Filmy wojenne

Qon

Eksperfekcjonista
VIP
Dołączył
21 Grudzień 2006
Posty
7 886
Punkty reakcji
184
Miasto
Alpha Centauri
Myślę, że w Historii ten temat sprawdzi się lepiej niż w dziale Teatr i film.

Właśnie kupiłem sobie ponad trzygodzinną wersję reżyserską fińskiej superprodukcji "Wojna Zimowa" z 1989r., reż. Pekka Parikka. Jeszcze nie oglądałem, ale poddało mi to pomysł założenia tematu, gdzie możemy pisać o najlepszych filmach wojennych.

I jeszcze jeden cytat: "„Mój Boże, tylu Rosjan! Gdzie my ich wszystkich pochowamy?” " Słowa te wypowiedział naprawdę fiński żołnierz na widok przytłaczającej przewagi Armii Czerwonej.

Zapomniałeś dodać, że temat dotyczy walorów historycznych tych filmów, oraz historii w nich ukazanej, a nie oceny gry aktorów czy pracy kamery. No to ja dodaje.
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Myślę, że w Historii ten temat sprawdzi się lepiej niż w dziale Teatr i film.

Właśnie kupiłem sobie ponad trzygodzinną wersję reżyserską fińskiej superprodukcji "Wojna Zimowa" z 1989r., reż. Pekka Parikka. Jeszcze nie oglądałem, ale poddało mi to pomysł założenia tematu, gdzie możemy pisać o najlepszych filmach wojennych.

I jeszcze jeden cytat: "„Mój Boże, tylu Rosjan! Gdzie my ich wszystkich pochowamy?” " Słowa te wypowiedział naprawdę fiński żołnierz na widok przytłaczającej przewagi Armii Czerwonej.

Zapomniałeś dodać, że temat dotyczy walorów historycznych tych filmów, oraz historii w nich ukazanej, a nie oceny gry aktorów czy pracy kamery. No to ja dodaje.

Hehe tez mi sie podobał ten film , w ogóle Finowie z tamtych czasów to najlepsza armia świata :D

Polecam ksiązke "Wojna Zimowa" http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=53370

Jest super, naprawde az sie z zachwytem podziwia tych Finów.

Dobrych filmów wojennych jest niestety mało bo wiadomo ze Hollywood jest nieobiektywny i robi tylko propagande jak w "Szeregowcu u Bram", gdzie Niemcy to jak zwykle bestie a Amerykanie czy Rosjanie to anioły.

"Stalingrad" mnie zawiódł :(

"Untergang" mi sie podobał, choć to bardziej biograficzny-dramat.

Co do wojen w starszych czasach to polecam "Kingdom of Heaven" - bardzo ciekawy film o wojnach krzyżowców z legendarnym przywódcą świata Islamu - Saladynem I. Fenomenalne i zadziwiająco obiektywne DZIEŁO !!!
 

Odwet

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2007
Posty
1 288
Punkty reakcji
23
Wiek
21
Miasto
Ojczyzna Orlich Gniazd
Dobrych filmów wojennych jest niestety mało bo wiadomo ze Hollywood jest nieobiektywny i robi tylko propagande jak w "Szeregowcu u Bram", gdzie Niemcy to jak zwykle bestie a Amerykanie czy Rosjanie to anioły.

"Stalingrad" mnie zawiódł :(


Albo był to celowy zabieg, albo zrobiłeś swoisty synkretyzm dwóch filmów: "Wróg u bram" i "Szeregowiec Ryan". :D


A mnie "Stalingrad" się właśnie bardzo podobał, ale oglądałem już go baaaaaaardzo dawno temu.
 

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
nieźle jest zrobiony "Helikopter w ogniu", świetne ujęcie walki. "Królestwo Niebieski" mi tez się podoba. Z polskich, nieźle wyszedł "Hubal".
 

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
38
Miasto
Dark Wood
W Szeregowcu najlepsze było lądowanie na plaży w Normandii, dosć realistyczna scena. Wróg u bram to cienizna ale zawsze jak jest w tv to oglądam. Do Hubala mam spory sentyment. Helikopter nie był zły ale też nie zafascynował mnie. A Królestwo niebieskie nie najgorsze.
 

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
A starsze filmy?

Mi sie bardzo podobal BAATAN i TORA! TORA! TORA!



Byl taki film, o oddziale partyzantow radzieckich co dzialal za liniami wroga w lesistym terenie. Czerwona Gwiazda chyba sie nazywal ale sie tragicznie skonczyl :/ byl oparty na faktach historycznych
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Mnie zastanawia czemu jest tak mało filmów o najwiekszej i najbrutalniejszej "wojnie w wojnie" czyli Rzesza Wielkoniemiecka vs. ZSSR , przeciez to świetny temat.

