Jak nie "kapitalizm", "wolny rynek" etc. to co ?

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Jak juz wiemy z dyskusji na tym forum. Koledzy towarzysze po czerwonej barwie ideologicznej wycieraja sobie jezor i krytykuja ciagle ze zlo tego swiata to paskudny wyzyskowny "kapitalizm", "wolny rynek", paskudne i krwiozercze korporacje, armia pracodawcow ktora chce tylko zarabiac i wyzyskiwac biedny lud pracujacy.

Juz nie wglebiajac sie w polemike o slusznosci tych gornolotnych "tez", bo ta sie odbywa w innych tematach chcialbym zobaczyc jakas konkretna, merytoryczna argumenacje.

Co w zamian, jaka alternatywa ? Jak ma byc aby bylo dobrze - w mniemaniu czerwonych towaryszy.

Jak bardzo i co chca ulepszyc w socjalizmie aby dzialalo ? (hie hie)

A sorry, teraz to nie socjalizm a liberalizm i wolny rynek...... (hie hie)

Wiec, jakie rozwiazania, konkretnie ?

Bez dyskusji typu, to zle o bee to kryykujemy.

ALE KONKRETNE ROZWIAZANIA ku rzekomemu lepszemu.

A wiec ?

nie kapializm, nie wolny rynek, wiec co ?
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
Prosze uzytkownik chce prowadzic racjonalna dyskusje jedneczesnie ignorujac trzech "czerwonyh klamcow" ( w jego mniemaniu )
 
S

serwor

Guest
A wiec ? nie kapializm, nie wolny rynek, wiec co ?

Oczywiscie ze moze byc kapitalizm ,w europie poII wojnie kapitalizm kwitł ,ludziom dobrze sie zylo ,ale to byl kapitalizm europejski,dopiero od czasow REgana i krwawej Margaret Thatcher zaczely sie zboczenia liberalne,to oni byli pierwszymi ktorzy rozpoczeli liberalizacje i globalizacje.

Konkrety sa tylko nie bede marnowal czasu na dyskusje z czlowiekiem co mnie ignoruje
Ale to naprawde duzo mowi o tym czlowieku,on po prostu nie potrafi zniesc krytyki i brak mu argumentow.
Woli nic nie slyszec nic nie wiedziec,pokazowy przyklad sekciarstwa. Dla mnie bomba.
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
Oczywiscie ze moze byc kapitalizm ,w europie poII wojnie kapitalizm kwitł ,ludziom dobrze sie zylo ,ale to byl kapitalizm europejski,dopiero od czasow REgana i krwawej Margaret Thatcher zaczely sie zboczenia liberalne,to oni byli pierwszymi ktorzy rozpoczeli liberalizacje i globalizacje.

Zgadzam sie ogolnie. Chociaz ogolnie kapitalizm mi sie nie podoba z drugiej strony jestem realista i wiem ze nie mam co liczyc na jakies wielkie zmiany w przyszlosci, to kapitalizm do czasow neoliberalow wydaje sie byc lepszym rozwiazaniem niz to co mamy teraz.

No i jeszcze nalezalo by do tego zreformowac system powstawania pieniadza i banki wtedy jest szansa na lepsze czasy.
 

rws

Nowicjusz
Dołączył
28 Październik 2010
Posty
278
Punkty reakcji
27
Tak myslalem ze konkretow bedzie 0.

Nie pochlebiaj sobie, po prostu większość cie olała bo widocznie nie jesteś partnerem do dyskusji.

Ja również mógłbym żyć w świecie którym opisał serwor ale wolałbym pójść o krok dalej, więcej nacjonalizacji, bardziej wyrazista, WSPÓLNA droga.

Kapitalizm sam w sobie uważam za ideologię zbrodniczą, choć tak jak mówie kapitalizm w odpowiedni sposób kontrolowany nie jest aż tak dokuczliwy.

Trudno to opisać w 1 poście a nie chce mi sie produkować dla kogoś zaślepionego liberalnymi zboczeniami jak H.

Poczytaj sobie Brasiliacha, Evole, Pierre-Eugéne Drieu la Rochelle od tego możesz zacząć.
 

dorkfargog

Bywalec
Dołączył
14 Czerwiec 2011
Posty
869
Punkty reakcji
31
Wiek
32
Miasto
Pomorze Zachodnie
Ja również mógłbym żyć w świecie którym opisał serwor ale wolałbym pójść o krok dalej, więcej nacjonalizacji, bardziej wyrazista, WSPÓLNA droga.

Piękne, szlachetne, ale gospodarczo niewydajne.

