Imperium Rosyjskie - ostatnie 10 lat

Han Pasado

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2011
Posty
142
Punkty reakcji
6
Zakładam temat o Rosji przedrewolucyjnej. Żeby zakres dziejów nie był zbyt rozległy, to ramy czasowe omawianego tematu określam na (mniej-więcej) okres między wojna japońską a abdykacją cara Mikołaja II Romanowa 15 marca 1917.
Mam nadzieję że znajdą się chętni do dyskusji na temat tego olbrzymiego i pasjonującego państwa jakie istniało przed wybuchem wojny domowej w 1917 roku.
 

Attachments

  • 800px-Flag_of_Russia_(1914–1917).svg.png
    800px-Flag_of_Russia_(1914–1917).svg.png
    15,6 KB · Wyświetleń: 14

martus_xxv

Nowicjusz
Dołączył
29 Sierpień 2011
Posty
8
Punkty reakcji
0
Fakt. Temat rzeka, tylko nie wiem czy do końca to forum jest najlepszym miejscem do takich wymian poglądów
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Zaczynać można właśnie od 1905r.
1) Z Jponią mimo szumnych zapowiedzi łomot totalny. Dobrze walczący żołnierze w Port Artur dowodzeni w większości przez kretynów w mundurach generalskich
2) Wystąpienia robotnicze stłumione - ale władze widzą że coś się święci
3) Rodzi się mozolnie kapitalizm w feudalnym państwie
 

Han Pasado

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2011
Posty
142
Punkty reakcji
6
Od wojny z Japonią to już faktycznie widzimy początek końca. Inna sprawa to kolosalne zróżnicowanie narodowościowe,religijne i społeczne w Imperium nad którym już nikt nie panował.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Tak jak pisał Herbatniczek. Rośnie kapitalizm, świat się kurczy, i do Rosji przenikają nurty intelektualne z Zachodu, czyli głównie socjalizm, ale Rosja to inna kultura inna cywilizacja. Rosjanie nie mogli się odnaleźć w swojej budowanej na tradycjach Bizancjum i wpływów tatarskich, rzeczywistości, która nie przystawała do tego co pisała się, myślało i robiło na zachodzie. Dlatego musiało się to skończyć rewolucją, która zresztą przyniosła jeszcze dziwniejszy misz masz, rosyjskiej mentalności i zachodnich idei, ale całość okazała się dla nich strawna i do dzisiaj Rosjanie się tego w gruncie rzeczy trzymają.
 
Do góry