Język Dla Początkującego Programisty

TPJ

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2006
Posty
73
Punkty reakcji
0
Nowy jestem na forum i od razu zauważyłem, że w paru postach w tym dziale pojawia się to samo pytanie "jaki język wybrać na początek?". Jest ono zadawane w wielu różnych odmianach, ale problem wciąż ten sam. Może bym i to zignorował, bo takich pytań to już widziałem w sieci setki, podobnie jak i odpowiedzi na nie... No ale jak znalazłem pewien "wykres", z którego to by wynikało, że Visual C++ jest językiem programowania (przynajmniej ja tak to interpretowałem), to się aż za głowę chwyciłem. No i postanowiłem napisać tego posta.


Na wstępie parę słów o mnie, żeby było wiadomo, kto doradza.

Zaczynałem od Atari Basica (zgadnijcie, na jakim komputerze?), skąd się wziął mój wstręt do wszelkich języków posiadających słowo "Basic" w nazwie. Na Atari miałem krótką przygodę z Logo (język funkcyjny).

Potem był już PC: najpierw Pascal, potem C (pod którym "rozwinąłem skrzydła"), trochę assemblera. Tutaj ciekawa historia: wziąłem się raz za pisanie prostej gry w asm i po dwóch tygodniach pracy postanowiłem przejść na C. Przepisanie kodu w C zajęło mi kilka godzin i tak definitywnie zakończyła się moja przygoda z assemblerem.

W C++ w zasadzie nigdy się bardziej nie zagłębiłem (ostatnio to nadrabiam - $$). Po C (i podstawach C++) była Java, a następnie mój ulubiony Python. W międzyczasie zmieniłem system na GNU/Linux, to i się w języku powłoki wprawiłem. Ostatnio postanowiłem doszlifować C++ i wziąć się za pisanie gier na urządzenia przenośne ($$).

Wciąż się też zastanawiam nad nauką OCamla - i jeszcze się nie postawiłem na nim "krzyżyka".

Interesuje mnie programowanie obliczeń matematycznych i gier. Czasami tworzę też bardziej specjalistyczne narzędzia dla administratorów systemów (głównie w Pythonie i języku powłoki). Nigdy nie interesowały mnie aplikacje bazodanowe, biznesowe i sieciowe, absolutnie żaden webmastering.

No to teraz mogę już zacząć mój poradnik - każdy już wie (tak mniej więcej) co wiem, co umię, i na ile można przyjąć, że nie napisałem jakichś bzdur.


Więc od początku...

Reszta postu tutaj. A moderatorów/adminów informuję, że mają prawo wstawić ten tekst do tego postu na forum - jeśli dają radę, oczywiście. Mnie się to nie udało :(
 

TPJ

Nowicjusz
Dołączył
12 Lipiec 2006
Posty
73
Punkty reakcji
0
O ten wykres chodzi?
Tak.

Dlaczego nici? W czym mogę pomóc?

Ciągle ten "Internal Server Error". Podejrzewam, że problemem jest długość posta. Ale tekst już zamieściłem na mojej stronce - i dałem prawo do wstawienia go do tego postu, więc jeśli moderator/admin będzie bardziej sprawny ode mnie, to może to śmiało zrobić - żeby wszystko było w jednym miejscu.

BTW: w międzyczasie edytowałem post, więc teraz to przynajmniej "jakoś" wygląda.
 

lolasz

BIGPostownik - Prywatny ochroniarz Niki !!!
Dołączył
29 Maj 2005
Posty
821
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Świony
na początek polecam basic/ qbasic jest on bardzo prosty a bardzo fajne rzeczy mozna w nim zdziałać
 

Loe

Nowicjusz
Dołączył
29 Czerwiec 2006
Posty
22
Punkty reakcji
0
A ja polecam odrazu przejście do C++ / Java. Sam zaczynałem od Basica, w nim poznałem wszystkie podstawy. Później przyszedł pascal, w nim także podstawy i troche bardziej zaawansowane rzeczy, następnie Delphi, to wiadomo, problemów nie było znając pascala. Chciałem przejść na C++, niestety to już było bardzo trudne, ogólnie chodzi o oznaczniki zamiast kropek -> itd. I sam nie wiem dla czego, ale jakoś nadal nie moge się przełamać do tego języka, próbowałem setki razy i nie wychodzi, wiem, że mam troche mało samozaparcia ;] , wiec to raczej moja wina heh. Ale polecam C++ na początek, podstawy i tak musicie znać , a lepiej przejść do konkretów, takie moje zdanie.
 

korrek

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2006
Posty
368
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
127.0.0.1
A ja polecam odrazu przejście do C++ / Java. Sam zaczynałem od Basica, w nim poznałem wszystkie podstawy. Później przyszedł pascal, w nim także podstawy i troche bardziej zaawansowane rzeczy, następnie Delphi, to wiadomo, problemów nie było znając pascala. Chciałem przejść na C++, niestety to już było bardzo trudne, ogólnie chodzi o oznaczniki zamiast kropek -> itd. I sam nie wiem dla czego, ale jakoś nadal nie moge się przełamać do tego języka, próbowałem setki razy i nie wychodzi, wiem, że mam troche mało samozaparcia ;] , wiec to raczej moja wina heh. Ale polecam C++ na początek, podstawy i tak musicie znać , a lepiej przejść do konkretów, takie moje zdanie.

podobnie tyle że ja zacząłem od Logo :D , potem był Turbo Pascal, Delphi i teraz biorę się za Pythona.

Jeśli ma ktoś jakiś dobry poradnik do niego z góry thanks
 
Do góry