ile kcal dla faceta?

adkarolek

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2011
Posty
9
Punkty reakcji
0
pytanko mam ile kcal powinienem zjadac??? mam 21 lat, tryb zycia raczej siedzacy (studiuje),pytam bo hmm wydaje mi sie ze cos jest nie tak z moja dieta...moze zjadam za duzo kcal i przez to mi sie odklada?? co z tym zrobic, dieta, cwiczenia, co??
 

BOSSY

Bywalec
Dołączył
13 Październik 2009
Posty
1 593
Punkty reakcji
133
Wiek
34
wklej tu swoją listę codziennych posiłków, oraz mniej wiecej ich gramature.
 

eveille

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2010
Posty
19
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Nowy Sącz
Dużo ludzi tyje jak idzie na studia (w tym ja), bo mniej sie ruszają (wf raz w tyg, w LO był ze 2 lub 3) Znalazłam w necie, że faceci w wieku 21 – 60 potrzebują 2400-2600 kcal przy umiarkowanej aktywności. Pewnie trzeba wziąć poprawkę o swój własny organizm: metabolizm itp na pewno jak się trochę poruszasz to trochę przyśpieszy przemiana materii ale zyby schudnac na serio musisz jeść mniej kcal niż spalasz,do tego dobra jest dieta cambridge tak myślę, jest bardzo niskokaloryczna ale dziękii temu spala się sadełko.
 

Kenobi

Jedi Master
Dołączył
1 Październik 2010
Posty
3 040
Punkty reakcji
169
Wiek
40
Miasto
zmienna
pytanko mam ile kcal powinienem zjadac??? mam 21 lat, tryb zycia raczej siedzacy (studiuje),pytam bo hmm wydaje mi sie ze cos jest nie tak z moja dieta...moze zjadam za duzo kcal i przez to mi sie odklada?? co z tym zrobic, dieta, cwiczenia, co??

Dobor kalorii na dzien to sprawa indywidualna, zalezy od wieku, wzrostu i wagi. To po pierwsze.
Kolejan sprawa to oczywiscie tryb zycia, aktywny czy siedziacy.

Na internecie mozna znalezc informacje jak obliczyc taki dobor kalorii, sa na to jakeis tam uprosczone wzory.

Mozna opracowac dla siebie jakis tam system ale potem - co najwazniejsze - nalezy monitorowac metoda prob i bledow.

Trzeba prowadzic pomiary wagi ciala, obwodow w miesiach newralgicznych itd.

Wtedy widac po miesiacu czy sa jakies efkety czy nie. I odpowiednio system zmodyfikowac.

Sama ilosc kalorii to oczyiwcie nie wszystko, wazny jest tez podzial z jakich substancjii tych kalorii dostarczamy, ile z weglowod, bial, i tl.

Jezeli sie nie trenuje na rozrost masy miesniowej to moze byc pewnie 1,5g bialka na kg ciala, 20% z tluszczu a reszta z wegli.

Jak juz sie wie ile trzeba danych substancji pochlonac to nalezy rozplanowac to na posilki, posilkow dziennie powinno byc mysle ze z min 5.

Sniadanie najwazniejsze, z niego ok 30% kalorii calodniowego zapotrzebowania a pozniej stopniowo onbnizac.

Jezeli sie da, a przewaznie ciezko o to, to powinno sie tez rodzialac bialka od weglowodanow w posilku, itd. itp.

Do tego odpowiednia ilosc plynow z min 2 litry na dzien, w tym woda o odpowiednich skladnikach mineralnych. Jezli sie da, a przewaznie ciezko o to, to powinno sie przyjmowac plyn 30 min przed posilkiem :)

Do tego w diecie musza byc owoce, warzywa, mikroelementy i takie tam.

Ciezka sprawa co? No ale probowac mozna :)

Sam niedlugo bede probowal wdrazac taki system :p

Dieta - a raczej nazwalbym to odpowiedni system odzywiania - to polowa sukcesu. Druga polowa to aktywnosc fizyczna. Trzeba uprawiac jakis spor a najlepiej sporty, ja mam zamiar niedlugo silkowato troche do tego biegi i moze kosz ;)

U mnie po obliczeniach wyszlo ze zaczne z pulapu 2500 kcal na dzien, zobacze jakie beda efekty.

