Czy zwierzęta mają duszę?

Dona21

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
115
Punkty reakcji
0
Wiek
39
WITAM
Nurtuje mnie pytanie czy zwierzęta mają duszę?
Kiedyś ksiądz powiedział na zajęciach religii, że zwierzęta nie mają duszy , ale ja jakoś nie mogę się z tym zgodzić. Według mnie to też myślące istotki.
Drodzy forumowicze a Wy jak sądzicie?
POZDRAWIAM :D
 
N

Neo

Guest
Według mnie mają duszę. Gdyby nie miały to reinkarnacja nie byłaby możliwa. A poza tym nawet od domowych pająków czuję jakąś energię...
 

Dona21

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
115
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Własnie tez uwazam że zwierzęta maja dusze nie może byc inaczej. :)

[ Dodano: 2005-05-06, 00:33 ]
Skoro zaczęłam o tej duszy to co sądzicie o cmentarzach dla zwierzat????
Dobrze ,ze powstały ,czy to już lekka przesada?
Czekam na opinie!!!!!
BUZKA :)
 

Tom

AlucarD
Dołączył
3 Maj 2005
Posty
1 144
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Nowy Targ
Niektorzy mumifikuja swoje zwierzetka zeby zawsze byly blisko. Cmentarz morze byc bo on jest po to aby nie zapomniec o swoich ulubiencach. Z religijnego punktu widzenia oni nie maja duszy ale ja mysle inaczej. Kazde prawie zywe stwozenie ktore umie mysles ja ma. Przynajmniej take jest mije zdanie!! :D
 

ol_ka

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2005
Posty
42
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Wrocław
jasne, ze zwierzaki mają duszę... ja w to wierze. Neo ma racje z tą reinkarnacją. :] a cmentarze dla zwierzat wcale nie sa takie złe, chociaż chciałabym, zeby spajkiemu nigdy niebył potrzebyn, ale tak sie nieda :zalamany:
 

nika

................
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
6 077
Punkty reakcji
4
Miasto
daleka kraina czarow
Oczywiscie ze zwierzeta maja dusze, a co zas tyczy sie cmentarza dla zwierzat to uwazam to za dobre, i powinno to byc wszedzie praktykowane, ja nie chciala bym mojego ukochanego pieska kiedys po drzewem zakopac :zly:
 

milusia32

Nowicjusz
Dołączył
30 Kwiecień 2005
Posty
1 924
Punkty reakcji
4
Nam tez ksiadz na religi powiedzial ze zwierzeta nie mają duszy... :(( Ja tez jakoś w to nie wierze - przeciez czlowiek zyje tylko dlatego ze ma DUSZE (nasze ciało to jest tak jakby ubranko). Wydaje mi sie ze ze zwierzetami musi byc tak samo bo dlaczego umieraja tak jak my, ludzie?? Wykorzystam to ze rozmawiamy o zwierzetach i wyraze swój SPRZECIW :[... Eutanazja dla ludzi jest zabroniona, nieetyczna A ZWIERZETA USMIERCAJA JAK LECI! Przeciez zwierzeta były pierwszymi stworzeniami na ziemi, jest ich wiecej... no qrcze... Czy ktoś słyszał juz słowa weta"Niestety musimy go uśpic bo NIE MA SENSU juz leczyć" - bo ja tak!!! to okropne... Coraz mniej jest ludzi których obchodza losy zwierzat... Gdy tak aptrze na programy w Animal Planet "Na ratunek zwierzeta" to sobie tak myśle - dlaczego w polsce nie ma TAKIEJ ochrony zycia ?? Wiem, wszedzie jest źle... ale w innych krajach paltretowanie zwierzat jest KARALNE! Pies pozostawiony bez wody - to jest powód by psa wziasc do zschoniska(do adopcji) a własciciela odpowiednio ukarać!

Pozdrawiam
 

Dona21

Nowicjusz
Dołączył
1 Maj 2005
Posty
115
Punkty reakcji
0
Wiek
39
O tak Milusia32 zgadzam się z Toba w 100%.
Niektorzy ludzie sa tak nie czuli na cierpienia tych malych istotek, az przykro patrzec.
Ja znalazlam swojego psa na przystanku , padalo byla straszna pogoda a piesek lezal skulony i trzasl sie z zimna, ktos go porzucil jak zwykla zabawke :zalamany:
Zabralam psa do domu i jest juz ze mna 13 lat jest kochany i taki wierny :)
Pieski musza miec dusze !!!
Pozdrawiam :*
 

milusia32

Nowicjusz
Dołączył
30 Kwiecień 2005
Posty
1 924
Punkty reakcji
4
Co do cmentarzy to uwazam ze powinno byc wiecej takich miejsc!! W moim miescie a nawet w okolicach NIE MA CMENTARZY DLA ZWIERZAT! Moze cos słyszalam o ty w TV ale nigdy na własne oczy nie widziałam. :( A szkoda...

