Symphony ! ; )
PHP jest do grzebania, nie pisania. Jak już coś robić - to porządnie. I wcale do tego nie trzeba robić aplikacji w J2EE czy podobnym potężnym narzędziu, dobry framework wystarczy w zupełności ; )

Pozdro
 

rwtryb

Nowicjusz
Dołączył
5 Marzec 2010
Posty
650
Punkty reakcji
10
Ja mam tylko jedno. php.pl może jest fajne, ale jak się ktoś chce nauczyć php to się może ostro zrazić. "Starzy wyjadacze" strasznie biczują młodych:p

ale to tylko moje wrażenie.

CO do kursu jestem za. Podstawy są najważniejsze.
 
Do góry