Koszty studiów

mmichal

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2008
Posty
50
Punkty reakcji
0
Witam!
Powoli powinienem się zastanawiać nad wyborem studiów. Właściwie wiem co chcę robić w życiu, ale mam jedno pytanie ;-)
Ile kosztują studia? Tak mniej więcej. Chodzi mi o studia dzienne ;-) Bo u mnie w rodzinie wszyscy studiują na zaocznych, więc nie mam rozeznania. Płaci się co miesiąc, czy co rok? Proszę o wyjaśnienie ;) Zaznaczam, że na stronach różnych uczelni opłaty za studia są nie do znalezienia ;) Chyba boją się, że odstraszą potencjalnych studentów.
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!
 

ciekawaswiata

...my kisses don't lie^^
Dołączył
27 Luty 2008
Posty
1 476
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Miasto
Polska ;)
tylko na uczelniach prywatnych się płaci ;)
dlatego lepiej iść do państwowej ;)
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Na panstwowej nie placisz czesnego ale sa oplaty za rekrutacje itd. Co nie zmienia tego ze sam fakt studiowania jest bezplatny. Tylko ze trzeba placic za mieszkanie jedzenie rachunki itd itp w sumie wychodzi drozej niz zaoczne chyba ze bedziesz studiowac w miescie gdzie mieszkasz wtedy to taniocha :D
 

Carmen

Nawiedzona narzeczona
Dołączył
19 Wrzesień 2005
Posty
2 901
Punkty reakcji
4
Wiek
42
Miasto
Gdańsk
A przed sesją najwięcej wydaje się na ksero - ja wydałam teraz prawie 50 zł :p
 

busik

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
482
Punkty reakcji
0
Carmen, to dlatego, że nie robiło się systematycznie notatek :p
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
no właśnie :D

tak to byś zaoszczędziła ... ale nie dziwie się jej, też by mi się nie chciało :p
ale głupio się uczyć z czyichś notatek, serio :D
 

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
Wie ktos moze, ile bedzie przecietnie miesiac zycia studenckiego w Krakowie moze kosztowac? O dziennie mi chodzi oczywiscie.
 

didi89

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2007
Posty
48
Punkty reakcji
0
Miasto
kraków
zalezy co masz na mysli . i co chcesz wiedziec . odnosnie mieszkan biletow , czy imprez ??
 

W.Redna

niegrzeczna dziewczynka
Dołączył
21 Listopad 2008
Posty
1 276
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Bydgoszcz
ja w Bydzi utrzymuję się za ok 600 zł miesięcznie i to nie jest dużo :)
 
S

Spamerski

Guest
Witam!
Powoli powinienem się zastanawiać nad wyborem studiów. Właściwie wiem co chcę robić w życiu, ale mam jedno pytanie ;-)
Ile kosztują studia? Tak mniej więcej. Chodzi mi o studia dzienne ;-) Bo u mnie w rodzinie wszyscy studiują na zaocznych, więc nie mam rozeznania. Płaci się co miesiąc, czy co rok? Proszę o wyjaśnienie ;) Zaznaczam, że na stronach różnych uczelni opłaty za studia są nie do znalezienia ;) Chyba boją się, że odstraszą potencjalnych studentów.
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!

Opłata rekrutacyjna - różnie bywa, ale w większości nie przekracza 100 zł. (prywatne uczelnie mogę zażądać nawet 500 zł...)
Akademik około 250 - 350 (mniej więcej)
wyżywienie i dojazdy - musisz sam obliczyć

Na studiach dziennych na uczelniach państwowych (zostało już to wspomniane) w sumie nie ma opłat za zajęcia, tak więc nie piszą o nich.

Co ciekawe w niektórych państwach UE płaci się "symboliczne czesne", nawet za dzienne studia.
I w sumie to ma sens, bo tak naprawdę kogoś kogo nie stać na studia dzienne idzie na zaoczne, a jak widać dzienne wymagają czasami więcej kasy...
 

Rav.

