Deep Purple

bartekt

Made in China
Dołączył
2 Kwiecień 2007
Posty
1 288
Punkty reakcji
5
Wiek
29
Miasto
*********
Deep Purple (często błędnie tłumaczone z ang. jako głęboka purpura, w rzeczywistości ciemny fiolet) - brytyjska grupa rockowa. Jeden z pierwszych i najbardziej wpływowych zespołów grających hard rock. Grupa powstała w Hertfordshire[1] w 1968 początkowo pod nazwą Roundabout w następującym składzie: Ritchie Blackmore, Jon Lord, Nick Simper, Ian Paice oraz Rod Evans.
Pierwszy koncert grupy pod nazwą Deep Purple odbył się 20 kwietnia 1968 roku. Początkowo zespół grał typowy rock głównego nurtu, inspirowany dokonaniami Vanilla Fudge. Pierwsze dwa albumy, choć nieźle sprzedające się w USA, pozostały niezauważone w Wielkiej Brytanii. W 1970 zespół spróbował swych sił w repertuarze progresywnym, nagrywając koncert na orkiestrę i grupę rockową. To niewątpliwie interesujące dzieło przysporzyło mu legiony fanów, lecz było zaledwie epizodem w muzycznym rozwoju.
Prawdziwa sława grupy rozpoczyna się w roku 1970, kiedy to krystalizuje się skład i ostatecznie wykształca brzmienie. Niektórzy krytycy twierdzą, że cały ruch heavymetalowy wywodzi się od płyty Deep Purple in Rock wydanej w tym roku. Było ona oparta na rozbudowanych solówkach gitarowych i organowych, złożonych z melodyjnych riffów oraz częstych imitacjach, charakterystycznym śpiewie i solidnie grającej sekcji rytmicznej. Deep Purple znalazło złoty środek pomiędzy prostym brzmieniem ówczesnego hard rocka, a nieco pretensjonalnym rockiem progresywnym. Z lat 1970 - 1973 pochodzą najlepsze nagrania grupy i większość jej przebojów. W roku 1972 zespół wydał album Machine Head, który uznawany jest za największe dokonanie grupy. To właśnie z tego albumu pochodzi najbardziej rozpoznawany utwór zespołu - Smoke on the Water. W roku 1976 zespół rozpadł się. Od 1984 roku pojawia się znów w różnych składach, ciągle ciesząc się sporą popularnością.

Skład zespołu Mk I
(1968-1969)

* Rod Evans - śpiew
* Ritchie Blackmore - gitara
* Jon Lord - Instrumenty klawiszowe
* Nick Simper - gitara basowa
* Ian Paice - perkusja

Mk IIa
(1969-1973)

* Ian Gillan - śpiew
* Ritchie Blackmore - gitara
* Jon Lord - Instrumenty klawiszowe
* Roger Glover - gitara basowa
* Ian Paice - perkusja

Mk III
(1973-1975)

* David Coverdale - śpiew
* Ritchie Blackmore - gitara
* Jon Lord - Instrumenty klawiszowe
* Glenn Hughes - gitara basowa,śpiew
* Ian Paice - perkusja

Mk IV
(1975-1976)

* David Coverdale - śpiew
* Tommy Bolin - gitara
* Jon Lord - Instrumenty klawiszowe
* Glenn Hughes - gitara basowa,śpiew
* Ian Paice - perkusja

(1976-1984) Rozpad zespołu.
Mk IIb
reaktywacja zespołu
(1984-1989)

* Ian Gillan - śpiew
* Ritchie Blackmore - gitara
* Jon Lord - Instrumenty klawiszowe
* Roger Glover - gitara basowa
* Ian Paice - perkusja

Mk V
(1989-1991)

* Joe Lynn Turner - śpiew
* Ritchie Blackmore - gitara
* Jon Lord - Instrumenty klawiszowe
* Roger Glover - gitara basowa
* Ian Paice - perkusja

Mk IIc
(1992-1993)

* Ian Gillan - śpiew
* Ritchie Blackmore - gitara
* Jon Lord - Instrumenty klawiszowe
* Roger Glover - gitara basowa
* Ian Paice - perkusja

Mk VI
(1993-1994)

* Ian Gillan - śpiew
* Joe Satriani - gitara
* Jon Lord - Instrumenty klawiszowe
* Roger Glover - gitara basowa
* Ian Paice - perkusja

Mk VII
(1994-2002)

* Ian Gillan - śpiew
* Steve Morse - gitara
* Jon Lord - Instrumenty klawiszowe
* Roger Glover - gitara basowa
* Ian Paice - perkusja

Mk VIII
(2002-do dziś)

* Ian Gillan - śpiew
* Steve Morse - gitara
* Don Airey - Instrumenty klawiszowe
* Roger Glover - gitara basowa
* Ian Paice - perkusja

