II wojna światowa

melostupro

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2009
Posty
133
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Springfield
nie wiem czy było, szukałam, jednak nie znalazłam dokładnie tego czego szukałam. W razie czego zamknąc, albo przenieśc.

Chodzi mi o to, abyście podzielili się ciekawymi anegdotami dotyczącymi II wojny światowej, takimi, których nie ma w podręcznikach :)
znacie jakies?
 

tomek205

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2009
Posty
50
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Tam gdzie mnie nogi poniosą ;-)
Hmm ja znam apropo Rosjan ;D Czytalem jakis czas temu że łatali dziury w czolgach...kartonami :sexy: Albo strzelali z dział przeciwpancernych do samolotow...ogolnie rosjanie byli hardcorowi :lol:
 

dudu66

Nowicjusz
Dołączył
24 Styczeń 2010
Posty
80
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Z przed monitora
Anegdota z książki Corneliusa Ryana - Najdłuższy dzień (D-Day)

Podczas opusczania barek z okrętów destantowych, otworzył się jeden z ustępów od rur kanalizacyjnych na okręcie matce, cała brązowa zawartość zaczeła się wlewać do barki pełnej żołnierzy

Cała książka to jeden wielki reportaż z walk podczas D-day, pełny anegdot, ciekawych opisów itd. Polecam również pozostałe dwie książki z trylogii
 

Neriw

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2009
Posty
265
Punkty reakcji
14
W październiku 1944 roku Adolf Hitler powiedział do Himmlera "Ah , żebyśmy my Niemcy mieli chociaż jednego takiego dzielnego generała jak Bór-Komorowski".
 

melostupro

Nowicjusz
Dołączył
22 Luty 2009
Posty
133
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Springfield
dobre ;) ja znowu słyszałam, od babci koleżanki, że byli wysłani gdzieś na prace przymusowe. i rosyjscy żołnierze mieli przy nich warty. i ta babcia rozmawiała z jakąś kobietą o Katyniu, że padło sformułowanie, że ruski naszych w Katyniu zabijają. a ten jeden żołnież podszedł i im łamaną polszczyzną, że "ruski w Katyniu, to i waszych i naszych" i pokazal taki gest jakby se gardło podcinal.

nie wiem czy to ciekawe, no ale taka anegdotke ja znam np...
 

Jambez

Absurd i Nonsens
Dołączył
4 Styczeń 2009
Posty
1 265
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Bielsko Biała.
Ostatnio natknąłem się na ciekawostkę w książce pt. "Berlin 1945", że podczas obrad wojskowych z udziałem Führera, oraz jego generałów, gdy omawiano strategię na kolejne natarcia na teren wroga dowódca niemieckiego lotnictwa Feldmarszałek Herman Göring nad planami działania pochylał się tak nisko, że pozostali uczestnicy obrady nie zdołali niczego dostrzec, a gdy ostatecznie postanowiono się zdecydować na opracowaną strategię, to udawał zaskoczonego cofając się parę krok wstecz, co go wielokrotnie zdradziło, że nie posiadał niemalże zielonego pojęcia o taktyce.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
W październiku 1944 roku Adolf Hitler powiedział do Himmlera "Ah , żebyśmy my Niemcy mieli chociaż jednego takiego dzielnego generała jak  Bór-Komorowski".


wiedział co mówi dzięki niemu niemal zrównał z ziemią Warszawę !! zatem właściwie miał go w swojej menażerii ... :/ melostupro ta twoja "anegdotka " to q*rwa śmieszna nie jest !!
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Na froncie zachodnim PzKpfw V "Panther" miały dużą przewagę nad czołgami alianckimi. Trzy bezpośrednie trafienia z działa 76,5mm czołgu Sherman musiała otrzymać Pantera, aby zostać powstrzymana. Podczas walk z Shermanami dochodziło do "zabawnych" sytuacji. 17 stycznia 1945 roku Pantery z 10 SS D.P. "Frundsberg" napotkały pod miejscowością Herlishein amerykańskie Shermany. Po kilkunastu minutach płonęło kilka Shermanów, a pozostałe się poddały. Okazało się, że Amerykanie opracowali instrukcję, w której zabraniali swoim czołgistom walki na krótkie dystansy z Panterami
.