Kapitalizm sam w sobie uważam za ideologię zbrodniczą

Od kiedy kapitalizm jest ideologią (chociaż może i dla nie których dążenie do zysku stanowi jej substytut ).
Już to gdzieś pisałem ale powtórzę, KAŻDY system gospodarczy jest w jakimś stopniu niemoralny, czy to dystrybucyjny czy opierający się na spontanicznym lokowaniu zasobów. Moralność nie jest celem systemu gospodarczego, lecz zapewnienie ludziom warunków bytowych.

Spłycenie sprawy sytuacji w jakiej obecnie jest światowa/europejska gospodarka (nie cierpię tego określenia), do winy Reagana i M. Thatcher to śmiech na sali.
Wypadało by chociaż zauważyć, od czego się zaczęła choćby manipulacja pieniądzem i konsumpcją, która dała rynkom finansowym takie pole do popisu którego pokłosie widzimy dzisiaj.
 
S

serwor

Guest
Wypadało by chociaż zauważyć, od czego się zaczęła choćby manipulacja pieniądzem i konsumpcją, która dała rynkom finansowym takie pole do popisu którego pokłosie widzimy dzisia

No oczywiscie ze tez od czasow Regana,kroczek po kroczku likwidowano te przepisy i ustawy w USA ktore zostaly uchwalone po ostatnim wielkim kryzysie.\

Geneza kryzysu[edytuj]




Wykres indeksu giełdowego Dow Jones Industrial Average w okresie styczeń 2006 – listopad 2008



Nieruchomości na sprzedaż (for sale) lub do wynajęcia (to let)



Reklama kredytu bez zaświadczeń o dochodach i dla osób ze słabą historią kredytową



Alan Greenspan, długoletni przewodniczący Fed
Kryzys dotyczył początkowo tylko amerykańskich banków inwestycyjnych. Przełomowym momentem, mającym wpływ na kryzys, było wejście na giełdę w latach 90. XX wieku jednego z największych banków inwestycyjnych Goldman Sachs. Od tego czasu bank zaczął dążyć do maksymalizacji zysków, (skutkowało to profitami dla zarządu), a uczciwość emisji akcji danej spółki zeszła na dalszy plan. Banki zaczęły wykonywać operacje o wysokim ryzyku. Istotnym faktem jest również wycofanie przepisu w amerykańskim prawie bankowym w 1999 r. o zakazie łączenia dwóch typów bankowości: inwestycyjnej (o dużym ryzyku) i depozytowo-kredytowej (przepis ten został uchwalony w USA po czarnym czwartku z roku 1929). Taki rozdział miał chronić oszczędności obywateli w przypadku strat w bankowości inwestycyjn

A tutaj o Greenspanie ktory byl skrajnym neoliberalem ,guru neoliberalow w USA.

Szef systemu rezerwy federalnej USA[edytuj]

2 czerwca 1987 roku prezydent Ronald Reagan mianował Alana Greenspana na szefa rezerwy federalnej jako następcę Paula Volckera. Na jego nominację rynki zareagowały największymi w ciągu ostatnich pięciu lat spadkami – niektórzy uważali, że Greenspan będzie raczej politykiem. Senat zatwierdził go na tym stanowisku 11 sierpnia.
Już po dwóch miesiącach pracy musiał stawić czoło pierwszemu kryzysowi (czarny poniedziałek 1987).
18 maja 2004 r. został bezprecedensowo nominowany przez George'a W. Busha po raz piąty na szefa Rezerwy Federalnej. Łącznie to stanowisko zajmował podczas rządów czterech prezydentów – Ronalda Reagana, George'a H. W. Busha, Billa Clintona oraz George'a W. Busha.

Młodość i wykształcenie[edytuj]

Alan Greenspan urodził się w żydowskiej rodzinie w Nowym Jorku w 1926 roku. Jego ojciec, Herbert, pochodził z rodziny o korzeniach niemiecko-żydowskich, matka, Rose Goldsmith, z rodziny polskich Żydów z Buczacza[sup][1][/sup]. Studiował w Juilliard w latach 1943–1944. Tytuł Bachelor of Science z dziedziny ekonomii otrzymał w 1948 roku, a magistra w 1950. W 1977 roku został uhonorowany tytułem doktora ekonomii. Jego praca doktorska nie jest udostępniania od 1987 na jego prośbę[sup][2][/sup]. Wszystkie tytuły zdobył na Uniwersytecie Nowojorskim. Studiował także na Uniwersytecie Columbia.
Poglądy i praca zawodowa[edytuj]

W latach 50. i 60. ubiegłego wieku związany był z pisarką Ayn Rand i jej obiektywistycznym ruchem, promując nieskrępowany kapitalizm jako filozofię socjalną i ekonomiczną. Pisał artykuły do pism ruchu. Był także autorem kilku esejów w książce Rand Capitalism: the Unknown Ideal. Popierał system monetarny oparty na złocie i leseferyzm
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Nie pochlebiaj sobie, po prostu większość cie olała bo widocznie nie jesteś partnerem do dyskusji.

