Czy tak wygląda katolicka tolerancja w Polsce?

K

kate2

Guest
greggxx napisał:
. A tak na poważnie - jaki jest związek między tytułem artykułu a jego treścią? Wybaczcie, ale nie zaczaiłem kontekstu.
Zapytałam o to samo. Tu jest odpowiedź :



Elen napisał:
A co ma do tego tytul watku? Bardzo wiele ma wspolnego. Przeciez Polska uchodzi za katolicki kraj z tradycjami, prawda? Myslisz ze Jan Pawel II bylby dumny z tego, co sie dzieje?
Dodam od siebie, że mnie katolickie wyznanie nie zwalnia z myślenia i z konieczności braku tolerancji wobec różnych zachowań. Sama tolerancja ma pewne granice . Tolerować nie znaczy ; zachwycać się, stapiać się z obiektem tolerancji w jedno. Mogę tolerować obecność muzułmanów jednak w taki sposób by nie naruszali moich praw .
 

greggxx

Stały bywalec
Dołączył
1 Marzec 2011
Posty
580
Punkty reakcji
153
Uznaję Elen (zresztą podobnie jak Ciebie kate) za kobietę inteligentną. Ale tekst pierwszego posta kompletnie nie tłumaczy jego tytułu. Mało tego, śmiem twierdzić że dolewa oliwy do ognia. Bo dlaczego za wybryki chuliganów ma odpowiadać cały kraj lub wyznanie, które jest w nim dominujące? Z tego artykułu z wrocławskiej "Wyborczej" nie wynika, że chodzi o jakąś konkretną grupę wyznaniową. A już nie wspomnę, że nie każdy Polak jest katolikiem. Nie mam też zamiaru roztrząsać się nad autentycznością tego artykułu, mimo wszystko za mało w nim konkretów. Aczkolwiek mniejsza o to. Kombinacja jednego i drugiego już na dzień dobry nakłania do poczucia winy. Bo jak to wygląda? Ano tak, że oto nikomu nic nie winne muzułmańskie małżeństwo jest brutalnie prześladowane przez bandę złych polskich katolików. No taki jest przekaz. Przypadki jak ten opisany, które rzecz jasna są naganne powinny być rozpracowywane na czynniki pierwsze. I czyn powinien być potępiony, a nie od razu (w domyśle) wszyscy - wtedy zarówno te katolickie jak i niekatolickie np. bezwyznaniowców czy ateistów chuligańskie/nietolerancyjne zwał jak zwał, zachowania będą marginalizowane. W innym przypadku, co zresztą oczywiste - prowadzi to do efektu odwrotnego niż zamierzony. Tak więc @Elen rozumiem intencje, ale forma nieco nietrafiona. Tym właśnie wpisujesz się w tą całą wojenkę. I nakręcasz to wszystko.
 
K

kate2

Guest
Dokladnie tak samo to odebrałam Greggx. I przykre to tendencyjne postrzeganie katolików jako chłopców do bicia. Nie przeczę że zdarzają się wśród nich przypadki agresywnych zachowań jednak nie należy za całe zlo tego świata obwiniać środowiska katolickie. To nieuczciwe. Ale widzę że bardzo jednoczy ludzi.
 

fightern

Bóg Rodzina Naród
Dołączył
4 Maj 2007
Posty
965
Punkty reakcji
1
Miasto
SERCE POLSKIEGO ORŁA
@Elen - dlaczego wrzucasz wszystkich katolików do jednego worka ? Czytałeś Nowy Testament ? Nasza religia uczy miłości, tak miłości do wroga i tym właśnie różni się od innych religii. Każdy ma wolną wolę, to że ktoś postępuje niedobrze wcale nie oznacza że nasza religia to toleruje...Ja np. jestem katolikiem, ale nie zgadzam się z niektórymi zachowaniami Tadeusza Rydzyka... Jak już mówiłem nasza religia uczy miłości. Przykład to Jan Paweł II, który przebaczył swojemu niedoszłemu mordercy.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Elen nie jest obiektywna w tym co pisze, sam fakt, że wrzuciła taki tytuł "Katolicka tolerancja" w sytuacji gdy nie wiemy z artykułu gazety czy prześladowana muzułmanka była de facto przez katolików. Do muzułmanów wiele wyznań jest nastawionych negatywnie - zwłaszcza Żydzi w pierwszej kolejności. Wiele osób o lewicowych poglądach, nie chodzących do kościoła również może być autorem takich aktów nietolerancji.

