Dlaczego kult maryjny jest sprzeczny z Biblią

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
65
Miasto
wielkamałopolska
Kaznodzieya napisał:
Ale to temat o kulcie Marii w świetle Biblii.
Bardzo wygodne zawężanie tematu.
Tym jednym zdaniem można odrzucić wszystko co tylko napisze adwersarz.
Teofil napisał:
No tak! W świetle Biblii to chyba wszystko sobie wyjaśniliśmy ; ).
Proponuję wyjaśnić to Rabinom, którzy całe życie spędzili na studiowaniu Tory - że Ty wszystko im wyjaśnisz.


Kaznodzieya napisał:
W świetle biblii zdaniem nie tylko moim ale wielu chrześcijan jest to kult bałwochwalstwo. Dowody biblijne ewidentnie na to wskazują iż nie było to celem pierwszych chrześcijan ani samego JCh.
Możesz podać jaki procent chrześcijan uważa za bałwochwalstwo?
Oraz z grubsza o jakich "dowodach biblijnych" mowa?

Teofil napisał:
Zresztą o czym my mówimy. Kult Marii jest pogański i to jest fakt a BIblia wyraźnie potępia takie postępowanie, nie wspominając już o Bogu, że jest On Bogiem przecież Zazdrosnym.
Jakie postępowanie "Biblia wyraźnie potępia"
Dla Ciebie może jest zazdrosnym, dla mnie jest Radosnym.

Kaznodzieya napisał:
Napiszę wcale nie żartem. Czasem mam takie myśli, że chciałbym sprzedać dom, zmienić pracę i wyprowadzić się na bezdroża Australii. Paść owce lub uprawiać ziemię, prowadzić życie proste aby być z dala od większości wierzących i ich wierzeń, ale za to być z Bogiem do końca dni jakie mi dano pod słońcem.
Coś nie pozwala prowadzić życia prostego z Bogiem wśród ludzi którzy nie widzą wszystkiego w ten sam sposób? To też dzieci Boże.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Przecajo nie ja zakładałem tego tematu w wszelkie argumenty masz w postach pod początku. Jestem przekonany, że wyczerpujące dla obydwu stron widzenia przedmiotu dyskusji w świetle biblii.
Nie oczekuj raczej, że ktoś Ci będzie pisał o rabinach, procentach, czym jest zazdrość boga, bo to tylko gry słowne. Nic nie wnoszą do tematu

Zgadzasz się lub nie i tyle.





przecajo napisał:
Coś nie pozwala prowadzić życia prostego z Bogiem wśród ludzi którzy nie widzą wszystkiego w ten sam sposób? To też dzieci Boże.
Owszem. Ale jak to bywa pośród dzieci szkolnych w realu, widzę jak bywają okrutne. Nie chodzi więc tyle o widzenie w ten sam sposób co było by wielka radością,
ale ból jaki temu towarzyszy i zmęczenie jakie jest tego udziałem.


P.S.
Milej widziane argumenty za lub przeciw zamiast bicia piany.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
65
Miasto
wielkamałopolska
Jeżeli piszesz "wielu chrześcijan" to wybacz ale chciałbym choćby w przybliżeniu dowiedzieć się co to znaczy.
W przeciwnym razie pisz merytorycznie nie "bijąc piany"
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Wpisz w wikipedię protestantyzm. Myślę że znajdziesz współcześnie rozumianą odpowiedź "ilu" (w stopniu nie miej niż :) )
Na świecie żyje ponad 800 milionów protestantów, co stanowi ok. 40% wszystkich chrześcijan.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
Kult maryjny jest sprzeczny z Przykazaniami Biblijnego Dekalogu. Ten fakt rzuca się w oczy. Wystarczy dokładnie przeczytać Dekalog, o ile nie jest w wersji katechetycznej czyli tzw. skróconej czy dokładniej mówiąc okrojonej.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Kult maryjny jest sprzeczny z Przykazaniami Biblijnego Dekalogu. Ten fakt rzuca się w oczy. Wystarczy dokładnie przeczytać Dekalog, o ile nie jest w wersji katechetycznej czyli tzw. skróconej czy dokładniej mówiąc okrojonej.
Bzdura - nikt nie stawia w Kościele Katolickim Maryi na równi z Bogiem.
Proszę o konkretny przykład kultu maryjnego vs dekalog i wtedy można to fajnie pokazać.
Kult Maryjny wynika z uwielbienia dla postaci Marii - czczenia jej lecz w nie takim znaczeniu jak czci się Boga.
Odniesienia do Marii w modlitwach nie mają charakteru modlitwy jak do Boga, Maria nie jest czczona jako bóstwo.
Takie praktyki nie są w Biblii zabronione stąd Kościół dopuszcza ich stosowanie. Nie widze w nich nic złego co by podważało niezaprzeczalny autorytet Boga.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
Bzdury - i to w dodatku totalne - to sam wypisujesz ! Kult maryjny jest sprzeczny z pierwszym Przykazaniem Biblijnego Dekalogu ! Maryja jest czczona jako Królowa Niebios ! Tymczasem w Biblii nie ma kultu Maryi jako Królowej Nieba i żaden uczeń Jezusa opisany w Piśmie Świętym nie praktykował modlenia się do Maryi, ani nie czcił obrazów maryjnych sprzecznych z drugim przykazaniem Bożego Dekalogu !
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
to ja może z boku, ludycznie zdarza się myślenie "ubóstwiające" Marię, natomiast oficjalnie znak równości Bóg=Maria jest niedopuszczalny i sprzeczny z Kodeksem Kanonicznym
natomiast problemem (o podglebiu literalnie biblijnym) jest "pośrednictwo", Jezus wskazał siebie jako jedynego pośrednika
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
65
Miasto
wielkamałopolska
Mateusz 18
19 Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie.
20 Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.
Chrystus nawołuje do wspólnych próśb/modlitw.
Czy jest jakiś zakaz wspomagania się kimkolwiek imiennie?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2,5)
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
czy na pewno jest potrzebny pośrednik ? Bóg nie ma czasu czy nie jest wystarczająco miłosierny ?