Dobrze ze chociaż ksiązki są, kilkanaście Svena Hassela , Sayera "Zapomniany żołnierz", te czytałem i polecam.
 

marcink15

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2008
Posty
66
Punkty reakcji
1
a ja dorzucę "Gdy milkną fanfary",przed chwilą skończyłem oglądać "Wojna Zimowa" i bardzo mi się spodobał film,godny polecenia fanom filmów o II wojnie światowej
 

Cvahoo

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
448
Punkty reakcji
6
Wiek
41
Miasto
Preston
Mnie zastanawia czemu jest tak mało filmów o najwiekszej i najbrutalniejszej "wojnie w wojnie" czyli Rzesza Wielkoniemiecka vs. ZSSR , przeciez to świetny temat.

Dobrze ze chociaż ksiązki są, kilkanaście Svena Hassela , Sayera "Zapomniany żołnierz", te czytałem i polecam.

"Żelazny krzyż" Peckinpaha - świetny film o froncie wschodnim podczas II WŚ.

Czekam na jakiegoś producenta, który wybuli kasę na ekranizację Hassela. Tylko jak oni znajdą odpowiedniego aktora do zagrania Małego? :-D
 

Rafti

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2008
Posty
477
Punkty reakcji
0
Miasto
tymczasowo Siedlce
Kiedyś lubiłem oglądać "Pluton", teraz trochę mi się przejadł, ale film jest niezły. Dobry jest też "Full Metal Jacket" zwłaszcza pierwsza połowa. No i jeśli już jestem przy starszych to niezły jest "Na zachodzie bez zmian".
 

Narodowiec68

czarny szczur / leon narodowiec
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
1 127
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
warszawski biały front
A i oczywiście O jeden most za daleko. Swoją drogą mieszkańcy Arnhem a przede wszystkim Driel cholernie szanują Polaków, do tego stopnia, że jako Polacy zostaliśmy obdarowani pamiątką związaną z polskimi spadochroniarzami od nieznajomej kobiety. W muzeum Market Garden Polacy mają darmowy przewodnik(anglojęzyczna broszurka jest płatna :p )
 

franz

Nowicjusz
Dołączył
12 Styczeń 2009
Posty
24
Punkty reakcji
0
Helikopter w ogniu czy Królestwo niebieskie to naprawde dobre filmy, a co do szeregowca ryana, (choc nie do konca o wojnie, ale w czasach wojennych czy konfliktów), to sa stany, nie zauwazyliscie ze oni zawsze takie filmy robia? mi osobiscie bardzo sie podobał ten film, do tej pory chetnie do niego wracam,


choc i tak najlepszy film/serial to Czterech Pancernych i Pies :p Stawka Większa niż Życie :)


a oglądaliście może film Zakazane piosenki? niby nie wojenny, ale o czasach okupowanej Warszawy? przepiekny stary film z 46-47 roku bodajże roku i przepiękna piosenka w tramwaju :)

http://pl.youtube.com/watch?v=Bii4ppdiumc
 

Parabola

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2007
Posty
1 142
Punkty reakcji
8
Miasto
Wyzima
nieźle jest zrobiony "Helikopter w ogniu", świetne ujęcie walki. "Królestwo Niebieskie" mi tez się podoba.

Oba to Ridley Scott, więc wiadomo :)

W tym roku znów ma zacząc kręcic jakiś historyczny film o Robin Hoodzie (znów z R.Crowe w roli głównej, oczywiście), na pewno będą jakieś ciekawe sceny walk.
 

Narodowiec68

czarny szczur / leon narodowiec
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
1 127
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
warszawski biały front
a oglądaliście może film Zakazane piosenki? niby nie wojenny, ale o czasach okupowanej Warszawy? przepiekny stary film z 46-47 roku bodajże roku i przepiękna piosenka w tramwaju :)

http://pl.youtube.com/watch?v=Bii4ppdiumc
ta piosenka jest na melodii Pierwszej kadrowej(swoją drogą moja ulubiona przyśpiewka wojskowa), która z kolei pewnie ściągnięta została z jakiejś ludowej
http://pl.youtube.com/watch?v=yV_tULfoWeE

http://pl.youtube.com/watch?v=giSjOTq8zWQ&NR=1
to jest kwintesencja warszawskości szkoda, że już nie ma tych "cwaniaczkow z Warszawy" :(
 

Parabola

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2007
Posty
1 142
Punkty reakcji
8
Miasto
Wyzima
A co sądzicie o "Potopie"? To też w sumie film wojenny. Obejrzałam go niezliczoną ilość razy, uwielbiam wręcz. Lubię sceny z obrony Częstochowy, walkę górali polskich z wojskiem szwedzkim o Jana Kazimierza, no i kulig Kmicica i Oleńki ;)
Jak dla mnie bodajże najlepszy polski film historyczno-przygodowy.
 
Do góry