Czy warto oszczędzać ?

qqeq

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2008
Posty
41
Punkty reakcji
0
Patrząc na to co się dzieje na świecie zastanawiałem się czy warto oszczędzać.
Jedyny minus w tym wszystkim to to, że nieraz musimy zamrozić kasę na jakiś czas. Choć w takim przypadku również czerpiemy określony profit z tego (np lokata). Warto jednak zwrócić uwagę iż możemy oszczędzać domowym sposobem, np odkładając dziennie po 2 lub 5 zł, co z czasem przyniesie nam ładną sumkę. Pewnie myślicie że to mało. Weźmy jednak pod uwagę sytuację iż chcemy kupić nawet taki telefon na kredyt. Wiemy, że to co odłożyli byśmy w taki sposób pozwoli nam na zakup za gotówkę na koniec miesiąca. Tymczasem bierzemy kredyt - jak to się mówi - by nie obciążać swojego domowego budżetu. W rzeczywistości zapłacimy dodatkowo odsetki, ubezpieczenie i zawsze jeszcze gratis za obsługę, choć mogli nam reklamować kredyt 0 %. I telefon wyjdzie Nam nie 300 np tylko 400 zł.
Odkładając nawet drobne sumy codziennie do skarbonki, z czasem jesteśmy w stanie realizować za nie swoje marzenia a jednocześnie nasz budżet nie odczuwa obciążenia tymi oszczędnościami. Gdy uzbieramy większą kwotę możemy ją zainwestować by dalej procentowała lub kupić sobie coś, o czym marzyliśmy.
Wg mnie oszczędzanie jest ważne. Stanowi zabezpieczenie na ciężkie czasy, a jednocześnie pozwala nam robić coś dla siebie, coś na co na co dzień mogłoby nas nie być stać.
 

Asiulka136

Słowiańskie dziewczę :P
Dołączył
17 Sierpień 2008
Posty
1 580
Punkty reakcji
6
Wiek
15
Miasto
Nigdziebądź.
Witam!
Zgadzam się. Choć jestem jeszcze małolat, ale już teraz oszczędzam i mam nadzieję, że wejdzie mi to w nawyk :) Np. ostatnio mogłam pozwolić sobie na nieplanowany zakup książek, gdybym nie odkładała guzik bym miała a nie książki ;)
No cóż teraz w mediach trąbią o Wielkim Kryzysie, więc myślę, iż warto właśnie teraz zwrócić na to uwagę.
Pozdrawiam i powodzenia w oszczędzaniu! :)
 

qqeq

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2008
Posty
41
Punkty reakcji
0
Ja również po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku iż warto. Postanowiłem iż na początek założę sobie rachunek oszczędnościowy, taki gdzie za przelewy i obsługę jest 0 zł bo samo to jest już oszczędnością. Jak nazbieram tam większą gotówkę to założę sobie jakąś lokatę. To chyba dobry pomysł ?
 

emillkaa

Nowicjusz
Dołączył
6 Listopad 2008
Posty
1
Punkty reakcji
0
Wszystko zależy od tego jaką gotówką dysponujesz. Jeśli chcesz na naprawdę krótki okres to wyjściem jest konto oszczędnościowe lub lokata krótkoterminowa na przykład 3 miesięczna. Kilka złotych zawsze w taki sposób dorzucisz do oszczędności.
 

chaos_n

Deep in the darkest jungle of the Amazon
Dołączył
2 Listopad 2008
Posty
1 599
Punkty reakcji
44
Wiek
37
Ja również po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku iż warto. Postanowiłem iż na początek założę sobie rachunek oszczędnościowy, taki gdzie za przelewy i obsługę jest 0 zł bo samo to jest już oszczędnością. Jak nazbieram tam większą gotówkę to założę sobie jakąś lokatę. To chyba dobry pomysł ?

Lokata to nie jest dobry pomysł. Zamrożenie gotówki i bardzo marny zysk. Taka opcja dla leniwych ;). Nie mówię, żeby inwestowac w giełdę, ale warto śledzić sytuację obligacji państwowych, które najprawdopodobniej w przyszłym roku mocno podrożeją.
 

albert25

Nowicjusz
Dołączył
3 Listopad 2008
Posty
18
Punkty reakcji
0
Warto nie warto w obecnej chwili zaciągać kredytów ale oszczędzać zawsze było warto tylko pytanie w co lokować swoje oszczędności a tu już jest problem. Najbezpieczniejsze są lokaty ale najmniej dochodowe a chodzi o to żeby pieniądze pracowały na siebie. Zawsze dobrze jest lokować pieniądze w siebie (studia, język) to może z czasem zaowocować dużym wzrostem dochodów.
 

ave666

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2008
Posty
721
Punkty reakcji
2
Wiek
18
pewnie ze warto oszczedzac kasa na czarna godzine się przyda
 

Szarex

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2007
Posty
566
Punkty reakcji
0
Wiek
41
Miasto
powiat tarnowski
Oczywiście, że warto oszczędzać. Niezależnie od tego czy oszczędza się, po to, żeby kupić sobie coś, czy oszczędza się na czarną godzinę. Albo chociaż po to, żeby nie musieć potem pożyczać, bo to jak wiadomo, zwykle wiąże się z odsetkami.
 