Trzeba tez podkreslic ze jak sie ma ZA MALO kalorii to tez zle.

Oranizm wtedy zwalnia metabolizm i sie wcale nie chudnie, tylko sie glodzi i meczy organizm, to tez nie doba droga.

Kalorii ma byc ODPOWIEDNIA ILOSC. Nie za malo i nie za duzo, jak sie uprawia sport to nawet lepiej miec troche za duzo.

Nie mosze wspominac ze kalorie musza pochodzic od wmiare mozliwe dobrej jakosci pozywienia.

Bo 500 kcal z piwa to nie to samo co 500 z np. zdrowej kaszy.
 

adkarolek

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2011
Posty
9
Punkty reakcji
0
wklej tu swoją listę codziennych posiłków, oraz mniej wiecej ich gramature.

kurcze nie mam pojecia jaka gramature maja moje posilki, przeciez ich nie waze...szczegolnie jak jem gdzies na miescie bo mam przerwe w zajęciach. co do posilkow to nigdy nie wychodze z domu bez sniadania zwykle jem ze 2 kajzerki z szynka, serem itp, a potem no to zalezy, jak mam zajecia, czasem koncze wieczorem i dopiero jak wroce jem, a w miedzy czasie jakas kanapke, banana jem, czasem batona lub czekolade.

Jedi Master rzeczywiscie sporo tego ale moze da rade wprowadzic czesc tego w zycie
 

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
1. Facet w Twoim wieku może zjeść i 4000 kcal codziennie - byle się ruszał I(bieganie, jazda na rowerze, aktywny seks itp). Dla Ciebie jednak najbardziej odpowiednią dietą będzie 2000 - 2500 kcal na dobę.
2. Istnieje pewna zasada: Śniadanie: 30%
II śniadanie: 10%
Obiad: 30%
Podwieczorek: 10%
Kolacja: 20% - Jest to wskaźnik rozłożenia posiłków na cały dzień. Jeśli nie zjada się podwieczorku owe 10% przypada wtedy na obiad. Jedząc w ten sposób przyzwyczajamy organizm do stałych porcji i stałych porach, co pozwala na prawidłowe utrzymanie homeostazy.
3. Jeśli Twój tryb życia jest siedzący i ponadto studiujesz Twoja dieta powinna być bogata w białko oraz kwasy tłuszczowe omega 3-6-9. Polecam zatem białe mięso ryb morskich, chude mięso drobiowe oraz chude polędwice i szynki. Ogranicz spożywanie węglowodanów (szczególnie sacharozy - zamiast cukru do herbaty polecam miód). Warzywa owocowe (marchewka, pomidor) także zawierają wiele cukrów, więc skup się raczej na strączkach gdyż zawierają wiele białka.
4. Aby potrawy były wartościowe należy skrócić czas ich obróbki termicznej do minimum. Ryby i mięso piec w piekarniku w folii beztłuszczowo, a aby uzupełnić poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych, spożywać je na surowo w sałatkach i surówkach.
5. W tej diecie alkohol w jakiejkolwiek postaci jest wykluczony.
6. Około 30 minut ćwiczeń codziennie.

kurcze nie mam pojecia jaka gramature maja moje posilki, przeciez ich nie waze...szczegolnie jak jem gdzies na miescie bo mam przerwe w zajęciach. co do posilkow to nigdy nie wychodze z domu bez sniadania zwykle jem ze 2 kajzerki z szynka, serem itp, a potem no to zalezy, jak mam zajecia, czasem koncze wieczorem i dopiero jak wroce jem, a w miedzy czasie jakas kanapke, banana jem, czasem batona lub czekolade.

