Freelance

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Zależy w jakiej branży. Wolni strzelcy mogą pracować w różnych branżach, a co z tym idzie są różne +/-.
 

Szarex

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2007
Posty
566
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
powiat tarnowski
Ja na przykład zastanawiam się nad takim rozwiązaniem, jeśli chodzi o projektowanie WWW. I zastanawiam się jak to jest? Trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, lub jednoosobową firmę? :O Jak wygląda sprawa rozliczeń z ZUS? Przecież wiadomo, że czasem są zlecenia, czasem nie.
 

Thot

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2007
Posty
107
Punkty reakcji
0
Z tego co wiem (z doświadczenia) to każdorazowo podpisujesz określony typ umowy (zazwyczaj jest to umowa o dzieło). W związku z tym wszystkie opłaty zależne są od tego, ile zarabiasz na danej umowie.
Jeśli masz bardziej szczegółowe pytania dotyczące rozliczania się z tego typu działalności, możesz zadać je specjalistom.
 

edwinho

Nowicjusz
Dołączył
1 Listopad 2007
Posty
59
Punkty reakcji
0
Jeżeli wykonujesz zlecenia dotyczace obojętnie czy projektowania grafiki czy też pozycjonowania musisz od każdego zlecenia odpowiadać podatek i naturalnie założyć działalność gospodarczą
 

mahzel1

Nowicjusz
Dołączył
3 Styczeń 2008
Posty
28
Punkty reakcji
0
z podatkiem można sobie jeszcze jakoś poradzić np. wliczając pewne rzeczy w koszty jak np paliwo, rachunki za telefon, internet itp. Najgorzej jest z zusem - przez pierwsze 2 lata to jeszcze jest w miarę przystępnie bo niecałe 300 zl za miesiąc ale po 2 latach to już ponad 800 zł - a najgorsze jet to że zus musisz płacić nawet jak nie masz przychodu.

znam osoby, które są freelancerami - zajmują się tłumaczeniami. Praca freelancera wymaga przede wszystkim mobilizacji np. do wczesnego wstawania itp (ja bym miała z tym problem:)) No i musisz jeszcze sam pozyskiwać klientów, a żeby to robić skutecznie potrzeba trochę doświadczenia i umiejętności przekonywania.

plus jest przynajmniej jeden: możesz przeprowadzić się nawet na Bahamy, bo twoim miejscem pracy jest laptop:)
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Podatki podatkami, przy dobrej księgowej spadają one do minimum.
 
Do góry