Felieton: Poprawność w fotografii

KamilPiotrowicz

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2011
Posty
55
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Warszawa
Poprawność w fotografii to nic innego jak trzymanie się zasad przy robieniu zdjęć, jednak bardzo często trzeba odejść od tych zasad (pamiętając o nich) aby zrobić lepsze zdjęcie. Albowiem wiele zawodowych fotografów nie trzyma się tych zasad tylko je edytuje – i to jest już pierwszy krok do poprawności w fotografii. Za funkcje aparatu odpowiedzialne do poprawności można uznać czas otwarcia migawki, przysłonę, oświetlenie fotografowanego przedmiotu oraz nietypową technikę specjalną właśnie dzięki, której zdjęcia są poprawne technicznie. Czas otwarcia migawki oraz przysłona wpływa na jasność oraz jakość obrazu, przysłona jednak odgrywa kilka kluczowych roli – jest to głębia ostrości oraz ilość wpadania światła na błonę światłoczułą lub matrycę. Dużą głębię ostrości można uzyskać przymykając przysłonę, czyli zwiększyć liczbę wartości otworu przysłony. W ten sposób należy fotografować krajobraz i duże pomieszczenia. Efekt dużej głębi ostrości to nic innego jak cały obraz wyostrzony, natomiast mała głębia ostrości to skupienie się na jednej z fotografowanych rzeczy przykładem będzie makrofotografia. Kolejną kluczową rolę odgrywa światło w danej scenerii. Przy fotografowaniu studyjnie mamy możliwość manewru lampami błyskowymi, które mogą doświetlać całość lub tylko część danego przedmiotu. Jednak przy fotografowaniu w plenerze bardzo wiele amatorów zapomina o padaniu światła zewnętrznego jakim może być słońce. Dobre ustawienie się do fotografowania w plenerze jest już pewnym rodzajem fotografii artystycznej – ponieważ sama rola dobrze dobranego światła to artystka. Trzeba zwrócić uwagę na padanie cieni, na kontrast tworzący się przy cieniach, ale przede wszystkim musimy wiedzieć jak to światło wykorzystać. Tego można się nauczyć na kursach fotograficznych. Technika specjalna – Zwykle celem fotografa jest uzyskanie optymalnego naświetlenia po to aby zdjęcie nie było zbyt jasne, ani zbyt ciemne, żeby nie występowały na nim ani szumy, ani charakterystyczne białe plamy prześwietlenia. Bywają jednak i takie sytuacje gdy prześwietlamy obraz, albo go niedoświetlany w sposób świadomy. Stosujemy takie techniki z rozmysłem, mają one nawet określoną nazwę. Jeżeli dokonujemy takich ustawień, aby obraz został prześwietlony mówimy o technice wysokiego klucza czyli – High Key, jeśli planujemy niedoświetlenie sceny mamy na myśli technikę Low Key czyli technikę niskiego klucza. Dlaczego stosuje się te reguły? Jeżeli chcemy na zdjęciu portretowym podkreślić piękne rysy twarzy kobiety oraz wyeksponować w sposób spotęgowany jej spojrzenie to możemy właśnie posłużyć się techniką prześwietlenia, ponieważ ona zaciera wszelkie detale na skórze. Zwróćmy uwagę – na zdjęciu portretowym kobiety wszelkie niedoskonałości twarzy działają na niekorzyść. W sytuacji przeciwnej gdy z rozmysłem niedoświetlamy obraz również możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt takiego klimatycznego, tajemniczego zdjęcia.

Amatorzy, którzy dopiero zaczynają fotografować powinni pamiętać o tych wszystkich regułach oraz trzymać się ich do tego czasu kiedy będą mieli już zmysł artystyczny i będą umieli tworzyć zdjęcia poprawne technicznie oraz wizualnie nie zwracając uwagi na reguły w fotografii. Jednak z drugiej strony pamiętajmy o tym, że fotografujemy dla własnej przyjemności, więc eksperymenty, które zdawało się, że już dawno zostały sprawdzone i potwierdziły się lub nie – dają nam też satysfakcje, sprawiają, że bardziej artystycznie podchodzimy do tematu. I rzeczywiście warto czasem odstąpić od reguł i poeksperymentować, ale mając świadomość na ile oddaliliśmy się od tych zasad.

