J.K. Rowling wstrząsa nową książką

D

Dosiek77

Guest
THUMB_PAN_casual_vacancy.jpg

Rzecz dzieje się w małym, spokojnym miasteczku. Niespodziewana śmierć jednego z jego mieszkańców, a ściślej – członka rady - pogrąża je jednak w chaosie. Wszyscy mieszkańcy emocjonalnie podchodzą do tego wydarzenia, w kolejnych domach zaczyna tętnić od plotek. Wkrótce rozpoczyna się walka „o tron”, czyli o wolne miejsce w radzie. Rowling postanowiła z pomocą tak skrojonej fabuły ukształtować różnorodne sylwetki poszczególnych postaci, obnażyć fałsz ludzkich działań i hipokryzję. Zrobiła to jednak zupełnie bez cenzury – nie wahała się przed opisywaniem brutalnych scen gwałtu, przemocy, okaleczeń, patologii. Wszystko to, o czym pisała, nie ma zupełnie nic wspólnego z siedmiotomową sagą fantasy.
http://www.kultura.banzaj.pl/J-K-Rowling-wstrzasa-nowa-ksiazka-sa-pierwsze-opinie-58720.html

Macie zamiar sięgnąć po kontrowersyjną "dorosłą" książke Rowling?
 

Iluvfantasy

Moderator
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
3 067
Punkty reakcji
245
Jasne, że przeczytam, jestem ciekawa tego nowego świata, jaki wymyśliła Rowling. Zobaczymy, jak jej to wyszło :)
 

Marozja

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2008
Posty
2 469
Punkty reakcji
24
Wiek
40
Miasto
Dark side of the Moon
Ja na Potterze nei wyrosłam, jak się zaczął szał, to byłam już dość wyrośniętą nastolatką, więc do Rowling nie mam emocjonalnego stosunku, ale zaimponowała mi, że tak zdecydowanie odcięła się od szufladki "autor fantastyki dziecięcej", chociaż to dla niej poważne ryzyko.

Przeczytam.
 

Rakuzanka

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2013
Posty
64
Punkty reakcji
1
Dosiek77 napisał:
THUMB_PAN_casual_vacancy.jpg

Rzecz dzieje się w małym, spokojnym miasteczku. Niespodziewana śmierć jednego z jego mieszkańców, a ściślej – członka rady - pogrąża je jednak w chaosie. Wszyscy mieszkańcy emocjonalnie podchodzą do tego wydarzenia, w kolejnych domach zaczyna tętnić od plotek. Wkrótce rozpoczyna się walka „o tron”, czyli o wolne miejsce w radzie. Rowling postanowiła z pomocą tak skrojonej fabuły ukształtować różnorodne sylwetki poszczególnych postaci, obnażyć fałsz ludzkich działań i hipokryzję. Zrobiła to jednak zupełnie bez cenzury – nie wahała się przed opisywaniem brutalnych scen gwałtu, przemocy, okaleczeń, patologii. Wszystko to, o czym pisała, nie ma zupełnie nic wspólnego z siedmiotomową sagą fantasy.
[url][url]http://www.kultura.banzaj.pl/J-K-Rowling-wstrzasa-nowa-ksiazka-sa-pierwsze-opinie-58720.html[/url][/url]

Macie zamiar sięgnąć po kontrowersyjną "dorosłą" książke Rowling?
czytałam, tragedia. głupia jak nie wiem... zdziwiłam się bo po Rowling spodziewałam sie lepszej lektury.
 

Iluvfantasy

Moderator
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
3 067
Punkty reakcji
245
Również czytałam, podobała mi się. Może w niektórych momentach, gdzieś na początku nieco się dłużyło, ale z każdą chwilą było lepiej. Końcówkę to już w ogóle pochłonęłam jednym tchem. Co prawda nie wciągnęła mnie aż tak, jak Potter, ale i tak była bardzo dobra.
 

Marozja

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2008
Posty
2 469
Punkty reakcji
24
Wiek
40
Miasto
Dark side of the Moon
Z tą książką są dwa problemy.

Pierwszy, że reklamują ją jako kontrowersyjną, drastyczną, cholera wie jaką i czytelnik spodziewa się jeśli nie wbijającego w fotel thrillera to chociaż czegoś serio szokującego, a to po prostu dość opasła, wielowątkowa powieść obyczajowa. Pół garści "momentów" na krzyż i tyle z tej "kontrowersji". Mam wrażenie, że głównie przez to większość osób jest po lekturze rozczarowana.

A drugi problem to taki, że osobiście odniosłam wrażenie, że Rowling nie może się właściwie zdecydować, czy pisze stricte dla dorosłych - ludzi, którzy mają rodziny, dzieci, pracę, czy może dla takich starszych nastolatków. Część książki jest dla tych, część dla tych. Dorosłych ludzi nudzą dłuższe fragmenty poświęcone nastolatkom, nastolatki - dorosłym z rodzinami.

Ale mimo wszystko pokazanie tej hipokryzji, małomiasteczkowości, dulszczyzny wyszło Rowling bardzo celnie, bohaterowie są różnorodni, książka napisana jest lekkim, płynnym językiem - słowem, nie jest tak źle, można poczytać. Ale jednak mimo wszystko ja się cieszę, że pożyczyłam, a nie kupiłam, bo książka jest raczej na raz.
 
M

mmamba88

Guest
Szalony90 napisał:
Opłaca się kupić?
Nie, ale wypożyczyć z ciekawości czemu nie.
Mnie początek tak się dłużył, że padłam przed dwusetną stroną i na razie leży niedoczytana...
Liczyłam, że porwie mnie od pierwszej strony a tu mmm rozczarowanie.
 

inherentny

Geniu Loci
Dołączył
19 Grudzień 2012
Posty
270
Punkty reakcji
13
Miasto
kraków
Mój ksiądz mówi, że HP był przesycony symboliką i ideologią New Age, ciekawe jak będzie z tym dziełem.
 
D

Directioner

Guest
Czmu by tak nie wyporzyczyc ? Osobiscie moim zdaniem wszystkie ksiazki J.K. Rowling sa jak dlamnie super
 

wwwMwww

Nowicjusz
Dołączył
13 Maj 2013
Posty
21
Punkty reakcji
0
również zakupiłam ale się rozczarowałam niestety ... jakoś czegoś więcej się po niej spodziewałam może dlatego
 

MartynkaWawa

Nowicjusz
Dołączył
22 Maj 2013
Posty
27
Punkty reakcji
0
Chyba nic nie dorówna Harremu :D Swoją drogą widział ktoś ten film o J.K Rowling? Dobry?
 
I

immanentne

Guest
ja przeczytam tę książkę, ale dopiero gdy bedę na wakacjach, wtedy będę miec na to czas
 
Do góry