Czym czyścić gitarę?

kundzia_14

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2008
Posty
2 418
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
nibylandia
Cześć :) Nie wiedziałam, gdzie ten temat umieścić, jeśli jest w złym dziale to proszę o przeniesienie. Szukałam takiego, ale nie znalazłam.

Więc pytanie jak w temacie: czym czyścić gitarę akustyczną? Słyszałam ze jest jakiś specjalny płyn do tego.. Orientujecie się może?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi :)
 

mot

Nowicjusz
Dołączył
28 Czerwiec 2009
Posty
193
Punkty reakcji
0
Ja czyszczę moją gitarę zwilżoną wodą ściereczką, później poleruję do sucha :D
Jeśli o struny chodzi, to też ściereczką obcieram :)
 

kundzia_14

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2008
Posty
2 418
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
nibylandia
Aha. Ja zwykle czyszczę na sucho, ale później dosyć szybko znowu osadza się kurz... A właśnie słyszałam o jakimś płynie do czyszczenia więc chciałam się więcej trochę dowiedzieć :D
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Po pierwsze zajrzyj tutaj (klik). W tym sklepie jest sporo preparatów przystosowanych specjalnie do konserwacji gitar.

Po drugie: Nigdy, ale to nigdy nie czyśćcie gitary wodą, jeśli chcecie, żeby długo pożyła i ładnie wyglądała. To delikatne drewno, bardzo wrażliwe na wilgoć.

Po trzecie: Ja gitarę czyszczę gruntownie przy każdej wymianie strun, a jak się gdzieś pobrudzi to częściej. Używam płynu Sidolux do mebli ;) Nie narzekam.

Po czwarte: Przenoszę do odpowiedniego działu.
 

kundzia_14

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2008
Posty
2 418
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
nibylandia
Ok, dzięki wielkie :)
Ja nigdy nie odważyłam się tknąć gitary wodą, tylko na sucho, w ogóle chyba jestem trochę przewrażliwiona na jej punkcie :p
A tak przy okazji, to co jaki czas najlepiej wymieniać struny?
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Tego nie da się określić, bo wszystko zależy od tego jak dbasz o gitarę i jak często grasz. No i od samych strun. Ja w klasyku zmieniam średnio co dwa miesiące. To widać, że struny są już stare. Warto myć ręce przed grą, to wydłuży żywotność drutów. I co ważne, jeśli jedna struna pęknie najlepiej wymienić cały komplet, lub jeśli to możliwe dosztukować z tego samego kompletu, który jest założony.
 

Chrupka_xD

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2009
Posty
199
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
T-n
Używam specjalnego płynu do konserwacji gitar i specjalny do strun :) i mogę powiedzieć, że gitara klasyczna jak i elektryczna trzyma się nieźle :)
 

Zyrek

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2009
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
się biorą dzieci
Ja swojego elektryka tylko przecieram szmatką (suchą). A do strun używam Gibson Luthier's Choice String Cleaner <- dałem 13zł i nie żałuje. Struny nie zmieniane od 3 miesięcy i nadal są w miarę czyste.
 

Insekt666

Nowicjusz
Dołączył
6 Lipiec 2010
Posty
15
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
checiny
pronto ponoc szkodzi drewnu, struny nalezy wymienic gdy traca brzmienie i nie mozna wydobyc flazoletu.
 

Misiek20

Nowicjusz
Dołączył
4 Kwiecień 2007
Posty
141
Punkty reakcji
0
Miasto
nie wiem ;)
Osobiście - Nivea ;D
A struny co jakiś czas spirytusem i już. Nie mam jeszcze gitary dobrej klasy, więc wystarczy mi takie czyszczenie.
 

Miguel666

Nowicjusz
Dołączył
5 Marzec 2013
Posty
18
Punkty reakcji
0
Najlepiej to suchą szmatką. Kiedyś stosowałem taką namoczoną WD40, ale to raczej z braku czegoś innego, a woda się nie nadaje za bardzo. http://topguitar.pl/sprzet/jak-utrzymac-czystosc-gitary/ Ten Dunlop na samej górze jest u mnie na półce. Drogo, ale jak się ma kilka gitar to warto.
 
Do góry