jaka osoba jest dobrym kandydatem na psychologa?

arsen1502

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2011
Posty
31
Punkty reakcji
0
jaka osoba waszym zdaniem ma duże szanse aby stać się dobrym psychologiem? Jakie musi posiadać cechy ?
 

Justyśka...

Nowicjusz
Dołączył
23 Luty 2011
Posty
140
Punkty reakcji
2
Na pewno musi lubić słuchać ludzi. Ludzie mają bardzo dużo do powiedzenia, i często bardzo dużo zadziwiających rzeczy, trzeba lubić słuchać tych dziwnych rzeczy, nawet wtedy, gdy są to, według nas, absurdy. Trzeba być na ludzi otwartym, szczerym, bezpośrednim, kiedy trzeba, trezba zadawać mnóstwo pytań, nawet wtedy, kiedy wydają się one nie na miejscu. Tak moim zdaniem, ale najważniejsze myślę, to to, żeby słuchać ludzi i próbować ich postępowanie oraz sposób myślenia.
 

arsen1502

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2011
Posty
31
Punkty reakcji
0
aha,w takim razie się nadaje , bo słuchać umiem i to bardzo dobrze,wiele osób zgłasza się do mnie ,bo właśnie zawsze wyslucham wszystkiego i doradzę też dobrze...
Ale chciałem się upewnić,ponieważ mam zamiar iść na studia psychologiczne za rok,także lepiej się upewnić wcześniej:)
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
Proza życia: Musi umieć czytać ze zrozumieniem i formułować poprawne wypowiedzi pisemne. Żeby umieć korzystać z dokumentacji i móc napisać spójną opinię. Mam do czynienia ze stażystami - absolwentami psychologii. Większość tego nie potrafi. Sorry - nie mam zaufania do diagnozy napisanej topornym językiem, z błędami gramatycznymi i stylistycznymi. Od razu mam wrażenie, że osoba, która to stworzyła, kupiła maturę i pracę magisterską.
Musi umieć korzystać z informacji, wyciągać logiczne wnioski.
I przede wszystkim musi wiedzieć - czym chce się zajmować i na czym polega praca psychologa. Psycholog nie tylko słucha i doradza. Psycholog przelicza na piechotę mnóstwo testów, pisze niezliczone ilości opinii. Czasem praca psychologa polega tylko na diagnozie. Czasami rozmawia się nie po to, żeby pomóc, tylko po to, żeby ustalić stan faktyczny (jeżeli jest się np. biegłym sądowym).
Najczęściej myśląc: psycholog widzimy psychoterapeutę. Ale po studiach magisterskich do psychoterapii droga długa i kosztowna. I niedoszły słuchaczopomagacz ląduje w poradni diagnozując niezliczone ADHD i ma pretensję, że on myślał, że będzie inaczej.
 

Franken

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2011
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Psychologia to nie tylko terapia i diagnoza, te zagadnienia dotyczą psychologi klinicznej, psychologii zaburzeń. Jest przecież jeszcze psychologia społeczna, to psychologia normy, badania wpływu społecznego na jednostki itp. Tutaj trzeba umieć właśnie czytać ze zrozumieniem, formułować konstruktywną krytykę tekstów, analizować dane, liczy się umiejętność obserwacji, wyciągania wniosków itp. Studiuję psychologię społeczną czwarty rok i powiem, że to spory kawałek pracy, zwłaszcza jeśli studiuje się zaocznie i trzeba godzić naukę i prace naukową z pracą zarobkową. Trzeba też mieć do tego pasję, zaangażowanie i to po prostu lubić :) Są rzeczy łatwiejsze i przyjemniejsze(przynajmniej dla mnie)jak badania eksperymentalne, ale i trudniejsze jak statystyka i metodologia, psychologia wcale nie jest taka znów "humanistyczna", czasami trzeba się trochę naliczyć danych ;)Ale ogólnie polecam, bo to piękna dziedzina nauki ^^
 
Do góry