Krzyże przy drogach

Kosak14

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2012
Posty
73
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Dolny Śląsk
Co sądzicie o stawianiu krzyży przy drogach po wypadkach samochodowych? Jesteście za, czy przeciw temu?
Uzasadnijcie swoje zdanie. Ja na razie wstrzymam się od przedstawienia swojego.
 

Hanadai

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2012
Posty
801
Punkty reakcji
15
Ja podchodzę do tego raczej neutralnie, chociaż przyznam, że pojęcia nie mam, po co stwiać krzyże w takich miejscach - z powodu żałoby, dla przestrogi?
 

ALAN06

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
1 196
Punkty reakcji
18
Powiem tak,jak ostatnio jechałem i zobaczyłem trzy krzyże w jednym miejscu,to trochę zbastowałem z szybkością.
Nie wiem,czy na każdego tak działają.Może ludzie dzięki nim jeżdzą ostrożniej.;)
 

Kosak14

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2012
Posty
73
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Dolny Śląsk
przyznam, że pojęcia nie mam, po co stwiać krzyże w takich miejscach - z powodu żałoby, dla przestrogi?
Żałobę nosi w sercu rodzina ofiar wypadku, a nawet gdyby chciałaby ją zademonstrować publicznie, to przypominam, że drogi nie służą do tego celu.

Przestroga nie musi mieć postać krzyża. Są lepsze i bardziej neutralne religijnie sposoby ostrzegania ludzi.


Powiem tak,jak ostatnio jechałem i zobaczyłem trzy krzyże w jednym miejscu,to trochę zbastowałem z szybkością.
Nie wiem,czy na każdego tak działają.Może ludzie dzięki nim jeżdzą ostrożniej.;)
Widzisz, na ciebie działają tak, że jesteś ostrożniejszy, innych dekoncentrują.
 
B

Blancos

Guest
Mi to tam osobiście nie przeszkadza. Ot, tak się już przyjęło, że większość ludzi chowana jest na cmentarzach katolickich, gdzie ten nagrobek ma jakiś tam krzyż na sobie. W pewnym sensie można powiedzieć, że ów krzyż przy drodze to nie tyle symbol religijny, co pogrzebowy. Przynajmniej w moim odczuciu.

Niemniej, tak czy inaczej - naprawdę nie widzę żadnego problemu, ani z tym, ani z krzyżami w innych miejscach.
 

ALAN06

Nowicjusz
Dołączył
10 Październik 2011
Posty
1 196
Punkty reakcji
18
Pomniki może od razu stawiać? Zresztą jakbyśmy mieli stawiać krzyż po każdym wypadku z ofiarami śmiertelnymi, to w końcu drogi miałyby tyle krzyży, że możnaby je śmiało nazwać ,,drogami krzyżowymi".

Widziałem ,już takie małe kamienne pomniki.Nie mam pojęcia,czy potrzebna jest na to zgoda dyrekcji dróg,czy ludzie stawiają je bez pytania.;)
 
M

Maria-Livia

Guest
ja się nieproszona,wtrącę, bo każdy ma prawo do własnego zdania
ale mam pytanie - czy Autor ma zamiar zbierać podpisy, kto ZA , kto PRZECIW ?

Krzyż obok drogi to też znak, że stało się nieszczęście
i myślę ze raczej powinno się to uszanować , i dodać refleksji nad własnym życiem
na co jakoś nigdy nie ma czasu
albo ochoty .

np . kierowca w ogóle nawet nie powinien wsiąść do auta , gdy jest po alkoholu - a więc gdy jest nietrzeżwy
albo zbyt brawurowa jazda na drodze może oznaczać właśnie krzyż
lub kiedy ja np,widzę takiego pana, który przejeżdża sobie po pasach dla pieszych , nawet na zielonym świetle, to ......... załamka
a to tylko niektóre przykłady.

W efekcie wcale się nie dziwię, że tyle wypadków, tragedii, śmierci , czy kalectwa , i rozpaczy samych ofiar , i ich bliskich .

W statystyce natomiast stale rośnie liczba lekkomyślnych .... bohaterów .


Pozdrawiam
 

*Madzia*

Neurotyczna sadystka
Dołączył
17 Październik 2006
Posty
1 521
Punkty reakcji
25
Co sądzicie o stawianiu krzyży przy drogach po wypadkach samochodowych? Jesteście za, czy przeciw temu?
Uzasadnijcie swoje zdanie. Ja na razie wstrzymam się od przedstawienia swojego.

Zupełnie nie rozumiem tego "zwyczaju". Krzyże można stawiać na cmentarzu - miejsce przy drogach do tego nie służy.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Temat był poruszany milion razy na tym forum.
Krzyże jak krzyże, jeśli ktoś ma potrzebę, to stawia, ale moim zdaniem ich miejsce jest na cmentarzach; aczkolwiek ostatnio coraz więcej np. kamieni z przytwierdzoną tablicą ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem, opisem wypadku, stoją tam znicze, zjeżdża się rodzina, etc. Coś a'la pomnik. Śmieszny zwyczaj, coś jakby oddawanie czci miejscu, gdzie zginąl człowiek, jakieś miejsce kultu, bez sensu zupełnie.
 

