Fuji FinePix s6500fd vs s5700

fst

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2006
Posty
236
Punkty reakcji
0
Jak w temacie - ktory byscie polecili, ma ktos, uzywal ktos tych modeli? A moze polecacie cos innego w podobnym przedziale cenowym?

Z gory dziekuje za wypowiedzi.
 

szedar1

Generał
Dołączył
24 Grudzień 2006
Posty
803
Punkty reakcji
0
Wiek
43
Miasto
Forum
Z tego co poczytałem o tych aparatach są zbliżone to tylko może popatrz na wygląd i weź ten który odpowiada Ci.
 

dedesek

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2007
Posty
11
Punkty reakcji
0
Mam S6500fd i jestem zachwycony. To takie pierwsze wrażenie.

Moim pierwszym pomysłem było SONY DSC H-9, ale poczytałem opinie na temat tych dwóch aparatów (także w CHIP FOTO-VIDEO 5/2007) i wybrałem FUJI.

Pierwsze wrażenie to wielkość aparatu. On nie ma wymiarów kompaktowych, tylko lustrzankowe (zanim kupisz weź te aparaty do ręki - może to ułatwi Ci wybór).
Jak dla mnie dobrze leży w dłoni (męskiej), dobrze wyważony. Obsługa menu (trzeba na to trochę poświęcić czasu i poczytać instrukcję obsługi) nie nastręcza problemów. Z czasem pewnie będzie intuicyjna.
Ustawienia aparatu - automat, manualny, preselekcja czasu lub przesłony, 12 programów tematycznych, balans bieli, AF pojedynczy lub ciągły, strojenie ostrości ręcznie, kilka trybów pracy flesza, samowyzwalacz, zdjęcia seryjne, makro, funkcja wykrywania twarzy i co dla bardziej wymagających - zapis zdjęć w formacie RAW.

Brak stabilizacji obrazu - największa wada, z którą można sobie poradzić - bez tego przez kilkadziesiąt lat (pewnie już ponad sto) robiono zdjęcia. Pewnie są i inne wady.

Jak dla mnie dobrze odwzorowuje barwy.

Uczę się dopiero tego aparatu, więc myślę, że jakość zdjęć będzie wzrastać w miarę upływu czasu i praktyki.
Praktyka czyni mistrzem.
 

Geeky Nerd

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
65
Punkty reakcji
0
s6500 i s5700 to jak porównanie Forda Focusa i Fiata Pandy, głównie ze względu na fatalną matrycę s5700 (przy czym oba to ultrazomy, które z "założenia" dają mocno średnią jakość obrazu).

s6500 to jeden z niewielu ultrazoomów, w kierunku których warto spoglądać. s5700 zdecydowanie do tej grupy nie należy.

Gdybym miał zaś porównać s6500 do Canona PS A630 to tutaj mówilibyśmy o Fiacie 125P i Saabie czy Volvo... Przepaść... Różnica jakościowa jak stąd do Słońca na korzyść Canona.

Naprawdę potrzebujesz ultrazooma? Zdajesz sobie sprawę z tego jaką cenę płacisz za taki zoom (który właściwie i tak jest na tle zestawu lustrzankowego za 500 zł bezużyteczny)?

Jeśli jesteś pasjonatem telefotografii to Fuji nie sprostają Twoim oczekiwaniom.
Jeśli nim nie jesteś to nawet nie powinieneś o nich myśleć.

To sprzęt dobry dla fotoomatorów, nie mających pojęcia o budowie aparatu, którzy chcą "przyszpanić" dużym zoomem. Niestety ten zoom sprawia, że jakość wynikowa plików jest bardzo, bardzo słaba, i to nie na tle lustrzanek ze szkłami za 20 tysięcy złotych a na tle Canona A60, który jest dziś wart 40 zł. Olbrzymi zoom w "stałce" (typowo komapaktowa obudowa, niech nikogo nie zmylą gabaryty) i potężna ilość mpx nie znaczy dobrych zbliżeń i dużych zdjęć. Oznacza w pierwszej kolejności gigantyczne szumy, ogromne abberacje oraz wolną, ciężką krowę. Już 3.2 mpx w zupełności wystarczają do domowych zastosowań, zaś zoom, doobry zoom, to domena wymiennych szkieł, które wsadzisz tylko na lustrzankę (rozejrzyj się za używanym Canonem EOS 300D/350D).

