Etyka zawłaszczona przez religię

M

MacaN

Guest
Pozamiatane ?

Pisząc o dalekim swiecie mialem na myśli buddyzm właśnie, nie jest on religia. To po pierwsze, po drugie pisząc o dawnych czasach miałem na myśli czasy które były przed biblią w krainach innych niż bliski wschód.

Dalej, spójrz na dzisiejsze plemiona w Afryce, które z chrześcijaństwem czy biblią nie mają nic wspólnego, a jednak ci ludzie posiadają kodeksy moralne.

Nie wmówicie mi, ze przyszedł Bóg i dal nam moralność. Panowie.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Bóg przyszedł i dał ?

Polubiłem Cię chyba MacaN i powiem tylko tyle że zacznij od tego:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/59307/historia-wierzen-i-idei-religijnych-t-1

a potem 2 kojne tomy.

(u mnie na półce i ja osobiście zrobiłbym to jako obowiązkową lekturę wszystkim studentom co by głupot nie gadali o etyce oraz z większym szacunkiem odnosili się do religii i duchowości.).


---

P.S. Nie ma sprawy - podziękujesz kiedyś ... :)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
nie uwzględniasz Kaznodzieyo mitologii internetowej antyklerykałów tłoczonej przez lata (wcześniej bez internetu)
wystarczyło, że Rousseau wymyślił sobie jakąś głupotę, powtarzaną i odmienianą przez przypadki tysiące razy i wielu w to wierzy...
 

ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
MacaN napisał:
Skąd właściwie wiemy jak ukształtowała się etyka ? Okej, mamy różne przekazy np. Biblijne ( dekalog ), ale skąd pewność, że nie zaczerpnięto zasad moralnych po prostu ze zwykłego człowieczeństwa? Przecież religia żydowska nie dotarła we wszystkie zakątki świata, w których jednak istnieją jakieś zasady moralne.
Trzeba by był bardziej zagłębić się w korzenie wszelkich religii . Podwalinami Biblii były sumeryjskie i egipskie mity na przykład :D A skąd one się wzięły? Gdzieś musiał zaistnieć jakiś czynnik. Można to też tłumaczyć czystą biologią.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Albo też czystą etyką :) hehe.

Wszytko widać zależy ad postrzegania zmysłowego.
 
Do góry