dlatego kombinowanie z tym że wazność postaci to jej skłonność do bycia pośrednikiem to jakieś neopogaństwo a nie wiara
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
tropiciel napisał:
Bzdury - i to w dodatku totalne - to sam wypisujesz ! Kult maryjny jest sprzeczny z pierwszym Przykazaniem Biblijnego Dekalogu ! Maryja jest czczona jako Królowa Niebios ! Tymczasem w Biblii nie ma kultu Maryi jako Królowej Nieba i żaden uczeń Jezusa opisany w Piśmie Świętym nie praktykował modlenia się do Maryi, ani nie czcił obrazów maryjnych sprzecznych z drugim przykazaniem Bożego Dekalogu !
Proszę zatem o konkrety...skoro modlitwa do Maryi w Biblii jest zakazana to proszę o cytat, który by o tym świadczył, że można modlić się tylko do Boga.
Ja takiego cytatu nie znalazłem - więc modlitwa do Marii z prośbą o wstawiennictwo u Boga Najwyższego nie jest bałwochwalstwem.

Pierwsze przykazanie nie ma nic wspólnego z kultem Maryjnym.
 

Teofil

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2013
Posty
69
Punkty reakcji
10
Pierwsze przykazanie nie ma nic wspólnego z kultem Maryjnym.
Jak to nie ma? Biblia nigdzie nie upoważnia nas, byśmy modlili się do kogokolwiek innego. Jezus wyraźnie kazał nam się modlić do Ojca i tylko w imię jego. (Jana 14:6).

Ponadto warto poznac historię kultu Maryjnego i sprawa się wyjaśnia. Był i jest to pogański kult. Wystrarczy zajrzeć do wiki. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kult_maryjny
Pierwsi Chrześcijanie nigdy czegoś takiego nie obchodzili. A jeżeli jest to pogańskie to sprawa staje się jasna:

Zachęca do lektury i do postawienia sobei pytań.

Wyjścia 32:1-5

Dlaczego Izraelici zostali skazani mimo że zrobili święto w imię prawdziwego Boga?
Czyż nie świadczy o tym że Bóg ma sprecyzowane wymagania dotyczące w jaki sposób należy oddawać mu cześć?


i w końcu

Czy to że Kult Maryjny jest pogański, nie oznacza że powinniśmy się go wystrzegać?
Bóg jest Bogiem zazdrosnym jak mówi Biblia i nie raz Bóg dał nam przykład tego, czy to czegoś nas nie uczy?
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
danielr9

Proszę zatem o konkrety...skoro modlitwa do Maryi w Biblii jest zakazana to proszę o cytat, który by o tym świadczył, że można modlić się tylko do Boga.
to poproszę choć o jeden werset z Biblii, że słudzy Boży modlili się do kogokolwiek innego poza Bogiem.