Pozdrawiam!
 

dedesek

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2007
Posty
11
Punkty reakcji
0
Podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przy wyborze aparatu, to to, do czego ma on służyć?

Jeśli fst zamierza sobie kupić pierwszy aparat, którym zacznie robić zdjęcia, całkiem amatorsko i bez wielkich oczekiwań co do sprzętu, powinien wybrać kompakt z zoomem. Do nauki i przyjemności z robienia zdjęć taki aparat w zupełności wystarczy.

Ty, Geeky Nerd, opisujesz wybór aparatu jako zaawansowany amator lub być może zawodowiec. I z Twojego punktu widzenia, biorąc pod uwagę Twoją wiedzę i doświadczenie, wybór lustrzanki jest uzasadniony. Jakość zdjęć jest nieporównywalna między lustrzanką a kompaktem. To nie podlega dyskusji. Dyskusji podlega to, do jakiego celu aparat będzie używany i przez kogo.

Warto by było wspomnieć o kosztach jakie wiążą się z zakupem lustrzanki. Nawet używanej. Korpus a do niego całe mnóstwo dodatków. I choćby skończyło się na trzech (?) obiektywach (przyznasz rację, że stałki są lepsze od zoomów), grip, lampa, filtry i coś jeszcze (a apetyt rośnie w miarę jedzenia), koszty skompletowania takiego sprzętu mogą nie usprawiedliwiać celu jego zakupu.

fst chce kupić kompakt z zoomem i tyle. Chce cieszyć się z robienia zdjęć, a nie myśleć o ich doskonałej jakości, jaką można następnie wykorzystać do ich sprzedaży lub wystawy.

Ja kupiłem sobie FUJI f6500 z ultra zoomem nie dlatego, żeby "przyszpanić", ale dlatego, że nie stać mnie na lustrzankę z całym kompletem dodatków do niej. Oczywiście, że wolałbym lustrzankę. Ale przy wyborze aparatu nie zawsze można kierować się jakością aparatu i zdjęć. Dla kogo więc są te aparaty za 500zł?

Ludzie mają różne oczekiwania i do tych oczekiwań należy dostosować porady dla nich.

Pozdrawiam.
 

Geeky Nerd

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
65
Punkty reakcji
0
dedesek, nie. Ja mu polecam A630. Ultrazoom to jeden z NAJGORSZYCH wyborów dla początkującego fotooamatora. Bo to nie jest typowy aparat cyfrowy a jego wariacja, dość nieudana.

Lustrzankę polecałem jedynie WÓWCZAS gdyby wiedział, że aparatu potrzebuje jedynie do np. fotografii sportowej. Nie polecałem mu kupowania lustrzanki, bo to nie jest sprzęt "na pierwszy raz". Lustrzanka to nie jest wcale taki duży wydatek na dzień dzisiejszy. Grip nie jest wymagany (w zasadzie nie znam wielu osób, które by go "prywatnie" używały, a większość z nich to semi-pro), lampa zewnętrzna to także dodatek wymagany jedynie dla określonej fotografii, poza tym lampy wbudowane np. w 300D czy 350D są znacznie lepsze niż te z kompaktów - głównie ze względu na ich pozycję, filtry są tak samo potrzebne w lustrzankach jak w kompaktach, zaś na początek warto wejść w obiektywy M42 i kupować świetne szkła za śmieszne pieniądze (nawet 20 zł).

Dla kogo są aparaty za 500 zł? Tak szczerze? Dla frajerów :) Nie wszystkie, ale zdecydowana większość - na pewno. Czasem produkt nie wychodzi, ale i tak jest sprzedawany, patrz Canon A530. Nie mogę napisać inaczej, kiedy Canon A95 kosztuje 200-300 zł a jest o 10 klas wyżej niż średni nowy aparat za 500 zł, o przepaści dzielącej A530 i A610 nawet nie wspominam. Sprzęt dla frajerów. Coś, co się wciska nieświadomym kupującym zaraz po przekroczneniu progu Media Markt i stanięciu przy półce z aparatami. Wiele razy byłem świadkiem takich zagrań, dość... załosne. Ale ludzie i tak kupowali.