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2008
Posty
27
Punkty reakcji
0
W Warszawie żeby jakoś "wieść ten studencki żywot" na dzienne potrzeba ok ~1000zł. No chyba że chcesz żyć jak mnich to koszty trochę spadną.
Ogólnie dzienne wychodzą nie porównywalnie drożej. Tym bardziej że na zaocznych możesz się zaczepić do jakiejś pracy , a na dziennych jeśli nie jesteś orłem to o pracy zapomnij.
 

joer

Nowicjusz
Dołączył
13 Sierpień 2008
Posty
108
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Kraków
ja za 1000 dawalem jakos rade w krk (600 mieszkanie + 400/500 jedzenie), no ale rewelacji przy tym nie bylo. Jakies wyjscie do klubu kosztowalo mnie 100-150 zl razem z powrotna taxi ;P
 

cytrynkaaa88

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2009
Posty
123
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Tarnów
mieszkanie - 300-400 zł /mies
akademik - 250-300 zł /mies
wyżywienie plus zachcianki - 80 zł /tydzień
imprezy - 50 zł/tydzień
 

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
dzieki za konkretne odpowiedzi, bardzo mi pomogly :)

Mam jeszcze 2 pytania, wiazace sie bezposrednio z kosztem studiow, a wlasciwie ich finansowaniem:

czy na studiach dziennych, w Krakowie(AGH/Politechnika), jest mozliwa jeszcze jakas praca do podjecia? Oczywiscie wiadomo ze nie kokosy, ale tak dorobic...

jak jest ze stypendiami? Wie ktos moze jakie sa warunki otrzymania stypendium strategicznego (galezie strategiczne dla gospodarki) O jakie stypendia moglbym sie starac?
 

W.Redna

niegrzeczna dziewczynka
Dołączył
21 Listopad 2008
Posty
1 276
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Bydgoszcz
jak będziesz miał na to czas (a to zależy od planu zajęć) to oczywiście możesz pracować.
co do stypendiów:
jeśli masz niskie dochody w rodzinie (na mojej uczelni jest to do 500 zł na osobę w miesiącu) to możesz dostać stypendium socjalne.
a po pierwszym roku możesz dostać także naukowe czy za osiągnięcia w sporcie.
wysokości stypendiów są indywidualną sprawą uczelni i zależą także od tego ilu osobom je przyznano, ale kokosów raczej nie ma.
 

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
czy za osiągnięcia w sporcie

o to juz mniej wiecej sie wypytalem, wystarczy dostac sie do akademickiej druzyny w wybranej dyscyplinie, brac udzial w rozgrywkach i byc czlonkiem AZS. Trener mi to w miare wyjasnil



Ale ze stypendiow kolo 200 zl by dalo sie wyciagnac?


I jaka konkretnie prace moglbym podjac?
 

asiek.stefa

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2007
Posty
589
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Gród cara
Mnie utrzymanie w Toruniu kosztuje jakieś 400-500 zł. NIestety nie mam stypy socjalnej, ale naukową i dzięki temu rodzice nie muszą mnie utrzymywać. Na pewno w Krakowie koszty są dużo droższe. A wysokość styp zależy od uczelni i wydziałów, czesto na wydziałach humanistycznych, historycznych są bardzo niskie ok 100-200 zł
 

Rav.

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2008
Posty
27
Punkty reakcji
0
coś słyszałem że za wyjątkowe osiągnięcia naukowe na kierunkach stricte techniczno-inżynierskich można dostać nawet 1000zł miesięcznie. Poszukaj gdzieś w necie!

Problem jest taki że jak masz zamiar studiować na politechnice jakiś zamotany kierunek , mechatroniki automatyki elektrotechnike itd to nie będziesz miał czasu podjąć żadnej pracy , nawet w pubie w weekendy. No chyba że jesteś bystry i masz już szeroką wiedzę to możesz coś szukać.

Ja na politechnice nie studiowałem w każdym bądź razie ale wiem że jest tam cholernie ciężko.
 

maharet1092

Nowicjusz
Dołączył
10 Grudzień 2007
Posty
1 814
Punkty reakcji
2
Wiek
38
Miasto
Głogów
No ja na dziennych potrzebowałam jakieś 800 zł.
450- mieszkanie
50- bilet
Reszta na jedzenie.Na imprezy raczej rzadko bo nie wystarczało.W wyjątkowych przypadkach np.zachorowałam i musiałam kupić lekarstwa,rodzice musieli mi jeszcze dosyłać.
 
Do góry