MaraksGhash

In Conspiracy With Satan
Dołączył
6 Luty 2012
Posty
1 358
Punkty reakcji
19
Miasto
Helvete
Przyzwyczaiłem się do tych obrazów, ale moje zdanie na temat takich "ozdób" poboczy dróg jest jedno - nie powinno ich być.
 

Kosak14

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2012
Posty
73
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Dolny Śląsk
Widziałem ,już takie małe kamienne pomniki.Nie mam pojęcia,czy potrzebna jest na to zgoda dyrekcji dróg,czy ludzie stawiają je bez pytania.;)
Ja niestety także takiej wiedzy nie posiadam, ale jeśli ludzie robią to bez uzgodnienia z władzami, to obawiam się, że może być to nielegalne.

mam pytanie - czy Autor ma zamiar zbierać podpisy, kto ZA , kto PRZECIW ?
Nie. Nie mam takiego zamiaru.

W statystyce natomiast stale rośnie liczba lekkomyślnych .... bohaterów .
Właśnie. Mimo krzyży stojących przy drogach.

Temat był poruszany milion razy na tym forum.
Jeśli prawdą jest to co napisałaś, proszę moderatora o połączenie tego tematu z już istniejącym. Jednak, gdy szukałem, to znalazłem jedynie podobne tematy do mojego, ale nie takie same.
 

Rosalie

stara wiedźma
Dołączył
23 Luty 2009
Posty
6 045
Punkty reakcji
425
Miasto
.
Nie jestem pewna, czy był zakładany osobny temat,ale w każdym razie z tego co pamiętam, wątek się przewijał wielokrotnie, choćby w temacie "kościół katolicki". http://www.forumowis...ch&fromsearch=1
wpisz "krzyże przydrożne", zaznacz forum 'religia', pod spodem 'posty' i szukaj :)
 

Kosak14

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2012
Posty
73
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Dolny Śląsk
Temat ,,kościół katolicki" nie traktuje bezpośrednio o kwestii krzyży przydrożnych, choć przyznaje, że ten wątek mógł być tam napomknięty.
Nie spierajmy się o tę kwestię. Pozostawmy jej rozstrzygnięcie moderatorowi.
 

Lestat

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2007
Posty
2 195
Punkty reakcji
22
Miasto
Szeol
Byl pomysl, zeby w woj. Pomorskim zakazac stawiania krzyzy przy drogach lub opodatkowac je.

Dla mnie osobiscie to jakis absurd z tymi krzyzami, krzyz na cmentarzu, w domu i jeszcze na drodze barkowalo. Niczemu on nie sluzy. Wg. danych nie maja one prawie zadnego wplywu na kierowcow, ani tez nie przyczyniaja sie do bezpieczenstwa na drogach.

Sa wyrazem zalu i smutku rodziny, owszem. Ale nie wiem dlaczego wyraz ten musi byc manifestowany przy drodze? To tak jak manifest sexu w postaci tir-owki. Tez jest przy drodze, stad ze na nia wiecej osob zwraca uwage niz na krzyz.
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Jestem tego samego zdania co Blancos i Maria-Livia - niech niechętni na krzyże nie zwracają uwagi.
A chrześ :nieaniol: cijanie niech cichutko westchną do Boga, by tę śmierć na drodze zaliczyl za pokutę.
 
M

Maria-Livia

Guest
do " Lolek1971 " - jesteś Prawdziwy . . i dlatego prawdziwa jest Twoje wypowiedż

i tu w ogóle nie chodzi o to , że Ktoś wspomniał moje imię, bo to zupełnie bez znaczenia .

" niech niechętni na krzyże nie zwracają uwagi."

-- po prostu podsumowuje wszystko , bo jest odpowiedzią chyba już na wszystko co tu zostało powiedziane :lagodny:
przychylnie , i nieprzychylnie

a ja tylko dodam : a lekkomyślni .bohaterzy na dogach, i w życiu, niech westchną do Boga, by wszelkie rozczarowania i tragedie im zaliczył za pokutę
albo niech się zastanowią, i nieco zwolnią, by nie doszło do kolejnego krzyża.

i ja tak sobie myślę , że ten temat już powinien być zamknięty.

bo rzeczywiście, aż się nasuwa tylko taka myśl, i aż się samo prosi "Blancos zamknij temat " :)

Pozdrawiam.
 

MaraksGhash

In Conspiracy With Satan
Dołączył
6 Luty 2012
Posty
1 358
Punkty reakcji
19
Miasto
Helvete
Krzyże są i nie zmieniając faktu, że nadal będą na poboczach trzeba zauważyć pewną prawidłowość, mam na myśli że z krzyżami jest tak że sceptycy muszą się przyzwyczaić a wierzący mogą brać ten symbol do siebie lub nie (myślę tu o tych krzyżach przy drogach).

Dla mnie są one zupełnie zbędne, nie wnoszą nic a bezpieczeństwo tylko zmniejszają zamiast ostrzegać. Tablice z napisami "tu zginęli ludzie - zwolnij" lub "tu czyha śmierć!" są bardziej dla mnie wymowne.
 

Złota Rybka93

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2012
Posty
96
Punkty reakcji
0
Dla mnie te krzyże nie przeszkadzają, a ich widok skłania mnie do krótkiej refleksji. Ponadto uważam, że te krzyże są potrzebne np. rodzinom ofiar żeby, oprócz cmentarza, mieć gdzie zapalić znicz w rocznice śmierci.
 
Do góry