Czy zwierzęta myślą

damroka

the local freak with the twisted mind
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
1 175
Punkty reakcji
3
Wiek
31
Miasto
się biorą dzieci?
Twórcą wielu ludzkich odkryć i wynalazków też jest przypadek.
Otóz to.

Słyszałam także o ciekawym gatunku ptaka (niestety nie pamiętam nazwy gatunku, ale jakiś taki czaplowaty zdaje się) który obczaił, że za pomocą chleba, którym ludzie karmią ptaki w rzece (czy na jeziorze) może wabić ryby. Ptak podchodził do ludzi karmiących np. kaczki, podbierał kawałek chleba, oddalał się, wkładał go do wody i czekał, aż nadpłynie do niego ryba. Następnie ją łapał :)
 

Natalia1992

Uzależniona
Dołączył
13 Styczeń 2007
Posty
2 493
Punkty reakcji
8
Miasto
zewsząd
Myślą? Nie
Czują? Owszem. Gdzieś czytałam, że wszelkiego rodzaju robaczki, owady czują tylko ból...
Może te 'większe' zwierzęta czują także jakiegoś rodzaju przywiązanie (czyt. miłość)
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Zagiąłeś mnie w tym momencie. A jak powinny?

Zwierzęta myślą, choć prawdopodobnie nie w sposób abstrakcyjny (wyjątkami mogą być szympansy, które potrafią nawet nauczyć się języka migowego). Z resztą to nie jest myślenie równoważne naszemu. Bowiem zwierzęta możliwości swoich mózgów wykorzystują głównie do rozmnażania się i zdobywania pokarmu. Swoją drogą wielu ludzi zdaje się wcale nie odbiegać specjalnie od tego schematu.

Teraz, co dodatkowo nasunęło mi się podczas postowania:
U nas mózg jest bardziej rozwinięty, posiadamy samoświadomość, a i tak owy, zachwalany potencjał potrafi doprowadzić do zagubienia/depresji/poczucia beznadziejności. Można powiedzieć, że ludzie dużo myślą w porównaniu do zwierząt, ale owo myślenie jest jak wpuszczenie słonia do składu porcelany. Z jednej strony człowiek zachwala swój rozwój, a z drugiej sam sobie z nim nie radzi. Dlatego czasem odnoszę wrażenie, że relatywnie mniej myślące zwierzęta są hm...praktyczniejsze od rasy ludzkiej.
 

miikes

Nowicjusz
Dołączył
23 Styczeń 2009
Posty
160
Punkty reakcji
0
Przykładowo taki wytresowany pies. Pamięta, więc też myśli. Co i kiedy, na jaką komendę...
 

ave666

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2008
Posty
721
Punkty reakcji
2
Wiek
17
człowiek to zwierze więc chyba jednak myślą :p

a jesli chodzi o tego psa powzej ze niby wytresowany i tyle... to zauwazcie ze jesli ktos na ulicy krzyknie wasze imie to odruchowo sie odwrocicie:p wiec jesli mowicie ze pies jest wytresowany to kazdy z was tak samo bo tez reagujecie na jakies bodzce :p
 

gurtos91

Pospolity Troll
Dołączył
24 Czerwiec 2008
Posty
1 282
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
kuj-pom
to raczej instynkt.
Ludzie taż mają coś takiego często działamy instynktownie.

Z naukowego punktu widzenia: zwierzęta myślą podobnie jak człowiek jednak temu ewolucja pozwoliła zajść dalej dlatego poziom tego myślenia także będzie się różnił. Nie ogranicza się to oczywiście do gatunku, a w przypadku poedyńczych jednostek może wyglądać to różnie.
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
Jasne że myślą.Co prawda nie posiadają myślenia abstrakcyjnego ale myślą.Wiedzą kiedy mają zjeść kiedy chcą pieszczot kiedy chcą na dwór i kiedy mogą wymusić dodatkowe spacery(np jak sie idzie po zakupy)czy frykasy których po prawdzie im nie wolno Wiedzą też który człowiek jest dobry a który zły
udowodniono że nie które posiadają myślenie abstrakcyjne, w tym psy. niestety żadnego linku nie przytoczę, bo już nie pamiętam nawet czego szukać, ale w dziale o zwierzętach kiedyś gdzieś dałem link do jakiegoś artykułu
 

Maver

Głęboko wierzący ateista
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
1 579
Punkty reakcji
3
Wiek
39
Miasto
Szczecin
Można powiedzieć, że ludzie dużo myślą w porównaniu do zwierząt, ale owo myślenie jest jak wpuszczenie słonia do składu porcelany. Z jednej strony człowiek zachwala swój rozwój, a z drugiej sam sobie z nim nie radzi.

Dobrze powiedziane. Co z tego, że mamy większe możliwości myślenia niż zwierzęta, skoro wykorzystujemy myślenie do szkodzenia sobie...
 

Atryda

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2008
Posty
328
Punkty reakcji
1
Nie zwierzęta nie myślą maja mózg ale nie używają go tak jak powinny.
Że niby ludzie wykorzystują mózg tak jak powinni?

Oczywiście, że zwierzęta myślą. Szacują, oceniają, przewidują rozwój wydarzeń, tak jak ludzie.
 

Maver

Głęboko wierzący ateista
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
1 579
Punkty reakcji
3
Wiek
39
Miasto
Szczecin
Zierzęta zabijają głównie dlatego, że są głodne. Oczywiście drapieżniki walczą o terytorium ale gdy nie muszą to tego nie robią. Widziałem kiedyś scenę z programu dokumentalnego. Antylopa chodziła wokół geparda i skubała trawę, a gepard wpatrywał się w horyzont zdając się nie zauważać antylopy. Ignorował ją bo po prostu był najedzony. Zwierzęta takie jak gepard i antylopa nie są dla siebie wrogami.