Order Czerwonej Gwiazdy dostawał w Armii Czerwonej każdy, kto zniszczył choć jeden niemiecki czołg. Dla dowódców radzieckich ordery były najważniejsze. Radziecki żołnierz mógł być głodny, ale zaraz po walce musiał otrzymać order. Gdy w nocy 26 października 1941r. szef oddziału kadr 64 Armii zgubił walizkę z 40 orderami, poinformowano o tym zdarzeniu samego Stalina. Na Kremlu powstało takie zamieszanie, jakby zaginęły co najmniej tajne plany obrony Moskwy. Stalin osobiście wydał rozkaz odnalezienia walizki z orderami. Znalazła się po dwóch dniach. Brakowało tylko jednego orderu, mimo to pechowy szef oddziału kadr został rozstrzelany
.

W początkowym okresie wojny z Niemcami Stalin nazywał swoich generałów idiotami z powodów ponoszonych przez nich klęsk. Sowieccy dowódcy faktycznie bili rekordy głupoty - byli niedoświadczeni; starą kadrę Stalin wcześniej sam wykończył. Jednym z najbardziej drastycznych przykładów głupoty był epizod bitwy nad Donem, gdy przeciwko niemieckiej 16 Dywizji Pancernej wysłano 3 bataliony absolwentów szkoły oficerskiej, którym nie wydano nawet broni. Dowodzący atakiem oficer, już w niewoli opowiadał, że protestował przeciwko wysyłaniu na front nieuzbrojonych żołnierzy, ale został zrugany przez pijanego generała jako "dekownik i dywersant".
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
klasa ciekawostki Out !! takie lubię ;) coś ode mnie : oficer gestapo który w czasie rewizji w paryskim mieszkaniu Pabla Picassa pokazując na zdjęcie obrazu guernica zapytał malarza : "czy pan to zrobił?" - "nie"-odparł Picasso - "wy to zrobiliście". :D
 

Hibios

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
No to ja tu dodam parę cytatów

"Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka" - Józef Stalin

"Najlepszą formą obrony jest atak" - Adolf Hitler

"Jeśli niemiecki naród nie potrafi zwyciężyć to powinien zginąć" - Adolf Hitler

Na razie tyle bo tylko te mi się najbardziej podobają
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
"mydlana mitologia żydowska"
RAI - napis taki był na mydle w Niemczech i na podstawie fantazji 1 polaka powstała legenda o tym, że było produkowane z Żydów w obozach
bzdura kwadratowa, raz że wtedy napis powinien wyglądać RAJ, dwa ile to tłuszczu dało by się "wyciągnąć" z wyniszczonego i wychudzonego więźnia?
 

Kajan90

Żuaw Prawdy
Dołączył
25 Maj 2007
Posty
1 138
Punkty reakcji
5
Wiek
34
Podczas gdy Polskie siły wyjeżdżały z Syrii po kapitulacji Francji doszło do ciekawego wydarzenia. Polscy żołnierze mieli zostać rozbrojeni przez francuzów, jednak do tego nie doszło i ze sprzętem wyruszyli w drogę do Palestyny. Gdy mijali Koszary Legii Cudzoziemskiej w Homos nie byli pewni czy nie zostaną przez nich zaatakowani, ku zdziwieniu Polaków Legioniści stanęli w dwuszeregu frontem do nich i oddali im honory ;) tak właśnie pożegnali polskich wojaków ;)
 

stefanb

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2010
Posty
19
Punkty reakcji
1
mi babcia opowiadało o Rosjanie podobno jak wchodzili do czyjegoś domu i widzieli, że z kranu leci woda to go wyrywali bo myśleli, że jak u siebie go w ścianę wsadzą to też będzie leciała ....
 