Pozdrawiam.
 

fst

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2006
Posty
236
Punkty reakcji
0
Dzieki za wypowiedzi.

Ja pasjonatem fotografii poki co nie jtem, ale zamierzam cos niecos sie poduczyc w tym kierunku.

Canon EOS 350D raczej odpadnie ze wzgledow finansowych, a SENSOWNEGO 300 D daloby rade wyrwac +/- w cenie zakupu s6500fd+aku+karta? Czy to bedzie troche (sporo) wieksza kwota? Po przewertowaniu allegro/ebay UK cenowo to wyglada dosc podobnie.

Z bodaj wlasnie 350D foty widzialem robione przez osobe ktora zawodowo sie tym zajmuje i jtem naprawde pod wrazeniem jakosci, w porownaniu do byle kompaktow.

dedesek - wlasnie chcialbym miec czym robic PORZADNE zdjecia a nie tylko zdjecia. Wiem ze nie wszystko od razu, ale...
 

dedesek

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2007
Posty
11
Punkty reakcji
0
fst - porządne zdjęcia? To dlaczego zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy s6500 a s5700? Idziesz nie w tę stronę. Kupuj od razu lustrzankę, tak jak poleca Geeky Nerd i nie ma problemu. On mówi (pisze) dobrze. Tylko, zastanów się, czy wiesz czego oczekujesz od aparatu? To nie aparat robi zdjęcia tylko człowiek. Nie każdemu dobrą lustrzanką uda się zrobić dobre zdjęcie. A jest sens cieszyć się tylko z posiadania dobrego sprzętu?
Dlatego kupiłem s6500, bo już teraz wiem, że spełnia MOJE oczekiwania. Jeśli jednak, z czasem, okaże się, że potrzebuję czegoś więcej - czemu nie, kupię lustro. Teraz, zwłaszcza przy moich umiejętnościach, lustro jest na wyrost.

Nie mniej jednak, najważniejsze jest zadowolenie ze zrobionych fotek. I takich fotek Tobie, innym, jak i sobie oczywiście, życzę jak najwięcej.

Pozdrawiam :)
 

Geeky Nerd

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
65
Punkty reakcji
0
fst, opisz swoje wymagania oraz wcześniejsze doświadczenia. Lustrzanka to jest niekoniecznie najlepszy wybór na start.

Odnośnie jakości - przy zdjęciach standardowych formatów czy na komputerze niewielu zauważy różnicę w jakości między tym co wypluwa nawet najdroższa lustrzanka i np. to: http://www.allegro.pl/item223555459_canoa_g6.html :)
 

fst

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2006
Posty
236
Punkty reakcji
0
Wiec powiem szczerze ze doswiadczen powaznych w temacie fotografii nie mam. No i zdaje sobie sprawe ze zanim czymkolwiek sie zacznie robic DOBRE foty to trzeba duzo czasu, praktyki i cierpliwosci. A i przy takim sprzecie jak np ta lustrzanka Canon jest motywacja zeby fotograf zaczal dorownywac sprzetowi.

Natomiast roznice miedzy fotami robionymi lustrzanka a kompaktem jednak widze ogladajac na kompie :)
 

greendestiny

Nowicjusz
Dołączył
14 Sierpień 2007
Posty
175
Punkty reakcji
0
Przy słabym świetle, dużej rozpiętości tonalnej, motywach sportowych itd. różnice są ogromne. Poza tym lustro to wygodniejsza praca z głębią ostrości. Ma jednak swoje wady, dlatego też, tak jak wspomniano, nie stanowi zawsze najlepszego wyboru i nie jest gwarancją udanych zdjęć. Każda decyzja jest jakimś tam kompromisem.

@fst: z tych dwóch zaproponowanych doradziłabym s6500fd, większy sensor, szerszy kąt, krótszy czas minimalny i dłuższy maksymalny itd.
 

annes

Nowicjusz
Dołączył
21 Sierpień 2007
Posty
6
Punkty reakcji
0
Jestem użytkownikiem fuji film S5700, jestem zadowolona, tylko poszukuję do niego instrukcji w PL (moj angielski jest średni)

Pozdrawiam,
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Dysponuję instrukcją do FinePix S5500 i S5600 :p Może być? :D
 
Do góry