Ludzie działają inaczej. Komuś wystarczy świadomość, że ktoś inny jest lewakiem/chrześcijaninem/żydem/liberałem/konserwatystą/chińczykiem/kimkolwiek aby zrobić komuś krzywdę dlatego tylko, że się wie, że ten ktoś jest tym kim jest, nawet jeśli się go na oczy nie widziało.

Nie zwierzęta nie myślą maja mózg ale nie używają go tak jak powinny.

Vozone, tak powinny myśleć zwierzęta? Super postęp. Rozwój do kwadratu.

Całe szczęście, że zwierzęta tak nie myślą i nie zabijają innych gatunków dla samej przyjemności eksterminacji i zajmowania coraz większego terenu, bo już by nas tutaj nie było. Co to jest sześć miliardów ludzi w porównaniu z np. mrówkami które stanowią 2/3 biomasy całej planety. Gdyby nagle zechciały nas zniszczyć zrobiłyby to w ciągu jednej nocy.
 

Mycota

Nowicjusz
Dołączył
4 Listopad 2008
Posty
85
Punkty reakcji
0
Niektórzy w tym temacie chcą pokazać jak to człowiek jest panem świata... gdyby nie zwierzęta (tak, te niby głupie zwierzęta) człowieka za pewne by nigdy nie było, jesteśmy jednym z gatunków, i co z tego że jakimiś tam badaniami stwierdzili że człowiek jest najwiecej myślącą istotą na ziemi? Byłeś kiedyś w skórze zwierzaka? Byłeś nim? Myślałeś jak on? Nikt nie wie jak one myślą, i nikt mi tego nie potwierdzi żadnymi badaniami.

Czasami zastanawiam się, co zrobią ludzie jak doprowadzą świat do takiego stanu, gdy tylko zwierzyna przetrwa, chciałbym zobaczyć miny tych ludzi, którzy są święcie przekonani, że to oni tutaj rządzą.
 

szinajs7

"imprezowic"
Dołączył
25 Styczeń 2009
Posty
940
Punkty reakcji
0
Zwierzęta myślą i moim zdaniem są nawet mądrzejsze od ludzi. (nie mówię nawet o charakterze :D )
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Zierzęta zabijają głównie dlatego, że są głodne. Oczywiście drapieżniki walczą o terytorium ale gdy nie muszą to tego nie robią. Widziałem kiedyś scenę z programu dokumentalnego. Antylopa chodziła wokół geparda i skubała trawę, a gepard wpatrywał się w horyzont zdając się nie zauważać antylopy. Ignorował ją bo po prostu był najedzony. Zwierzęta takie jak gepard i antylopa nie są dla siebie wrogami.

Ludzie działają inaczej. Komuś wystarczy świadomość, że ktoś inny jest lewakiem/chrześcijaninem/żydem/liberałem/konserwatystą/chińczykiem/kimkolwiek aby zrobić komuś krzywdę dlatego tylko, że się wie, że ten ktoś jest tym kim jest, nawet jeśli się go na oczy nie widziało.
Nie zgadzam się z tym.

Moim zdaniem sprawa jest prosta. Istotne są jedynie 2 rzeczy: cele i możliwości.

Człowiek ma lepiej rozwinięty mózg, a więc może pozwolić sobie na większą liczbe bardziej abstrakcyjnych celów oraz posiada większe możliwości, aby próbować je realizować.
 

damroka

the local freak with the twisted mind
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
1 175
Punkty reakcji
3
Wiek
31
Miasto
się biorą dzieci?
Niektórzy w tym temacie chcą pokazać jak to człowiek jest panem świata... gdyby nie zwierzęta (tak, te niby głupie zwierzęta) człowieka za pewne by nigdy nie było, jesteśmy jednym z gatunków, i co z tego że jakimiś tam badaniami stwierdzili że człowiek jest najwiecej myślącą istotą na ziemi?
Zresztą w moim przekonaniu ludzka inteligencja koroną stworzenia człowieka raczej nie czyni. Przeciwnie, Ziemia jako całość na naszej inteligencji jak narazie tylko traci....
 

Atryda

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2008
Posty
328
Punkty reakcji
1
Nie zgadzam się z tym.

Moim zdaniem sprawa jest prosta. Istotne są jedynie 2 rzeczy: cele i możliwości.

Człowiek ma lepiej rozwinięty mózg, a więc może pozwolić sobie na większą liczbe bardziej abstrakcyjnych celów oraz posiada większe możliwości, aby próbować je realizować.
A ja nie zgadzam się z tym.

Człowiek ma lepiej rozwinięty mózg, a więc nie powinien realizować niektórych abstrakcyjnych celów. Zdolność przewidywania powinna powstrzymać go przed działaniami destrukcyjnymi (również na rzecz innych istot).
 

ninette

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2008
Posty
155
Punkty reakcji
2
Miasto
Rzeszotary
czy myślą? szczerze mówiąc trudno powiedzieć. Czasem mam wrażenie że tak. Tym bardziej że ja się z moim kotem świetnie "dogaduję". He he głupio to brzmi, wiem, ale wystarczy że przyjdzie,zamiauczy i mnie prowadzi gdzie mam za nim iść. Ostatnio mi pokazał ze w misce nic nie ma:p a kiedyś chciałam zobaczyć małe kotki, tylko je ukryła (bo to kotka) to jak mówiłam do niej żeby mi pokazała koty to się łasiła i w końcu zamiauczała i prowadziła do nich i to co kawałek przystawała i się odwracała czy idę. To było niesamowite naprawdę.
 
Do góry