Jedi Master rzeczywiscie sporo tego ale moze da rade wprowadzic czesc tego w zycie

W przypadku diety zbilansowanej jadanie na mieście jest wykluczone. Jeśli masz taką sytuację możesz posiłki przygotować w domu i zabrać ze sobą w pojemnikach próżniowych.
 

karolak

Nowicjusz
Dołączył
30 Wrzesień 2010
Posty
18
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Skierniewice
Dużo ludzi tyje jak idzie na studia (w tym ja), bo mniej sie ruszają (wf raz w tyg, w LO był ze 2 lub 3) Znalazłam w necie, że faceci w wieku 21 – 60 potrzebują 2400-2600 kcal przy umiarkowanej aktywności. Pewnie trzeba wziąć poprawkę o swój własny organizm: metabolizm itp na pewno jak się trochę poruszasz to trochę przyśpieszy przemiana materii ale zyby schudnac na serio musisz jeść mniej kcal niż spalasz,do tego dobra jest dieta cambridge tak myślę, jest bardzo niskokaloryczna ale dziękii temu spala się sadełko.

Mnie urósł bojler od picia piwa i kebabów :sexy: Życie studenckie to jedna wielka szkodliwa wyżera ;)
 

eveille

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2010
Posty
19
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Nowy Sącz
No powiedzmy...mnie się przytyło od podjadania przy nauce, sczególnie w czasie sesji łażenie do lodówki jest o wiele lepszym zajęciem niż uczenie się
 

hRs

Nowicjusz
Dołączył
2 Czerwiec 2011
Posty
7
Punkty reakcji
0
Co do Twojego zapotrzebowania to
Twoja waga x 24 = wyn
wyn x współczynnik aktywności 1.0-1.5 (u Ciebie 1.0) = wyn

Musisz zacząć jeść regularne posiłki w odstępach czasowych 2-2,5h.
Bieganie wolnym truchtem około 40 minut po 4-5 razy w tygodniu spali Ci oponkę itd.
Na kolację nie jedz węglowodanów - chleb, ryż, makaron, kasza itd...
Do tego wyrzuć z diety białe pieczywo, a zastąp żytnim pełnoziarnistym.
Staraj się nie jeść produktów mlecznych, napojów gazowanych (zamień je na wodę jonizowaną), fast foody itd.
Zalecam Ci jedzenie sporej ilości warzyw oraz zażywanie witamin :)
 

gbur12

Nowicjusz
Dołączył
2 Czerwiec 2011
Posty
33
Punkty reakcji
0
Najważniejszy jest metabolizm, czyli przemiana materii
 

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
Co ma metabolizm do spalenia tłuszczu?

Szybki metabolizm zależy m.in. od czynników genetycznych. Kiedyś na metabolizm mówiono raczej „przemiana materii”. Od tempa metabolizmu zależy, jak szybko są spalane składniki pokarmowe, dostarczane do organizmu. Szybki metabolizm nie powoduje tycia i ułatwia chudnięcie...
Jak przyspieszyć metabolizm?

Osoby z nadwagą dałyby wiele, żeby przyspieszyć swój metabolizm. Przyspieszenie przemiany materii jest możliwe po podaniu hormonów tarczycy. Człowiek wówczas chudnie i spala więcej tłuszczu oraz węglowodanów. Podawanie hormonów tarczycy stosowano nie tak dawno u osób z nadwagą. Zaprzestano jednak tej metody, ponieważ okazała się szkodliwa dla zdrowia. Prawidłowa przemiana materii jest możliwa, gdy zachowujesz równowagę między ilością zjadanego pokarmu a wysiłkiem fizycznym.
Metabolizm a suplementy diety i zioła

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, których producenci zapewniają o działaniu przyspieszającym metabolizm. Nie istnieją jednak żadne dowody na to, że produkty te mają właściwości przyspieszania czy spowalniania metabolizmu.

Zioła też nie są dobrze przebadane, jeśli chodzi o kwestię ich wpływu na metabolizm. Oczywiście, znane jest przeczyszczające działanie ziół, ale picie ziołowych herbatek nie przyspieszy przemiany materii. Takie zioła działają odwadniająco. Nie pomogą jednak zredukować tkankę tłuszczową.
Szybki metabolizm – od czego zależy?

To, że jedni mają szybki, a drudzy – wolny metabolizm – zależy przede wszystkim od genów. Przecież nierzadko jest tak, że pewna osoba dużo je, mało się rusza, a mimo tego nie tyje. Natomiast ktoś inny ogranicza jedzenie, ćwiczy, a jednak stale ma nadwagę. W organizmie człowieka znajduje się tzw. brunatna tkanka tłuszczowa, rozmieszczona wzdłuż kręgosłupa.