Czy wieszkosc to nie wiem. 2 delikwentow ignoruje bo albo wykazuja sie chamstwem, notorycznie klamia, manipuluja i zaklamuja pojecia. Z nimi sensu dyskusji nie widze. Nie mniej nie sadzilem ze na tym forum tylko tych 2 to silna grupa zwolennikow czerwonej choroby, dlatego zalozylem tematm.

Ja również mógłbym żyć w świecie którym opisał serwor ale wolałbym pójść o krok dalej, więcej nacjonalizacji, bardziej wyrazista, WSPÓLNA droga.

Ale to juz bylo.... i... chyba nie ma dobrych wspomnien.

Kapitalizm sam w sobie uważam za ideologię zbrodniczą, choć tak jak mówie kapitalizm w odpowiedni sposób kontrolowany nie jest aż tak dokuczliwy.

Zacznij moze od twojej definicji kapitalizmu i co tam rzekomo jest zbrodniczego? Bo chyba znowu mamy doczynienia z brakiem precyzji.

rudno to opisać w 1 poście a nie chce mi sie produkować dla kogoś zaślepionego liberalnymi zboczeniami jak H.

Jak trudno opisac to po co rozpoczynasz dyskusjie ?

Co i dlaczego jest u mnie "liberalnym zboczeniem" ?

Prosze o konkrety i argumenty, bo przepychanki slowne sa troche bezsensu.

Od kiedy kapitalizm jest ideologią (chociaż może i dla nie których dążenie do zysku stanowi jej substytut ).

No wlasnie od tego nalezy zaczac, musimy sprecyzowac co oznacza to pojecie bo jak widac czerwoni wycieraja sobie nim gebe i zawsze zwalaja wine za wszystko na mityczny "kapitalizm".

A jezeli chodzi o zbrodniczosc to czerwonych towarzyszy o czerwonej ideologi w zbrodniach nikt nie przegonil.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
od kiedy to b. szef FED to liberał, to jakaś pomyłka i łatka w którą są wszyscy zapatrzeni. Czy liberał gospodarczy sztucznie utrzymuje tani pieniądz, żeby kreować gospodarkę. To zwykły socjalista. Nie oceniajmy po hasłach tylko po realnej pracy człowieka - unikniemy pomyłek

O ile wiem to przed Reaganem były lata 70 i upadek gospodarczy USA. On tylko starał się wyciągnąć USA z g..
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
od kiedy to b. szef FED to liberał, to jakaś pomyłka i łatka w którą są wszyscy zapatrzeni. Czy liberał gospodarczy sztucznie utrzymuje tani pieniądz, żeby kreować gospodarkę. To zwykły socjalista. Nie oceniajmy po hasłach tylko po realnej pracy człowieka - unikniemy pomyłek

O ile wiem to przed Reaganem były lata 70 i upadek gospodarczy USA. On tylko starał się wyciągnąć USA z g..

Niestety prawda jest dla nich niewygodna. Co zle i patologiczne, wynikajace z chorej ideologi socjalizmy, zwalaja na "liberalizm", "kapitalizm", "wolny rynek". A faktycznie tych pojec nie znaja badz znaja ale celowo klamia.

Regan liberalem - he he he. Takim jak Orban chyba.

Obecna klasa rzadzaca polska to tez przeciez "neoliberalowie" :D a dlaczego? bo jest zle, a jak jest zle to zawsze rzadza liberalowie. To ze od 89 roku w dzialaniach poliykow liberalnego to nie zawiele bylo a panstwo mamy socjalistyczne z lekkim miksem prywanego kapitalu to oczywiscie szczegol.

Ale jak juz padaja takie slowa ze "liberalizm", "wolny rynek", "kapitalizm" to zlo czy nawet zbrodnia no to ciekawi mnie. CO W ZAMIAN?

Komunizm? to juz bylo... nie kojarze aby byl raj na ziemi.

I jeszcze w kwesti pojecia kapitalizm.