Ja takiego cytatu nie znalazłem - więc modlitwa do Marii z prośbą o wstawiennictwo u Boga Najwyższego nie jest bałwochwalstwem.

no to kiepsko szukaleś ! Przeczytaj sobie Pierwsze Przykazanie Dekalogu, a potem zajrzyj do słownika by się upewnić dlaczego w Drugim Przykazaniu Dekalogu Bóg nazwany jest El-Qanna ( t.zn. Wymagający Wyłączności )

Pierwsze przykazanie nie ma nic wspólnego z kultem Maryjnym.
Owszem ma ponieważ Pierwsze Przykazanie zakazuje jakiegokolwiek innego kultu poza Bogiem ! Albo więc kult dotyczy Boga albo t.zw. Matki Bożej. Ponadto Bóg nie ma żadnej matki - bo nie ma początku i nie będzie miał końca.
 

ania90

Bywalec
Dołączył
3 Marzec 2011
Posty
162
Punkty reakcji
49
Teofil napisał:
byśmy modlili się do kogokolwiek innego. Jezus wyraźnie kazał nam się modlić do Ojca i tylko w imię jego. (Jana 14:6).
Przeanalizujmy krótko dwie sytuacje:

13 A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. 14 O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię. (J 14)

3 A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: "Nie mają już wina". 4 Jezus Jej odpowiedział: "Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?" 5 Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". (J 2)

Jezus jak widać, mimo iż się ociągał, bo to w sumie błaha sprawa była, to posłuchał swojej matki i sprawił, że wina nie zabrakło. Spełnił prośbę matki, która nie prosiła dla siebie, a dla gości zebranych na weselu.

Przyjrzyjmy się słowom pewnych znanych modlitw:

Do Matki Jezusa: "...i módl się za nami grzesznymi. Teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen."

Do Matki Jezusa: "...Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen."

Nie trudno zauważyć, że są to inne modlitwy niż te kierowane do Boga. Mają zupełnie innych charakter.
W modlitwie do Boga nie prosi się Boga o modlitwę czy o to, by polecał kogoś swojemu Synowi.


Teofil napisał:
Zachęca do lektury i do postawienia sobei pytań. Wyjścia 32:1-5
Nie wiem czy jesteś chrześcijaninem, ale porównanie Marii (matki Jezusa Chrystusa, Syna Bożego) do złotego cielca jest mocnym przegięciem.


Teofil napisał:
Czy to że Kult Maryjny jest pogański
Byłby pogański gdyby chrześcijanie czcili Gaję, Isztar czy Izydę. Nie robią tego, więc pogański nie jest. Nawet nie ma charakteru, w którym czczone były owe boginie, gdyż Maria nie ma ani statusu, ani godności bogini.
 

tropiciel

Nowicjusz
Dołączył
3 Czerwiec 2013
Posty
194
Punkty reakcji
9
ania90

Jezus jak widać, mimo iż się ociągał, bo to w sumie błaha sprawa była, to posłuchał swojej matki i sprawił, że wina nie zabrakło. Spełnił prośbę matki, która nie prosiła dla siebie, a dla gości zebranych na weselu.
ale Jezus nigdzie się nie modlił do swojej matki tylko do swego Niebiańskiego Ojca.

Byłby pogański gdyby chrześcijanie czcili Gaję, Isztar czy Izydę. Nie robią tego, więc pogański nie jest. Nawet nie ma charakteru, w którym czczone były owe boginie, gdyż Maria nie ma ani statusu, ani godności bogini.
Kult maryjny ( w różnych odmianach w zależności od kraju ) - przejął bardzo wiele elementów z pogańskiego kultu Asztarte. Pogańscy Rzymianie czcili Magna Mater, której kult zmieszał się z kultem maryjnym. Maria czczona w katolicyzmie i prawosławiu ma niewiele wspólnego z Miriam - matką Jezusa, żydowską niewiastą wielbiącą Boga Izraela.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Brave napisał:
Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2,5)

Ameeeeeen !

ania90 napisał:
Nie wiem czy jesteś chrześcijaninem, ale porównanie Marii (matki Jezusa Chrystusa, Syna Bożego) do złotego cielca jest mocnym przegięciem.


Teofil napisał:
Czy to że Kult Maryjny jest pogański
Byłby pogański gdyby chrześcijanie czcili Gaję, Isztar czy Izydę. Nie robią tego, więc pogański nie jest. Nawet nie ma charakteru, w którym czczone były owe boginie, gdyż Maria nie ma ani statusu, ani godności bogini.
Pieniądz też nie ma tego statusu. Ale może być przedmiotem kultu i bałwochwalstwa Aniu.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
z matką boską to oczywiste że jest to absorpcja kultów przeróżnych bogini, kościół wykazywał wielką pomysłowość w przejmowaniu wątków pogańskich i dopasowywaniu do ewnagelii
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Dokładnie.

Tylko nieznajomość historii własnej religii pomaga tego nie rozumieć.
 
Do góry