Niektórych ludzi natura obdarowała nią hojniej. Jeżeli ktoś ma tej tkanki w organizmie więcej, to nadmiar pożywienia w jego organizmie z łatwością zmienia się w energię. Osoby otyłe mają znacznie mniej brunatnej tkanki tłuszczowej. Ponadto, niektórzy rodzą się z małą liczbą komórek tłuszczowych, a inni mają ich sporo. Są również tacy, którzy przychodzą na świat z dużą liczbą uśpionych komórek tłuszczowych – tzw. preadypocytów.
Dieta i odchudzanie a liczba komórek tłuszczowych

Liczba komórek tłuszczowych jest dana raz na całe życie. Komórki tłuszczowe nigdy nie znikną z organizmu, mogą się jedynie zmniejszać podczas odchudzania. Szczęściarze, którzy rodzą się z małą liczbą komórek tłuszczowych, nawet jeśli tyją, łatwo chudną. Ich komórki tylko się powiększają, więc wystarczy zmniejszyć ich objętość.

Ci, którzy mają dużo komórek tłuszczowych w organizmie i przybiorą na wadze, chudną z trudem i tylko do pewnego momentu. W najgorszej sytuacji są te osoby, które mają uśpione komórki tłuszczowe. Zaburzenia przemiany materii czy zaburzenia hormonalne (ciąża, przekwitanie itp.) mogą wyrwać komórki z uśpienia i spowodować gwałtowne tycie.
Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny to poważna choroba cywilizacyjna. Spowodowana jest brakiem aktywności fizycznej, spożywaniem kalorycznego i wysoko przetworzonego pożywienia i nadmiarem stresu. Aby zrozumieć mechanizm powstawania zespołu metabolicznego, należy dowiedzieć się kilku wiadomości o tzw. tkance tłuszczowej białej. Tkanka ta jest rozmieszczona w różnych miejscach ludzkiego ciała i ma różne przeznaczenie. Tkanka tłuszczowa biała na brzuchu magazynuje energię. Jej komórki tłuszczowe są większe, łatwo zmieniają swoje rozmiary. Tkanka tłuszczowa podskórna znacznie ciężej zmniejsza swoją objętość. Magazynuje energię na „trudne czasy".

U kobiet tłuszcz na udach i pośladkach jest magazynem energii dla potomka, bo z niego właśnie organizm kobiety karmiącej czerpie kwasy tłuszczowe do produkcji mleka. Zespół metaboliczny powstaje wówczas, gdy tkanki tłuszczowej jest za dużo wewnątrz brzucha. Otyłość udowo-pośladkowa nie powoduje zespołu metabolicznego. Otyłość brzuszna natomiast skutkuje powstawaniem cząsteczek zwanych lipoproteinami, które zawierają dużo cholesterolu. Wzrasta wówczas ciśnienie krwi i ryzyko zagrożenia cukrzycą.
Dieta przyspieszająca przemianę materii

Aby przyspieszyć metabolizm, należy zmniejszyć liczbę dostarczanych kalorii. Przede wszystkim warto ograniczyć zjadanie tłuszczów nasyconych na rzecz zwiększenia ilości tłuszczów nienasyconych w diecie. Jeśli chcesz, by twoja przemiana materii była szybsza, nie objadaj się słodyczami, które zawierają cukry proste. W ich miejsce należy wprowadzić do diety cukry złożone pochodzenia roślinnego oraz błonnik rozpuszczalny, którego źródłem są produkty zbożowe, warzywa i owoce. Lepsza przemiana materii plus ćwiczenia fizyczne to gwarancja poprawy zdrowia i sylwetki.
 

kasia80

Nowicjusz
Dołączył
15 Czerwiec 2011
Posty
11
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
są specjalne kalkulatory do obliczania zapotrzebowania, sam wiek to trochę za mało

spróbuj obliczyć na podstawie tego: http://www.vitalia.pl/index.php/mid/6/fid/22/odchudzanie/diety/act/cpm tu tylko wpisujesz dane i sam liczy
 
Do góry