Steven92

Nowicjusz
Dołączył
24 Czerwiec 2010
Posty
285
Punkty reakcji
9
Wiek
15
Anegdota z książki Corneliusa Ryana - Najdłuższy dzień (D-Day)

Podczas opusczania barek z okrętów destantowych, otworzył się jeden z ustępów od rur kanalizacyjnych na okręcie matce, cała brązowa zawartość zaczeła się wlewać do barki pełnej żołnierzy

Cała książka to jeden wielki reportaż z walk podczas D-day, pełny anegdot, ciekawych opisów itd. Polecam również pozostałe dwie książki z trylogii

Racja, dobra książka oddająca to co się stało podczas lądowania w Normandii, szczerze polecam jak ktoś nie czytał.
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Stalin długo nie przyjmował do wiadomości rozmiarów klęski Armii Czerwonej w wojnie z Niemcami. 5 października 1941 roku pilot samolotu powiadomił, że na drodze w odległości 180 km od Moskwy posuwa się na wschód kolumna hitlerowskich czołgów. Nikt w to nie uwierzył i wysłano drugi samolot. Kiedy pilot potwierdził ten meldunek, wysłano kolejny samolot. Trzeci pilot również poinformował o długiej na kilkanaście kilometrów kolumnie wojsk niemieckich. Na rozkaz Berii aresztowano trzech pilotów za "rozpowszechnianie paniki". Wszyscy zostali rozstrzelani, a niemieckie czołgi niemal doszły do Moskwy.

Pancerz Tygrysa, wykonany ze szlachetnej stali, był tak twardy, że pociski często pękały po trafieniu. W takiej sytuacji zdarzało się, że od wewnętrznej strony, przy dostatecznie dużej sile uderzenia, odrywały się kawałki stali i raziły załogę. Uczestnik walk w Normandii wspominał, że Tygrys ostrzelany z małej odległości, przez 3 Shermany, nagle zatrzymał się i przerwał ogień. Na jego pancerzu nie było śladów przebicia; po zajęciu terenu przez piechotę okazało się, że czołg był nie uszkodzony, ale cała załoga została wybita odpryskami pancerza.

Opinia o całkowitej motoryzacji Wehrmachtu we wrześniu 1939r. jest mitem. Z 48 dywizji piechoty, które walczyły w Polsce, tylko 4 były zmotoryzowane. W pozostałych, tak jak w dywizjach polskich, używano zaprzęgów konnych.

Na kronikach filmowych widać Volkssturmistów pobierających wprost z ciężarówek karabinki Sturmgewehr 44, ale poza kadrem nie przydzielano im tej broni. Często mieli niemal zabytkowe Manlichery, austriackie karabiny powtarzalne z 1895r.

1 września 1939 roku został ustanowiony Krzyż Wielki Krzyża Żelaznego nadawany za rozstrzygające zwycięstwa na froncie. Był on najwyższym stopniem Krzyża Żelaznego. Jako jedyny podczas II wojny światowej dostał go Goering 19 VII 1940 wraz z nominacją na marszałka Rzeszy. Jakież to wielkie zwycięstwa miał Goering na swoim koncie? :D :D :D

Pewien dentysta z Pensylwanii, Lytle Adams, po zbombardowaniu Pearl Harbor poprzysiągł Japończykom zemstę za ten zdradziecki atak. W ciągu kilku tygodni Adams opracował plan zbombardowania Tokio przy pomocy... nietoperzy! Ten absurdalny pomysł został zaakceptowany przez prezydenta i niebawem Narodowy Komitet Badań nad Obronnością zaczął przeprowadzać eksperymenty w ramach operacji, którą określono mianem planu Adamsa. Do prób wytypowano jeden z najbardziej rozpowszechnionych w Stanach Zjednoczonych gatunków tych ssaków. Nietoperzom używanym w eksperymentach podwiązano mały ładunek wybuchowy z wmontowanym mechanizmem zegarowym, który miał spowodować wybuch ładunku w określonym czasie. Tak wyposażone zwierzęta planowano przetransportować samolotami do Japonii i zrzucić nad Tokio. W połowie 1943 roku, w największej tajemnicy, przeprowadzono próbę w terenie, na małym, oddalonym od osad ludzkich lotnisku w Kalifornii. Większość nietoperzy, tak jak chcieli tego naukowcy, poleciała w kierunku celu ataku. Niestety, nie wszystkie. Kilka szukając prawdopodobnie schronienia, wleciało przez otwarte okno do wnętrza zaparkowanego nieopodal samochodu generała nadzorującego próbę. Samochód eksplodował i stanął w płomieniach. Wściekły generał spowodował wkrótce cofnięcie funduszy na dalsze badania. W ten sposób Ameryka zrezygnowała z planu Adamsa.
 

