Jezyk Polski

Status
Zamknięty.

romantyk17

Nowicjusz
Dołączył
23 Wrzesień 2006
Posty
81
Punkty reakcji
0
Miasto
ze śląska
mam napisa szczegółowy plan rozprawki na temat: Czasami warto bujać się w obłokach.
tutaj ma sie znalęźć: wstęp, rozwinięcie i posumowanie. bardzo prosze was o pomoc :)
 

pawki

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2006
Posty
253
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Gorzów Wlkp
Mam nadzieje, że taka forma pomocy Ci wystarczy. Po przeczytaniu tego powinieneś sobie dać radę bez trudu.

Rozprawka jest formą wypowiedzi pisemnej, w której piszący prezentuje stanowisko wobec określonego zagadnienia i uzasadnia je. Jest to więc wywód argumentacyjny zmierzający do uzasadnienia przyjętej tezy lub rozważenia określonego problemu.

Etapy pracy nad rozprawką:

analiza tematu,

sformułowanie tezy, jeżeli nie została podana w temacie pracy, lub hipotezy,

sformułowanie argumentów / kontrargumentów,

dobór przykładów potwierdzających argumenty,

sformułowanie końcowego wniosku.

Teza - to ogólne stwierdzenie zawierające pogląd (sąd na jakiś temat), sformułowane w postaci pewnika, np.: Cnota nie jest azylem słabych, zaś akt wyrzeczenia się jest aktem odwagi; Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła; Miłość jest największą wartością w życiu człowieka; Największym szczęściem jest mieć wielką pasję.

Hipoteza - to ogólne sformułowanie zawierające pogląd nie w pełni uzasadniony; założenie wymagające sprawdzenia; przypuszczenie, np.: Czy szczęście polega na pogodzeniu się z losem?; Możliwe jest, że walka zbrojna jest jedyną drogą do uzyskania niepodległości.

Teza może być w temacie wypowiedziana wprost, np.:

Cała literatura zbudowana jest na niekończącym się zmaganiu dobra ze złem (teza). Rozważ tę myśl (polecenie), odwołując się do wybranych utworów (zakres materiału literackiego);

Prowincja to nie jest miejsce tylko sposób myślenia (teza). Przywołując utwory literackie, (zakres materiału egzemplifikującego sformułowane przez ciebie argumenty), potwierdź słuszność stwierdzenia lub podejmij z nim polemikę (możesz znaleźć argumenty i kontrargumenty, możesz tylko zaprzeczyć tezie i swój sprzeciw uzasadnić lub tylko potwierdzić tezę i także uzasadnić).

Rozważ (polecenie), o ile historia naszego narodu wpłynęła na tematykę utworów literackich wybranych epok (hipoteza). Zauważ, że temat wymaga sformułowania argumentów potwierdzających tezę, że historia naszego narodu zdeterminowała tematykę utworów literackich oraz sformułowania argumentów, że jest wiele takich utworów, których tematyka jest niezależna od historii narodu.

Tezę możesz odnaleźć w zacytowanej wypowiedzi, np.:

Kazimierz Wyka uważał, że "symbol to przede wszystkim synteza jako przeciwstawienie sztuki analitycznej, synteza dosięgająca niezwykłych rozmiarów" (teza). Rozważ słuszność tego stwierdzenia (polecenie), odwołując do wybranych dzieł literackich (zakres materiału).

"Nie ma rozwoju bez nawiązania" (T. Burek) (teza). Udowodnij (polecenie), że istnieje nieustanny dialog między tekstami literackimi (rozwinięcie tezy) różnych epok (zakres materiału).

Jeżeli teza została sformułowana w temacie, a najczęściej tak jest, to twoim zadaniem jest znalezienie argumentów potwierdzających ją. Tak jest w przypadku poleceń wyrażonych np. w słowach: "wykaż", "udowodnij", "uzasadnij", "wykaż prawdziwość sądu".

Jeśli natomiast w temacie jest polecenie upoważniające cię do przedstawienia swojego zdania i ty je zaprezentujesz, powinieneś znaleźć kontrargumenty. Tak jest w przypadku poleceń: "przedyskutuj", "potwierdź lub obal tezę", "potwierdź lub podejmij polemikę", "rozważ", "skomentuj", "przedstaw swoje przemyślenia".

Pamiętaj! Jeśli formułujesz jakiś pogląd, niezbędne jest jego uzasadnienie. Trzeba znaleźć argumenty.

Najprostsza kompozycja rozprawki:

Wstęp zawierający tezę - możesz go napisać na końcu, gdy już przemyślisz argumentację.

Rozwinięcie składające się z argumentów i przykładów potwierdzających argumenty. Każdy wprowadzony przez ciebie argument powinien rozpoczynać kolejny akapit pracy.

Praktyczna wskazówka: pamiętaj o starannym komponowaniu każdego akapitu, na który składa się jeden argument i przykład lub przykłady. Każdy akapit powinien być zakończony wyraźnym zamknięciem, konkluzją. Akapity zaznaczamy graficznie - większym wcięciem / marginesem.

Zakończenie - potwierdzenie przyjętej we wstępie tezy.
 

romantyk17

Nowicjusz
Dołączył
23 Wrzesień 2006
Posty
81
Punkty reakcji
0
Miasto
ze śląska
no to mozesz mi to przedstawic w formie pracy.
wiesz takajak ty bys to zrobil. bo ja jestem zielony z tego. czytalem ale nie takiego rzeczy do mnie pasują.
 

pawki

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2006
Posty
253
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Gorzów Wlkp
Wytłumacze Ci to własnymi słowami. Bo język książkowy jest rzeczywiście niezrozumialy zazwyczaj ;/

No więc wstęp. Dajesz jakąś myśl. Potem piszesz rozwinięcie, czyli potwierdzasz dlaczego tak jest argumentami i potem robisz w zakończeniu podsumowanie tego wszystkiego.
 

hlfhlf

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2006
Posty
9
Punkty reakcji
0
mam napisa szczegółowy plan rozprawki na temat: Czasami warto bujać się w obłokach.
tutaj ma sie znalęźć: wstęp, rozwinięcie i posumowanie. bardzo prosze was o pomoc :)


hej,

chętnie napiszę Ci tę pracę. Praca - 5, 6, 7 już za 20 złotych!


Pozdrawiam!


Klaudia

(jestem studentką 3go roku filologii polskiej UAM)

gg: 6031480
email: krstpr@o2.pl
 
Status
Zamknięty.
Do góry