Mnie tylko zastanawia jedno - dlaczego ta sama gazeta nie pokaże kontrastu który w takich sprawach należy jasno przedstawić.
A przecież wiemy, że tym kontrastem jest prześladowanie przez muzułmanów innych wyznań w swoich państwach. To przez to wielu Europejczyków jest negatywnie do nich nastawiona, bo ci sami muzułmanie dokonują we własnych państwach prawdziwej eksterminacji innych wyznań, nawet mordując masowo, paląc żywcem ludzi.
Pewne zjawiska przecież z czegoś wynikają - dlaczego gazeta nie potrafi pokazać właśnie tych przyczyn tylko zrzuca to na "kwestie tolerancji".
Otóż nie - to nie jest kwestia naszej tolerancji...to jest kwestia ich nietolerancji względem nas. Bo oni tutaj są w mniejszości...ale gdy są u siebie w większości to wówczas fakt, że chrześcijanie w krajach muzułmańskich są prześladowani kompletnie im nie przeszkadza. Gazety muzułmańskie też tego nie potępiają.
 

fightern

Bóg Rodzina Naród
Dołączył
4 Maj 2007
Posty
965
Punkty reakcji
1
Miasto
SERCE POLSKIEGO ORŁA
danielr9 napisał:
Elen nie jest obiektywna w tym co pisze, sam fakt, że wrzuciła taki tytuł "Katolicka tolerancja" w sytuacji gdy nie wiemy z artykułu gazety czy prześladowana muzułmanka była de facto przez katolików. Do muzułmanów wiele wyznań jest nastawionych negatywnie - zwłaszcza Żydzi w pierwszej kolejności. Wiele osób o lewicowych poglądach, nie chodzących do kościoła również może być autorem takich aktów nietolerancji. 
 
Mnie tylko zastanawia jedno - dlaczego ta sama gazeta nie pokaże kontrastu który w takich sprawach należy jasno przedstawić.
A przecież wiemy, że tym kontrastem jest prześladowanie przez muzułmanów innych wyznań w swoich państwach. To przez to wielu Europejczyków jest negatywnie do nich nastawiona, bo ci sami muzułmanie dokonują we własnych państwach prawdziwej eksterminacji innych wyznań, nawet mordując masowo, paląc żywcem ludzi. 
Pewne zjawiska przecież z czegoś wynikają - dlaczego gazeta nie potrafi pokazać właśnie tych przyczyn tylko zrzuca to na "kwestie tolerancji". 
Otóż nie - to nie jest kwestia naszej tolerancji...to jest kwestia ich nietolerancji względem nas. Bo oni tutaj są w mniejszości...ale gdy są u siebie w większości to wówczas fakt, że chrześcijanie w krajach muzułmańskich są prześladowani kompletnie im nie przeszkadza. Gazety muzułmańskie też tego nie potępiają. 
Nie pozostaje mi nic tylko w 100% się z Tobą zgodzić. To jest dobre pytanie, dlaczego nie krytykują nie tolerancji innych np. muzułmanów czy tam islamistów, czy lewicy do katolików. Na szczęście dostęp do Internetu jest coraz powszechniejszy i coraz mniej osób będzie kupować tę ich gazetę.
 

_marcin

Nowicjusz
Dołączył
29 Marzec 2016
Posty
32
Punkty reakcji
2
To jakaś ładna, długa historia, pozwolę sobie nie przeczytać na mocy artykułu 1 prawa o pieprzeniu głupot w internecie.

Wiecie, ludzie mają ograniczony czas. Trzeba wybierać pomiędzy czytaniem lewackich głupot które ktoś nadsyła do wyborczej, a chociażby robieniem herbaty na dobry początek dnia.
Skrob skrob tu, skrob skrob tam i potem cały internet zawalony opiniotwórczym pieprzeniem żeby ludzi powolutku urabiać. Aaaj patrzcie jaka tragedia, a jaka historia, a jaki dramat i katastrofa.
 
Do góry