aumgn

Nowicjusz
Dołączył
15 Sierpień 2010
Posty
107
Punkty reakcji
5
Outremer, można prosić o żrodło odnośnie tego pancerza tygrysa, bo coś mi sie nie chce w to wierzyć.
tak mi sie przypomniało po przeczytaniu ostatniej ciekawostki, amerykanie kombinowali z nietoperzami, japonczycy zaś wysyłali amerykanom balony z "niespodzianką", posłano na ameryke 9 tys takich bombowców, jak sie łatwo domyslic z celnością było cienko ale zdaje sie udało im sie ustrzelić jedną farme na odludziu.
 

dudu66

Nowicjusz
Dołączył
24 Styczeń 2010
Posty
80
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Z przed monitora
Mamy też legende V-7, czyli nazistowskiego latającego spodka.



Uploaded with ImageShack.us

Cytat z wikipedii

przeciwpancerny pocisk odkształcalny
HESH, High Explosive Squash Head

Pocisk taki składa się z cienkościennej skorupy wypełnionej plastycznym materiałem wybuchowym i zapalnika dennego. W momencie trafienia w cel plastyczny materiał wybuchowy tworzy na nim płaski placek, który jest detonowany przez zapalnik. Powstające w wyniku wybuchu fale uderzeniowe po wniknięciu w pancerz interferują w pobliżu jego wewnętrznej powierzchni przez co powstają naprężenia, w wyniku których od wewnętrznej strony pancerza powstają odpryski skutecznie rażące wnętrze wozu bojowego. Jest to jedyny znany rodzaj pocisku konwencjonalnego, którego rażenie przeciwpancerne nie polega na przebiciu pancerza. Pierwszy raz zastosowany w latach 40. XX w. Obecnie słabo skuteczny przeciwko nowoczesnemu pancerzowi wielowarstwowemu, ale z powodzeniem stosowane przeciwko różnego rodzaju umocnieniom i elementom fortyfikacji, np. przeciw murom.
 

koles git

Nowicjusz
Dołączył
17 Lipiec 2010
Posty
312
Punkty reakcji
9
Miasto
Świat
Niemcy wyprodukowli zaledwie jeden egzemplarz superciężkiego czołgu dla niepoznaki nazwanego "Maus"
jak i mieli w planach stworzenie mobilnego działa "Ratte"
maus:
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.panzerpunkt.info/download/panz_wallp2/maus.jpg&imgrefurl=http://www.panzerpunkt.info/download/download.htm&usg=__tgLJhs0EMWr7SYuqxfogd1Kz1GY=&h=781&w=1024&sz=90&hl=pl&start=0&zoom=1&tbnid=fn86WXjXQ6p-WM:&tbnh=146&tbnw=194&prev=/images%3Fq%3Dmaus%26hl%3Dpl%26biw%3D1024%26bih%3D651%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1&iact=rc&dur=569&ei=hsJ3TJe0HY_f4gbE-qC8Bg&oei=b8J3TMfTNc6P4gbnws3jBQ&esq=8&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:6,s:0&tx=76&ty=55

i ratte odwzorowany w odpowiedniej skali, robi wrażenie:
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://surbrook.devermore.net/superpics/machines/ratte.jpg&imgrefurl=http://surbrook.devermore.net/superpics/machines/ratte.html&usg=__fYHMrb4hoOTpt4sD9-XRzCRbQGQ=&h=480&w=640&sz=81&hl=pl&start=0&zoom=1&tbnid=fn0O9CdmKXZ_mM:&tbnh=150&tbnw=196&prev=/images%3Fq%3Dratte%26hl%3Dpl%26biw%3D1024%26bih%3D651%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1&iact=hc&vpx=556&vpy=121&dur=2397&hovh=194&hovw=259&tx=43&ty=218&ei=z8J3TKiYHZT_4Aa7nLD7BQ&oei=z8J3TKiYHZT_4Aa7nLD7BQ&esq=1&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:2,s:0
 
Do góry