Pozdrawiam
 

Radiator

Nowicjusz
Dołączył
8 Maj 2005
Posty
61
Punkty reakcji
0
Miasto
Wacogród
to też zależy od tego co rozumiemy mówiąc "dusza" - jeśli zdolność do myślenia, czy życia i jeśli ludzie ją mają, to zwierzęta napewno też. Niektórzy tłumaczą, że zwierze nie odróżnia dobra od zła, bo exemplum: "rozkopuje trawnik" - to może dla nas jest szkoda, ale on to postrzega jako coś dobrego. Zwierzęta mają tą też cechę, że potrafią kochać, czego często ludziom brakuje... :/ powiedziałbym, że zwierzęta mają dusze, na które niektórzy ludzie często nie zasługują :zawstydzony:
 

Patrycja86

Nowicjusz
Dołączył
11 Maj 2005
Posty
401
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
z miasta :P
Ja sadze,ze fajna sprawa jest z tymi cmentarzami dla naszych malych pociech.Jest ich bardzo mało .Moja sasiadka pochowała swojego psiaka na takim cmenatarzu i wiecie podobno to tez troche kasy kosztuje bo ok 300 zł.Ten piesek byl jescze bardzo młody miał ok roku.Byl bardzo chory juz od malego szczeniaka mial problemy z zoladkiem :( .Biedak bardzo cieprbiał :zalamany: :zalamany: .To był duzo pies nie znam rasy ale taki jak jest w tym serialu na polsacie Rodzina zastepcza-Sliniak! :dezorientacja: sliczny był piesek... :( :( .
Ja moj pieska pudla mial prawie 17 lat pochowalam kolo mojej działki :( .Bidak byl juz taki starenki.Nie mogl jesc,chodzic,byl slepy.Calymi dniami piszczal musialam go z siostra podnosic zeby wstal :( i przeszedl kilka kroków!to byl koszmar!!!Nie wiecie ja to boli jak pies lezy wam w domu slepy ,gluchy i non stop piszczy,tak bylo mi go zal :( .Zalatwial sie pod siebie,nie mial zebów.To bylo w lipcu ja bylam w tym czasie na wakacjach.Podobno z psem bylo juz jeszcze gorzej :( .Rodzice zadzwonili do mnie i pytali czy moga go uspic bo juz bardzo sie meczyl .Wczeniej jak bylam w domu nie chcialam zeby tego robili :( :( .Tym razem powiedzialm,zeby zrobili jak uwazaja.Uspili go :( .Czasami jak jestem na dzialce to patrze w to miejsce gdzie pochowany jest moj piesek.Teraz po ziemnie zrobil sie tam doł i woda stala....ech:(((
 

zielka

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2005
Posty
838
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
.::Dobrze mi tu::.
Uważam jak najbardziej, że zwierzaki posiadają duszę ;]:) Jeśli np. psy...tesknią za wlascicielem itp. to jest tylko dowodem, ze maja uczucia, a uczucia plyna z ich duszy ....(chyba :p ) . A co do cmentarzy dla zwierzaków , mysle ze sa potrzebne... szczegolnie dla ludzi wierzacych. Co ma zrobic np. starsza samotna kobieta, ktorej zginal pies towarzyszacy jej i bedacy przy niej prawie cale zycie? Gdy pochowa go na cmentarzu, bedzie mogla sie modlic o niego i "zajmować się" nim. Chociaż.... sadze, że jest to bardziej dla ludzi, któzy nie maja gdzie pochować zwierzaka.Najczesciej chowa sie je w ogrodku, na dzialce, itp. Wtedy moim zdaniem nie potrzebny jest cmentarz, bo przeciez modlic mozna sie wszedzie.
 

Kociara

dążę do celu...
Dołączył
5 Czerwiec 2005
Posty
617
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Warszawa
Ja tez mysle ,ze zwierzeta maja dusze..Kiedy patrze w oczy moim zwierzakom to widze jakies takie zrozumienie czy cos takiego...
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
ja uwazam ze maja i sa bardzo uczuciowe i duzp czuja.Sa po prostu kochane i pełne miłosci.
 

motylek

^CzArNa MaMbA^
Dołączył
27 Maj 2005
Posty
4 177
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Kraina Czarów
no pewnie że mają, a jakie żywe stworzenie jej nie ma?? I powiem w przenośni, ze czasami bywa tak, ze zwierzęta są o wiele mądrzejsze od ludzi :):):)
 

AnKa_180

Nowicjusz
Dołączył
11 Październik 2005
Posty
60
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Zabrze
Nam również ksiądz mówił, że zwierzęta nie mają dusz, juz nie pamiętam dlaczego, ale pogadam z moim organistą moze nam jakos to wyjaśni? bo mnie sie w to wierzyc jakos nie chce, zwierze mysli, nie tak jak człowiek to oczywiste, ale odczowa bol i uczucie, dlaczego moj pies gdy do niego powiem cos łagodnym głosem zamerda ogonem, a gdy krzykne skuli ogon? rozumie o co mi chodzi.. ;) żyje wiec dusze ma :p

cmentarz to nie przesada, bo niby gdzie mamy howac nasze zwierzeta? przesada jest wypychanie martwych stworzeń :/

albo cos na styl farbujemy psa, robimy dla nich modne ubranka itd. to juz trzeba mieć swira :hahaha:
 
Do góry