Historia Metalu

LaggeR

OpenMinded Metalhead
Dołączył
30 Sierpień 2006
Posty
1 939
Punkty reakcji
11
Wiek
36
Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że formuła metalu się w znacznej mierze wyczerpała. Oprócz różnych miksów gatunkowych (z mojego podwórka to np. sludge) czy eksperymentów (np. drone metal) to raczej nie wiele zostało. Chociaż same te miksy to i tak pokaźny zbiór różnych ciekawych pomysłów, stylów i klimatów więc raczej o śmierć metalu bym się nie martwił. Natomiast tęsknienie za "wielkimi" czasami jest lekko śmieszne. Wtedy metal był po prostu muzyką komercyjną w pełnym rozumieniu tego słowa. Sprzedawał się więc go promowano i odwrotnie - promowano go więc się sprzedawał. Teraz to już chyba leci po prostu na rozpędzie. Mnie nie przeszkadza to, że rocka/metalu nie ma w tv właściwie. Po kij mi tam? Teledyski mogę na youtubie zobaczyć a tv i tak nie oglądam praktycznie.

*Komercyjność w sensie sprzedaży i w sensie promocji/popularności. To że coś istnieje w mediach nie musi od razu oznaczać, że jest do bani jak większość współczesnych pop gwiazdek.


mnie też nie przeszkadza to że metalu nie ma w mediach bo w sumie obracać się w takim towarzystwie jak lady gaga w mediach to raczej nie zaszczyt. Lepiej niech metal ma ten swój piękny zamknięty świat dostępny tylko dla tych którzy chcą się nim interesować.
Plus jest taki że te wszystkie sezonowe pop gwiazdki zostaną zapomniane za rok a metal pozostanie i ludzie nadal będą słuchać Black Sabbath czy Metallici
 

lupin

marynarz szuwarowo-bagienny
Dołączył
26 Marzec 2009
Posty
830
Punkty reakcji
21
Ja im tego nie zabieram :) Chociaż podobno po raz pierwszy określenia heavy metal użyto wobec mało znanego szerszej publiczności zespołu Sir Lord Baltimore.

no ja gdzies wyczytalem, czy to w jakims filmie bylo ze nazwa Heavy Metal zostala uzyta pierwszy raz przy panu o imieniu Alice Cooper
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
o tym kto pierwszy itd się nie wypowiem bo widzę to na własny sposób i wiem, że można mi udowodnić, że się mylę - jednak mi łatwiej jest uważać, że BS tylko częściowo to heavy i ogólnie, że zaczęło się później :p

Za 30 lat - Hell on Earth XII Manowar'a z okazji ich 60-lecia czy coś :D
 

LaggeR

OpenMinded Metalhead
Dołączył
30 Sierpień 2006
Posty
1 939
Punkty reakcji
11
Wiek
36
no ja gdzies wyczytalem, czy to w jakims filmie bylo ze nazwa Heavy Metal zostala uzyta pierwszy raz przy panu o imieniu Alice Cooper


Alice Cooper uważa sie za alfe i omegę metalu nie lubie go za to jak się nosi. Kiedyś powiedział że to on pierwszy pokazywał rogi (\m/) a nie Ronnie.
Sam również o sobie mówi że to on straszył ekstrawaganckim wygladem i makijażem a tak naprawde zawsze był w cieniu KISS
 

lupin

marynarz szuwarowo-bagienny
Dołączył
26 Marzec 2009
Posty
830
Punkty reakcji
21
teraz mi się przypomniało to on w wywiadzie sam mówił(A. Cooper)ze przy nim użyto pierwszy raz nazwę heavy metal w piśmie rolling stone
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
Pierwszy raz w Rolling Stonsie użyto Iron Maiden, ale akurat słyszałem to z jakiegoś źródła związanego z iron maiden, ponoć nazwa powstała pod natchnieniem ale nic więcej nie pamiętam jak to szło ;p
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
To jest cytat z anglojęzycznej wiki jakby kogoś interesowało:

Sir Lord Baltimore:
They are notable for the fact that a 1971 review of their debut record, Kingdom Come, contained the first documented use of the term "heavy metal" to refer to a style of music

http://en.wikipedia.org/wiki/Sir_Lord_Baltimore
 

LaggeR

OpenMinded Metalhead
Dołączył
30 Sierpień 2006
Posty
1 939
Punkty reakcji
11
Wiek
36
Pierwszy raz w Rolling Stonsie użyto Iron Maiden, ale akurat słyszałem to z jakiegoś źródła związanego z iron maiden, ponoć nazwa powstała pod natchnieniem ale nic więcej nie pamiętam jak to szło ;p


Iron Maiden jest daleko za wynalezieniem Heavy Metalu jeżeli o nto Ci chodziło. IM tworzyło nową falę brytyjskiego heavy metalu. Była to fala nowych, mocniejszych zespołów brytyjskich które pojawiły się po pionierach (Black Sabbath, Deep Purple)
 

lupin

marynarz szuwarowo-bagienny
Dołączył
26 Marzec 2009
Posty
830
Punkty reakcji
21
a np taki zespol jak Blue Cheer nie oni byli pierwszym h. metalowym zespolem

pytanie do was: slyszeliscie o takim gatunek jak "Early Metal"
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Bardziej wydaje mi się, że to po prostu określenie dla jakiejś muzyki niż nazwa gatunku w takim ścisłym rozumienia słowa "gatunek muzyczny". Ja się spotkałem z określeniem protometal. Szczególnie właśnie w kontekście takich zespołów jak Blue Cheer czy Sir Lord Baltimore.
Poza tym ciężko jest pokazać palcem i powiedzieć "od tego się zaczęło". Nawet w przypadku Black Sabbath to nie jest takie proste chociaż oni zdecydowanie najbardziej pasują na bezpośrednich przodków heavy. Z tym, że to trzeba też wziąć pod uwagę, że w tym kontekście mówi się o ich pierwszym okresie sukcesów, czyli pierwsze albumy z Ozzy'm. Później to już właściwie grali metal i określa się to tak m.in dlatego, że ten gatunek już istniał.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Znalazłem fajne zestawienie. W paru miejscach bym się nie zgodził w klasyfikacji, ale z grubsza jest sprawiedliwie. Tylko ten thrash :|

link
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
Cream w czymś co nazwano Early Metal to jakaś masakra :) Do tego ten stoner metal to też lekko przegięcie skoro samo określenie "stoner" w sensie nazywania tak pewnego nurtu rocka/metalu pojawiło się pod koniec lat 90.
 
Do góry