albert25

Nowicjusz
Dołączył
3 Listopad 2008
Posty
18
Punkty reakcji
0
oszczędzaniem jest też umiejętne gospodarowanie swoimi wydatkami warto się zastanowić nad tym czy nie wydajemy pieniędzy na jakieś zbędne rzeczy bez których w zupełności możemy się obyć.
 

armusienka

Love
Dołączył
28 Październik 2008
Posty
4 511
Punkty reakcji
3
Miasto
XVI wiek ;)
Racja warto oszczędzac
ale niektórym pieniadze sie palą w ręku i muszą je wydawać :p
ciężko wyrobić w sobie nawyk oszczędzania
 

niki50

Nowicjusz
Dołączył
22 Listopad 2008
Posty
37
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Z jednej strony warto, z drugiej nie...
Warto, bo jak uzbierasz troche kaski, to mozesz sobie np. kupic cos drogiego o czym zawsze marzyłeś, albo pojechać na wyprawę życia.
Ale z drugiej strony, oszczedzanie wymaga wyrzeczeń...i to jest minus.
To zależy od człowieka: jak ktos wyznaje zasadę Carpe Diem, to nie oszczędza, bo nie mysli o przyszłosci, zyje tu i teraz. Nigdy nie wiesz, czy akurat dzisiaj nie zginiesz np. w wypadku, i całe oszczedzanie na marne i ominęło Cie tyle przyjemności przez te wyrzeczenia...
 
M

mitek23

Guest
Sam stoję przed problemem chronicznego braki pieniędzy. Nie wiem czy top dobry pomysł ale postanowiłem zainwestować trochę w swoją wiedzę i zakupiłem książki z serii Twoje pieniądze pod ostrzałem!.
Może coś z tego wyjdzie. Narazie jest w fazie testów.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany to niecałe 50 zł to nie majątek

Oto książki wchodzące w skład pakietu:

:: Budżet domowy pod ostrzałem
Cały sekret polega na poznaniu praw, które rządzą finansami, również domowymi.
W tej książce są one opisane w prosty i praktyczny sposób, dzięki czemu już
po pierwszym miesiącu zauważysz, że na Twoim koncie zostaje kilkaset złotych więcej!

:: Inteligentne oszczędzanie
Czy zdajesz sobie sprawę, ile pieniędzy co miesiąc umyka Ci z portfela?
Nie przez wzrost cen, czy inne czynniki od Ciebie niezależne Wszystkiemu
winne są Twoje złe nawyki! Inteligentne oszczędzanie, to sposób na to,
aby oszczędzać tam, gdzie jest to korzystne, nie obniżając swojej stopy życiowej
ani o jotę.

:: Finanse dla każdego
Jest również wiele sposobów na lokowanie własnych pieniędzy. Problem w tym, że to,
czego dowiadujesz się z reklam lokat bankowych, czy funduszy inwestycyjnych ma
niewiele wspólnego z tym, co się stanie gdy powierzysz im swoje pieniądze.
Aby się przed tym skutecznie bronić, musisz nauczyć się jak policzyć faktyczne zyski
oraz jak wykorzystywać te oferty do własnych celów.

:: Sztuka zdobywania pieniędzy (GRATIS)
Są pewne ogólne prawidła, dotyczące naszych pieniędzy, które być może znasz, ale ich nie stosujesz. Nie stosujesz ich tylko dlatego, iż nie zdajesz sobie sprawy z ich siły i tego, co możesz dzięki nim osiągnąć. Sztuka zdobywania pieniędzy jest banalnie prosta i nie wymaga żadnych wyrzeczeń. Wystarczy nie popełniać błędów, które wielu przed Tobą popełniło.
 

Avior

Bywalec
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
1 009
Punkty reakcji
96
Myślę, że na chroniczny brak pieniędzy najlepsza jest zasada: wydawać mniej, niż zarabiasz i gasić zbędne żarówki. Kiedy już tą prostą metodą przyoszczędzisz znaczącą kwotę pora na bardziej intensywną edukację ekonomiczno - finansową.

50 zł, które wydałeś na książki to nie majątek. Niemajątek do niemajątku = całkiem spora kasa. Myślę, że to proste prawo jest zawarte w jednej z twoich książek.
 

Paulina76

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Zasady są różne i warto się nimi dzielić, ale najważniejsza jest ta, że w ogóle warto oszczędzać. Musze pamiętać, że jest dziś, ale będzie też jakieś jutro, czasem inne niż dziś... a wtedy też coś muszę jeść, czymyś płacić za wodę i prąd itd... :)
 

edek_77

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2011
Posty
26
Punkty reakcji
0
Oszczędzać warto, ale jak już myślisz o oszczędzaniu to może pomyślisz o inwestycji jakiejś? Lokaty i konta oszczędnościowe w zasadzie nic nie dają, inflacja pożre Ci odsetki.
 
Do góry