Jezeli uzyc najbardziej znanej definicji z wikipedi wiec

"system gospodarczy opierający się na zasadach wolnego obrotu towarami i usługami, wolnej konkurencji pomiędzy podmiotami oraz wolnego obrotu kapitałem oraz środkami produkcji"

no to precyzjuemy ze chodzi o SYSTEM GOSPODARCZY --- a nie zadna ideologie, po drugie, opiera sie on na WOLNYM obrocie towarami, uslugamim kapitalem i prywatnymi srodkami produkcji

W mojej opini definicja troche nieadekwatna no ale zostawmy,

A wiec, po pierwsze prosilbym o przyklad gdzie owy system gospodarczy taki jak w definicji kiedys zapanowl, slowo kluczowe - WOLNY, WOLNE - czyli cos z czego nie mamy doczynienia dzis a wiec NIE MAMY DOCZYNIENIA Z KAPITALIZMEM. (rynek zawladniety przez korporacje to nie WOLNY RYNEK - WOLNY obrot towarami, uslugami etc.)

Po drugie, jak juz wskazany zostanie przyklad gdzie to mialo miescje to wykazc prosze dlaczego bylo to niesprawiedliwe, zbrodnicze, zle.

Po trzecie, skoro teraz nie mamy kapitalizmu, dlaczego nie powinno sie do niego dazyc.

I CO JEST LEPSZE W ZAMIAN ?
 
S

serwor

Guest
od kiedy to b. szef FED to liberał, to jakaś pomyłka i łatka w którą są wszyscy zapatrzeni.

Od zawsze ,niestety biografi mu nie zmienisz,ksiazek w ktorych o tym pisze tez. Byl guru amerykanskich neoliberalow przez dziesiatki lat.

Regan liberalem - he he he.

No ,no ,jak to sie wszystko zmienia,jeszcze niedawno na tym forum wszyscy chwalili Regana za liberalne rzady a tutaj......
Regan byl nikim ,byl wynajetym aktorem ktory mial udawac ze rzadzi a tak naprade rzadzili neoliberalowie ktorzy za nim stali.
A jak rzadzili....... wy ortodoksci, amisze chcielibyscie wszystko na jutro,nie rozumiecie ludzi,nie macie pojecia o rzadzeniu a tutaj trzeba powoli ,rozwaznie i dlatego neoliberalowie robia swoje powolutku ale konsekwentnie.

3 – STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980. i 1990.: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

Ten trzeci punkt to podstawa dzialan neoliberalow,nic za szybko powoli,ale skutecznie. Wy kolibry przy nich jestescie jak jednokomorkowce,pantofelki,duzo sie jeszcze musicie uczyc.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
jeszcze raz prosze o ocenianie ludzi po tym co robią a nie po tym jaką mają łatkę czy przezwisko
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
jeszcze raz prosze o ocenianie ludzi po tym co robią a nie po tym jaką mają łatkę czy przezwisko

klamstwo, pomawianie, przyklejanie latek.. o ich metoda, jakby trzymac sie prawdy trzeba by podawac argumenty a z tym ciezko co?

czy moze ktos wkoncu poda.

juz wiemy ze kapitalizm jest beee,

no wiec

CO W ZAMIAN ?
 

Kettger

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2009
Posty
177
Punkty reakcji
1
Wiek
35
RWS ma rację - kapitalizm nie jest zbrodniczy tylko wtedy, gdy weźmie się go w solidne karbidła. Coś podobnego, czyli korporacjonizm próbowali tworzyć faszyści. Zachowanie własności prywatnej przy etatyźmie przy zlikwidowaniu wolnego rynku byłoby dobrym rozwiązaniem.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a kto ma brać w karby ten kapitalizm, jak wybrać tą specgrupę
 
S

serwor

Guest
jeszcze raz prosze o ocenianie ludzi po tym co robią a nie po tym jaką mają łatkę czy przezwisko

A konkretnie,o co ci chodzi?

a kto ma brać w karby ten kapitalizm, jak wybrać tą specgrupę

Nie no ja jeste za wolnym rynkiem ,ale to panstwo powinno skanalizowac przepisami ten wolny rynek.
A ogolnie tak jak pisalem powrocic do kapitalizmu europejskiego z lat 60-80 XX wieku.
Tylko oczywiscie to oznacza cla na towary z poza UE [duze] po to aby i w europie oplacalo sie produkowac.
Alternatywa dla tego jest tylko kapitalizm typu azjatyckiego a wiec praca za miske kartofli, bez urlopow,emerytur,ubezpieczen.
To oczywiscie bylby ideal dla biznesu,ale co jest wazniejsze,biznes czy ludzie.
 

Norad

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2010
Posty
1 243
Punkty reakcji
29
Teraz mamy kapitalizm kompradorski połączenie prywatnej własności z regulacjami państwa, dobrze nie wyszło wiec jestem za zdjęciem znacznej części regulacji rynku.
 
Do góry