Życzę powodzenia…
Autor: Kamil Piotrowicz​
 

KamilPiotrowicz

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2011
Posty
55
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Warszawa
Dobry artykuł. Prowadzisz jakieś kursy? (pytam z ciekawości)

Dziękuję :). Prywatnie owszem prowadzę. Ale nigdy nie urządzałem kursów wieloosobowych ;) niemniej jednak kiedyś byłem współprowadzącym dużego 40 osobowego (dwu - grupowego) kursu fotograficznego polegającego na nauce fotografii portretowej.
 

mduraj

Nowicjusz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
Wiek
50
Miasto
Opole
Przepraszam, ale high key to nie jest prześwietlenie tylko duża ilość jasnych punktów praktycznie bez czarnych punktów np. biały miś na śniegu. Nie ma to nic wspólnego z prześwietleniem zdjęcia.
 

KamilPiotrowicz

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2011
Posty
55
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Warszawa
Bardzo dziwne, ponieważ mnie w szkole fotograficznej uczyli że High Key to podświadome/celowe prześwietlenie obrazu.
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
Zdjęcia prześwietlone sa częściowo zniszczone. http://www.pdf.edu.pl/text-high-key-czyli-malowanie-subtelnoscia-442. Portal jak portal, ale histogram mówi sam za siebie. Nigdzie nie spotkałem się z definicją celowo przeswietlone. http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/czarny_kot_bialy_kot_czyli_high_key_i_low_key Szeroki kadr wydaje mi się bardzo wiarygodnym źródłem informacji. Nigdzie nie piszą o przeswietlaniu. Celowo usuwa się ciemne tony i bardziej eksponuje jasne - otrzymujemy wtedy ten jasny, anielski efekt.
 

KamilPiotrowicz

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2011
Posty
55
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Warszawa
Zdjęcia prześwietlone sa częściowo zniszczone. http://www.pdf.edu.p...ubtelnoscia-442. Portal jak portal, ale histogram mówi sam za siebie. Nigdzie nie spotkałem się z definicją celowo przeswietlone. http://www.szerokika...h_key_i_low_key Szeroki kadr wydaje mi się bardzo wiarygodnym źródłem informacji. Nigdzie nie piszą o przeswietlaniu. Celowo usuwa się ciemne tony i bardziej eksponuje jasne - otrzymujemy wtedy ten jasny, anielski efekt.

zależy jak kto patrzy. w funkcjach technik specjalnych fotografii znajduje się technika high oraz low key, które również wiele osób rozumie w jeden w sposób i wiele osób w prawidłowy sposób.
 

KamilPiotrowicz

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2011
Posty
55
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Warszawa
Nie o to mi chodziło. Myślałem, że jest to już wyjaśnione postami wcześniej. Ja swój pierwszy argument podtrzymuję i uważam za stosowny - Jak mnie nauczono w szkole fotograficznej - tak się wypowiadam. A chodziłem do jednej z najlepszych szkół fotograficznych w Warszawie więc raczej wiedzieli co mówią. :) Pozdrawiam
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
Nie o to mi chodziło. Myślałem, że jest to już wyjaśnione postami wcześniej. Ja swój pierwszy argument podtrzymuję i uważam za stosowny - Jak mnie nauczono w szkole fotograficznej - tak się wypowiadam. A chodziłem do jednej z najlepszych szkół fotograficznych w Warszawie więc raczej wiedzieli co mówią. :) Pozdrawiam

A jaka to szkoła? Chcę wiedzieć której unikać.
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
To bardzo ładną mają stronę. Aż dziw bierze że to szkoła foto techniczna. W dzisiejszych czasach takie strony zabytki '_ _
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
I to jest przykre, za to lubię moje technikum. Ogłaszają konkurs wśród uczniów z nagrodami zamiast wydawać kasę z nagród na grafika. Szkołe promują plakaty/ulotki/rollup/fanpage i to wszystko stworzone przez uczniów.
 

KamilPiotrowicz

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2011
Posty
55
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Miasto
Warszawa
i to jest bardzo dobry system. uczniowie promują szkołę w internecie, a szkoła odwdzięcza się konkursami.. ;)
pozdrawiam
 
Do góry