Albumy studyjne

* Mk I
o Shades of Deep Purple, wrzesień 1968
o The Book of Taliesyn, grudzień 1968
o Deep Purple, listopad 1969
* Mk IIa
o Deep Purple in Rock, czerwiec 1970
o Fireball, wrzesień 1971
o Machine Head, marzec 1972
o Who Do We Think We Are, luty 1973
* Mk III
o Burn, luty 1974
o Stormbringer, grudzień 1974
* Mk IV
o Come Taste the Band, październik 1975
* Mk IIb, pierwsza reaktywacja zespołu
o Perfect Strangers, listopad 1984
o The House of Blue Light, styczeń 1987
* Mk V
o Slaves & Masters, październik 1990
* Mk IIc, druga reaktywacja zespołu
o The Battle Rages On, lipiec 1993
* Mk VII
o Purpendicular, luty 1996
o Abandon, maj 1998
* Mk VIII
o Bananas, sierpień 2003
o Rapture of the Deep, październik 2005
o Rapture of the Deep, Specjalna edycja 2CD, czerwiec 2006


Osobiście bardzo polecam. To prawdziwa wirtuozeria muzyczna. Dla chcących poznać zespół polecam polecam utwór Perfect Strangers. Co wy o nim sądzicie?
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
Zespół legenda. Prekursor Hard Rockowych korzeni Heavy Metalu, z lat 60 i wczesnych 70. Podobnie jak zresztą Led Zeppelin, czy Scorpions - zespół, który przyczynił się do powstania Power Metalu.
Kawałek "Smoke On The Water" po prostu wymiata. To był pierwszy utwór, którego uczyłem się grać na gitarze.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Piewszy epitet jaki nasuwa się na myśl:niepowtarzalni. Mieli swój styl, unikalny klimat. Kiedyś ojciec dużo słuchał, ale wciągnęło mnie dopiero kiedy sam sięgnąłem w stronę ich twórczości. Black Night czy Fireball-to jest to ;).
 

Tangerine

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2007
Posty
197
Punkty reakcji
0
A dla mnie sometimes I feel like screaming i Hush to piosenki magiczne ;)
 

Tatuś Muminka

Nowicjusz
Dołączył
23 Luty 2008
Posty
48
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Kawałek "Smoke On The Water" po prostu wymiata. To był pierwszy utwór, którego uczyłem się grać na gitarze.

Pewnie nie tylko Ty ;)
Ja fanem nie jestem. Oczywiście doceniam, kilka najlepszych płyt dośc często przesłucham, ale bez manii. "Child in time" to jeden z 3 najlepszych rockowych numerów dla mnie.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
tu pewnie bedzie niejakie zdziwienie (bo ja blizej wiekowo tej epoki) ale do mnie nie trafia - poza paroma kawalkami
a richie blackmore teraz takie cudaki robi....
 

zdzisiek202

Nowicjusz
Dołączył
6 Maj 2008
Posty
13
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Lublin ;)
Deep Purple to jest to... sa świetni to chodzaca legenda:) plyty "Machine head", "Perfect strengers" i "In Rock "sa poprostu boskie :silacz: :klaszcz:
 

Syd

Traditional Grip
Dołączył
12 Sierpień 2006
Posty
1 048
Punkty reakcji
0
Resepkt. Jeden z pierwszych zespołów, który skłonił mnie do sięgnięcia po instrumenty. Do dzisiaj czerpie się wiele z ich muzyki, i tak zapewne już zostanie.
Klimat, emocje, świetne wykonanie. To, czego trzeba. ;p
 

Pink Floyd

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2007
Posty
585
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
z ciemnej strony Księżyca
Najbardziej chyba lubię ich płyty z lat jeszcze sześćdziesiątych, oraz te z końca osiemdziesiątych. Te z siedemdziesiątych, może oprócz "In rock", jakieś takie średnie
 

Funky Monk

Nowicjusz
Dołączył
31 Sierpień 2008
Posty
324
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Krakow
Jest to jeden z zespolow ktore naprawde szczerze szanuje, i nie mogl bym o nich powiedziec zlego slowa. Moja ulubiona plyta to Burn ale cenie ich cala tworczosc. Genialna gra Blackmorea, fajne partie grane przez Hughesa, Glovera jak i Simpera... A to co na hammondach wyprawial Lord to juz kompletne wariactwo:) Genialne kawalki takie jak Smoke on the water, child in time, highway star i wiele innych a takze niezapomniane dlugie popisy solowe. Deep Purple to zespol naprawde genialny, a powiem nawet ze magiczny:) Ich styl niby klasyczny hard rock, a nie da pomylic sie z zadnym innym. Jednym slowem LEGENDA!!
 
Do góry